Geleneksel olarak, İzlanda’yı bir sonraki destinasyon haline getirmeyi hayal eden gezginler, ülkenin çarpıcı doğal güzelliğini göz önünde bulundurdukları için, ulaşım koşullarını hesaba katmazlar. Fakat bu volkanik adada sadece fiyortlardan ve Kuzey Işıklarından çok daha fazlası var. Daha küçük kasabalarda veya kırsal alanlarda yaşayan insanlar, araba ile seyahat etmenin en uygun yol olduğunu düşünebilirler. Aynı şey, ülkeyi gezmek için çok zaman harcayan gezginler için de geçerli olacaktır. Gezilerinize başlarken bir araba kiralamak mantıklı olabilir. Ancak, çoğu araba kiralama seçeneklerinin oldukça pahalı olduğunu unutmayın. Bir araba kiralamak ya da turla seyahat etmek ülkede oldukça zor koşullarda dolaşmak anlamına gelmektedir.

Kiralık araç seçeneğini es geçerseniz, ülkeyi otobüsle keşfetmek uygun bir seçenektir. Birkaç özel otobüs şirketi ülkenin farklı bölgelerinde uzun mesafeli hatlar işletmektedir. Ancak, tüm bu şirketler Reykjavik merkezli BSÍ (Bifreiðastöð Íslands) tarafından organize edilmektedir. Rezervasyon ofislerinizden otobüs biletinizi satın alabilir ve destinations land á Eigin Vegum’un (biletinizin) ücretsiz kopyasını alabilirsiniz. Servis Haziran ve Ağustos ayları arasında oldukça düzenli olmakla birlikte, yılın geri kalanında ulaşım sınırlıdır veya mevcut değildir. Daha fazla bilgi için BSÌ veya bireysel otobüs şirketi ile görüşmelisiniz. İç hatlar İzlanda’da oldukça yaygındır ve genellikle gitmek istediğiniz yere varmanın en kolay yoludur. Araba veya otobüsle seyahat ederken olduğu gibi, program hava şartlarına bağlı olduğundan esnek kalmaya çalışmalısınız. Araba feribotları, Þorlákshöfn, Flatey ve Brjánslækur gibi daha küçük adalara ve tenha bölgelere ulaşmanızı sağlar.

Kendi başınıza seyahat etmek veya herhangi bir araç kullanmadan ülkede dolaşmak istiyorsanız, bir araba kiralamak isteyeceksiniz. İzlanda’daki 827 kilometrelik Route 1 ya da Ring Road, adanın etrafını çevreler ve 360 derecelik bir yol güzergahı kaplar. Yine de birçok ikincil yol çakıldır ve bazıları 2 çekişli bir araba ile seyredilemez. Çevre yolundan çok uzakta olmak istiyorsanız, muhtemelen bir 4 çeker araç daha mantıklı bir seçim olacaktır Not: Bir çok kiralık araç, yaylaların en dayanıklı pistleri olan F yollarında sürülmeyebilir (tehlikeli nehir geçişleri söz konusu olabilir). Kısıtlı yollarda araç kullanmak, kiralık araç sigortanızı iptal edecektir, bu nedenle yola çıkmadan önce, istediğiniz rotayı acentenizle iki kez kontrol etmekte fayda var. Ne tür bir arabanız olursa olsun, özel araziye izin verilmez. Yerel ekosisteme önemli zararlar vereceği düşünülür.

İzlandalılar sağa doğru sürerler ve emniyet kemerleri zorunludur. Hız sınırları, genellikle inşaat alanlarında 50 km / saat, çakıl yollarda 80 km / saat hızda, asfalt yollarda 90 km / saat olarak belirlenmiştir. Dağ eğrilerinde, tek şeritli köprülerde ya da asfalttan çakıla değişen yol yamaçlarında hızınızı azaltmaya dikkat edin.

Smyril Line, Mart ayının sonlarından Ekim ayının sonlarına doğru Faroe Adaları’ndaki duraklarla İzlanda ve Danimarka arasında feribot seferleri düzenlemektedir. Norrona gemisi, 47 saatlik yolculukta 1.482 yolcu ve 800 araba taşıyor. Yolcular, iki kişilik kabinler, aileler için kabinler, ortak dört kişilik bir kabinde tek rıhtım ve ortak banyolu yatakhane tarzı bir alandaki kanepeler gibi çeşitli uyku seçeneklerinden birini seçebilirler.

Ülkenin başlıca uluslararası uçak firması olan Icelandair, ülkemizden İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerden seyrek sayıda uçuşa elverişlidir. Çoğu uçuş aktarmalıdır ve en kısa sürede varmak isterseniz, 10 saatlik bir süre geçecektir. Keflavik International, Reykjavik şehir merkezine arabayla 45 dakikalık mesafededir. Yolcuların çoğu, gün boyu çalışan ve şehir merkezindeki ana otobüs istasyonunda ya da doğrudan otelinizde (ek bir ücret karşılığında) sizi bırakacak konforlu ve uygun fiyatlı bir servis olan Flybus’ı tercih ediyorlar. Havaalanına İzlanda’nın en ünlü cazibe merkezi olan Blue Lagoon’dan sadece birkaç dakika uzaklıkta bulunan pek çok gezgin, İzlanda’ya geldikten hemen sonra ya da ayrılmadan hemen uğramayı tercih ediyor ve Flybus ile bu lokasyona da gidebiliyorsunuz.

Icelandair ile karıştırılmaması gereken Air Iceland, ülkenin ana yurtiçi taşıyıcısıdır. Kuzeyde Akureyri, doğuda Egilsstadir ve Westfjords’daki Isafjordur gibi kasaba ve küçük şehirlere hizmet vermektedir. İzlanda küçük bir ülke olmasına rağmen, bu hızlı uçuşlar, zamandan kazanmak için çok uygun bir yol olacaktır.  (Reykjavik’ten Egilsstadir’e bir uçuş sadece bir saat sürüyor.) Ayrıca Faroe Adaları ve Grönland’a gitmek isterseniz, yine Air Iceland’ın direkt uçuşlarını tercih edebilirsiniz. Air Iceland uçuşlarının Keflavik değil, Reykjavik Uluslararası Havaalanı’ndan kalktığını unutmayın; Bu havaalanı şehir merkezine oldukça yakın bir konumdadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here