İlçeler Hakkında

Bergama

İzmir merkezine sadece 100 km uzaklıktaki Bergama, Türkiye’deki en önemli kültür hazinelerinden biri olma özelliği taşımaktadır. 8500 yıla yakın tarihi geçmişiyle Ion, Helen, Roma ve Bizans uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olan Bergama, yüzyıllardan beri sağlık, kültür ve sanat merkezi olmuş bir ilçedir. Antik dönemlerin en önemli sağlık merkezlerinden biri olan Asklepion, ilk yerleşim yeri olan Akropol ve MS 2. yy’a ait Kızıl Avlu gibi yerleriyle çok önemli bir yerdir. Bakırçay havzasında yer alan Bergama ilçesi, İzmir’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmelidir.  Tarihte bilinen ilk parşömen kağıdı, ilk doğal tedavi yönttemi, ilk 4 tiyatrolu kent ve dünyanın en dik tiyatrosu ile bu topraklar çok önemli bir yerleşim alanıdır. UNESCO Dünya Mirası’nda yer alan Pergamon Antik Kenti, muhtemşem ılıcaları, ünlü Kozak Yaylası ve pek çok ünlü plaja yakınlığıyla gelişmeye oldukça açık bir yapıya sahiptir. Dokumacılık ve kilimciliği ile de ünlü olan şehre Çanakkale – İzmir karayolunu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Çeşme

İzmir’in ilçesi olan Çeşme; İzmir’e 94 km uzaklıkta bulunan bir tatil beldesidir. Tatil cenneti olarak kabul edilen Çeşme’ye ulaşım problemi yaşanmamaktadır. Doğal güzellikleri, birbirinden özel plajları, çeşitli kalitelerdeki otelleri, eğlenceli gece hayatı, tarihi mekanları ve sahilleri ile büyüleyici bir güzelliğe sahip Çeşme her yıl binlerce yerli ve yabancı turist almaktadır. Tatilcileri gözde yeri olan Çeşme; Alaçatı, Dalyan ve Ilıca gibi tatil beldeleri görülmeye değer güzelliklere sahip. Çeşme’de çok sayıda tarihi mekân ve doğal yerler bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemli olanları, Boyalık Koyu , Eşek Adası, Erythrai Antik Kenti, Çeşme Kalesi , Çeşme Arkeoloji Müzesi’dir.

Selçuk

İzmir‘in en önemli turizm beldelerinden biri olan Selçuk, antik kentler ile ön plana çıkan İzmir ilçelerinden. Dünyaca ünlü Efes Antik Kenti’ne ev sahipliği yapması, İzmir şehir merkezine 1 saatlik uzaklıkta olması, tapınakları, camileri ve kiliseleriyle, İzmir gezinizde mutlaka göz atmanız gereken yerlerden. Selçuk gezilecek yerler ise, bu antik kentin dışında, dünyaca ünlü Artemis Tapınağı, Selçuk ilçesinin simgesi olan Ayasuluk (Selçuk) Kalesi, St Jean Kilisesi, Yedi Uyuyanlar Mağarası, Efes Müzesi ve Meryem Ana Evi ve birkaç turistik yerden oluşuyor.

Karşıyaka

İzmir’in deniz kıyında yer alan pek çok ilçesi arasında en çok dikkat çeken yeri olan Karşıyaka, deniz yolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlanabilen bir ilçedir. Vapur yolculuğunun, tıpkı Eminönü’nde olduğu gibi popüler ulaşım yolu olarak tercih edildği ilçe, 35,5 olarak duyduğumuz bölgedir ve İzmir’in en değerli yerlerinden birisidir. Eski Levanter evleri, Uşaklıgil Konağı ve uzunca sahil yolu ile dikkat çekmektedir. İzmir’in en yaşanılası yeri olarak kabul edilmektedir. Atatürk’ün de çok beğendi ilçede gezilip görülmesi gereken diğer önemli yerler ise, Karşıyaka Çarşısı, Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ve Parkı, Uşakizade Köşkü’dür.

 

Konak

Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir, gezilecek çok sayıda yere ev sahipliği yapıyor. İnsanlık tarihinin yaklaşık 8,500 yılına tanıklık etmiş olan şehir, içerisinde birçok farklı din, dil ve kültür barındırmaktadır. Sıcak kanlı insanlarıyla ve her mevsimde başka güzel olan iklimi ile kent, her yıl çok sayıda ziyaretçiyi kendine çekmektedir.

