Hafnarfjörður’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Hafnarfjörður, 30.000 kişilik nüfusu ile İzlanda’nın en gelişmiş ve büyük 3. kentidir. Hafnarfjörður, taze yerel yemekler, harika jeotermal havuzları, lavlar ve çarpıcı doğal fenomenler, her yıl düzenlenen bir Viking festivaline ve Noel pazarına ev sahipliği yapan etkinliklere sahiptir. İlk ve en önemlisi, Hafnarfjörður, İzlandalıların yerel yaşam tarzını deneyimleme fırsatı sunan bir yerleşim yeridir. İzlanda, toplam nüfusunun 330 binlerde olduğu bir ülkecik olarak dikkat çekiyor. Doğal olarak bu şehir de, ilk olarak nüfusu ve insanlar yaşam tarzının oldukça yöresel ve kültürel olmasıyla önemli bir yer haline gelmektedir.

Hafnarfjörður, İzlanda’daki en eski topluluklardan biridir. Ticari mallarını, eşyalarını 14’üncü yüzyıldan beri sürekli olarak yakaladıkları ivmeyle diğer topluluklara pazarlıyor ve geçimlerini bu şekilde sürdürüyorlar. Kasabanın adı (Hafnarfjörður, Harbour Fiyordu anlamına gelir) hyethinden sonra yer alan bir doğal limandır ve bu toplumun refahının ana sebebidir. İzlanda’nın tarihi denize çok yakın, Hafnarfjörður’unkiyle ise oldukça paralel gelişmiştir. Deniz, ticari ve kültürel yaşam çizgisi ile içiçedir. Kasaba, Bessastaðir’deki (şu anda İzlanda Cumhurbaşkanı’nın ikametgâhı) kraliyet mülkünün yakınında düz bir yere konumlanmış olan, gözlerden uzak bu limanı bulan yabancı tüccarlar tarafından kurulmuştur.

Gezilecek Yerler

Pakkhúsið

Piemont

Pakkhusid sergileri, eskiden depo olarak kullanılan ve mükemmel bir şekilde restore edilmiş, büyüleyici mavi binasında eşzamanlı olarak ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Sergide, biri Hafnarfjörður’un tarihi, diğeri ise klasik oyuncak ve çocuk eşyaları olmak üzere iki kalıcı bölüm yer alıyor. Çeşitli temalar üzerine üçüncü, geçici bir sergi yıl boyunca açık oluyor ve ziyaret etmek istediğiniz zaman ne olursa olsun, mutlaka önemli bir çok sanat eserine ve doğal eserlere rastlıyorsunuz.

Lav Bölgesi

Kim Brodersen

Hafnarfjörður’un en dikkat çekici fiziksel özelliklerinden biri de, çılgınca şekillere sahip olan ve göz kamaştıran lav oluşumlarıdır. Yerkürenin sert siyah kayalar, kraterler, çatlaklar ve mağaralar arasında yer alır. Ancak burada, görünüşte hareketsiz görünen bu kaya kütleleri arasından özenle oyulmuş, büyüleyici ve sakin bir lav akıntısı bulunmaktadır. Evler kayalar arkasından gözüküyor, dükkanlar lav akıntısının yanında bulunuyor ve parklar yosun kaplı yengeçlerle doludur. Hafnarfjörður’da hayat, 7.000 yıllık birikmiş ve akmaya devam eden lavlarla içiçe devam ediyor. İzlanda ziyaretinizde, belki de en çok ilginizi çekecek yerlerden birisidir.

Hafnarfjörður’daki çoğu insan Búrfellshraun adlı 18 kilometrekarelik lav alanı üzerinde yaşamaktadır. Bu lavlar, Hafnarfjörður’un 7 km doğusunda bulunan ve Krýsuvík yanardağının bir parçası olan krater Búrfell’den fışkırmıştır. Búrfell püskürmesinden lav, bir gölün etrafında ve çevresinde geçerken kayda değer oluşumlara dönüşen iki ana akım bölgesine ayrılmaktadır. Bu lav çıkarımlarından bazıları şu anda koruma için belirlenmiş alanlar olarak kabul edilmiştir.

Litluborgir sahasında, Helgafell Dağı’nın yanında, lav, psödokratörler ve diğer garip boğumlu biçimlere dönüşmüştür. Kaldárhraun ve Gjárnar bölgelerinde de lavlar, uzun ve geniş bir yer kaplamaktadır ve buralarda da yaşam olabildiğince sakin ve olağan devam etmektedir.

