İzlanda’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İzlanda, ateş ve buzun bir arada varlığını sürdürdüğü, sadece doğa severlere değil, aynı zamanda heyecan arayan gezginlere de oldukça büyük fırsatlar sunan, hemen hemen 300 bin nüfusa  sahip olan bir ada ülkesidir. Topraklarının çoğu buzullardan oluşmasına rağmen, belirli bölgelerinde halen aktif olan bir çok volkan bulunan ülke aynı zamdan geyserler, buzullar, fiyortlar ve jeotermal alanları ile de oldukça ünlü bir seyahat destinasyonudur. Bilindiği gibi gerçekten de, volkanlar ve diğer sismik faaliyetler düzenli olarak ülkenin bazı bölümlerini tahrip etmiştir.

Son olarak 1963’te, yeni bir ada olan Surtsey, güney sahilindeki denizde kendini belli etmiştir. Ancak İzlandalılar bu jeolojik kargaşaları kendi avantajlarına çevirmekte ve jeotermal enerjiyi evlerini ve işlerini ısıtmak ve boş zamanlarını geliştirmek için kullanmaktadırlar. Sonuç olarak, hava harikulade temizdir ve engebeli, bozulmamış manzaralar keşif ve unutulmaz maceralar için olgunlaşmıştır. Ülkeye gideceğiniz zamandaki hava şartlarına büyük önem vermelisiniz.

Reykjavik’de Görülecek Yerler

Thorsteinn Egilson

İzlanda’nın başkenti Reykjavik, ülkenin Viking dönemlerinden kalma eşsiz hatıraları ve gözlerinizi kamaştıracak canlı ve şirin sahil evleri,olağanüstü butikleri ile ayaklarınızı yerden kesebilecek güzelliklere sahip olan, ülkedeki görmeniz gereken en önemli şehirlerdendir. Şehir sadece 215.000 nüfusa sahip ve sessizliği,tarihselliği ve sanatsallığıyla dikkat çekmektedir. Ateş ve buz diyarı olarak bilinen şehir doğal olarak çarpıcıdır, bu yüzden büyüleyici şehrin arka planı sizin için unutulmaz olacaktır.

Hallgrimskirkja Kilisesi

Jessica Rayborn

Reykjavik’in en güzel manzarası şehrin kalbindeki Hallgrímskirkja kilisesinin kulesindedir. Reykjavik’te çarpıcı mimari ve kültürel unsurları bir arada görebilirsiniz. Viking tarihinin derin köklerini çağdaş yaratıcılığın enerjisiyle iç içe hissedeceksiniz. Şehir içinde yapılacak çok şey olmasına rağmen, konumu, mavi lagün ve kırsaldaki doğal şelaleler gibi görülmesi gereken yerlere kolay günlük geziler sağlar. Reykjavik’te zamanınızı nasıl geçirmeyi tercih ederseniz edin, toplu termal havuzlar ve kuzey ışıkları, listenizin sadece bir parçası gibi olacaktır.

Akureyri’de Görülecek Yerler

Patrick Lawe

İzlanda’nın nüfus ve kapladığı alan bakımından en geniş şehirlerinden biri olan Akureyri, birçok kişi tarafından ülkenin kuzeyinin başkenti olarak kabul edilir.Yaklaşık 18.000 kişi burada yaşıyor, bu yüzden çoğu Avrupai standartlara göre bir şehir ve bizim standartlarımıza göre ise bir ilçe büyüklüğündedir denilebilir. Akureyri ve çevresindeki en önemli turistik ve aktiviteler için rehberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Tarihten bu yana oldukça önemli bir balıkçılık ve liman kenti olan Akureyri, 2. Dünya Savaşı’nda da büyük bir rol oynayan şehirdir. İzlanda’nın kuzeyinde bulunan Akureyri, önemli bir liman ve balıkçılık şehridir. Eğitim ve kültür şehri olarak bilinmesinin ardında yatan en büyük sebep ise, dünyada suç oranının en az olduğu yerlerin başında gelmesidir. Kaliteli restorantları, kiliseleri, müze ve sanat galerileri ve botanik bahçeleri ile dikkat çekici bir yer olan Akureyri, kış aylarının yoğunlukla karlı geçtiği ve kış sporlarıyla ve festivalleriyle ünlü bir şehir olmaya devam etmektedir.

Húsavík’de Görülecek Yerler

Ángel Requena Villar

İzlanda’nın en eski yerleşim yeri olan Húsavík, Þingeyjarısla belediyesinin en büyük şehri ve çevresi için hizmet merkezi olan bir destinasyondur.

