Akureyri’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İzlanda’nın nüfus ve kapladığı alan bakımından en geniş şehirlerinden biri olan Akureyri, birçok kişi tarafından ülkenin kuzeyinin başkenti olarak kabul edilir.Yaklaşık 18.000 kişi burada yaşıyor, bu yüzden çoğu Avrupai standartlara göre bir şehir ve bizim standartlarımıza göre ise bir ilçe büyüklüğündedir denilebilir. Akureyri ve çevresindeki en önemli turistik ve aktiviteler için rehberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Tarihten bu yana oldukça önemli bir balıkçılık ve liman kenti olan Akureyri, 2. Dünya Savaşı’nda da büyük bir rol oynayan şehirdir. İzlanda’nın kuzeyinde bulunan Akureyri, önemli bir liman ve balıkçılık şehridir. Eğitim ve kültür şehri olarak bilinmesinin ardında yatan en büyük sebep ise, dünyada suç oranının en az olduğu yerlerin başında gelmesidir. Kaliteli restorantları, kiliseleri, müze ve sanat galerileri ve botanik bahçeleri ile dikkat çekici bir yer olan Akureyri, kış aylarının yoğunlukla karlı geçtiği ve kış sporlarıyla ve festivalleriyle ünlü bir şehir olmaya devam etmektedir.

Gezilecek Yerler

Akureyrarkirkja – Akureyri Kilisesi

Jonathan

Akureyri Kilisesi Akureyri’nin sembolüdür. Bir Lutheran kilisesidir ve mimar Gudjon Samuelsson tarafından tasarlanmış ve 1940 yılında kutsanmıştır. Sunağın üstündeki merkezi vitray penceresi, İngiltere’de Coventry Katedrali’nde bir hava saldırısında imha edilen bir kümenin bir parçasını oluşturmuştur. Nave balkonundaki kabartmalar heykeltraş Asmundur Sveinsson’a aittir ve vaftiz yazı tipi heykeltraş Bertel Thorvaldsen’in yaptığı bir çalışmanın kopyasıdır. Kilise şehir merkezinde yer almaktadır.

Ráðhústorg Meydanı – Noel Kedisi

Plants

İzlandalı Noel Kedisi’nin kökeni henüz bilinmemektedir, ancak komşu ülkelerdeki yabancı Noel yaratıklarına pek çok açıdan benzerdir. İskandinav Noel Keçisi belki de en çok Noel Kedisine benzeyen yaratık olarak kabul edilebilir. Her ikisi de Noel hazırlığı sırasında insanları izliyor ve Noel’den önce yeni kıyafetler almayanlara kötü şeyler yapıyorlar. Tabi ki bu varsayımlar, aslen birer hikayedir. İzlandalılar “Noel Kedisinin seni almasına izin verme” demesi, bu efsaneyle ilgilidir ve Noel Kedisi’nin gelip Noel’den önce yeni kıyafetler almayanları yiyeceği anlamına gelir. Kedinin sadece yeni bir giyecek almayanlardan yiyecek alacağını söyleyen ifadenin daha nazik bir açıklaması olamazdı.

Gásir

NORTH ICELAND

Akureyri’nin 11 km kuzeyinde, Eyjafjörður kıyısında yer alan Gásir, eşsiz bir yer. İzlanda’da başka hiçbir yerde, Orta Çağ’dan gelen bir ticaret alanından pek çok kalıntı bulmak mümkün değilken, burada halen o hissi yaşayabiliyorsunuz. Gásir, Orta Çağ boyunca kuzey İzlanda’daki ana ticaret noktası görevi görmüş ve eski İzlanda edebiyatında 13. ve 14. yüzyıllardan kalma birçok yerin burada yer aldığından bahsedilmektedir. Son altı yıl içinde bölgede yapılan arkeolojik kazı çalışmaları, Akureyri’de ticaretin başlamasından itibaren 16. yy’a kadar izler bulunduğunu göstermiştir.

Temmuz ayında Gásir’deki Ortaçağ yaşamı, Ortaçağ giysileri giyen İzlandalı ustaların yardımıyla yeniden inşa edilmektedir ve bu el emeği göz nuru kıyafet ve aletler satışa sunulmaktadır. Ayrıca pek çok çeşitli el sanatları sergileniyor; bitki özleri, yün işi, dikiş, dikiş deri ve dokuma ile boyama en gözde ürünlerdir. Akureyri’den şehir sınırının 5 km dışında, Hlíðarbæ belediye binası tarafından sağa dönüp Gásir’e gelene kadar yaklaşık 7 km boyunca 816 nolu yol boyunca ilerlerseniz, zamanı ortaçağa kadar geri götürebilirsiniz.

