Foça Gezilecek Noktalar Nelerdir

İzmir’in merkezine 1 saatlik mesafede yer alan ve şirin bir Ege kasabası tadı veren Foça sahip olduğu turistik ve tarihi yerleri ile dikkat çekici bir ilçedir. Taş evleri, masmavi denizi, el değmemiş doğası ve kültür varlıkları ile her daim görülmesi gereken önemli bir merkezdir. Eski adının Phokaia olduğu dönemlerden dahi eserlerin görülebildiği ilçe tarihin, doğanın ve kültürün birleşim noktası olan İzmir’in en değerli yerlerinden biridir ve gezip görülmesi gereken pek çok yere sahiptir. Foça’ya gittiğinizde görmeniz gereken yerlerin başında Mersinaki Koyu, Beş Kapılar Kalesi, Phokaia Antik Kenti, Şeytan Hamamı, Adalar (Orak, İncir,Hayırsız, Kartdere,Fener ve Metelik) ve Kozbeyli Köyü yer almalıdır. Yaz ve bahar aylarında artan sıcak havaları göz önünde bulundurmalısınız ve aşırı sıcaklıklara dikkat etmelisiniz.

Gezilecek Yerler

Mersinaki Koyu

oguzpansiyo

Eski ve Yeni Foça arasında kalan koy, bir çok özel tesisin bulunduğu ve hizmet verdiği bir plajdır. Özellike Hanedan Resort Otel’in sahip olduğu deniz, diğer tüm yerlere nazaran daha temiz, dalgasız, berrak ancak soğuk bir alandadır. Mersinaki Koyu’ndaki diğer önemli plajlar ise Mackerel ve Polen Tatil Köyleri’nde yer alan kamp ve beach clubların bulunduğu bölgelerdir.

Beş Kapılar Kalesi

serdar.64

Antik çağlardan beri ayakta kalabilmiş surlar ile çevrili Foça’da, dikdörtgen kulelerin deniz karşı durduğu, kale köklü bir yapıdır. Beş kapıdan oluştuğundan dolayı ismini almıştır. Bu yapı, UNESCO’nun Kültür Mirası aday listesine girmiştir ve ihtişamlı yapı, eşsiz manzaraları ve Bizans Dönemi’nden kalma tarihi eserler ile görülmeye değer bir Foça destinasyonudur. Kalenin bir tarafında Foça, diğer tarafında ise deniz manzarası yer almaktadır.

Phokaia Antik Kenti

cnracr_ksk

Eski Foça’yı Yeni Foça’ya bağlayan karayolu üzerinde bulunan bir antik kenttir. Bu antik kentte rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Antik kentte yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda çok sayıda tarihi yapıtlara ulaşılmıştır. Ana Tanrıça Athena için yapılan ve İyon dünyasının en eski tapınağı olan Athena Tapınağı burada bulunmaktadır. Athena’nın tahtadan heykeli bulunan bu tapınan görülmesi gereken eserlerdendir. Ayrıca bölgede bulunan Kybele Açık Hava Tapınağı da görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Bu açık hava tapınağında Tanrıça Kybele’nin heykelleri ve kabartmaları bulunmaktadır.

Şeytan Hamamı

Foça ilçe merkezine 2 km uzaklıkta Çan tepesinin eteklerinde, askeri alan içinde bulunmaktadır. Antik çağda bir aile mezarı olarak yapılan ve Şeytan Hamamı olarak anılan bu yer uzun yoldan ve iki mezardan oluşmaktadır. İlginç bir mimariye sahip bu yapı ziyaret edilmesi gereken tarihi yerlerdendir.

Adalar

Foça önlerinde Orak, İncir, Hayırsız, Kartdere, Fener, Metelik adında altı tane ıssız ada bulunmaktadır. Foça merkezinden adalara günlük turlar düzenlenmekte, ve bu sayede denizin tadını çıkararak keşiflerde bulunmanız sağlanmaktadır.Foça’dan adalara günübirlik turlar düzenlenmektedir. Orak, Metalik, Hayırsız, Fener ve İncir adalarında çok sayıda kuş türü ve foklar bulunmaktadır. Yeşil tabiata sahip bu adalarda çeşitli kuş türleri ve fokları görebilirsiniz. Her biri ayrı güzelliğe sahip olan adalardan İncir adasında ağaçların altında piknik yapabilirsiniz. Bu adaların koylarında temiz sularında yüzebilirsiniz. Ayrıca Orak Adasının kuzey batısında bulunan fokların bol oluğu Siren Kayalıklarını da ziyaret edebilirsiniz.

Kozbeyli Köyü

keyfi_seyir_kozbeyli

Taş evleri ve dar sokakları ile sevimli ve bir o kadar da muazzam manzaralara sahip köy, doğal alanları ve ünlü dibek kahvesi ile tanınmıştır. Ahşap, seramik, taş ve bakır sanat eserleri, birer el emeği ürün olarak sizleri bekliyor. Özellikle haftasonlarında ziyatçilerin akın ettiği köy, kahvaltı sonrasında görülecek ve gezilecek pek çok yere sahiptir. Günlük olarak gelmenizi ve imkanınız varsa şahsi aracınızı kullanmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here