İtalya’da Ulaşım

İtalya büyük bir ülkedir ve tek bir kente odaklı bir tatil planlamadığınız sürece sistemin nasıl işlediğini öğrenmek faydalı olcaktır. Düzenli feribotlar adalara hizmet verirken hem genel, hem yerel demiryolu hizmeti sağlıklı çalışmaktadır. Trenler nispeten daha verimli olup otobüsler çoğunlukla kırsal alanlara hizmet verir. Ülke içi uçuşlar bazı uzun mesafeli tren yolculuklarından daha ucuz olabilir. Uzak mesafelerde uçak alternatifleri araştırılmalıdır.

İtalya’da hava taşımacılığı nispeten ucuzdur ve adalara gidecekseniz feribot yolculuğundan daha konforludur. En iyi şehirler arası uçan yerli hava yolu firmaları Air One, Alitalia ve Meridiana yer alır.

İtalyan tren sistemi Avrupa’daki örneklerinin en pahalılarından biridir. Yataklı trenler büyük İtalyan şehirlerini Paris, Hamburg, Viyana ve Barselona gibi şehirlerle birleştirir.

İtalya’nın her istasyonda duran Regionale’yle birlikte başlıca Kuzey şehirlerini birbirine bağlayan süper hızlı Eurostar Alta Velocita’ya kadar kapsamlı bir demiryolu ağı vardır. Trenitalia kullanacaksanız ücretten tasarruf etmek için rezervasyonunuzu önceden yaptırın ve biletinizi onaylattığınızdan emin olun.

İtalya’da karayoluyla seyahat etmek isterseniz bilmelisiniz ki her zaman trenlerden daha ucuz değillerdir. Yine de küçük kasaba veya köylere ulaşmaya çalışıyorsanız tek alternatifiniz otobüsler olacaktır. Şehir otobüsleri her zaman ucudur ve genellikle 1 euro’luk bir ücret ödenir. Biletler gazete bayileri ve büfelerde yaygın olarak bulunur. Bununla birlikte pek çok otelde “biglietti” yazan bir etiketle sayılır.

Eğer kendi aracınızı kullanacaksanız İtalya’nın manzaralı yollarında sürüş keyfini yaşayabilirsiniz. İtalyanlar genelde hızlı araç kullanırlar ve sabırsızdırlar. Paralı yolları kullanın. Otoban çıkışında uzun kuyruklardan kaçınmak için ön ödemeli bir kart satın alın. Bu kartların en ucuzu 25 euro olup çoğu bankada satılmakta ve İtalya genelinde kullanılmaktadır. Trafiğin ana yollarda (özellikle hafta sonları ve Ağustos ayının ilk ve son hafta sonunda) çok yoğun olabileceğini unutmayın. Trafik sabah 7:30 ile 9 arasında ve 17 ile 19 arasında oldukça yoğundur.

İtalya çok sayıda özel şirket tarafından işletilen gelişmiş bir feribot ağına sahiptir. Büyük araba feribotları Sardinya ve Sicilya’nın ana adalarını, Cenova, Livorno, La Spezia ve Napoli gibi ana limanları birleştirirken; daha küçük ada grupları (Pontine, Aeolian adaları gibi) genellikle yakındaki bazı anakara kasabalarına bağlıdır. Ülkenin kuzeyinde bulunan büyük göllerde sezon boyunca düzenli feribotlar çalışır ancak bunlar kışın büyük ölçüde azaltılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here