Glerárdalur Vadisi

IceCal

Glerárdalur Vadisi, Akureyri’nin güneybatısında yer alan, uzun ve ıssız bir vadidir. Vadi, İzlanda’nın kuzeyindeki en yüksek dağlarla çevrilidir, en yüksek olanları Kerling (1,538 m), Tröllafjall ve 1,100 ila 1,400 m yüksekliğindeki Vindheimajökull’dur. Burası yaz ve kış aylarında muhteşem bir açık alan gibidir. Akureyri Kayak Tesisi, vadinin açılışında bulunan Hlíğarfjall dağının alt yamaçlarında yer almaktadır. Glerá Nehri vadiden doğar ve Akureyri’nin kuzey eteklerinde akar.

Akureyri’de faaliyet gösteren Touring şirketi, vadinin dibinde, deniz seviyesinden yaklaşık 720 metre yükseklikte, Lambi adında bir dağ kabinine sahiptir. Kabin, aynı sitede daha eski bir binanın yerini alarak 2014 yılında inşa edilmiştir. En fazla 16 kişi konaklayabilir. Kulübede yemek pişirmek veya ısıtmak için gazla çalışan bir soba vardır. İçme suyu küçük bir buhardan elde edilebilir. Kuleden 100 metre güneyde, dağa doğru otoparktan 10 ila 11 km arasında belirgin bir yürüyüş rotası vardır.

Glerárdalur vadisinin bölgesi, kulübeden başlayarak çok çeşitli ilginç dağ yolları sunmaktadır. Bu gezi rotalarının haritaları, Akureyri Touring Şirketi (Ferðafélag Akureyrar) ofisi ve Hof’daki turist ofisinden edinilebilir.

Helgi the Lean ve Thorunn Hyrna

Ning Yu Pao

Bölgenin ilk yerleşimcileri olan ve 890 yıllarına denk gelen, Helgi the Lean ve Thorunn Hyrna’nın bir heykeli, polis karakolu yakınlarındaki Brekkugata sokağındaki Hamarkot Kayalıkları üzerinde yer almaktadır. Hikaye Helgi’nin anne babasının Hebrides’i beslemek için teslim ettiğini ve daha sonra iki kışı beraber geçirmelerinden bahseder.

Hikaye kısaca şöyledir; Onu onlarla birlikte getirdiler ve ona Helgi the Lean dediler. İrlanda’da büyüdü ve büyüdüğü zaman Thordu the Horned ile evlendi. Çocuklarıyla birlikte İzlanda’ya taşındılar ve Eyjafjördur’a yerleştiler. Çiftliğini, Kristnes (Christ-ness) adını verdiği bir yerde inşa etti ve hayatının geri kalanında orada yaşadı. Helgi Mesih’e iman etti ve bu yüzden bu ismi meskenine verdi. Bu ilginç hikayenin yazıldığı ve bulunduğu yere gitmek için şehir merkezinden yaklaşık 15 dk boyunca yürümeniz yeterli olacaktır. Mutlaka görmeniz gereken birer şaheserdirler.

Grimsey Adası

Akureyrarbær

Yaklaşık bir milyona yakın deniz kuşunun yaşadığı, ancak sadece yüz insanın ikamet etmekte olduğu Grimsey Adası, cesur balıkçıların aileleri ile birlikte hayatlarını sürdürdüğü bir doğa harikasıdır. Ada, İzlanda’nın kuzey kıyısından yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan geniş Arktik Okyanusu ile çevrili mavi bir uçurum gibidir ve ufukta çok uzakta gibi görünür. Bölge yaklaşık 5 kilometrekare kadar bir büyüklüğe sahiptir.

Grimsey balıkçıları, adanın her tarafındaki zengin balık türlerini topluyor, ancak genellikle Kuzey Kutbu Okyanusunun kuzeyindeki küçük motorbotlarını kullanarak bu işleri yapıyorlar. Genellikle vahşileşen, fırtına ve dona dönüşen uçsuz bucaksız bir okyanusta dalgaların boyutu zaman zaman 15 m yüksekliğine çıkabiliyor. Ya da kutup buzları kuzeyden sürüklenebiliyor ve ada etrafı donmuş buzlarla kaplanabiliyor. Diğer zamanlarda, yaz aylarında olduğu gibi, aynı okyanus, cam gibi bir suya sahip oluyor.