Þingeyjarsla İlçe Müzesi

JasonParis

Húsavík’te müze evleri başta olmak üzere, bölgeyi gezmeye gelenler kültür merkezlerini aradıklarında, Güney Þingeyjarsla İlçe Müzesi’nin bir bölümünü, bir deniz müzesini, doğal tarih müzesini, halk müzesini, ilçe arşivlerini, fotoğraf arşivlerini ve bir sanat galerisini bulacaklardır.

Balina Müzesi

Patrick Rasenberg

Ve elbette, Húsavik’in Balina Müzesi’ne de ev sahipliği yaptığını unutmamalıyız. Kasabanın içinde ve çevresinde kültür hayatı gelişiyor, İzlanda’daki en iyi amatör tiyatro grupları arasında yer alan aktif ve hevesli tiyatro topluluğu her hafta ve ay bir etkinlik düzenliyor. Ayrıca, müzik alanında aktif bir rol oynayan çok sayıda koro ve enstrüman grubu olduğu için Húsavík, hem ülke içinden hem de diğer yerlerden gelen müzisyenler tarafından çok çeşitli konserlerle hem sakinlere hem de ziyaretçilere unutulmaz zamanlar yaşatıyor. Húsavík’te seçim yapabileceğiniz birkaç balina izleme şirketi var ve bu harika yaratıkların peşinde okyanus dalgalarına doğru yelken açmak, hiç kimsenin kaçırmaması gereken bir deneyim ve kesinlikle unutulmayacak bir aktivitedir.

Botanik Bahçesi

VisitHusavik

Diğer ilgi çekici yerler arasında güzel bir botanik bahçesi, bir kamp alanı, bir golf sahası ve tüm yeteneklere uygun birçok keyifli yürüyüş bulunmaktadır. Bölge ayrıca şelaleri, volkanik arazileri ve buzul yerleri ile de yıl boyunca binlerce turist çekmektedir.

Hafnarfjörður’da Görülecek Yerler

Kjartan Rúnarsson

Hafnarfjörður, 30.000 kişilik nüfusu ile İzlanda’nın en gelişmiş ve büyük 3. kentidir. Hafnarfjörður, taze yerel yemekler, harika jeotermal havuzları, lavlar ve çarpıcı doğal fenomenler, her yıl düzenlenen bir Viking festivaline ve Noel pazarına ev sahipliği yapan etkinliklere sahiptir. İlk ve en önemlisi, Hafnarfjörður, İzlandalıların yerel yaşam tarzını deneyimleme fırsatı sunan bir yerleşim yeridir. İzlanda, toplam nüfusunun 330 binlerde olduğu bir ülkecik olarak dikkat çekiyor. Doğal olarak bu şehir de, ilk olarak nüfusu ve insanlar yaşam tarzının oldukça yöresel ve kültürel olmasıyla önemli bir yer haline gelmektedir.

Hafnarfjörður, İzlanda’daki en eski topluluklardan biridir. Ticari mallarını, eşyalarını 14’üncü yüzyıldan beri sürekli olarak yakaladıkları ivmeyle diğer topluluklara pazarlıyor ve geçimlerini bu şekilde sürdürüyorlar. Kasabanın adı (Hafnarfjörður, Harbour Fiyordu anlamına gelir) hyethinden sonra yer alan bir doğal limandır ve bu toplumun refahının ana sebebidir. İzlanda’nın tarihi denize çok yakın, Hafnarfjörður’unkiyle ise oldukça paralel gelişmiştir. Deniz, ticari ve kültürel yaşam çizgisi ile içiçedir.

Kasaba, Bessastaðir’deki (şu anda İzlanda Cumhurbaşkanı’nın ikametgâhı) kraliyet mülkünün yakınında düz bir yere konumlanmış olan, gözlerden uzak bu limanı bulan yabancı tüccarlar tarafından kurulmuştur.

Höfn’de Görülecek Yerler

acb

Höfn, İzlanda’nın güneydoğusundaki iki binden fazla insanın bulunduğu bir İzlanda balıkçı kasabasıdır. Güneydeki Kirkjubæjarklaustur köyü ile doğusundaki Egilsstaðir arasında bulunan güzergâhlardan en önemli olan yerleşim yeridir. İzlanda’nın Güney Sahili’nin birkaç doğal limanlarından birinde yer alan “liman” anlamına gelir. Ülkenin geri kalanından farklı olarak, bu şehir düzdür, dolayısıyla Snæfellsnes Yarımadası gibi yerlere kıyasla neredeyse hiç küçük sahil köyleri yoktur. Kasaba, yıl boyunca ulaşılması kolay olan kendi yarımadasının ucundadır. Kasabaya ulaşmak için Rota 1 yolundan çıkılmaktadır.

