Kópavogur’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Açıkhava aktiviteleri, kültürü, alışveriş merkezleri ve muazzam termal havuzlarıyla Kópavogur, İzlanda’nın en önemli şehirlerinden bir diğeridir. Yürüyüşçüler, bisikletçiler ve koşucular, sahil şeridi boyunca, çevredeki vadilerden geçerek ve daha büyük Reykjavík bölgesinin eteklerinde yer alan Elliğavatn Gölü’ne kadar uzanan çok sayıda yolu keşfedebilme fırsatlarına sahipler. Kültür yaşamı, İzlanda doğusundaki jeolojik ve zoolojik sergilerin gösterildiği Doğa Tarihi Müzesi, çeşitli konserler ve ilerleyen Gerğarsafn Modern Sanat Müzesi’ni sunan Salurinn Müzik Salonu ile şehir merkezine farklı bir his katmaktadır.

Sanat müzesi, adını Kópavogskirkja kilisesinin vitray pencerelerini tasarlayan 20. yüzyılda yaşamış bir kadın sanatçı olan Gerður Helgadóttir’den alıyor. Şehirdeki kilise ise daha büyük Reykjavík bölgesinin bir simgesel yapısıdır, hem tekil bir mimari yapı hem de ilçeyi seyretmek için harika bir mekandır. Kópavogur’un iki termal havuzu olan ve bunlardan en önemlisi Sundlaug Kópavog da görülmeye değer bir destinasyondur.

Bir diğeri olan Salalaug ise, şehir merkezinden biraz uzakta yer alıyor. Her ikisi de özellikle aileler için çok popüler. Kópavogur’da ayrıca, İzlanda’daki en büyük ikinci alışveriş merkezi olan Smáralind dahil olmak üzere, yaklaşık 90 mağaza, restoran ve bir sinema salonu barındıran çok sayıda mağaza bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler

Menningarmiðstoð Kópavogs – Doğal Tarih Müzesi

alark

Menningarmiðstoð Kópavogs yada Kópavogur’un Doğal Tarih Müzesi, orka iskeleti, doldurulmuş hayvanlar ve Mıvatn Gölü’nün bazı tuhaf marimo topları (yuvarlak boyutlu alg kümeleri) gibi pek çok farklı unsuru birarada görebileceğiniz bir yapıdır. Ayrıca İzlanda’nın en önemli sanat – kültür yapılarından biri olan ve tamamen dalga şeklindeki odun ve ladin gibi  malzemelerden yapılmış, özenle tasarlanmış konser salonu Salurinn’i de burada görebilirsiniz.

Gló

glo

Tay, Hint ve Meksika lezzetlerini bulabileceğiniz, büyük ölçüde vejeteryan menülerine yer veren ve çorbalar, özenle hazırlanmış salatalar barındıran bu yer, ham ve organik malzemeleriyle dikkat çeken, dekorunun da oldukça sıradışı bir görüntüye sahip olduğu bir mekandır ve şehir merkezinde yer alan en önemli destinasyonlardan biridir.

Şehri ziyarete gelenlerin çoğunun ziyaret ettiği ve bir çok insanın beğenisini kazanmış olan yer, İzlanda ziyaretinizde mutlaka tatmanız gereken sayısız yiyecek ve alkollü – alkolsüz içeceklere ev sahipliği yapmaktadır. Yöresel ve uluslararası yemekler oldukça dikkat çekicidir.

Gerdarsafn Sanat Müzesi

icelandic times

Bu güzel tasarımlı müzede mükemmel bir şekilde korunmuş tarihi, modern sanat sergileri ve 20. yüzyıldan kalma İzlandik eserlerin kayda değer bir kalıcı koleksiyonu bulacaksınız. Vitray sanatçısı ve heykeltraş Gerğur Helgadóttir adına yaptırılmış ve  görülmeye değer bir dağ manzarasına sahip küçük bir kafe de yer almaktadır. İzlanda ve Kopavogur tarihine ait pek çok sanat eseri, günümüze kadar gelebilmeyi başarmış bir çok tarihi eser, Gerdarsafn Sanat Müzesi’nde her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Salurinn