Adalılar liman tarafında yer alan küçük bir köyde yaşıyorlar. Bu insanlar müreffeh ve verimli bir topluluk diyebiliriz. Deniz kuşlarının korosu, 24 saat boyunca hiç durmaz. Yaz aylarında Grimsey’de gece yoktur, gece geç saatlerde oluşmaya başlar. Kuşlar limanın dışında bütün adayı çevreleyen yüksek uçurumlarda yuva yaparlar. Kış aylarında ise gün ışığı çok kısadır. Bu dönemde deniz kuşlarının çoğu açık denizde, uzaklarda yaşamaktadır.

Akureyri Müzesi

museum guide

Oldukça küçük fakat büyüleyici bir yapı olan Akureyri Müzesi, şehrin tarihini açıklayan kültürel eserlerden, kültürel miras ürünlerine kadar pek çok unsuru içerisinde barındırmaktadır. Sergiler, göreceli olarak sürekli bir değişim içerisindedir. Bu sebeple, ziyaret zamanınız ne gün olursa olsun, asla müze içerisinde ne olduğunu kestiremiyorsunuz. Kalıcı sergi ve koleksiyonlar arasında ise Akureyri hakkında geniş bilgiler içeren unsurlar dikkat çekicidir. Bu eser ve unsurların İngilizce açıklamalarını okumanızı, müzede yer alan nesneleri ayrıntılı şekilde incelemenizi, kesinlikle öneririz.

Hrísey Adası

Jón Ingi Cæsarsson

Hrísey, Eyjafjörður’un ortasında huzurlu bir adadır, güneyde Heimaey’den sonra İzlanda’daki ikinci büyük ada olarak kayıtlara geçmiştir. Ada, kuş gözlemcileri için bilinen bir cennettir ve adadaki tüm kuşlar içerisinde en bol olanı, pandiskidir. Adada yaklaşık 40 kuş kuşu türü var.

Hrísey’nin kuzey kısmı, özel bir doğa koruma alanıdır. Bu bölgeden geçmek istiyorsanız, arazi sahibinden izin alınmalıdır. 2.5 km ile 5 km arasında değişen 3 rotadan birinde yürüyüş yapmanızı tavsiye ediyoruz (rotalar yaklaşık 1 saat ila 2,5 saat arasında bir yürüyüş süresine sahiptir) veya sadece köyde gezintiye çıkıp yerel müze veya el işi dükkanını ziyaret etmenizi öneririz. Acıktığınızda, restoranı veya köyün yerel mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarında, bir traktör ile adanın gezi turunun keyfini çıkarabilirsiniz. Traktör turunda, bir traktörün köy ve çevre boyunca çektiği bir römork oturuyorsunuz. Rehber, adanın ve köyün tarihi hakkında bilgiler verir. Süre yaklaşık 40 dakikadır.

Adada yaklaşık 200 nüfus yaşamakta, taş döşeli sokakları olan bir balıkçı köyü, düzenli bahçeler ve çevredeki dağların az bir miktarını görebildiğiniz manzaraları vardır. Feribot Hrísey’yi anakaraya Ásskógssandur köyü ile bağlar. Yolculuk sadece 15 dakika sürüyor.

Laufas Eski Yemekhanesi

Fernando Vega

Laufas’taki eski yemekhane, Akureyri Müzesi’nin yönetimindedir. Çiftliğin en eski kısmı 1840 yılında inşa edilmiş ve 1866-1870 yıllarında, Rev. Bjorn Halldorsson, büyük ve eski bölümü yenilemiştir. Laufas’taki eski yemekhanenin İzlanda mimarisinin prototipi olduğu düşünülüyor (pek çok geçit yan yana), ancak bu türdeki diğer komplekslerin çoğundan daha büyük bir yapıya sahip.

İnsanların yaşamlarını sürdürmeleri için hayvanlarına kuru ot üretimi sağlamaları, nehirden balık avlamaları ve kıyı şeridindeki suyun gücünden yararlanmaları gereken bir yer olan Laufas’a, eski binalarda yaşamak için son rahip 1936’da yeni bir yemekhaneye taşınmış. Eski yemekhane o günden beridir başka biri tarafından kullanılmamıştır. Gösterilen iç mekan ve ekipmanlar 19. yüzyılın başında İzlanda’daki evlerde bulunmaktaydı. Son halini 1936 yılında alan yemekhane günümüzde ziyaretçilerin, tuvaletlerin ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bir yer olarak kullanılmaktadır.

