Keflavík Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Keflavik, Güney İzlanda’daki volkanik bir yarımada olan Reykjanes’de küçük bir şehirdir ve Keflavik Uluslararası Havaalanı’na en yakın yerleşim yeridir. Keflavík, resmi olarak Reykjanesbær belediyesindedir. Canlılık ve huzurluluk arasında güzel bir denge bu şehirde mevcut durumda. Bir dizi dükkan, restoran, sinema, Viking gemisi ve sergileri ile büyüleyici Viking Dünya Müzesi ve keşfedilecek diğer birçok ilginç yer ile birlikte tüm ana hizmet sektörleri mevcuttur.

Keflavík istediğiniz zaman kendinizi geliştirmek için harika bir yerdir. Eşsiz İzlanda doğasını keşfetmek, gerçekten farklı ve etkileyici manzaraların tadını çıkarmak veya sıra dışı yerel müzeleri ziyaret etmek gibi pek çok deneyim fırsatı sunan Keflavík, bir balıkçı limanı ve balık işleme merkezi olarak geliştiği 16. yüzyılda kurulmuştur. 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sırasında Keflavík İzlanda Donanma Hava İstasyonu olarak birçok operasyonda kritik bir rol oynamıştır. Önemli bir NATO askeri üssü Eylül 2006’ya kadar burada bulunmuştur.

Reykjanes Yarımadası’nın kuzey kıyısında, Keflavík arketipik, yani tam anlamıyla bir İzlanda havasına ve görünümüne sahiptir. Şehirde, Túngata veya Vallargata boyunca, belediye binası ve “küçük tekne” limanı (Gróf) arasında renkli ahşap veya oluklu metal evler yer almaktadır. Tarihsel miras alanları, mütevazı ama güzel bir şekilde göze çarpmaktadır. Deniz kıyısında, köy fıkralarının anlatıldığı devasa bir çim var, ve bu alanın ortasında Àsmundur Sveinsson tarafından yapılmış heybetli bir heykel bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra, ülkenin ruhunu yansıtan bir şehir olarak Kaflavík, İzlanda ziyaretinize başlayabileceğiniz bir noktadır.

Gezilecek Yerler

Gunnuhver Jeotermal Bölgesi

Mihuru

Reykjanes deniz fenerine yakın bir yerde bulunan Gunnuhver kaplıca alanı, ziyaret etmek için çok popüler bir yerdir. Bu diğer dünyaya açık buharlı manzaralar, İzlanda’ya gerçekten ulaştığınızı hissedeceğiniz bir bölgedir. Bölgenin en dikkat çekici özellikleri arasında buharlaşan kaplıcalar, sıcak olmasından ötürü cızırtı çıkaran çamur alanları ve gökyüzüne doğru yükselen sıcak hava bulutları yer almaktadır.

Hikayeye göre, bir kadının hayaleti burada gezmekteyken bir rahip, gelip kadına bu kaplıcalara girmesi gerektiğini ve girdiği takdirde iyileşeceğini söylemiştir. Kadın kaplıcalara girdikten sonra bir daha görülmemiştir. Çevreye rahatsızlık veren bu hayalet kadın bir daha görülmemiştir ancak günümüzde burası, dünyanın bir çok yerinden gelen turistlerle dolup taşmaktadır.

Stekkjarkot

Rose Mary

Reykjanes yarımadasında ve İzlanda’nın diğer kıyı bölgelerinde sıkça rastlanan kabaca inşa edilmiş çim, taş ve ahşap balıkçı çiftliklerinin klasik bir örneği olan Stekkjarkot, 1993 yılında İzlanda’nın eski cumhurbaşkanı Vigdís Finnbogadóttir tarafından bir yıl süren restorasyonların ardından halka açılmıştır.

