İzlandalılar, ikliminde verdiği zorluklar nedeni ile gece hayatını olabilecek en eğlenceli hale getirmeye çalışan bir topluluktur. Başkent Reykjavik, İzlanda için büyük bir parti merkezi olup, küçük barlar, canlı müzik barları, pub’lar ve gece kulüpleri gibi mekanlar açısından birçok seçenek sunmaktadır. Reykjavik ülkenin gece hayatı açısından en hareketli yeridir ve ana alışveriş caddesi Laugavegur’un birbirinden yalnızca yürüme mesafesinde ve giriş ücreti olmayan (bir performans olmadıkça) gece boyunca nereye gidebileceğinizi seçmekte zorlanacağınız pek çok alternatif bulabilirsiniz.

Ancak ülkede İstanbul, Berlin veya Moskova gibi dünya metropol şehirlerinde olabileceği kadar çok yer ve seçenek bulunmamaktadır. Bölgenin küçük alanı, gece hayatının tümünü tek bir yerde ortalayarak, bir yerden diğerine kolayca erişilebilmesini sağlıyor. Bir başka harika şey ise, çoğu yerin sizi ağırlamak için herhangi bir giriş ücreti gerektirmemesidir. Parti müdavimleri için tam anlamıyla bir kural, ayakta durma, bekletme veya gerekli kıyafet modası yoktur. Çoğu gece mekanında bir veya iki kişilik hariç VIP oda yoktur ve barlar genellikle hafta sonları geç saatlere kadar (4:30 – 5:30) açık kalır.

Festivaller ve diğer kültürel etkinlikler genellikle şehir merkezindeki tüm insanların katılımı ile gerçekleşmektedir. Özellikle Yılbaşı Gecesi özel kıyafetler ve havai fişek kutlamasıyla çılgın bir partiye dönüşüyor. Ada’nın başkentindeki tüm gece hayatı aktiviteleri, Reykjavik’in ana alışveriş caddesi Laugavegur civarında yoğunlaşmaktadır. Ayrıca, bar ve pubların çoğu ya orada ya da bitişik sokaklardan birinde, Bankastræti ve Austurstræti gibi yerlerde bulunuyor. Hverfisgata caddesinde ayrıca çok sayıda restoran ve bar bulunmaktadır. Ana caddeden ayrılırken, Laugavegur’dan daha sonra Austurstræti’den ve en son Bankastræti’den geçtiğinizi farkedebilirsiniz. Buralardaki mekanlarda o gece gerçekleşmesi planlanan belirli bir performans olmadıkça hiçbir giriş ücreti alınmaz.

Giriş ücretlerinin olmaması, müteşekkir bir duruma dönüşür. Bütçenizi kısmadan ya da geceyi bir mekan içinde geçirmeden, bir bardan diğerine rahatça geçiş yapabilirsiniz. Çoğu yerde kıyafet kuralı gerekmez. İçeriye girmek için sadece 20 yaş ve üstü olmanız gerekmektedir. İzlanda’da yasal olarak alkollü içecek içilebilecek yaş sınırı da 20’dir. Kimliğiniz tüm mekanlarda sorulur ve kontrol edilir (kimliğinizde bir fotoğraf ve doğum tarihinizin olması gerekmektedir). Resmi bir kıyafet kuralına sahip olmamasına rağmen, İzlanda’daki insanlar genel olarak bir parti ya da bir gece için güzel giyinmeye eğilimlidirler. Fakat dikkatli olmanız gereken durum, kış zamanı zorlu hava koşullarına neden olur. Bu nedenle sağlık önce, moda daha sonra gelir. Şapka ve eldiven getirmeyi unutmamalısınız, çünkü İzlanda ülkemizdeki soğuk yerlerden bile daha soğuk bir bölgedir. Güvenlik konusunda endişelenmenize gerek yok, Reykjavik ve Ada genel olarak yeryüzündeki en güvenli yerlerden biridir ve insanlar sizi zora sokacak münakaşalara girmekten kaçınırlar.

Tüm barlar hafta içi saat 01: 00’de kapanmaktadır. Bu genellikle barlar misafirlere içecek servisi yapmayı bıraktığında gerçekleşiyor ancak geneli saatler 1’i gösterdiğinde servisi kapatır. Ancak, gerçekte neredeyse 2: 00’a kadar çıkma ihtimaliniz yoktur. Son yıllarda, Perşembe ve Pazar geceleri ‘küçük cumartesi günleri’ olarak biliniyor. Bu, gittikçe daha fazla insanın barlarda el atması anlamına gelen bir durum. Kaffibarinn en iyi İzlanda gece hayatının gerçekleştiği mekanlardan biridir (aynı zamanda KB olarak da bilinir) . Reykjavík’teki en popüler bar, özellikle 101 Reykjavík filmi ve devam filmi sayesinde şöhrete kavuşmuş olan bir yerdir. Burası her gün kalabalıktır ve popülaritesini sadece tüm İzlanda nüfusu içinde değil, yerel müzisyenler, yeni mekan arayışında olanlar ve diğer turist tipleri tarafından da sıklıkla ziyaret edilmesine borçludur.

Çaldıkları müzik tarzı çoğunlukla alternatif ve elektro müziktir. İzlanda’daki Húrra, en iyi ‘’Hook Up’’ yeridir. Harlem adındaki bir mekanın şöhretini adeta elinden almış olan Húrra, canlı müzik ve kaliteli DJ’ler için harika bir mekandır. Sürekli olarak yeni etkinlikler düzenlenmektedir. Örneğin film geceleri ya da popüler pazartesi gecelerinde, muhteşem caz gruplarının ücretsiz konserine katılabiliyorsunuz. Çoğunlukla canlı müzik ve elektro DJ’lerin performansları sergilenmektedir. Dillon Whiskey Bar ise 170’den fazla viski  çeşidi içeren diğer bir alternatif bardır. İngiliz pubları, tarzınız ne olursa olsun harika bir yerdir. Şık atmosferi ve adını dahi duymadığınız ancak yerel ve geleneksel olarak oldukça sevilen alkol çeşitleri ile bilinir. Genellikle akustik gitar çalınır ve bazı geceler farklı türdeki müzik türleri dikkat çeker. The English Pub, haftasonu veya hafta sonları akşam saatlerinde parti için iyi olmasa da, erken saatte gideceğiniz bir akşam mekânı için mükemmeldir.

İzlanda, soğuk ancak geceleri oldukça sıcak geçen bir hayata sahiptir. İnsanlar havanın soğuk ve zorlu olmasına aldırış etmeden, özellikle haftasonlarında dışarı çıkmayı tercih etmektedirler. Başkent başta olmak üzere, ülkenin hayat belirtisi olan her yerinde (burası 200 kişilik bir köy dahi olabilir) bir eğlence aktivitesi bulabilirsiniz. Geleneklerine bağlı olanlar ve modern tipler görebileceğiniz, ilginç bir ülke olan İzlanda’nın gece hayatı, daha önce dünyanın hiç bir yerinde göremeyeğiniz özelliklere ve farklılıklara sahiptir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here