Son yıllarda inanılmaz bir turizm patlaması yaşayan ve ülke geneline milyonlarca turist çeken İzlanda, bu durumu fırsata çevirmek ve ekonomisini daha da geliştirmek adına turistler için üretilmiş pek çok özel ürünü piyasasına sürmüştür. Bu ürünler, doldurulmuş Puffin kuş oyuncakları, geyserler içeren mıknatıslar ve ég tala ekki íslensku diye adlandırılan tişörtler gibi pek çok farklı türden oluşmaktadır. Ancak, bu özel hediyelik eşya dükkanlarını ülke çapında görmek isterseniz, seri olarak üretilmemiş ve İzlanda’dan bir hatıra olarak buna değecek benzersiz ürünler bulabilirsiniz.

Tahmin edeceğiniz üzere ilk olarak başkent Reykjavík, İzlanda’da alışveriş için en popüler noktadır. Laugavegur’daki ana alışveriş caddesinden aşağı doğru yürürken, hediyelik eşya dükkanlarının çoğunluğu iki şey üzerinde yoğunlaşıyor. Bunlardan biri doldurulmuş puflar ve diğeri ise kutup ayılarının doldurulmuş derileridir. İzlanda’daki bu hayvanlardan sadece birini aldığınızı düşünürsek, pazarın çoğunun, bu ülkeye otantik bir şekilde hitap eden bir şeyden ziyade geniş bir itirazda bulunacağınızı söylemek zor.

Ancak, İzlandalılar derin ve zengin bir kültüre, inanılmaz bir doğaya ve eşsiz bir mizah anlayışına sahiptir ve bu nitelikleri temsil eden satın alabileceğiniz bir hediyelik eşya zenginliği vardır. Ücretsiz olarak kendiniz için bulabileceğiniz ve alabileceğiniz bazı şeyler de mevcut durumdadır. Bulacağınız malların bir kısmı pahalı, düşük kaliteli ve yurtdışında tasarlanmış ve üretilirken, birçoğu İzlanda kültürüyle üretilmiş ve ülkenin karakterinin eşsiz bir hikayesini anlatır nitelikler taşımaktadır. Trikodan alkole, edebiyattan şekerlemeye kadar, size hitap eden bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Omnom Chocolate

BJÖRG

Omnom Chocolate, İzlanda’nın önde gelen çikolata markalarından biridir ve barları mükemmel hediyelik eşyalar olarak binlerce turist tarafından evlerine götürülür. İzlanda’da tasarlanan ve üretilen şirket, dünyanın dört bir yanından en iyi fasulyeleri tedarik etmekte ve ülkenin en lezzetli şekerlemelerini yapmak için alışılmadık lezzetlerle harmanlamaktadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir yelpaze var, ama en geleneksel olanı hiç şüphesiz meyankökü (“Lakkrís” olarak yazılmıştır) ve deniz tuzu ile tatlandırılıyor.

Liquorice ulusal bir tatlıdır ve bunu çikolata ve tuz ile karıştırmak, onu tüketmenin en iyi yolu olarak kabul edilir. Eğer böyle bir kombinasyon sizi sararsa, Nikaragua Çikolatası ile karıştırılan kuru kiraz ve ceviz gibi daha birçok lezzetli seçenek vardır.

İzlanda’dan daha tuhaf bir hediyelik eşya arıyorsanız, en iyi seçeneklerden biri doğal kondomlardır. Hem yararlı hem de komik, ülkenin manzarasını yansıtan altı farklı  tasarıma sahiptirler. Lav oluşumları, kuzey ışıkları, buharlı bir kaplıca, ve uygun bir şekilde, patlayan bir yanardağ ve patlayan bir şofben gibi oldukça espritüel seçenekleri vardır. 2010 yılında ilk İzlanda hatıra yarışmasını kazandıktan sonra, prezervatifler, “Patlamalar Ülkesi”nde yer alan cinsiyetle ilgili mizah ve açıklık duygusunu temsil eden klasik bir armağan olarak kabul edilmiştir. Alışılmadık bir hatıra ya da hediye olsa da, buzdolabı mıknatısı, doldurulmuş bir paket ya da kartpostaldan çok daha eğlenceli oluyorlar.