Stekkjarkot, klasik İzlanda evlerinin nasıl göründüğüne dair bir çok fikir vermektedir. Evsel bir konut olarak tarihi düzensizdir, ilk olarak 1855-1857 yıllarında inşa edilmiş ve 30 yıl boyunca işgal edilmiş ve daha sonra terk edilmiştir. 1917’de yenilenmiştir, ancak 1924’te bir kez daha terk edilmiştir ve bu tarihten sonra günümüzdeki halini koruyabilmiştir.

Açık ocağın bulunduğu kır evinin eski kısmının tarihi, 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Daha yeni olan bölüm ise, çiftliğin son yerleşim günlerinden kalmadır. Bu süre içinde, döşeme ve oturma odası ve mutfak, her iki pişirme tesisi ve ısı sağlanan kömür yakıtlı soba bulunmaktadır ve hava şartları ne olursa olsun, oldukça uygun bir yaşam alanı haline getirilmiştir.

Kıtalararası Köprü

Visit Reykjanes

Kıtalar Arası Köprüsü, Keflavik 425 numaralı karayolunun hemen dışında yer alan devasa ve oldukça önemli bir yapıdır. Köprünün üzerinde durduğu yer, Avrasya ve Kuzey Amerika tektonik plakaları dağılınca oluşan vadinin üzeridir. Bu köprünün, Leifur Eiríksson’un Lucky Leif Şanslısı olarak tanınmasından sonra, Amerika’yı keşfeden ilk Avrupai yapı ​​olduğu söylenir. Duus Müzesi ve Kültür Merkezi’ndeki Reykjanes Bilgi Merkezi’nden köprüye yaptığınız ziyareti daha anlamlı kılabilmek için gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Garðskagi

Visit Reykjanes

Garðskagi, her mevsimde farklı güzelliklere ve doğa olaylarına ev sahipliği yapan bir bölgedir. İlkbahar ve sonbaharda, kuş gözlemciliği için idealdir, yaz aylarında kumlu plajında ziyaretçilerine kucak açan yer, kış aylarında sadece Garðskagi’de bulunan güzel gün batımını deneyimleyebileceğiniz bir bölgede yer almaktadır. Keflavik’in en eşsiz manzaralarına da ev sahipliği yapan yer, şehri ziyaretiniz yılın hangi dönemine denk gelirse gelsin, mutlaka sizlere bir şeyler sunacaktır.

Reykjanes Bölgesi

GUIDE TO ICELAND

Reykjanes bölgesi, Eldvörp’ün son derece aktif jeotermal kaplıca alanı da dahil olmak üzere, olağanüstü güzellik ve özel jeolojik ilgi çekici alanlara sahiptir. 13. yüzyılda “Reykjanes Patlamaları” sonucunda oluşmuş 10 km’lik bir scoria ve spatter (volkanik patlamalarda oluşan taşların bilimsel adları) konisi, oldukça ilginç lav özellikleri taşımaktadır. Bu koniler Svartsengi sistemindeki volkanik patlamalar sonucu oluşmuş, bu lav 20 km2 büyüklüğünde yer kaplanmıştır.

Reykjanes içinde, toplam 829 km2’lik bir alan UNESCO Global Geopark olarak listelere kaydedilmiştir. Her zaman olduğu gibi, İzlanda doğasını keşfederken, Eldvörp patikalarına da uğramak, her turistin mutlaka yaptığı gibi oldukça olağan bir aktivitedir.

Keflavík Yürüyüş Alanı – Garskiska

Hit Iceland

Orta Atlantik Sırtı’nın riftleşmesi ve geniş volkanik hareketlilik alanı Reykjanes’e olağanüstü güzel bir manzara kazandırmıştır. Bazı çok popüler ve heyecan verici yürüyüş parkurları, kıyı şeridini ve diğer yolları iç hatlarda takip etmektedir. Reykjanes çevresindeki patikaları yürümek isterseniz, en az 3 gününüzü ayırmanız gerekecektir.

