İzlanda hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerin başında pahalı ve iklim olarak çok farklı hava şartlarına sahip bir ülke olduğu gelir. Restoranlarda, marketlerde, barlarda ve hemen hemen tüm diğer perakende mağazalarında oldukça fahiş fiyatlar görebilirsiniz. Bu yüzden iyi bir bütçe organizasyonu ve harcama listesi hazırlamak daima iyi bir fikir olacaktır. Keflavik Havaalanı’ndan şehre 45 dakikalık otobüs yolculuğu, yaklaşık 110 TL’ye mal olurken, ülkeye yaptığınız ziyarette kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğimiz efsanevi Blue Lagoon’a giriş fiyatı ise yaklaşık 250 TL’dir. Ülke genelinde bu fiyatları her yerde görebilirsiniz ve alışık olmadığınız şekilde fazla harcamalar yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Hava şartları, özellikle kış aylarında oldukça ağır olan bir ülkede istenmeyen durumlarla karşılaşmak an meselesi olabiliyor.  Yoğun yağışların yaşandığı aylarda otobüs veya araç ile yolculuk yapıyorsanız, havadaki nem ve sis oranının oldukça yüksek seviyelere çıktığını ve önünüzü neredeyse hiç göremediğinizi farkedebilirsiniz.  İzlandalılar bu duruma ‘’beyaz duvar’’ adını veriyorlar.  Rüzgarlar bazı durumlarda çok sert ve şiddetli esebiliyor.  Kar fırtınalarının da oldukça yaygın olduğu ülkede, sayısız trafik kazası ve istenmeyen durumlar yaşanabiliyor.

Kuzey Kutup Dairesi’nin hemen altındaki bir ülkede gerekli besin mahsullerini yetiştirmek ve hayvan üretmek zor olabilir. İzlanda’nın bir ada ülkesi olduğu düşünüldüğünde, bol miktarda balık yiyebilir, ayrıca fermente köpekbalığı, koyun başı ve ekşi koç testisleri gibi yöresel spesiyaliteler yiyebilirsiniz. Reykjavik, Dill (Yeni İskandinav yemekleri) ve Fiskfelagid (dünyanın dört bir yanından gelen deniz ürünlerinin bir kokteyli) gibi harika lüks restoranlara sahiptir. Ancak her diğer ürün gibi, bunlar da oldukça pahalı gelecektir. Örneğin, Fiskfelagid’in mezeler 35 ile 50 dolar arasında değişiyor.

Alkol sadece İzlanda’daki barların dışında iki yerde satın alınabilir. Vínbúðin denilen hükümet tarafından işletilen alkol dükkanı ve havaalanları. Havalimanında tüm alkollü hediyelik eşyalar satın almanız şiddetle tavsiye edilir, çünkü bunlar üzerinde vergi veya gümrük vergisi ödemezsiniz ve bu miktarın yarısı kadar tasarruf edebilirsiniz.

Reykjavik yapacak çok güzel şeyler sunarken, Ring Road’a doğru yola çıkarak İzlanda’nın en muhteşem manzarasını görebilirsiniz. Tüm döngüyü (birkaç gün sürecek), (adanın doğu kıyısındaki Skaftafell Milli Parkı’na doğru ilerleyemeseniz bile), büyük buzullar, volkanik alanlar, greyserler, sahil köyleri, kasabalar ve daha pek çok bilinmedik unsur görerek bitirebilirsiniz. Ayrıca, yol boyunca yarı donmuş şelaleler, siyah kumsallar ve flüoresan mavi suları da farkedeceksiniz. Bu gibi bir ülkede şaşıracağınız pek çok farklı yeryüzü tipi mevcut durumdadır.

Volkanik kaya ve buzlarla kaplı dağlarla çevrili olan İzlanda’nın Mavi Lagünü, dünyanın doğal harikası olarak görünebilir. Ama sadece bu özelliğine aldanmayın. 1976 yılında, jeotermal bir fabrikadaki bir operasyon, silika çamuru havzasıyla geniş bir buharlı su havuzunu yaratarak çevrelenmiştir. İzlanda Landmannalaugar’da olduğu gibi birçok doğal (ve ücretsiz) jeotermal havuza sahipken, Blue Lagoon bir spa deneyimi sunmaktadır. 60 $ için, içeride ya da dışarıda havuzda bekleyebilir ve sıcak su duvarının altında yıkanabilirsiniz. Verilen hizmete nazaran oldukça yüksek fiyatlara sahip bu cazibe merkezinde bir masaja 100 dolar ücret istenmektedir.

