İzlanda yemeklerinin temel özellikleri nelerdir, İzlandalıların sadece kurutulmuş balık ve fermente köpekbalığı yediği doğru mu, İzlanda’yı ziyaret ederken gezginler ne yemek yiyor gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız, rehberimizi okumanızı tavsiye ederiz. Ülkenin yemek kültürünün temelinde, bulunduğu konum itibari ile balık yatmaktadır. Geçmişte, İzlanda’daki kaynaklar az ve şehre çok uzak alanlarda yer almaktaydı. Güneş ışığından yoksun kalma, balıkçılık ve av seçeneklerinin kısıtlı olması ve adanın Kuzey Kutup Dairesi altındaki izolasyonu, mal ve gıda maddelerinin ithalatını en iyi şekilde zorlaştırmıştır.

Yüzyıllar boyunca, İzlandalılar hayatta kalmak için mücadele ettikleri sert doğal koşulları yansıtan basit bir diyet yaptılar. Fakat çevredeki İzlanda bol Kuzey Atlantik okyanusudur ve ülke temiz su ve temiz doğa ile kutsanmıştır. Teknolojik gelişmeler ve jeotermal enerjinin kullanımı, günümüzde taze olarak yetiştirilen, yerel olarak tedarik edilen malzemeleri kullanabilme imkânını sağlamıştır ve geçmiş yıllarda, ülkenin mutfağı mütevazı başlangıcından kozmopolit bir ilişkiye dönüşmüştür. Bugünün İzlanda’sında, mutfak kalbinizin arzu ettiği her şeyi bulabilirsiniz.

Ülkenin genelindeki restoranlar, doğada bulunan malzemelerden esinlenerek, hem yabancı hem de İzlandaya ait yemekleri servis etmektedir. Bununla birlikte, İzlanda insanının diyet için kilit unsurları, binlerce yıl önce ülkenin yerleşiminden bu yana çok az değişmiştir. En popüler yemekler hala balık, kuzu ve İzlanda ‘skyr’ı (11. yy’dan bu yana var olan bir yoğurt çeşidi). Ancak modern aşçılar, eski tariflerle yeni malzemeler üreterek daha yaratıcı hale gelmiştir. Bir ada ülkesi olarak, bu insanların hayatta kalması için balıkçılıktan daha önemli hiçbir şey yoktur. Yemekleri sadece masaya koymakla kalmıyor, aynı zamanda ihracat, ülkeyi 19. yüzyılın başlarında Avrupa’nın en fakirlerinden birinden günümüzün en zenginlerinden birine dönüştürmeye de yardımcı olmuştur.

19. yüzyılın başlangıcından önce, tahıl İzlanda’daya ulaşması zor bir besin ürünü olarak bilinir. Danimarka’dan ithal edilmesi gerekiyor, bu da çoğu İzlandalı için çok pahalı bir yol olarak kabul edilmektedir. Alabilecekleri tahıl veya un, daha uzun süre dayanabilmesi için yulaf ezmesi haline getirilmiş ve ekmek bir lüks olarak kabul görmüştür. Bu, komşu ülkelerde olduğu gibi, bir yemekle bir parça ekmek yemek yerine, İzlandalıların kurutulmuş stok balıklarını yemesini sağlamıştır. Bugüne kadar bu denli yenilmese de, stok balıkları eski İzlanda geleneğinin en popüler yemeklerinden biri olmaya devam etmektedir.

Skyr

Discover

Skyr (İzlanda yoğurdu), ülkede ve çevresinde oldukça popüler bir İzlanda ürünüdür. Bin yılı aşkın bir süredir İzlanda mutfağının bir parçası olmuştur. Skyr yoğurdun kıvamına sahip kültürlü bir süt ürünüdür. Bizdeki yoğurda çok benzer, ancak lezzet ve içerik olarak daha hafif. İzlandalılar genellikle süt ve meyve gibi ürünlerle tüketirler. Teknik olarak, Skyr, bir yoğurt olarak kabul edilmesine rağmen, aslında yumuşak bir peynirdir. Son zamanlarda Skyr diğer ülkelerde popülerlik kazanmaktadır ve Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkelerin marketlerinde giderek daha fazla görünür hale gelmektedir.

Koyun Eti

Eggert Jóhannesson

İzlanda’daki koyunlar dünyanın en saf ırklarından biridir. İlk yerleşimcilerin on dokuzuncu yüzyılda bu ülkeye getirilmesine kadar İzlanda’nın tepelerinde, kendi yaşamlarını sürdürmekte olan hayvanlar idi. İzlanda’daki kuzular tahıl ya da büyüme hormonları ile beslenmez. Bu nedenle, kendi diyet çimen, kamış, yosun ve böğürtlenden oluşan tamamen doğal bir besin kültürü vardır. İlkbahardan sonbahara kadar açık havada serbestçe dolaşıyorlar. İzlanda’da koyun eti yaygın bir gurme et olarak kabul edilir, bu İzlanda’nın en güzel ve en sık kullanılan mutfak ürünlerinden biridir. Kuzu, genellikle kutlama yemeği menülerinde veya Noel Günü’nde sunulur.

Hákarl

Ólafur Kr. Ólafsson

Hákarl, İzlanda’daki geleneksel bir yemektir. Köpekbalığı eti, belirli bir fermantasyon işlemiyle iyileştirilir, daha sonra dört ila beş ay boyunca kuruması için asılır. Çok güçlü bir amonyak kokusu ve kendine özgü bir balık tadı vardır. Hákarl genellikle kokteyl çubuklarında küpler halinde servis edilir. İlk kez deniyorsanız, ilk ısırıklarınızı alırken burun deliklerinizi kapatmalısınız ve aslında tadı oldukça iyidir. İlk ısırığınızdan sonra, İzlandalıların yaptığı gibi ve genellikle İzlanda’ya ait schnapps olarak adlandırılan bir tür akvavit türü olan ‘brennivín’den iyi bir yudum almanız işinize yarayacaktır.