Keflavík’ten çok güzel bir kısa yürüyüş sizi Garskiska’ya götürecektir. Başlangıçta, balıkçıların balık kurutma raflarını çalıştırmak için kullandığı eski parçaları görebilirsiniz. Bu iz, sizi inanılmaz gün batımları ile ünlü olan Garðskagi’deki burun ucuna ulaştıracaktır. Günün herhangi bir saatinde muhteşem okyanus manzaraları ve yakındaki Garğur’da yer alan iki deniz fenerinin manzarasını keşfedebilirsiniz. Çok sayıda deniz kuşu vardır ve yunuslar genellikle kıyıya oldukça yakındır.

Kleifarvatn Gölü, Reykjanes yarımadasındaki en büyük göldür ve Keflavík’e sadece 45 dakikalık sürüş mesafesindedir. Gölün kendisi çok güzel, bir ay gibi ve dalgalı bir manzaraya yerleştirilmiş, küçük dağlarla çevrilidir. Çarpıcı yürüyüş yolları sizi gölün etrafında keşfe çıkaracak güzellikler barındırmaktadır.

Duus ve Rock’n’ Roll Müzesi

iceland with kids

Duus Müzesi, Reykjanesbær’in sanat ve kültür merkezidir. Sanat, tarih ve doğa sergileri çeşitli etkinliklerle birlikte düzenleniyor. Pitoresk kayalıklarda bir bilgi merkezi, bir kafe ve bir patika bulunmaktadır. Duus Müzesi, Reykjanesbær Sanat ve Kültür Merkezi’nde yer alan önemli bir yapıdır. Karma kültürel aktiviteler için yerel müzeler, konserler için sergi salonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Sergiler güzel sanatlar, tarih ve doğayı kapsamaktadır ve bu etkinliklerde görülecek çok şey vardır. Duus Müzesi’nde turistik bilgiler veren bir ofis ve bir rezervasyon merkezi de bulunmaktadır.

Keflavík’de yer alan bir diğer ünlü müze olan İzlanda Rock ‘n´Roll, birçok uluslararası ziyaretçiyi cezbediyor. 1960’larda ve 1970’lerde bu küçük kasaba, müzisyenleri için Beatle Town anlamına gelen bítlabærinn olarak tanınmış ve büyük bir ün kazanmıştır. Bu alan müzikal bağlantılar açısından zengindir, Canavarlar ve Erkekler ile birlikte kozmopolit şarkıcı Nanna Bryndis Hilmarsdóttir, yakındaki küçük bir köy olan Garður köyünde dünyaya gelmiştir. Sayısız konserlere ve rock müzik hakkında çarpıcı görsel ve belgesel öğelere sahip bu müzeyi, Duus’tan hemen sonra ziyaret etmenizi öneririz.

Viking Dünyası Müzesi

Viator

1996 yılında inşa edilen ve İzlanda’nın geçmişinin bir aynası gibi duran müze, ünlü Gokstad gemisinin tam bir kopyasıdır. 1882’de Norveç’te çıkarılan ve neredeyse hiç bozulmamış bir Viking gemisinin olağanüstü bir arkeolojik bulgusu burada yer almaktadır. Viking World’de ayrıca, Smithsonian Institution tarafından üretilen Viking Milenyum sergisini de bulabilirsiniz. Bu sergi Norse yerleşimine ve bilinmeyen arazilerin keşiflerine ışık tutuyor. Bu iki güzel proje, her ikisi de İzlanda’nın Kuzey Amerika keşfindeki merkezi rolünü 1000 yıl önce Norse Vikings tarafından nasıl ortaya çıkarıldığı hakkında bilgiler içermektedir.

Müzenin kendisi, Reykjanes kasabasındaki Faxafloi koyunun hemen yanında yer alan muhteşem bir modern binadır ve uluslararası havaalanı ile Reykjavik arasındaki ana yoldan kolayca görülebilmektedir. İzlanda’yı kuran Vikinglerin kültürü ve  geçiş yolları büyüleyici bir yapı olanViking Dünya Müzesi’nde gösterilmektedir. Viking gemisi, sergiler, bir kafe ve özellikle çocuklar ile popüler olan açık hava sergilerine de ev sahipliği yapmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here