İtalya’da Alışveriş

İtalya’da alışveriş yapmak isteyen kişiler genellikle İtalya’nın tekstil, seramik, deri ve camdan yapılan geleneksel ürünlerinden alırlar. Özellikle kıyafetler ve diğer tekstil ürünleri ile seramik ve cam için fabrika satış mağazaları bulunmaktadır. Yerel turizm büroları alışveriş için sizi yönlendirebilir. Kırsal alanlarda alınabilecekler toprak testiler, seramik ürünler yanı sıra yerel olarak üretilen şarap, zeytinyağı, peynir, jambon ve salam olabilir.

Her büyük köy ve kasabada haftada bir Pazar kurulur. Dilerseniz rehber yardımıyla Pazar gezisi yapabilirsiniz. Bu pazarlar genellikle ev eşyalarına yönelik olsa da ucuz giyim, seramik ve cam eşyaları alınabilir. Fiyatlar ağırlıklı olarak Batı Avrupa’nın çoğu ile uyumlu olmakla büyük kentlerde ve ülkenin kuzeyinde her zaman biraz daha yüksektir. Bazı küçük dükkanlar hala sadece nakit kabul etse de çoğunlukla kredi ve bankamatik kartları kabul edilir. Pazarlık İtalya’da nadirdir ancak pazarlarda şansınızı denemek isteyebilirsiniz. Satıcıya “uno sconto” derseniz bu biraz indirim istediğiniz anlamına gelir. Yine de yemek satın alırken pazarlık yapmamalısınız.

İtalya dünyanın en beğenilen moda, tasarım, el sanatları ve mutfak ürünleri üretir. Farklı zanaat ve eşya türleri genellikle belirli bir şehir veya kasaba ile ilişkilendirilir. Gıda alışverişi için Torino, tasarım kıyafetler ve mobilya için Milan, cam eşyalar ve danteller için Venedik, deri ürünleri ve el yapımı ayakkabılar için Floransa, ipek için Como, seramik için Sicilya ve Perugia kentleri tercih edilmelidir. Çoğu şehir, köy ve kasaba cazibeli butiklerden büyük alışveriş merkezlerine, küçük sanat galerilerine ve gıda dükkanlarına, antikacılara ve gazete bayilerine kadar birçok farklı dükkan ile doludur.

  • Gıda İtalya’dan yapabileceğiniz en iyi alışveriş türü olarak sayılabilir. Makarna çeşitleri binlercedir. Bununla birlikte her İtalyan bölgesi peynir, şarap, jambon, salam, zeytinyağı gibi tipik gıda ürünlerine sahiptir. Nutelle çok meşhurken giyimde de dünyanın uluslararası markalarının birçoğunun genel merkezi İtalya’dadır.
  • Milan İtalya’nın moda ve tasarım başkentidir. Şehirde sadece İtalyan değil aynı zamanda Fransız, İngiliz, Amerikan, İsveç ve İspanyol markaları da bulunur.
  • Tasarım ve mobilya İtalya’nın meşhur olduğu alanlardan biridir. Mükemmel kalitede mobilya mağazaları her yerde bulunabilir ancak en iyi fırsatlar çoğunlukla Milan’dadır. En yeni tasarımlar için Rho’daki Fiera di Milano Fuarı’na katılabilirsiniz.
  • Sanat mağazaları İtalya’nın her yerinde, özellikle Floransa, Roma ve Venedik gibi sanat şehirlerinde bulunabilir. Floransa’da sanat ürünleri satın almak için en iyi yer ünlü tabloların veya bunların kopyalarının satıldığı sayısız atölyenin bulunduğu Oltrarno bölgesidir. Genellikle hangi şehirdeyseniz o şehirde bulunan önemli sanat eserlerinin imitasyonları satılır.
  • Züccaciye Venedik’i benzersiz kılan özelliklerinden biridir. Burada çarpıcı, çok renkli, şişmiş cam kadehler, kristal avizeler, şamdanlar ve süslemeler alabilirsiniz. Aldığınız eşyalar modern, eğlenceli düzenlemelere sahip olabilir ya da klasik eski stilde tasarlanmış olabilir.
  • Mücevher ve aksesuar mağazaları Vicenza ve Valenza’da yoğunlaşmıştır. Gümüş ve altın kaplama mücevher mağazaları oldukça popülerdir. Vicenza dışında Milano, Roma, Napoli, Floransa ve Venedik gibi yerlerde de yüzlerce farklı mücevher veya gümüş butiği bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here