İzlanda’ya Ne Zaman Gidilir?

İzlanda ekonomisi 2008’de çökmekte olan bir ekonomi ve para sıkıntısı çeken bir durumla karşılaştığında, ada daha geniş bir bütçeye sahip yolculara anında ulaşabiliyordu. Şimdilerde ise, 10 yıl sonra, farklı ulus turistlerinin patlaması yaşanmaktadır, çünkü gezginler giderek artan bir şekilde, eski buzulların ve engebeli fiyordların eterik ve son derece güzel manzaralarını görmeye geliyorlar. Fiyatlar da oldukça artmış ve eski ucuzluk kalmamıştır. Mükemmel fiyat-değer oranını bulmak, İzlanda’ya seyahat ederken hiç de kolay bir şey olmuyor. Ayrıca İzlanda gezinizde yaptığınız ve gördüklerinizin, ziyaret ettiğiniz yılın herhangi zamanına göre neredeyse tamamen farklı fiyatlara sahip hizmetler olduğunu unutmamalısınız.

Temmuz ve ağustos ayları İzlanda’nın en sıcak ve uzun zamanlarıdır ve ziyaret edilecek en popüler aktivite ve alanları bu dilimde görebilirsiniz. Ve haziran, 24 saatlik günışığı ile, yazın zirvesi kadar çok turist görür. Ancak bu sezonda bile, kötü havalar (yağmur ve yoğun rüzgarlar) nadir değildir. Adanın değişken iklimi genellikle dört mevsimi tek bir günde yaşayabileceğiniz anlamına gelebilir.

İzlanda ekim ayının ilk haftası boyunca nispeten ılık kalabilir, bu nedenle Eylül ziyareti planlamak ideal olabilir (çocukların çoğu okula dönerken kalabalıklar çoğalır). Mayıs, gezi ve sıcak havalar için bol gün ışığı sağlar. Ancak, daha uzaktaki tepelerin ve fiyortların bazılarını keşfetmeye istekliyseniz, ziyaret etmek için en uygun zaman olmayabilir, çünkü bazı yollar kışın kar kaplamasından dolayı halen kapalı olabilir. Yürüyüşçüler için, İzlanda’yı ziyaret etmek için en uygun zaman, tüm dağ yollarının açık olduğu ve en ünlü parkurların erişilebilir olduğu yazdır.

İzlandalı deniz biyoloğu Dr. Edda Elísabet Magnúsdóttir’e göre, İzlanda’daki balina gözlemlerine uygun ve en yoğun aylar haziran ve temmuz. İzlanda’nın kuzeyinde, mayıstan ağustos ayına kadar Atlantik’e inen kambur balinalar, yunuslar ve diğer calıları görmek için büyük fırsatlar yakalayabilirsiniz. Mavi balinalar da haziranda İzlanda’dan geçiyor.

İzlanda’nın sıcak su banyoları, hem sosyal hem de sağlıklı yaşam yararları için yerel kültürün en önemli bileşenlerinden biridir. Reykjavik’in halka açık havuzları tüm yıl boyunca açıktır. Ancak adada ayrıca yüzlerce gizli “sıcak bölge” vardır ve bunlar doğrudan lav kaplı yüzeyin altındaki jeotermal faaliyete girmektedir. Uzman İzlandalı dağcı ve Midgard Adventure’in kurucu ortağı olan Sigurdur Bjarni Sveinsson, sıcak su arayanlar için bazı tavsiyelerde bulunuyor. Bu tür kaplıcaları ziyaret etmek için en iyi zaman Sigurdur’a göre Eylül ve Ekim aylarıdır.

Aurora Borealis’i, yani kuzey ışıklarını görmek için üç önemli etkene ihtiyacınız olacak: karanlık, açık koşullar ve güneş ışığında bir artış. Özellikle rüzgâr kıran kıvrımları tahmin edenlerin bu düşünceleri geçici bulutlar tarafından gölgelendiği tahminlerde, neon rüzgarı perdelerini görmek gibi, zorlayıcı sonuçlar doğurabilir. Hayal kırıklığını önlemek için, gezginler yalnızca Kuzey Işıkları için İzlanda’ya seyahat etmeyi planlamamalıdırlar çünkü adanın hava durumu çok kaprislidir. Şansınızı en iyi şekilde kullanmanın en iyi yolu İzlanda’daki Kuzey Işıklarını görmek, gece saatlerini uzatmak ve çevredeki ışık kirliliğini azaltmak için kırsal bölgeye çıktığınızda, ekim ayından mart ayına kadar olan zamanı seçmelisiniz.

