Balçova

İzmir’in en büyük ilçelerinden biri olan Balçova, il merkezine sadece 8 km mesafede yer almaktadır ve görülmesi gereken pek çok özelliği ile dikkat çeken bir ilçedir. Dokuz Eylül Üniversite’sinin fakültelerinden bir kaçına sahip olmasından ötürü, genç ağırlıklı bir nüfusa sahiptir ve dolayısıyla daima hareketli ve eğlence dolu bir ilçe konumundadır. Termal tesisler ve teleferik gibi unsuları ile ünlü olan ilçeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz ve İnciraltı gibi semtlerindeki güzelliklere şahit olmalısınız. Yıl ortalaması hava durumu genellikle kış aylarında eksilere düşmez ve yaz aylarında ise ortalama 30- 35 derece olarak gözlemlenebilir. Yağışlar kış aylarında ve bahar aylarında olur. Gidilecek en iyi zaman ise ilkbahar olarak söylenebilir.

Balçova’da Gezilecek Yerler

İnciraltı

Ege Denizi’nin en güzel kıyı şeritlerinden birine sahip olan İnciraltı semti, doğal güzellikleri ve görülmeye değer restoran, kafe , bar ve pubları ile dikkat çeken bir yerleşim yeridir. Balçova ziyaretiniz sırasında gitmeniz gereken yerler listenizi başında yer alması gerektiğini söylemekte fayda var. Denizaltı müzeleri, alışveriş merkezleri, ve turistik diğer yerleri ile ön plana çıkan İnciraltı, sahil yolunda yemek yiyebileceğiniz ve denizin temiz ve ferah havasını soluyabileceğiniz bir çok sosyal alana ev sahipliği yapmaktadır.

Teleferik

Balçova denilince akla hiç şüphesiz teleferik gelir. Balçova otobüsleri ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Balçova’dan teleferik ile İzmir’in eşsiz manzarası eşliğinde yaklaşık beş dakikalık bir yolculuğun sonunda tepe üzerinde bulunan dinlenme tesislerine ulaşabilirsiniz. Temiz havası ve İzmir manzarasına sahip bu dinlenme tesislerinde ailenizle keyifli bir piknik yapabilirsiniz. Dinlenme tesisinde restoran, mangal evi, çay bahçesi, kahvaltı salonu, doğal ürünlerin satıldığı organik market bulunmaktadır. İsterseniz doğal marketten alışveriş yapıp mangal evinde kendin pişir kendin ye bölümünü kullanabilirsiniz. İsterseniz restoran da yiyebilirsiniz. Her türlü imkana sahip bu dinlenme tesisinde keyifli zamanlar geçirebilir ve teleferiğin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu dinlenme tesisinde; spor severler ve doğa severler için heyecanlı anlar yaşatacak yamaç paraşütü ve özel tırmanma şeritleri de bulunmaktadır.

Agamemnon Kaplıcaları

2500 yıllık bir tarihi geçmişe sahip Agememnon Kaplıcaları Balçova’da bulunmaktadır. Antik dönemden beri şifa amacıyla kullanılan bu kaplıcalar günümüzde Balçova Kaplıcaları olarak anılmaktadır. Balçova Kaplıcaları günümüzde birçok termal tesislere sahiptir. Balçova Kaplıcalarını diğer kaplıcalardan ayıran en önemli özelliği; tarihte dünyanın ilk hastanesi olmasıdır. Binlerce yıldır insanlara şifa kaynağı olan bu kaplıca Türkiye’nin en modern ve temiz kaplıcalarından birisidir. Suyu 63 dereceyi bulan kaplıcada sıcak su, çamur banyosu ve içme suyu bulunmaktadır. Balçova Kaplıcalarının suyu; romatizmalı hastalıklara, üst solunum yolu kronik iltihaplanmalarına, metabolizma bozukluğu ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Balçova Termal Tesislerde tanı, muayene gibi hizmetler verilmekte ve hastalığa göre tedavi süreci ve tedavi aşmaları belirlenmektedir. Modern tıbbın tüm imkanları kullanılan bu kaplıcalara yurt içi ve yurt dışında yoğun bir talep bulunmaktadır. Şifa merkezi olan bu yerde hem dinlenip hem de tedavi olabilirsiniz.

Plajlar

Şehir merkezinde olmasından ötürü , ne yazık ki Balçova’da denize girilebilecek bir plaj veya kumsal bulunmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here