Sívertsen’in Evi

europeana

Sívertsen’in Evi (Vesturgata 6), Hafnarfjörður’daki en eski evdir. Büyük girişimci ve balıkçılık tüccarı Bjarni Sívertsen tarafından 1803-1805 yıllarında inşa edilmiş, o zamandan beri orijinal halini koruyarak, günümüzde önemli bir ziyaret noktası haline gelmiştir. Ev, Hafnarfjörður’da üst sınıf bir ailenin 19. yüzyılın başında nasıl yaşadığını gösteriyor. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında 11-17 saatleri arasında günlük olarak açıktır. İzlanda ve şehir yaşantısı hakkında pek çok bilgiye ve görsele ulaşabileceğiniz bir yer olarak, gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Bookless Bungalov

neonbubble

Bookless Bungalow (Vesturgata 32), 1918 yılında büyük bir balık fabrikası işleten İskoç kardeşler tarafından inşa edilmiştir. Uzun yıllar boyunca şehirdeki en büyük işverenlerden biri olan ve İzlanda için önemli bir iş kaynağı oluşturmuş kardeşlerin eseri, oldukça dikkat çekici bir yerdir. Bugün, restore edilen ev, 20. yüzyılın başında Hafnarfjörður’da yabancı balıkçılık işletmelerinin nasıl işletildiğini açıklayan birçok sergiye ev sahipliği yapıyor. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında gün içerisinde 11-17 saatleri arasında açıktır.

Straumur

Ingólfur Bjargmundsson

Hafnarfjörður’un en batı bölgesinde, lav göletleri ve antik kalıntıları, tarihi bir alan hakkında bilgi veren unutulmaz bir yürüyüş sunan, kıyı şeridinin en sonunda yer alan Straumar, önemli bir alan ve bir çok eski yapıdan oluşmaktadır. 1400’lerin başlarında Straumsvík, gelişen bir ticaret bölgesiydi. Burada İngiliz, Danimarkalı ve Alman tüccarların her biri malların ve toprağın kontrolünü ele geçirmeye çalışmışlardır. Günümüzde lav göllerinin ortasında, sörf alanının hemen yanında yer alan ve çökmekte olan harabeler, uzun zaman önce yaşanmış önemli bir hikayeyi halen ayakta tutmaktadır. Pek çok yürüyüşçü için büyük beyaz çiftlik evinin yanında gezmeye başlamak, en iyi seçenek olarak belirlenmiştir.

Eski ulusal mimar Guðjón Samúelsson tarafından tasarlanan bu klasik, yüksek çatı tarzı çiftlik, büyüleyici bir simgesel yapıdır. Issız bir köyün kalıntılarını görmek için çakıl yolunu izleyebilir ya da sahil yolu boyunca yürüyebilirsiniz. Dikkatli bir göz ve yavaş bir yürüyüşle, eski taş duvarlar, yaşlı kayalar, balık avlama araçları veya mutfak parçaları, kuyular, ahırlar ve bir zamanlar büyükbaş hayvanlar için kurulmuş ancak artık kullanılmayan çiftlikler görebilirsiniz.

Her iki yolda da birkaç dakika geçtikten sonra, gürültülü yoldan ve büyük alüminyum fabrikasından kısa bir süre sonra dönmüş olacaksınız. Bu sessiz patikadan, kuşların dalgalara daldığı gibi geçebilir veya pembe renklere bürünen gün batımını Atlantik’in üzerinde seyredebilirsiniz. Sahil şeridi boyunca genellikle daha az kar olduğu için yılın herhangi bir zamanı yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz.

Siggubær

Wikimedia

1902 yılında inşa edilen Siggubær, 20. yüzyılın başında Hafnarfjörður’da bir emekçinin ve bir denizcinin evi olarak günümüze kadar korunmuştur. Burada sıradan insanların nasıl yaşadığını deneyimleyebilirsiniz. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 11-17 saatleri arasında ziyarete açıktır. Aynı segmentteki diğer yapılar gibi, dik bir çatıya ve içerisinde 20. yy’dan kalma pek çok tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır.

Krýsuvík Jeotermal Bölgesi

Wikimedia

Krýsuvík, dramatik kırmızı, yeşil ve sarı renkli tepeler, buharlı volkanik hava delikleri ve kaynar sıcak su kaynaklarının geniş bir alanını kaplayan yere verilen isimdir. Hafnarfjörður’un merkezine sadece yirmi beş dakikalık mesafede bulunan Krýsuvík, İzlanda’daki en çarpıcı manzaralardan bir çoğuna sahiptir. İyi korunmuş bir tahta köprü, köpürme ve tıslama alanından geçmekte ve jeotermal alanın jeolojisini açıklayan olayları deneyimleme fırsatı sunmaktadır. Zorlu yürüyüşçüler, okyanusun, tarlaların ve göllerin muhteşem manzarasını görmek için tepenin üstündeki devasa buharlaşma menfezine (solfatara) tırmanmak zorunda olduğunuz anlamına gelir.

Çamurlar ve kükürt yataklarının yanı sıra çok farklı renklerdeki krater gölleri vardır. Grænavatn, Gestsstaðavatn ve Augun gölleri, volkanik patlamaların oluşturduğu patlama kraterleridir. 46 metre derinliğindeki en büyük Grænavatn Gölü, güneşi emen termal yosunlar ve kristaller nedeniyle derin bir yeşil renge sahiptir. Gestsstaðavatn Gölü, adını Orta Çağ boyunca terkedilmiş yakındaki bir çiftlik olan Getsstaðir’den alır. Ana yolun her iki tarafında Augun (göz) olarak adlandırılan iki küçük bitişik göl vardır.