Ne yazık ki (ama mantıklı olarak), yılın sıcak ayları, İzlanda’nın en kalabalık olduğu zamanlardır. Temmuz ayı ve Ağustos ayının ilk haftası, mavi lagün, Altın Çember, Güney Sahili ve Jökulsárlón gibi büyük cazibe merkezleri en yüksek sayıdaki turistin olduğu dönemlerdir. Bu süre zarfında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, adanın daha uzak köşelerini keşfetmek için Westfjords veya East Iceland gibi kendi başlarına fiyortlar, manzaralar ve şelaleler gibi başkentin etrafındaki doğal cazibe merkezleri kadar etkileyici olan bölgeleri tercih edebilirsiniz.

İzlanda tatilleri ve etkinlikleri, geleneksel Noel ve yeni yıl bayram sezonu, Paskalya ve Bağımsızlık Günü gibi çeşitli müzikal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Etkinlikler çoğunlukla Reykjavik’te gerçekleşir, bazıları Viking zamanlarına kadar dayanan tarihlere sahiptir.

Yeni Yıl Arifesi

Anna Guðmundsdóttir

Dünyadaki her yerde olduğu gibi, İzlanda’daki Yılbaşı Gecesi kutlamalar, partiler, arkadaşlarla buluşma ve Yeni Yıl’ı görmenin zamanıdır. Reykjavik, Reykjavik Karakolu’nda Kütle’ye katılarak ya da ülkenin geri kalan kısmı ile birlikte radyoda kutlamaları dinleyenlerin merkezi durumdadır. Kutlama akşam yemeğinden sonra, her mahalle büyük bir şenlik ateşi ve partilerin yanı sıra müzik ve dansla eğleniyorlar. Şehir merkezindeki barlar, publar ve kulüpler turist ve yerel insanlarla dolup taşıyor.

Thorrablot

Roman Gerasymenko

Her Ocak ayında düzenlenen bu araban bayramı, İzlanda’nın en eski festivallerinden biridir ve Viking dönemine kadar uzanır. Soğuk, karanlık gün, Vikinglerin yaptığı gibi, bir önceki yıl hazırlanan füme veya seçilmiş malzemeler kullanılarak birçok yemekle evde ve restoranda yenen geleneksel yiyeceklerin olduğu zaman denk getiriliyor. Gelenek sadece eski Viking yemeklerinin servis edilmesini gerektirir, bu yüzden bu etkinlik hassas yiyiciler için geçerli değildir. Gün geleneksel şiirler, oyunlar, sümreler, dans ve şarkılar, artı büyük yerel ayinlerle kutlanıyor.

Reykjavik İzlanda Atı Festivali

Jóhanna Gunnarsdóttir

Mart / Nisan ayında gerçekleşen Reykjavik İzlanda Atı Festivali, bu son derece sevimli küçük atların her yönünü kutlayan insanların düzenlendiği, geleneksel bir festivaldir. Reykjavik’in üreme çiftlikleri ve at kulüpleri etrafında çeşitli etkinlikler ve atölye çalışmaları düzenlenmektedir. Bunların hepsi, şehirde at gösterileri ve yarışmalar düzenlenen Family Park’ta bir araya gelmektedir.

Reykjavik Sanat Festivali

varnaboy

Mayıs ayının ortasında iki hafta boyunca başkent, geleneksel İzlanda kültürüne ve aynı zamanda bale, modern dans, opera, klasik müzik ve tiyatro etkinliklerine odaklanan Sanat Festivali için bir merkezdir. Sanat galerilerinde ve müzelerindeki sergiler yer alıyor ve etkinlik şehrin birçok ünlü sanatçısının katılımı ile gerçekleşiyor.

