Höfn’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Höfn, İzlanda’nın güneydoğusundaki iki binden fazla insanın bulunduğu bir İzlanda balıkçı kasabasıdır. Güneydeki Kirkjubæjarklaustur köyü ile doğusundaki Egilsstaðir arasında bulunan güzergâhlardan en önemli olan yerleşim yeridir. İzlanda’nın Güney Sahili’nin birkaç doğal limanlarından birinde yer alan “liman” anlamına gelir; Ülkenin geri kalanından farklı olarak, bu şehir düzdür, dolayısıyla Snæfellsnes Yarımadası gibi yerlere kıyasla neredeyse hiç küçük sahil köyleri yoktur.

Kasaba, yıl boyunca ulaşılması kolay olan kendi yarımadasının ucundadır; Kasabaya ulaşmak için Rota 1 yolundan çıkılmaktadır. Kasaba, okyanusun üç tarafından, aşırı şartlarda donmuş olduğu bilinen bir alanla çevrilidir. Kasabaya mümkün olan iyi havalarda uçakla ulaşılabilir. Yurtiçi havaalanı ile ülkenin birkaç yerinden ulaşabileceğiniz yerlerden biridir.

Avrupa’daki en büyük buzul, Vatnajökull, aynı adı taşıyan bir Milli Park’ta bulunur, aynı zamanda Höfn’ün açık bir görünümüdür. Çoğu zaman İzlanda’nın tam çevre yolunu kullananlar tarafından Güney Sahili veya Doğu Fiyordları ziyaret ediliyor. Ancak, bağımsız olarak, güneydoğu İzlanda’nın bölgelerine, özellikle de Vatnajökull Milli Parkı’na, Jökulsárlón Buzulu Lagünü’ne, Diamond Plajı’na ve Vestrahorn Dağı’na yakın yerlerde vakit geçirmek isteyenler tarafından da ziyaret edilmektedir. Bu manzaraların hepsi inanılmaz. Vatnajökull, örneğin, inanılmaz derecede farklılıklarıyla hayretler sunuyor. Örneğin güneybatı köşesinde, inanılmaz bir manzaranın vahası olan Skaftafell Tabiat Rezervi’ne ev sahipliği yapmakta, batısı ise pembe ayaklı kazlar ve ren geyiği gibi yaban hayatıyla ünlü Snaefell dağlarıdır.

Gezilecek Yerler

Hornafjordur

health

Hornafjörður (“Horns Fiyordu”) olarak bildiğimiz Güneydoğu İzlanda’da bulunan fiyort, belediye ve büyüyen bir topluluktur. Fiyort, adını sahil şeridinin hemen dışında oluşan kum resiflerinin kavisli şekillerinden alır. Hornafjörður, İzlanda’da bulunan ve toplam 260 km’lik bir alanı kapsayan ve 2.200’ün biraz üzerinde nüfusu olan büyük belediyelerden biridir. Vatnajokull Milli Parkı’nın güney ucu, Hornafjörður’un yargı yetkisi altına girer.

Osland

Svanhildur Karlsdóttir

Hofn’un güneyinde, Conssland Conservation Area olarak bilinen doğal cenneti gezmek için mutlaka zaman ayırmalısınız. Doğa severler, avcılar ve kuş meraklıları bu bölgenin tatlı yeşil manzaralarını gerçek bir zevkle tadacak ve vazgeçemeyecekler. Landsland bir zamanlar bir adaydı, ama şimdi anakaraya bağlı bir bölgedir.

Bölge, Arctic Terns için daha büyük yuvalama alanlarından biri olmasıyla ünlüdür. Yürüyüşçüler, yerel balıkçılara bir ziyaret ve yakındaki buzulların inanılmaz manzarasını seyredebilen Hillslandshæð’i de ziyaret edebilirler.

Almannaskarðsgöng

Richard Gould

Almannaskarðsgöng, İzlanda’nın doğu bölgesindeki Höfn (Hornafjörður) yakınlarında bulunan 1 numaralı rota boyunca 1312 metrelik (yaklaşık 1.3 km) bir tüneldir. Tünel 1150m kaya ve 162m’lik betondan geçer. Tünel, acil trafik için üç geçiş noktası olan iki şeritten oluşur.