Şehrin kalbi ve merkez ilçesi Konak’ta gezilecek yerler arasında bulunan Saat Kulesi, Kemeraltı, Agora Ören Yeri, Tarihi Asansör gibi yerler, en güzel duraklardan sadece birkaçı.

Bornova

İzmir’in merkezine sadece 8 km’lik bir mesafede yer alan Bornova, en gelişmiş ilçelerden birisidir ve tarihi yapıları, doğa parkları ve gelişmiş sanayi kuruluşlarının binaları ile dikkat çekmektedir. Modern görünüme sahip Bornova’da çok sayıda gezilip görülmesi gereken tarihi yapılar ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Bunların en önemli olanları Santa Maria Katolik Kilisesi, Mary Magdalene Anglikan Kilisesi ve Mezarlığı, Peterson Köşkü, Pandespanian Köşkü (Yeşik Köşk), Belhomme Evi, Homeros Vadisi ve Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’dır.

Dikili

İzmir merkezine yaklaşık 118 km’lik bir uzaklıkta bulunan Dikili, deniz kıyısında mavi bayraklı plajları, yemyeşil tabiatı, kaplıcaları ve tarihi yerleri ile dikkat çeken bir ilçedir. Köklü bir geçmişe sahip ilçede sayısız tabiat ve beşeri güzellikleri bulunmaktadır. Midilli Adası’nın muhteşem manzarası eşliğinde içeceğiniz bir bardak çay ile, huzur ve sukunetin tadına varabilir ve tatilinizi daha da renklendirebilirsiniz. Gezilmesi gereken diğer önemli yerler ise, Bademli, Çamurlu Ilıcası, Nebiler Ilıcası, Dikili Plajları, Nebiler Şelalesi, Kalem Adası, Aterneus Antik Kenti, Pitane Antik Kenti, Çandarlı Kalesi’dir.

Foça

İzmir’in merkezine 1 saatlik mesafede yer alan ve şirin bir Ege kasabası tadı veren Foça sahip olduğu turistik ve tarihi yerleri ile dikkat çekici bir ilçedir. Taş evleri, masmavi denizi, el değmemiş doğası ve kültür varlıkları ile her daim görülmesi gereken önemli bir merkezdir. Eski adının Phokaia olduğu dönemlerden dahi eserlerin görülebildiği ilçe tarihin, doğanın ve kültürün birleşim noktası olan İzmir’in en değerli yerlerinden biridir ve gezip görülmesi gereken pek çok yere sahiptir. Foça’ya gittiğinizde görmeniz gereken yerlerin başında Mersinaki Koyu, Beş Kapılar Kalesi, Phokaia Antik Kenti, Şeytan Hamamı, Adalar (Orak, İncir,Hayırsız, Kartdere,Fener ve Metelik) ve Kozbeyli Köyü yer almalıdır.

Karaburun

İzmir merkezine yaklaşık 106 km’lik bir mesafede yer alan Karaburun, aynı zamanda ilin en küçük ilçesi özelliği taşımaktadır. Ancak bozulmamış doğası, elverişli iklimi ve tertemiz denizi ile görülmesi gereken nadide yerlerden biridir. Karaburun’da mavi bayrak özelliği taşıyan iki adet plaj yer almaktadır. Akvaryum ve Bodrum Plajı, bu görülmeye ve bulunmaya değer iki plajın yerel adıdır.

Sualtı sporları için uygun deniz temizliği ve berraklığına sahip olan plajları ve dalgıçların gözde yerlerinden biri olan Ayıbalığı Koyu, görülmeye değer yerlerdir. Ayrıca tarihi bakımından dolayı en önemli gezilecek yerler listenize Sazak Köyü, Ayşe Kadın Camii, Manal Koyu, Karaburun İskelesi, Ayıbalığı Koyu , Büyük Ada gibi yerleri koymayı unutmamalısınız.

