Buca

İzmir’in en kalabalık ilçesi olan Buca, sahip olduğu 9 Eylül Üniversitesi ve fakülteleri ile, öğrenci ve eğlence merkezi durumundadır. Yıl ortalaması hava durumu genellikle kış aylarında eksilere düşmez ve yaz aylarında ise ortalama 30- 35 derece olarak gözlemlenebilir. Yağışlar kış aylarında ve bahar aylarında olur. Gidilecek en iyi zaman ise ilkbahar olarak söylenebilir.

Gezilecek Yerler

Buca Göleti

Buca’dan hareket eden mini ve otobüsler ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz gölet, Ege Bölgesi’nin görülmeye değer en önemli doğal alanlarından biridir. Çevresinde buluna kafeler, çay bahçeleri, dinlenme ve piknik alanları ile harika zamanlar geçirebileceğiniz bir doğa harikası olan Buca Göleti, yaz aylarında amfitiyatrosunda verilen pek çok konser ve etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır.

Hasanağa Parkı

İlçenin Üçkuyular Mahallesi’nde buluna park, kütüphane, kafeterya, nikah salonu ve buz pateni gibi bir çok alana sahip bir yerdir. Açılışını Kenan Evren ve Semra Özal yapan bu önemli yere , Buca ziyaretiniz esnasında mutlaka uğramalı ve yeşil tabiatı ve İzmir halkı tarafından beğenilen çevre düzenlenmesi ile oldukça sevilen yerde küçük bir mola vermelisiniz.

Buca Yedigöller

Serin havası ve yapay olsa da görülmeye değer 7 adet gölüyle bu bölge, piknik severlerin en uğrak noktarlarından birisidir. Göllerden bazıları kurumuş olsa da, eski ihtişamını halen korumaktadır. Buca’da görmeniz gereken en önemli yerlerden biridir.

Mevlâna Heykeli

Adını taşıyan mahalle sınırları içerisinde yer alan bu heykel, bir tepe üzerine konuşlandırılmış ve büyüleyici bir manzaraya sahiptir. Yanıbaşında bulunan şirin çay bahçesinde oturup manzaraya karşı içeceğiniz bir bardak çayın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Forbest Çarşısı

Şirinyer, Buca’nın kalbi sayılabilecek bir noktadır ve burada bulunan Forbest Çarşısı, yerli ve yabancı pek çok turistin uğrak yerlerinden birisidir. Kaynaklar Köyü’nün hemen yanıbaşında yer alan çarşıda alışverişinizi yaparken, organik köy kahvaltısı ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Gece Hayatı

Buca’da ki eğlence mekanları genellike Menderes Caddesi denilen yer üzerinde yoğunlaşmış durumdadır. Burası, ayrıca Şirinyer olarak adlandırılmaktadır ve Buca’nın bir mahallesidir. 9 Eylü Fakültelerinin de bulunduğu ilçe merkezinde, gençlere ve öğrencilere yönelik çok sayıda kafe hizmet veriyor. Buca’da ayrıca eğlence mekanı olarak hizmet veren meyhane, birahane, bar, gece kulübü bulunuyor.

Alışveriş

Buca , 9 Eylül Üniversite’sinin de katkıları ile, her sokakta küçük ve büyük çaplı yeme-içme , alışveriş ,giyip-kuşam gibi bir çok sektörde mekanlara sahip bir ilçe olduğundan , rahatlıkla hediyelik eşya bulabilir ve karnınızı lezzetli yemeklerle doyurabilirsiniz.

Festivaller

Hiç şüphesiz ki, genç nüfusun çok olması nedeniyle, neredeyse her gün farklı bir festivalle karşılaşabileceğiniz Buca’da yılın her dönemi ilginç festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

Uyku Festivali

Buca’nın eşsiz doğal güzelliklerine sahip Kaynaklar Kale mevkiinde her yıl yapılan  “Teknolojik Uyku Festivali”nde sizleri ilginç bir deneyim beklemektedir. İlçe de yıl boyunca yapılan festivallerin yanında, ışık gibi parlayan bir özelliğe sahiptir. Bu festivalde teknoloji ve günümüz gereksinimlerine dair hiç bir şey yok.

3 gün boyunca dijital dünyanın hararetinden uzak, yeni insanları sadece sohbetleriyle tanıyabileceğiniz, çocuklukta oynadığınız oyunları tekrar hatırlayabileceğiniz, kamp ateşi etrafında eğlenirken, doğayla iç içe olacabileceğiniz; sadece ve sadece doğal ürünler tüketmekte olacağınız bu festivalde, aradığınız her türlü ihtiyacı bulabilirsiniz. Olmayan tek şey telefon ve tabletlerinizdir. Onlarsız 3 güne dayanmak ‘zorunda’ kalacağınız bir etkinliktir.

Ulaşım

Kent merkezinde ulaşım rahat bir şekilde, pek çok alternatif yol ile sağlanabilmektedir. İzban raylı hattı, metrobüs, ticari taksi, ve dolmuşlar ile, istediğiniz her yere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Taksi kullanımlarınızda pazarlık etmeyi unutmamalısınız.

Nasıl Gidilir ?

İzmir’in merkez ilçelerinden biri olan Buca’ya ulaşım, kara ve havayolu ile rahat bir şekilde sağlanabilmektedir. Yurdun dört bir yanından düzenlenen otobüs seferleri ve aynı zamanda Adnan Menderes Havalimanı’na inen uçak seferleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir kent merkezine yaklaşık 10 km’lik bir mesafe yer alan ilçeye, şahsi aracınızla İzmir yoluna düşerek rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here