Almannaskarðsgöng tüneli, Lón ve Hornafjörður’un güzel fiyortları arasında, Almannaskarğ geçidinden geçmektedir. Güneybatı rampası artık kamuya kapalı olmasına rağmen Almannaskar’nın geçidi, yaz aylarında araçlara hala erişilebilir olamaktadır. Tünelin güneybatı tarafında, bir piknik alanı ve izleme noktası vardır ve ada genelinde seyahat etmeden önce dinlenmek için mükemmel bir duraktır.

Stokksnes

Florian Diebold

Güneydoğu İzlanda’daki Stokksnes yarımadasında bulunan Vestrahorn, ülkenin en nefes kesen dağlarından biridir. 454 metreye ulaşan zirveler, çarpıcı bir lagünün kenarlarından yükselen sarp kayalıklarla ve siyah kumlu plajlarla, herkesi uçuk doğal güzelliği ile kendine hayran bırakmayı ve sizleri büyülemeyi vaat ediyor.

Yıpranmış pistten biraz uzakta olan Vestrahorn, İzlanda’nın diğer dağlarının çoğundan daha az turist çekiyor ve bu da fotoğrafçıların ilgisini daha çok çekiyor. Stokksnes yarımadasının da 9. yüzyıla kadar uzanan ilginç bir tarihi vardır; Horn ülkenin ilk yerleşim yerlerinden biridir; İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun da kullandığı hayati bir yer olarak işlem görmüştür.

Svínafellsjökull

Nicolas Grevet

Svínafellsjökull, Avrupa’nın en büyük buz kapağı olan Vatnajökull’un bir çıkış buzulunda bulunur. İnanılmaz formasyonları ve mükemmel manzaraları sayesinde, buzulla yürüyüş için ülkenin en popüler yerlerinden biridir. Svínafellsjökull, yürüyüşçüler, fotoğrafçılar ve dokunulmamış doğal güzelliğe olan tutkular arasında popüler olan Skaftafell Doğa Koruma Alanı’nın bir parçasıdır. Bu rezervi, kendisi tarafına alınan devasa Vatnajökull Milli Parkı’nın oluşturulmasından önce bile bir Milli Park’dı. Soglunajökull, ülkenin en popüler buzul yürüyüşü için yarışıyor.

Sólheimajökull, Reykjavík’e daha yakın ve buz tırmanışı için daha iyi duvarlara sahipken, Svínafellsjökull’un kendine has farklı bir temsiliyeti vardır. Sözü edilen Sólheimajökull’un duvarlarına olduğu gibi, Svínafellsjökull’un duvarlarına tırmanmak mümkün olmasa da, görülmesi çok daha güzel olan birçok keskin sırttan oluşur. İkincisi, yüksekliklerinden dolayı daha güzel manzaralara sahiptir.

Sólheimajökull ve güney sahilindeki siyah kumlu plajların arazileri üzerinde muhteşem manzaralar elde edebilirsiniz ve Svínafellsjökull’dan, Vatnajökull Milli Parkı’nın diğer buzulları ve dağları ile Skaftafell’in ormanlık ve okyanusun güzelliğini görebilirsiniz. Bununla birlikte, her iki buzullar da, çevredeki ilgi çekici yerlere gelince eşleştirilir; Örneğin Svínafellsjökull, dev buzdağlarıyla dolu muhteşem bir buzul gölü olan Jökulsárlón’a yakındır. Sólheimajökull ise yukarıda bahsedilen şelalelere yakındır.

Svínafellsjökull’un güzelliği sadece İzlandalılar ve ziyaretçiler tarafından beğenilmemiştir; Ülkenin diğer birçok destinasyonunda olduğu gibi Game of Thrones yapımcıları tarafından fark edilmiştir. Sondan bir önceki bölümün dramatik savaşı sırasında, Sezon 7’de “Kuzey Duvarı” ‘nın olduğu sahnelerin çoğu Svínafellsjökull’da çekilmiştir. Daha büyük Vatnajökull, bu seri boyunca, Duvarın CGI ile inşa edildiği temel olarak kullanılmıştır.

