Bayındır

İzmir’e 79 km uzaklıkta bulunan İzmir’e bağlı bir ilçedir. Bayındır ilçesine İzmir, Ödemiş, Tire ve Torbalı’dan demir yolu ulaşımı bulunmaktadır. Küçük Menderes nehri yanında kurulu olan Bayındır doğa güzelliği ile büyülemeye hazır bir ilçe. Bu büyüleyici güzelliği ve verimli topraklarından olacak ki birçok medeniyet bu ilçeye kurulmuştur. Bayındır çiçek ve sebze seraları ile kaplıdır. Ayrıca bölgede meyve ağaçları, zeytin ağaçları ve ormanlar bulunmaktadır. İzmir’in sebze ve meyve ihtiyacını karşılayan Bayındır çiçekli ve yeşil tabiatı ile etkileyici bir ilçedir. Doğal güzelliği yanında çok sayıda tarihi yapılara da sahiptir. Yıl ortalaması hava durumu genellikle kış aylarında eksilere düşmez ve yaz aylarında ise ortalama 30- 35 derece olarak gözlemlenebilir. Yağışlar kış aylarında ve bahar aylarında olur. Gidilecek en iyi zaman ise ilkbahar olarak söylenebilir.

Bayındır’da Gezilecek Yerler

Bayındır Kaplıcaları

Bakanlar Kurulu’nca termal turizm merkezi olarak kabul edilen Bayındır, çok sayıda şifa kaynağı kaplıcalara sahiptir. Bayındır merkezine 8 km uzaklıkta Turgutlu yolu üzerinde birbirine yaklaşık 15 dakikalık uzaklıkta bulunan Ergenli Köyü Kaplıcası, Dereköy Kaplıcası ve Fatma Hanım Kaplıcası bulunmaktadır. Bu kaplıca suları; deri hastalıklarına, mide ve bağırsak hastalıklarına, romatizmalı hastalıklara, kronik hastalıklara ve kadın hastalıklarına gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bölgede bulunan termal otellerde tedavi süreçleri belirlenmekte ve tedavi yapılmaktadır. Hem şifa bulmak hem de tatil yapmak için bu doğa güzelliğe sahip yere mutlaka uğramalısınız.

Eski Hükümet Binası

1945 yılına kadar faal bir şekilde kullanılan bu bina, Osmanlı döneminde yapılmış olan bir yapıdır. Daha sonraki dönemlerde ise Alman Kız Okulu olarak kullanılan yapı iç ve dış mimarisinin nadide örnekleri ile dikkat çekmektedir. Duvarlarında bulunan eski yazılar ve süslemeler, ayrıca binanın hemen önünde yer alan tarihi çeşme, dikkat çeken diğer önemli unsurlardır.

Hacı Sina Camii

Merkezdeki Basra tepesinde yer alan tarihi yapı, Osmanlı döneminde inşa edilmiş önemli bir kültür mirasıdır. En dikkat çeken yönleri arasında 19 adet kubbesi ve kare yapıya oturtulan duvarları yer almaktadır. Ayrıca daha sonraki dönemlerde külliye binaları eklenerek bir eğitim merkezi halini almıştır.

Eskici Dede Türbesi

Köklü bir geçmişe sahip olan Eskici Dede Türbesi, Ahmet Bin Murat adında bir kişiye ait olduğu düşünülen dini bir yapıdır. Bölgr halkı ve çevre illerden gelen insanlar tarafından sıkça ziyaret edilen yapıda, iki adet mezar bulunmaktadır ve ilginizi çeken renklere ev sahipliği yapmaktadır.

Gece Hayatı

İlçede yerli halka hitap eden küçük çaplı pub’lar ve kulüpler haricinde kayda değer bir mekan bulunmamaktadır.Eğer Bayındır’da iseniz , size en yakın gece eğlencesi İzmir merkezidir.

Alışveriş

Bayındır, alışveriş açısından yöresel ve geleneksel pek çok ürüne sahiptir ve özellikel katmeri çevrede duyulmuş en önemli üründür. Bayındır ziyaretiniz sırasında mutlaka ve mutlaka bir katmerciye uğramalı ve bu lezzetin tadına bakmalısınız.

Festivaller

Bayındır’da çiçekçilik önemli bir yere sahiptir. Bunun doğurduğu ve her yıl Mayıs ayında yapılan Bayındır Uluslararası Çicek Festivali büyük ilgi görmektedir. Çiçeklerden oluşan canlı heykellerin yapıldığı ve bir çok insanın stantlar kurduğu festivale, çevre il ve ilçelerden destek de büyüktür.

Nasıl Gidilir ?

İzmir’ vardıktan sonra Bayındır’a trenle ve Eshot’un 727 hat numaralı belediye otobüsüyle ulaşabilirsiniz. Kendi arabanızla gitmek isterseniz, İzmir merkezden Torbalı yoluna girmeniz durumunda Bayındır’a yaklaşık 1 saat 15 dk sonra ulaşabilirsiniz. Havalimanı’na uzaklığı şahsi aracanız ile yaklaşık 45 dk’dır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here