Kasaba, okyanusun üç tarafından, aşırı şartlarda donmuş olduğu bilinen bir alanla çevrilidir. Kasabaya mümkün olan iyi havalarda uçakla ulaşılabilir. Yurtiçi havaalanı ile ülkenin birkaç yerinden ulaşabileceğiniz yerlerden biridir. Avrupa’daki en büyük buzul, Vatnajökull, aynı adı taşıyan bir Milli Park’ta bulunur, aynı zamanda Höfn’ün açık bir görünümüdür. Çoğu zaman İzlanda’nın tam çevre yolunu kullananlar tarafından Güney Sahili veya Doğu Fiyordları ziyaret ediliyor.

Vatnajökull Milli Parkı

Guilhem DE COOMAN

Ancak, bağımsız olarak, güneydoğu İzlanda’nın bölgelerine, özellikle de Vatnajökull Milli Parkı’na, Jökulsárlón Buzulu Lagünü’ne, Diamond Plajı’na ve Vestrahorn Dağı’na yakın yerlerde vakit geçirmek isteyenler tarafından da ziyaret edilmektedir. Bu manzaraların hepsi inanılmaz. Vatnajökull, örneğin, inanılmaz derecede farklılıklarıyla hayretler sunuyor.

Skaftafell Tabiat Rezervi

Wikipedia

Örneğin güneybatı köşesinde, inanılmaz bir manzaranın vahası olan Skaftafell Tabiat Rezervi’ne ev sahipliği yapmakta, batısı ise pembe ayaklı kazlar ve ren geyiği gibi yaban hayatıyla ünlü Snaefell dağlarıdır.

Keflavik’de Görülecek Yerler

Wikipedia

Keflavik, Güney İzlanda’daki volkanik bir yarımada olan Reykjanes’de küçük bir şehirdir ve Keflavik Uluslararası Havaalanı’na en yakın yerleşim yeridir. Keflavík, resmi olarak Reykjanesbær belediyesindedir. Canlılık ve huzurluluk arasında güzel bir denge bu şehirde mevcut durumda.

Viking Dünya Müzesi

Wikipedia

Bir dizi dükkan, restoran, sinema, Viking gemisi ve sergileri ile büyüleyici Viking Dünya Müzesi ve keşfedilecek diğer birçok ilginç yer ile birlikte tüm ana hizmet sektörleri mevcuttur. Keflavík istediğiniz zaman kendinizi geliştirmek için harika bir yerdir.

Eşsiz İzlanda doğasını keşfetmek, gerçekten farklı ve etkileyici manzaraların tadını çıkarmak veya sıra dışı yerel müzeleri ziyaret etmek gibi pek çok deneyim fırsatı sunan Keflavík, bir balıkçı limanı ve balık işleme merkezi olarak geliştiği 16. yüzyılda kurulmuştur. 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sırasında Keflavík İzlanda Donanma Hava İstasyonu olarak birçok operasyonda kritik bir rol oynamıştır. Önemli bir NATO askeri üssü Eylül 2006’ya kadar burada bulunmuştur. Reykjanes Yarımadası’nın kuzey kıyısında, Keflavík arketipik, yani tam anlamıyla bir İzlanda havasına ve görünümüne sahiptir.

Metal Evler

Şehirde, Túngata veya Vallargata boyunca, belediye binası ve “küçük tekne” limanı (Gróf) arasında renkli ahşap veya oluklu metal evler yer almaktadır. Tarihsel miras alanları, mütevazı ama güzel bir şekilde göze çarpmaktadır. Deniz kıyısında, köy fıkralarının anlatıldığı devasa bir çim var, ve bu alanın ortasında Àsmundur Sveinsson tarafından yapılmış heybetli bir heykel bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra, ülkenin ruhunu yansıtan bir şehir olarak Kaflavík, İzlanda ziyaretinize başlayabileceğiniz bir noktadır.

Kópavogur’da Görülecek Yerler

Blog-admin

Açıkhava aktiviteleri, kültürü, alışveriş merkezleri ve muazzam termal havuzlarıyla Kópavogur, İzlanda’nın en önemli şehirlerinden bir diğeridir.