Vatnajökull Milli Parkı

loraineltai

Vatnajökull Milli Parkı, Haziran 2008’de kuruldu ve yavaş yavaş daha fazla alan içerecek şekilde büyüdü. Park şu an 14.141 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor, ülkenin% 14’ünü oluşturuyor. Avrupa’nın en büyük ikinci milli parkıdır. Nehirler yayla platosunu parkın kuzeyine böler. Volcanik tablo dağı Herðubreið, bu bölge üzerinde Askja, Snæfell ve Kverkfjöll volkanları ile birlikte bulunurlar.

Kanyon Jökulsárgljúfur yüzyıllar önce buzul taşkınları tarafından oyulmuştur. Kanyonun üst ucunda, Avrupa’nın en güçlü şelalesi olan Dettifoss’u bulacaksınız. Daha kuzeyde ise at nalı şekilli kanyon Ásbyrgi’nin Óðinn’in sekiz ayaklı atı Sleipnir’in ayağını gökten aşağıya doğru bastığı zaman oluştuğu düşünülmektedir. Snæfell’in doğusundaki sulak alanlar, vahşi ren geyiği ve bol kuş sürülerine ev sahipliği yapmaktadır.

Vatnajökull’un güney tarafındaki dik dağ sırtları, çıkış buzullarının alçak arazilere sürülmesini sağlar. Skeiðarársandur’un kumlu ovaları da güneye uzanıyor ve Skeiðará buzul nehri bu uçsuz bucaksız çölde bulunuyor.

Fláajökull

bino

Fláajökull (Eğimli Glacier), İzlanda’nın en büyük buz kapağından Vatnajökull’dan aşağı doğru uzanan Breiðabunga yanardağının doğu tarafında bulunan küçük bir buzul bölgesidir. Geçmişte, buzul Hólmsárjökull, Mýrájökull ve Hólsárjökull olarak anılmıştır. Geçtiğimiz yüzyılda, Fláajökull iki kilometre geriye çekildi ve yerel halkın iklim değişikliğinin önümüzdeki yıllarda İzlanda’nın buzullarını eritmeye ve yok etmeye devam edeceğine dair artan endişelere neden oldu.

Fláajökull’a ulaşmak için, Hólmur’un dışındaki tabelaları takip edin, çakıl yolundan 8 km aşağı inmeden önce çevre yolunu takip edin. Bu yol bir otopark ve buzul bölgesine yürüyüş parkuruna götürür. Rehberli buzul yürüyüş turları bu bölgeden hareket ederek, Skaftafell bölgesinde yer alan buzullara doğru mükemmel bir alternatif sunmaktadır.

Þórbergssetur

JasonParis

Güney-Doğu İzlanda’daki Sudursveit’in uzak bölgesinde bulunan Thorbergssetur, bölgenin tarihine ve İzlandalı yazar Thorbergur Thordarson’un yaşamına ve eserlerine adanmış bir kültür merkezi ve miras müzesidir. Bir salonda, 1930-1960 yılları arasında yaşam tarzını sergileyen Sudursveit’ten fotoğraflar ve insanların büyük buzul nehirleri tarafından izole edilen uzak bir bölgede, çiftçilerin ve balıkçıların nasıl mücadele ettikleri, yukarıdan yükselen buzullar ve muazzam bir kıyı ile nasıl bir manzaraya sahip oldukları anlatılıyor. 2009’dan bu yana “Sudusveit’in Sırları” adlı bir sergi ve Norsemen’in İzlanda’da ikamet ettiği söylenen “Papar”ve bölgedeki keşişler hakkında bir sergiler düzenlendi.

Jökulsárlón

Wikimedia

Jökulsárlón, İzlanda’nın en popüler ve eşsiz turistik yerlerinden biridir. Jökulsárlón, İzlanda’nın en ünlü buzul gölüdür. Güneydoğuda, Route 1 tarafından, Skaftafell Tabiat Rezervi ile Höfn’ün arasında elverişli bir konumda yer alan tesis, güney sahili boyunca veya ülkenin çevre yolunu takiben seyahat edenler için popüler bir duraktır.