İzlanda, soğuk olmanın yanı sıra her an yağabilen yağmurların da bulunduğu bir ülkedir. Şelalelere çok yaklaşmasanız bile, havadaki çok miktarda sis elbiselerinize inebilir. Bir sweatshirt veya kazak giymek yerine, sıcak, su geçirmez bir ceket daha mantıklı bir seçenek olacaktır. İzlandalıların çoğunluğu, bir tür büyü ve elflere inanır. Huldufólk’ın (saklı insanların) yaşadığı taşlara zarar vermemek için binalar değiştirilmiş ve bir yol inşaatı dahi durdurulmuşluğu olmuştur. Ve İzlanda Elf Okulu, yerel inançları ve birkaç yüzyıl boyunca kültürün önemli bir parçası olduklarını ziyaretçiler hakkında bilgilendirir.

İzlanda’ya gitmeden ve yolculuğunuza başlamadan önce yararlı bulabileceğiniz ve İzlanda’ya ilk kez bir gezi planlıyorsanız, gitmeden önce bilmeniz gereken birkaç şey daha var. İzlanda’daki hava tahmin edilemez. Eğer bir araba kiralıyor, yürüyüşe çıkıyor, ya da etrafta dolaşıp gezmeyi planlıyorsanız, herhangi bir günde bir miktar rüzgar ya da yağmuru deneyimlemeye hazır olun. Su geçirmez pantolon, bir rüzgarlık ceket, eldiven ve elbette bir şemsiye çantanızda her daim bulundurmanız gereken eşyalardan olmalıdır.

İzlanda’da bir araba kiralamayı planlıyorsanız yararlı bir ipucu: Kılavuzlar, Otomasyona göre kiralamaktan önemli ölçüde daha ucuzdur. F-yolları diye belirtilen ve oldukça engebeli ve farklı yeryüzü profillerine sahip yollara sadece 4 çeker araçlar tarafından erişilebildiğini de unutmamak gerekir. Yukarıda belirtildiği gibi, İzlanda oldukça rüzgarlı olabilir, bu yüzden hızınıza dikkat etmelisiniz ve dikkatli sürmelisiniz. Ayrıca, bu biraz kafa karıştırıcı olabileceğinden yola çıkmadan önce farklı İzlanda yol işaretlerini incelemek akıllıca olacaktır.

Krónas için paranızı değiştirmek zorunda kalmaktan korkmayın. Neyse ki, kredi kartınızı İzlanda’daki neredeyse her şey için kullanabilirsiniz. Paranızı yararlı bulabileceğiniz birkaç durum, park sayaçlarını ödemek ya da bit pazarında sadece nakit çalışan satıcılardan bir şey almak olacaktır. Ayrıca birkaç jeton ödemenizi gerektiren bir umumi tuvalete de rastlayabilirsiniz. 1 TL, yaklaşık olarak 16 İzlanda Kronası’na denk gelmektedir ancak bu sizi ucuz bir ülke olduğuna inandıracak bir neden değil.

Lokantada yemek yediğinizde bahşiş vermenize gerek yoktur, çünkü öğün her zaman yemek fiyatına dahildir ve birçok yer teklif ettiğinden dolayı (örneğin Vínbúðin gibi yerlerden) herhangi bir alkol satın almadan önce dikkatli olmalısınız. Ayrıca, toplamda yer aldığı için taksi şoförlerine de bahşiş vermenize gerek yok. Su jeotermal enerji ile ısıtıldığı için, musluklardan gelen sıcak su biraz kükürt kokuyor. Ne olursa olsun, su tamamen güvenlidir, bu yüzden sorun teşkil etmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Soğuk suyu içmekten de çekinmeyin bu kükürt kokusundan arındırılmıştır ve güvenilirdir.

Yanınızda elektronik cihazlar getirirken, farklı bir şarj başlığı getirmenize gerek kalmayacaktır. Bir akıllı telefon kullanıyorsanız, İzlanda’nın 3G ağına erişmek için bir mobil sim kartı satın alınabilir; bu, şehirlerden uzakta en uzak bölgelerde bile çalıştığı için son derece yararlıdır. Eğer sürüş planlıyorsanız, bir bilgilendirici seyahat rehberi, İzlanda’nın doğru ve ayrıntılı bir haritasının yanı sıra bir GPS getirebilirsiniz. Bunlar çok işe yarayacak ve gitmeden önce gerekli bilgiler edinmek için faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here