Súlur Dağı

FraKre

Súlur Dağı, güneybatıda kasabanın üzerinde yükselen Akureyri’nin şehir-dağıdır. Popüler bir patikası ve zirvelere kadar yürüyüş yolu vardır. Bu patikalar yaklaşık 5-6 saatlik uzunluklara sahiptir. Başlangıç noktası Glerárdalur vadisindeki bir otoparktan başlıyor. En yüksek olanı 1213 metreye ulaşan iki adet zirveye sahiptir. Tepeler çoğunlukla 8-9 milyon yıl önce volkanik patlamalar sırasında oluşan volkanik bir malzeme olan hafif riyolitten (liparit) oluşmaktadır ve benzerlerine ülkemizde Kayseri Taşı (bazalt benzeri) denilmektedir.

Dağa otobüsle ulaşmak için 1,2,3 veya 4 numaralı otobüse binip ve Kızıl Haç’a gitmelisiniz. Oradan Þinvallarstræti ve Súluvegur’un kesişimine doğru yürüyebilir ve sola dönebilirsiniz. Ardından, Miðhúsavegur’u yukarı doğru çevirin ve parkurun patikaya başlayacağı yere kadar yürüdükten sonra, destinasyona ulaşmaya oldukça yakın olabilirsiniz. Yaklaşık 3-4 km. otoparka doğru gitmeniz gerekecektir. Yol üzerindeki işaretler, gitmeniz gereken tüm yönleri göstermektedir.

Krossanesborgir

Jón Ingi Cæsarsson

Krossanesborgir bölgesi 2005 yılında bir sığınak haline getirilmiştir. Yaklaşık 5-10 milyon yıllık bazalttan yapılmış birçok kaya oluşumundan oluşmaktadır. Kayaların çoğu, yaklaşık 10 bin yıl önce buzul çağındaki alanı kaplayan buzdağı tarafından arta kalandır. Kayaların arasında moors ve göletler bulunabilir. Bitki örtüsü bölgede zengindir ve yaklaşık 200 farklı bitkiden oluşur. Bölgede ayrıca farklı kuş türleri, 27’den fazla kuş veya bölgedeki tüm İzlanda kuşlarının yaklaşık % 35’i bulunmaktadır.

Glerá Nehri

Wikipedia

Glerá Nehri, tam anlamıyla dik bir kanyon üzerinden akarak Akureyri kasabasından geçiyor. Nehir, şehrin doğasını, tadını deneyimleyebilmeniz için yürüyüş parkurları ile çevrelenmiştir. Tröllaskagi yarımadasındaki dağlardaki buzullardan kaynağını alan nehir, Glerá Vadisi’nden aşağı doğru bazı tatlı su kaynaklarından da su almaktadır. Eyjafjörður fiyortunda nehrin denize ulaştığı noktada, kasabanın en eski semtlerinden biri olan “Oddeyri” de kum bırakmaktadır ve adeta vadi içerisinde bir plaj oluşturmaktadır.

Nehir, Akureyri’yi Glerá nehrinin kuzeyinde bir yerleşim yeri olan Glerá Köyü’nden ayırmaktadır. Glerá Köyü, 20. yüzyılın başlarında Akureyri’nin ilçesiyle birleştirilmiştir. Bugün Glará’nın kuzeyinde bulunan Akureyri’ye Glerárhverfi (Glerá Borough) ya da Þorpið (Köy) deniyor ve 7000’den fazla nüfusuyla önemli bir şehir konumundadır.

Akureyri’de sanayi çağının başlangıcında nehir amacından saptırılmış ve 20. yüzyılda elektrik üretmek için kullanılmıştır. Orijinal güç istasyonu günümüzde yıkılmıştır ancak baraj halen yerinde durmaktadır. İzlanda’nın 100 yıllık hidroelektrik gücünü sağlayabilmek için yaklaşık 290 kW (nominal kapasite) üreten yeni bir enerji santrali, bu nehir üzerine inşa edilmiştir.Nehrin adı nehrin getirdiği bir taştan gelmektedir. Kristalleşme olmaksızın lavın hızlı katılaşmasıyla oluşan sert, koyu, cam benzeri volkanik bir kaya olan Obsidiyen denen bir taş, nehre adını veren elementtir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here