Beggubúð – Ticaret Müzesi

Hafnarfjordur Museum

Ticaret Müzesi, Beggubúð (Vesturgata 8), 1906 yılında inşa edilmiş ve ana alışveriş caddesi üzerinde uzun yıllar boyunca ayakta kalabilmiş bir yapıdır. Bina taşınmış ve restore edilmiş olup, şimdi Vesturgata 8’deki Pakkhúsið’nin arkasındaki Müze Meydanı’nda yer almaktadır. Müze Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında her gün 11-17 saatleri arasında açıktır.

İyi Tapınakçılar Salonu

Hit Iceland

İyi Tapınakçılar Salonu 1886’da inşa edildiğinde olağanüstü derecede büyük bir bina olarak kabul edilmiş bir yapıya sahiptir. 300 kişi kapasiteli olarak hizmete açılmıştır ve bu sırada şehrin nüfusu sadece 400’dür. Hafnarfjördur’un ilk devlet binası olarak, kültürel ve sosyal faaliyetlerin merkezi haline gelmiştir. İyi Tapınakçılar Düzeni’nin toplantıları için kullanılmaya ek olarak, mekan ilk belediye meclisinin yeri olarak kabul edilmiştir.

Günümüzde bu bina, Hafnarfjördur’da spor ve topluluğun gelişimini gösteren sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 11-17 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Hafnarfjörður Kültür ve Güzel Sanatlar Merkezi

Hit Iceland

Hafnarfjörður’un sanat sahnesinin kalbi Hafnarborg – Hafnarfjörður Kültür ve Güzel Sanatlar Merkezi’dir ve yıl boyunca pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Müzede iki sergi galerisi, bir restoran ve küçük bir müze dükkanı bulunmaktadır.

Sergiler, İzlanda sanatının öncülerinden çağdaş sanat eserlerine kadar uzanan önde gelen İzlandalı sanatçıların eserlerini keşfetme fırsatı sunmaktadır. Koleksiyon sergileri programın düzenli bir parçasıdır. Talep üzerine İngilizce rehberli turlara katılabilir ve İzlanda’nın sanat ve kültür anlayışı hakkında geniş bilgiler edinebilirsiniz.

Gabler Tiyatrosu  (Gaflara leikhúsið)

THE MOLITOR

Gabler’s Theater Company veya Gabler Tiyatrosu, Reykjavik şehir merkezine 16 km uzaklıkta Hafnarfjörður kasabasında küçük bir tiyatro düzenleyen bir grup profesyonel oyuncu ve yönetmen tarafından işletilen bir kültür-sanat etkinliğidir. Şirketin amacı, oyun ve prodüksiyonlarda yeni fikirler ve yeni yönler arayan ilerici bir tiyatro düzenleyerek İzlanda tiyatro sahnesini geliştirmektir.

Gabler Tiyatrosu’nun sanatsal vizyonu, güçlü, komik, trajik ve hayat dolu tiyatro prodüksiyonları oluşturarak, aktörlerin ve sanat yönetmenlerinin prodüksiyonların tam sanatsal kontrolünü vermesini sağlamaktır. Clowning, Devised Theatre, Grotowski ve Brooks’un fikir ve teknikleri ayrım gözetilmeden kullanılmaktadır. Yeni İzlandalı oyun yazarlarının eserleri, eserlerin ve yazarların seçiminde önceliğe sahiptir ancak farklı ülkelerin yazar ve oyuncuları da bu camiaya istedikleri zaman katılabilmektedirler.

Kleifarvatn Gölü

Wikimedia

Kleifarvatn Gölü bölgede yaklaşık 10 km2 büyüklüğünde olup, Reykjanes yarımadasındaki en büyük göldür. Batıda Sveifluháls ve doğuda Vatnshlíğar arasında yer almaktadır. Gölde sınırlı miktarda su akmaktadır ve görünür yüzey drenajı yoktur. Göldeki yüzey suyu seviyesi, birkaç on yıl içinde neredeyse 4 metre kadar değişen yerel yer altı su seviyesi ile birlikte doğru orantılıdır.

Alabalık üretimi, 1960’lı yıllarda göle sokulmuştur ve balıklar suda oldukça iyi gelişmektedir. Bir balina gibi büyük bir yılanı andıran bir canavarın gölde görüldüğü de, gölün albenisini artıran bir efsanedir. Genellikle bir seferde iki dakika su yüzeyinin üzerinde kalır ve daha sonra kaybolur. Hikayesiyle ve güzelliği ile, Kleifarvatn Gölü, İzlanda ziyaretinizde görmeniz gereken doğal bir güzelliktir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here