Bir buzul lagünü olarak Jökulsárlón, bir çıkış buzulundan gelen ve buzullardan eriyen su ile dolu bir göldür. Bu durumda, Avrupa’nın en büyük buz kapağı Vatnajökull’un bir bölgesi Breiðamerkurjökull’dur. Oldukça yeni bir oluşum olmasına rağmen, Jökulsárlón ülkedeki en derin göldür ve 248 metre derinliklere sahiptir. 18 kilometrekarelik yüzölçümüyle, en büyük göllerden biri olmaya devam ediyor.

Diamond Plajı

Avista

Diamond Beach, İzlanda’nın güney sahilinde Jökulsárlón buzul lagününün yer aldığı daha büyük Breiðamerkerkandand buzul ovasına ait bir siyah kum şerididir. Burada, Jökulsárlón buzul lagününü dolduran buzdağları, kara kum plajına karşı tam karşıtlık içinde göz kamaştırıcı ve meydan okuyarak ayakta duruyorlar. Bu nedenle fotoğrafçılar, doğa tutkunları ve vahşi yaşam meraklıları arasında bir favori olmaya devam ediyor. Kıyıdan orcas görmek için ülkenin en iyi yerlerinden biri olan plaj ziyaretçilerini büyülemek için adeta çağrı yapıyor.

Breiðamerkursandur

Wikipedia

Breiðamerkursandur, Hornafjörður belediyesinde bulunan buzulların dışına doğru bir bölgededir. Kum, İzlanda’nın güney sahili boyunca, özellikle de Kvíárjökull Buzulu’nun eteklerinden, Breiðamerkurjökull Buzulu’nun eteklerine doğru yer alan ünlü buzul gölü Jökulsárlón’a kadar yaklaşık 18 km uzanmaktadır. Her iki buzul, Avrupa’nın en büyük buz kapağı olan Vatnajökull ve Vatnajökull Milli Parkı’nın merkezi özelliği olan 30 bölgenin bir bölümünü oluşturuyor. Bunların birçoğu güney sahili boyunca seyahat ederken Elmas Sahili’ne doğru gidiyor.

Hvannadalshnjúkur

Kristinn Kjartansson

Hvannadalshnjúkur, Vatnajökull Milli Parkı’ndaki Öræfajökull volkanik buzulunun en yüksek zirvesi ve İzlanda’nın en yüksek dağıdır. En son ölçümü, 2,109,6 metre uzunluğunu buldu. İzlanda, tektonik plakaların birbirinin içine girmesinden ziyade birbirinden ayrıldığı bir yarık vadisinde yer almasından dolayı, çoğu dağ bin metrenin altına düşmüyor ve bu da onu dikkate değer bir manzara haline getiriyor.

Hnappavellir

Matthew Clausen

Hnappavellir, İzlanda’nın en popüler tırmanma alanı ve en büyüğüdür. Bunlar Vatnajokull Milli Parkı’ndaki Skaftafell’in yakınında bulunan dikey uçurumlardır. Uçurumlar bir kez denizden yükseldi ve şimdi çimenli çayırların üzerinden geçiyor. Hnappavellir’de yüzlerce yol arasından seçim yaparak ulaşabilirsiniz. Bu ziyaret hevesli dağcılar için mutlaka gidilip, görülüp, tırmanış deneyimi için gerekli bir yer.

Skeiðarársandur

STAFF

Skeidararsandur, alüvyal çöllerden oluşan geniş bir kum ovasıdır. Dünyadaki en büyük kum olan 1300 km²’yi kaplamaktadır. Genelde Skeidararsandur’da bulunabilecek çok az rahatsız edici alan var. Buzulun yanında çok sayıda kayalık, çamurlu ve çakıllı bir şekilde olan yoldan ilerleyip, denize ulaşım sonunda kum ve kilden oluşan alanları görebilirsiniz.

Carex, Skeidararsandur’da bir dereceye kadar büyüyor ve Büyük Skua için en büyük yuvalama yerlerinden biri. Kıyıda bol miktarda mühür var. Vatnajokull buzulunun altındaki patlamalar, en son 1996 yılında meydana gelen çok sayıda buzul patlamasına neden oldu. Grimsvotn volkanik bölgesinde başlayıp Skeidararhlaup olarak biliniyorlar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here