Parlak Gün Festivali

hatid

Her sene yaz mevsiminin gelişini kutlayan bu kültürel ve müzikal etkinlik, başkentten kısa bir sürüş mesafesindeki Hafnarfjordur’da gerçekleştiriliyor. Kısa yaz, çeşitli kültürel performanslar, sanat gösterileri ve müzikal etkinlikleri içermektedir.

Bağımsızlık Günü

reykjavik

Yerel olarak Ulusal Gün olarak bilinen Bağımsızlık Günü, 17 Haziran’da ülkenin bağımsız bir cumhuriyet olarak ortaya çıkışını gösteren ve tüm İzlandalılar için önemli olan bir festivaldir. Sokak partileri ve eğlenceleri, geçit törenleri, havai fişek gösterisi, geleneksel müzik ve dans sakinleri, ertesi sabah güneş doğana kadar sokaklara, barlara ve restoranlardaki eğlencelerle gerçekleşiyor.

Denizciler Günü

reykjavik

Haziran, Reykjavik’teki Sjomannadagur Festivalinin yanı sıra, hava durumu izin verdiği takdirde diğer birçok küçük kasabada gerçekleşen etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Vintage gemiler, kürek çekmeye, yüzmeye ve diğer etkinliklere katılan yerel balıkçılarla birlikte yıllık etkinlik için Eski Liman’ı çevreliyor. Denizciler Günü geçit töreni, müzik, eğlenceli şeyler ve deniz ürünleri günü gibi farklı konseptlere sahiptir.

Jonsmessa

Scandinavian

Yılın en uzun günü, Haziran ayında İzlanda Viking zamanlarına kadar uzanan Midsummer Night festivali Jonsmessa ile kutlanmaktadır. Bu gece, ruhların insan formuna sahip olduğuna inanılıyor, inekler konuşma yetisi kazanıyor ve elfler yolculara hediyeler armağan ederek insanlara yardımcı oluyorlar. Çiy kaplı çimenli dağ yamaçlarında çıplak şekilde yuvarlanma sağlıklı bir etkinlik olarak kabul edilir ve ateşler yakılıp gece yarısı güneşinin parıltısıyla rekabete girilir.

Reykjavik Kültür Festivali

Dorisig

Reykjavik Maratonu ile ikiye katlanan Kültür Festivali, Ağustos ayında başlıyor ve başkentin en sevilen etkinliği. Sanat sergilerine, İzlanda dans gösterilerine, fuarlara, konserlere ve dev havai fişek gösterilerine 100 binden fazla insan akın ediyor. Pub’lar, kulüpler, barlar ve restoranlar tam anlamıyla bütün gece açık kalır ve herkes gece yarısı güneşinin altında harika bir zaman geçirir.

Reykjavik Gay Pride

Ólafur Kr. Ólafsson

Dünyanın en hızlı büyüyen eşcinsel etkinliklerinden biri olan Reykjavik Gay Pride, Ağustos ayında gerçekleşiyor ve her yıl yaklaşık 85.000 ziyaretçi çekiyor. Açık hava festivalleri, sokak partileri, geçit törenleri, eğlenceler, tiyatro gösterileri ve müzik etkinlikleri şehrin her yerinde ve sulama deliklerinde ve restoranlarında devam ediyor.

Reykjavik Caz Festivali

Ólafur Kr. Ólafsson

Eylül ayı, beş gün boyunca başkentte düzenlenen yıllık İzlanda’da büyük ilgi gören caz festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Ünlü caz müzisyenleri bu popüler etkinlik için dünyanın dört bir yanından geliyor ve hayranları için geleneksel cazdan çağdaş eserlere ve şehrin her yerinde konser ve etkinliklere yer veriyorlar.

Noel

CATHARINE

Noel festivalleri 12 Aralık’ta İzlanda’nın her yerinde dans, içki, müzik, geleneksel yiyeceklerle ziyafet ve evlerin, sokakların ve şehir merkezlerinin süslenmesiyle başlıyor. Carol şarkıcıları sokaklarda dolaşıyor ve devasa Noel ağaçları meydanları aydınlatıyor. Noel’de yeni bir elbise giyinilmesi İzlandalıları Noel Kedisi tarafından yenilmekten korur, yüzyıllar öncesine uzanan folklorik bir gelenek olarak, çocukların yatakları ayakkabı ve elbiselerle dolup taşar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here