Seferihisar

Doğası, sakinliği ve yaz tatili için çok uygun bir yer olmasının yanında, tarihte kurulmuş olan 12 İyon kentinden biri olan ilçe, İzmir’in en nadide yerlerinden biridir. Ayrıca denize kıyısı olmasından dolayı plajları, dalış merkezleri ve balık avlamak isteyenler için uygun kıyıları ile de dikkat çekicidir. Türkiye’nin ilk ‘cittaslow’’ yerleşim yeri, yani sakin şehri olması ile tanınmaktadır. İlçe merkezinde hazır yiyecek satan dükkanlar ve büyük markalar bulmak neredeyse imkansızdır. Zira yerel halk, bu tarihi ilçenin doğal yapısının bozulmasına izn vermemektedir. İzmir merkezine yaklaşık 47 km’lik bir mesafede yer alan ilçede tarihi ve turistik pek çok yer bulabilirsiniz. Gezilmesi gereken yerlerin başında Teos ve Lebedos Antik Kenti, Sığacık Köyü ,Kültür Müzesi ve Ulu Camii gelmektedir. Plajlarına da uğramayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Aliağa

Aliağa bir sanayi kenti olmasının yanında, bölgede özellikle tarih ve doğa turizmi için çeşitli olanaklara ev sahipliği de yapmaktadır. Ege kıyılarında sayıları 30’un üzerinde olan Aiolia antik kentlerinin en büyük ve en önemlilerinden 6 tanesi, Pitane, Larissa , Aigaia, Kyme, Myrina ve Gryneion Aliağa ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Sahip olduğu tarihi değerlerin yanı sıra, Çandarlı Körfezi’nin farklı güzelliklere ev sahipliği yapmakta olduğu birçok koyu, antik kalıntıların bulunduğu kıyılarında denizin keyfini doyasıya yaşamannıza da yardımcı olmaktadır. 4 km uzunluktaki ve kumlarla kaplı plajları, günübirlik tatil imkanları sunmaktadır. Gryneion Antik Kenti, Aigai Antik Kenti ve Myrina Antik Kenti görmeniz gereken en önemli 3 antik kenttir.

Beydağ

İl merkezine 142 km’lik bir mesafede yer alan Beydağ, tarihi ve turistik yerleri ile önemli bir yerleşim yeridir. Başta Hititler olmak üzere Bizans, Osmanlı ve daha bir çok medeniyete ev sahipliğ yapmış bir ilçedir. Bereketli topraklara sahip olmasından dolayı, bütün uygarlıklar tarafından sahip çıkılmak istenen bir yer olmuştur.  Kestanesi, zeytini ve inciri önemli ve ünlü ürünleridir ve ziyaretiniz sırasında mutlaka denemeniz gereken yöresel varlıklardır. Beydağ Barajı ve Gölü’nün çevresinde yer alan ahşap evler dikkat çekidir. Aynı zamanda göl kıyısında yer alan irili ufaklı bir çok restorantta yiyeceğiniz ev yemeklerinin tadına hayran kalabilirsiniz.

Güzelbahçe

İzmir merkezine 24 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yeşil ve mavinin uyumlu tabiatı ile deniz kıyısında bulunan Güzelbahçe; İzmir’in sevimli bir ilçesidir. Yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi alan Güzelbahçe taze balıkları ile balık yemek isteyenlerin uğrak yeridir. Yaz aylarında sahil boyunca kurulu olan balık restoranları hiç boş durmaz. Turistlik bir yer olan Güzelbahçe’nin dikkat çeken yönleri sahil yolları, yeşil tabiatı, bisiklet ve yürüyüş parkurları, sade – tek katlı evleri, balık ve et restoranları ve otantik pazarlarıdır. İnkaya Mağarası , Küçükkaya Köyü ve aYaka Otantik Pazarı’nı mutlaka görmelisiniz.

Karabağlar

Nüfusu bakımından İzmir’in en büyük ilçesi konumundaki Karabağlar Buca, Konak, Balçova ve Gaziemir ilçeleri ile çevrili, önemli bir merkezdir. Standart bir ilçe görüntüsüne sahip Karabağlar’da görülmeye değer yerler mevcuttur. Ancak İzmir ve çevresini ziyaret ederken kısa süreliğine bir zaman ayırmanızı öneririz. İl merkezine yaklaşık 10 km’de yer alan ilçede Kavacık Köyü, Akçakale Ören Yeri, Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı gidip görmeniz gerekenler listesini en başında yer almalıdır.