Salurinn

İzlanda’nın ilk özel olarak tasarlanmış konser salonu olan Salurinn, tamamen yerel ve doğal malzemelerden (dalgaların karaya attığı odun, ladin ve ezilmiş taştan) inşa edilmiştir ve muhteşem bir akustiğe sahiptir. Çoğunlukla klasik müziğin icra edildiği konser salonundaki etkinliklerin tarih ve saatleri değişken olabileceği için, web sitesini ziyaret etmek ve tatilinizin hangi konser ve operalara denk geldiğini öğrenmek en iyi yol olacaktır.

Her sene Salurinn’de, rönesanstan modern müziğe kadar her tür müziği kapsayan solo konser resitalleri ve caz, oda, elektronik, popüler müzik vb. gruplar tarafından gerçekleştiren çeşitli konserlere yer veriliyor. Özel bir konser dizisi olan Tíbrá, Kopavogur Belediyesi tarafından organize ediliyor ve sponsor olarak tüm destekler sağlanıyor. Tíbrá serileri, ünlü İzlandalı sanatçıların yanı sıra uluslararası müzisyenlerin de katıldığı bir etkinlik olarak oldukça büyük ilgi görüyor.

Kópavogur Tabiat Tarihi Müzesi

IcelandWithKids

İzlanda’nın eşsiz jeolojisi ve vahşi hayatı burada sergileniyor. Göze çarpan özellikler arasında bir orca iskeleti, iyi bir şekilde taklitleri yapılmış olan hayvanların ve Mıvatn gölünün sıra dışı marimo toplarının (el boyutlarında alg küresel küreleri) yer almaktadır. Siz de tarih ve jeoloji meraklısı iseniz, bu müze ziyaret etmeniz gereken pek çok farklı esere ev sahipliği yapmaktadır.

Çadır ve Kamp Alanları

Icelandic Times

İzlanda ve Kopavogur, eşsiz bir doğaya ve jeoloji açısında çeşitli oluşumlara sahip bir yerleşim yeridir. Ülke genelinden ve dünyanın pek çok yerinden gelen turistler, Kopavogur’daki çadır ve kamp alanlarını kullanarak kuzey ışıklarını, Atlantik Denizi’nin gece manzaralarını ve temmuz ve ağustos aylarında oluşan sıcak havaların tadını çıkarıyorlar. Eğer siz de bir kamp kurmak ve çadırda kalarak bir gece geçirmek isterseniz, en basitinden iki günlük olarak kiralama işlemi yapabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda tüm yerler dolu olabileceğinden, 24 saat öncesinde rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Smaralind

https://icelandmag.is/tags/smaralind
GVA

Smaralind, 90’dan fazla mağazası, kafeleri, restorantları, çok ekranlı sinema ve spor salonlarına sahiptir ve bu özellikleri ile İzlanda’nın en büyük alışveriş merkezi konumundadır. Şehrin Hlemmur bölgesinden 2 numaralı otobüsle rahat bir şekilde ulaşılabilir. Yaz aylarında artan sıcaklarla beraber, İzlandalılar ve o an ülkede bulunan turistler tarafından oldukça büyük ilgi gören Smaralind’te, yöresel ve geleneksel ürünler de bulmak mümkün. Kısa bir gezi noktası olarak listenize ekleyebilirsiniz.

Smáralind ayrıca, merkez ile Reykjavik şehir merkezi arasında hafta içi her gün mayıs ve eylül ayları arasında ücretsiz ulaşım imkanı sunmaktadır. Web sitesinde yer alan bilgileri kontrol ederek, tatilinizde yapacağınız ziyareti ücretsiz hale getirebilirsiniz. Geniş otopark, toplu taşıma bağlantıları ve uluslararası tanınmış markalardan oluşan geniş bir yelpazeye sahip Smáralind, İzlanda’daki bir perakende satış deneyimi sunan mükemmel bir destinasyondur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here