Harffiskur

ROM FOREIGN TO FAMILIAR

İzlanda lezzetleri herkesin zevkine göre değil, bu sıra dışı ülkenin gerçek bir yansıması ve geri döndüğünüzde sohbet arası bahsedebileceğiniz pek çok farklı ürün var. En lezzetli atıştırmalıklardan biri, kuvvetli bir kokuya sahip olsa bile harffiskur veya kurutulmuş balıktır. Birçok ziyaretçi, yenmesi gerektiği gibi, tereyağına batırıldığında keyif aldıklarından şaşırmaktadırlar. Daha yumuşak bir tadı için, kurutulmuş mezgit balığı da yiyebilirsiniz.

Başka bir incelik, daha önce bahsedilen fermente köpekbalığı hákarl. Kokusu, çürümüş balık ve amonyakın çirkin bir karışımıdır ve tadı marjinal olarak daha iyi olsa da, yine de aşırı derecede mayhoştur. Bu ürünü üretmek için bir yıldan daha fazla bi süre harcanmakta ve yüzyıllardır olduğu gibi hala hazırlanmaktadır. Eve döndüğünüzde bunu arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak, tatilinizi hatırlamanın iyi bir yolu olacaktır ve herkesin bu ülkenin ilginç yemek kültürü hakkında biraz bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Saga

Alpha Coders

Saga’lar, İzlanda’nın erken dönem toplumunun tarihini, kültürünü ve folklorunu detaylandıran inanılmaz eserlerdir. Ayrıca, İzlandalıların yazılı uzunca kelimeleri için, takdire şayan bir örnektir. Bu ülke, en büyük kahramanların savaşçılar değil, şairler olarak kabul edildiği bir millettir. Aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce Saga vardır ve en popüler olanı, ülkenin dört bir yanındaki hatıra ve kitap dükkanlarında bulunabilir.

Birçok metin, en iyi olanların birçoğunu derlemekte, ki bu da İzlanda’nın erken tarihini öğrenebilecekleri her şeyi öğrenmek isteyenler için mükemmeldir. Eğer sadece İzlanda tarihinin tadına bakacak olursanız, en çok tavsiye edilenler Njál Saga ve Egil Saga’dır. Bunlar yaygın olarak en iyi yazılı metin ve en etkili eserler olarak kabul edilir ve her ikisi de 13. yüzyılda İzlanda’daki ortaçağını anlatır.

Her ne kadar bira 1989 yılından beri İzlanda’da yasal olmasına rağmen, üretimindeki sanayi o zamandan beri gelişmeye devam etmektedir. Bira endüstrisinin biraları bir miktar ulusal bir eğlence haline gelmiş ve şimdilerde seçim yapabileceğiniz geniş bir yelpazeleri var. Einstök, Skúli, Borg ve Kaldi en popüler markalardan bazıları. Hepsi İzlanda’da üretilmiş ve yerel malzemelerle lezzetlendirilmiştir. Daha tarihsel bir İzlandalı içecek Brennivín denilen bir karanfil aromalı akvavit de denenebilecekler arasında boy göstermektedir.

Güçlü aroma genellikle, fermente edilmiş köpekbalığından yapılan ve geleneksel yemek olan Hákarl’ın ağır tadını yenmek için kullanılır. Alkol sadece İzlanda’daki barların dışında iki yerde satın alınabilir. Vínbúðin denilen hükümet tarafından işletilen alkol dükkanı ve havaalanları. Havalimanında tüm alkollü hediyelik eşyalar satın almanız şiddetle tavsiye edilir, çünkü bunlar üzerinde vergi veya gümrük vergisi ödemezsiniz ve bu miktarın yarısı kadar tasarruf edebilirsiniz.