Elliğavatn Gölü

Grétar Skúlason

Yürüyüşçüler, bisikletçiler ve koşucular, sahil şeridi boyunca, çevredeki vadilerden geçerek ve daha büyük Reykjavík bölgesinin eteklerinde yer alan Elliğavatn Gölü’ne kadar uzanan çok sayıda yolu keşfedebilme fırsatlarına sahipler.

Salurinn Müzik Salonu

kopavogur

Kültür yaşamı, İzlanda doğusundaki jeolojik ve zoolojik sergilerin gösterildiği Doğa Tarihi Müzesi, çeşitli konserler ve ilerleyen Gerğarsafn Modern Sanat Müzesi’ni sunan Salurinn Müzik Salonu ile şehir merkezine farklı bir his katmaktadır. Sanat müzesi, adını Kópavogskirkja kilisesinin vitray pencerelerini tasarlayan 20. yüzyılda yaşamış bir kadın sanatçı olan Gerður Helgadóttir’den alıyor. Şehirdeki kilise ise daha büyük Reykjavík bölgesinin bir simgesel yapısıdır, hem tekil bir mimari yapı hem de ilçeyi seyretmek için harika bir mekandır.

Sundlaug ve Salalaug

Richard Whitaker

Kópavogur’un iki termal havuzu olan ve bunlardan en önemlisi Sundlaug Kópavog da görülmeye değer bir destinasyondur. Bir diğeri olan Salalaug ise, şehir merkezinden biraz uzakta yer alıyor. Her ikisi de özellikle aileler için çok popüler.

Smáralind  Alışveriş Merkezi

JJ Merelo

Kópavogur’da ayrıca, İzlanda’daki en büyük ikinci alışveriş merkezi olan Smáralind dahil olmak üzere, yaklaşık 90 mağaza, restoran ve bir sinema salonu barındıran çok sayıda mağaza bulunmaktadır.

Vík í Mýrdal’da Görülecek Yerler

Breathe With Us

Bizdeki milyon nüfuslu şehirlerin aksine İzlanda, 300 kişinin yaşadığı bir yer olan Vík í Mýrdal’ı da şehir olarak kabul etmektedir. Başkent oldukça soğuk bir yerdir ancak bu şehir, özellikle yaz aylarında oldukça sıcak ve denize girilebilecek kadar uygun hava şartlarına sahip olabiliyor. İzlanda’nın en güneyinde yer alan Vik, çarpıcı yeryüzü şekilleri, aktif volkanik bölgeleri ve tarihten günümüze kadar özenle korunarak gelmeleri sağlanmış tarihi yapıları ile oldukça dikkat çekici bir şehirdir.

Şehrin nüfusu sadece 300’dür, ancak yaz aylarında Kara Kum Plajı, tarihi kilisesi ve görülmeye değer daha pek çok yere sahip olmasından dolayı bu nüfus artar. İzlanda ziyaretinizde kesinlikle atlamamanız gereken bir yerdir ve doğal güzellikleri ile göz doldurmaktadır. Şehirde yaşayan insanlar geçimini balıkçılık ve turizmden sağlamaktadır.

Kara Kum Plajı

Wikimedia

Oldukça sevecen ve bir o kadar da misafirperver bir halka sahip olan şehir, volkanik patlamalar sonucunda oluşmuş pek çok güzelliklere sahiptir. Bunların en başında Kara Kum Plajı denilen bölge gelmektedir. Vík í Mýrdal, adanın etrafında dolanan ve en büyük ve önemli yolların çoğunu birbirine bağlayan, Route One olarak bilinen ana çevre yolu üzerinde bulunan Reykjavik’e 100 km’den biraz daha uzakta yer almaktadır. Bölge halkı ve turistler için Skógar ile Mırdalssandur buzul taş duvarının batı kenarı arasında hizmet ve malzeme sunan tek yer olduğu için önemli bir yerdir.

İzlanda’daki en sıcak yer olduğu düşünülür, ancak bu sadece iki derecelik bir farka tekabül etmektedir. Kış aylarında, sıcaklıklar donma derecesinin altına düşebilir. Vík í Mýrdal, yağış açısında İzlanda’nın en fakir yeridir ve yaz aylarında bile yağmur görmek nadirdir. Bu nedenle, İzlanda’daki hava koşullarının sıkça değişebileceği düşüncesini daima akılda tutmalı ve buraya gelirken yanınızda getireceğiniz giysilere dikkat etmelisiniz. İzlanda gezi rehberi için  tıklayın.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here