Kuzu Çorbası

Katie Russell

Kuzu çorbası İzlanda’ya özgü bir ana yemek gibidir. Ziyaretçiler arasında çok popülerdir ve yüzyıllardır İzlanda’da yeniliyor. Bu zengin, lezzetli çorba, uzun ve karanlık bir kış günü için mükemmel bir konfor besinidir. Her ailenin kendi tarifi vardır ancak geleneksel İzlandalı et çorbası kuzu incik veya omuz, patates, şalgam turpu ve havuçtan yapılır. Pırasa, soğan, kuru ot, tuz ve karabiber de konulan türleri vardır.

İzlanda Balığı

Katie

İzlanda’da çok çeşitli balıklar var, İzlanda’daki sularda yaklaşık 340 tür tuzlu su balığı kayıtlara geçmiştir. Ülkeyi ziyaretinizde mümkün olduğunca fazla İzlanda balığı yemeye çalışmalısınız. Sadece sağlığınız için değil, aynı zamanda harika tatlara sahiptirler. Birçok restoranda, o gün daha önce yakalanmış olan balıkları yiyebilir, veya sadece menüdeki ‘günün balığını tadabilirsiniz.

Hot Dog

Inga

Ünlü İzlanda Hot Dog’unu çoktan duymuş olabilirsiniz. Görünüşe göre, bu gündelik yiyecek, yıllar boyunca dünya çapında bir yıldızlık kazanmıştır ki, Bill Clinton bir zamanlar “dünyanın en iyi sosisleri” adını vermiştir. Baejarins Beztu Pylsur, İzlanda’nın en popüler ve en çok rağbet gören ‘restoranı’dır. En iyi sosisleri yiyebileceğiniz bu restorantta, neredeyse hergün sıra oluşur. Şöhretlerine rağmen, bu sosisli sandviçler tamamen ekonomiktir, bu yüzden İzlanda’yı ziyaret ettiğinizde bir sosisli sandviç deneyimini elde etmenizi tavsiye ederiz.

Rúgbrauð

Lucy

Rúgbrauð, İzlandalıların yıllardır yedikleri geleneksel çavdar ekmeğidir. Geleneksel olarak bir tencerede pişirilir veya bir kaplıcaya yakın yerde toprağa gömülmüş özel ahşap fıçılarda buharda pişirilir. Bu ekmek kabuksuz, koyu kahverengi, yoğun ve tadı oldukça tatlı olan bir üründür. Tereyağ, füme somon koyun eti, hangikjöt (füme kuzu) ya da salamura ringa ya da peynir ile harika tatlar alabilirsiniz. İzlandalılar genellikle bu ekmeği İzlanda’ya ait balık tabağı plokkfiskur ile bir garnitür olarak yiyorlar. Bu ekmeği, İzlanda’daki çoğu marketten satın alabilirsiniz.

Harfiskur

Ben Keene

Harfiskur (kelimenin tam anlamıyla sert balık anlamına gelir) çoğu yerlinin sevdiği bir İzlanda yiyeceğidir. Birçok yabancıya sert bir yiyecek gibi gelebilir, ama İzlanda’nın en sevdiği atıştırmalıktır. Bir film izlerken yerliler tuzlanmış tereyağı ile yer. Cips veya patlamış mısır için sağlıklı bir alternatif olduğu düşünülmektedir. Harfiskur, yüzyıllardır İzlanda mutfağının bir parçası olmuştur. Çoğunlukla marine yapılır, ancak mezgit veya kurt da kullanılabilir. Soğuk Kuzey Atlantik havasında, bakterilerden arınana kadar kurutulur, ve bu süreç salamura edilen peynirlere benzer. Birçok insan balığın üzerinde hiçbir şey yapmadan, yüksek proteinli bir atıştırmalık olarak tüketir, ama diğerleri bunu üzerine tereyağı ile tüketmeyi sever. Kesinlikle denemeniz gereken, ilginç bir yiyecektir.

Icelandic Snúður

LINDA

İzlanda’ya giderseniz, mutlaka yerel bir fırına uğramalı ve burada ürünlere göz atmalısınız. Ülke, denemeniz gereken çok lezzetli fırın yiyeceklerine sahiptir. Icelandic snúður, genellikle üstü kaplı olan yumuşak tarçınlı çöreklerdir.

Kleina

CityWalk

Kleina, İzlanda’daki en popüler hamur işi olan bir İskandinav böreğidir. İzlanda’da yemek yerken pastaneler uygun bir seçenektir ve neredeyse tüm ürünler bizim damak tadımıza yakın bir tada sahiptir.

Dondurma

Asma H.

İzlandalılar dondurma ile takıntılı bir millettir. Kış mı yoksa yaz mı olduğu hiç önemli değil, herkes tarafından oldukça sık tüketilen türlere sahiptir. Ülkeye kış aylarında dahi gitmiş olsanız, mutlaka etrafınızda dondurma satanlar görebilirsiniz. Birçok benzin istasyonunda, çoğu kafede bulabilirsiniz ve ayrıca ülkenin dört bir yanında harika dondurma satan dükkanlar da mevcuttur. Bazı dondurma salonları saat 1’e kadar açıktır, böylece insanlar gece de dondurmalarını yiyebilirler. Birçok farklı sos ve ek ürünler ile son derece geniş bir dondurma seçkisi vardır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here