İzlanda modası, güzel ve özgün parçalar üreten birçok köklü ve geleceğe dönük tasarımcılar ile ileriye dönük, pratik ve şıktır. Laugavegur ve çevresine doğru yürürken, bu şık perspektifi yansıtan giysiler satan pek çok butik göreceksiniz.

Reykjavík’in ana caddesi Laugavegur 11’de, Mink Viking Portre Stüdyosu’na da uğrayablirsiniz. Burada, Guðmann Þór Bjargmundsson, geleneksel Viking regalia’larında müşterilerini giydirmek ve inanılmaz fotoğraflar çekmek için oldukça fazla ünlü olan bir isimdir. Bir solo çekim 45 dakikadan bir saate kadar sürüyor, grup oturumları iki saate kadar sürüyor. Bu, satın alacağınız altı fotoğrafı değiştirmek, modellemek ve seçmek için gereken süreyi içerir.

Lopapeysa

THE VIKING

Lopapeysa, ya da İzlanda yün kazağı, muhtemelen İzlanda’nın yapabildiği sürece İzlanda’dan alabileceğiniz en klasik, otantik hatıradır. 1944’te Danimarka’dan bağımsızlıklarını alan İzlanda’nın milli kimliğinin bir sembolü haline gelmelerine rağmen, şimdi kültürün ayrılmaz bir parçası ve burada yaşayan herkes tarafından sahipleniliyor. İzlanda’nın soğuk ve ılıman iklimindeki Lopapeysas’ın cazibesi, eşsiz bir İzlanda koyunu yününden yapılıyor olmasıdır. Yünlerinin iki farklı lif türü vardır; dış tabaka sert, uzun ve suya dayanıklıdır, iç tabaka ise yumuşak ve yalıtıcıdır. Kazaklar, sizi kuru ve sıcak tutmak için mükemmeldir.

Lucky Records

Mick Ekers

İzlanda’nın müzik sahnesinde inanılmaz derecede çeşitli ve giderek daha popüler uluslararası; Bu nedenle, İzlanda müziğine göz atabileceğiniz Reykjavík çevresinde çok sayıda plak dükkanı var. Rauðarárstígur 10’daki Lucky Records, Laugavegur 35’deki Smekkleysa, Skólavörðustígur 15’de 12 Tónar ve Klapparstígur 35’deki Reykjavík Record Shop’un hepsi harika bir seçim olacaktır. Yerliler arasında popüler olan İzlanda müziği için Páll Óskar, Ellý Vilhjálms, Ásgeir Trausti, GusGus ve Mugison gibi ulusal simgelerin eserlerine bir göz atabilirsiniz.

Yukarıdaki seçenekler İzlanda’nın farklı kültürünü yansıtırken, bunlar tek seçenek değildir. Ülkede, zevkinize ve bütçenize daha uygun olan hediyelik eşyalara göz atabileceğiniz ve bulabileceğiniz birçok yer var. İzlanda’yı hafızanızda tutacak diğer bibloları bulmak için en iyi yerler için okumaya devam edin. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, İzlanda’nın doğası takdir edilmeli, herkesin evine girmesi için parçalara ayrılmamalıdır.

Bununla birlikte söylenen, çevreye zarar vermemeniz gereken bazı şeyler vardır. Ülke genelinde, Reynisfjara gibi pek çok sıra dışı volkanik siyah kumlu plajlar ve Sólheimasandur gibi ‘çöller’ bulacaksınız. Bir şişe ya da kavanozu almak ve onu bu kumla doldurmak tamamen güzel ve ülkenin dramatik jeolojik süreçlerini, aynı zamanda onun acımasız, çorak doğasını temsil ediyor. Başka ilginç ve özgür seçenek ise bir şişeye kaynak suyu doldurmaktır. Ülkenin doğal filtrelenmiş suyu, dünyanın en temiz sularından biridir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here