Kemalpaşa

İzmir’e bağlı olan Kemalpaşa ilçesi İzmir’e 29 km uzaklıktadır. İzmir’in en soğuk ilçesi olan Kemalpaşa; kirazları ile ünlüdür. Öyle ki belediye ambleminde kiraz resmi bulunmaktadır. İzmir’e yakın olan bu ilçe içinde çok sayıda fabrika barındırmaktadır. Gezilmesi gereken yerler listenize Kız Kulesi, Laskaris Sarayı, Hitit Karabel Anıtı ,Yedigöz Köprüsü ,Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi, Nif Dağı ,Kazak Vadisi ve Ulucak Köyü’nü mutlaka ekleyin.

Bayraklı

Arkeolojik kazılarda kuruluş tarihinin M.Ö. 3 bin yılları olarak gösterildği İzmir’in ilk yerleşim yerlerinden olan Bayraklı ilçesi, günümüzde nüfusu bakımından İzmir’in beşinci  büyük ve en yeni yapılara sahip ilçelerinden biridir. İzmir metropolünü oluşturan onbir ilçeden biri olarak Bayraklı; İzmir kent merkezinde, İzmir Körfezi’nin kuzeydoğu tarafında İzmir – Çanakkale asfaltı yanında yer almaktadır. Yamanlar Dağ Grubu’nun güney taraflarını da içine alan Bayraklı ilçesinin doğusunda Bornova, batı tarafında körfez ve Karşıyaka, kuzeyinde Karşıyaka ve Bornova, güney taraflarında ise yine körfez ileve Konak yer almaktadır. Yıl genelinde ortalama sıcaklık 20 santigrat derecelerde olduğu için, her ay gidebilme imkanınız var. Gezmeniz gerekenler arasında Eski İzmir de denilen Smyrna Antik Kenti ve Saint Antonie Katolik Kilisesi mutlaka olmalıdır.

Menderes

İzmir il merkezine 20 km uzaklıkta bulunan İzmir’e bağlı bir ilçedir. İzmir’den banliyö ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. İstanbul Atatürk Havaalanından sonra ülkemizin ikinci büyük havaalanı olan Adnan Menderes Havaalanı burada bulunmaktadır. Havaalanın bulunmasından dolayı gelişen Menderes ilçesinde çok sayıda turistlik tarihi yapılar bulunmaktadır. Dünyanın en büyük kehanet merkezi Klaros’un yanı başında, doğal dokusu, temiz havası, mis kokan mandalinaların ve nefis üzümlerin yetiştiği bereket fışkıran topraklar ve yeşil ve mavinin birleştiği plajları ile Menderes, İzmir iline turizm konusunda pek çok yarar sağlamaktadır.

İzmir merkezine 23 kilometre mesafede bulunan Menderes, doğal dokusunu halen korumakta olan ender yerlerden biridir. 43 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde yer alan ve birbirinden güzel koylara ev sahipliği yapan, dünyanın en ilginç kehanet merkezlerinden Klaros’un bilinmezlikleri ile dolu tarihsel bir havaya sahip Menderes, turizmdeki yerini her geçen gün yükseltmektedir. Ahmetbeyli – Gümüldür arasında yer alan ve Özdere’deki kıyı şeridi, her bütçeye uygun konaklama tesisleri ile tatil yapabileceğiniz güzel bir bölgesidir. Görece Mahallesi’nde halkın kendi evlerinde ürettiği değişik renk ve biçimdeki boncuklar ile yerli ve yabancı turistlerinde ilgi odağı halindedir.

Bölgenin güneşlenme süresinin fazla oluşu, tertemiz ve berrak denizi ve nefes kesen havası, içinde nesli tükenmeye yakın olan birçok bitki, kuş çeşidi ve deniz canlısını bulunduran Gümüldür Ovası, kamp yapılabilen alanları, turunç ve mandalina bahçeleri ve sıcakkanlı insanları, buranın ilgi çeken diğer yönlerinden sadece bir kaçıdır.

Menemen

Menemen İzmir’in yüz ölçümü bakımından da nüfus oranı bakımından da orta büyükteki ilçeleri arasına girmektedir. İzmir’in kuzey tarafında bulunan Menemen ilçesi, çok rahat yaşanılası bir ilçedir. Doğası ve havasının güzelliği ile yaşayanlarını memnun bırakmaktadır. Menemen hazin dolu bir tarihe tanıklık etmiştir. Bergama baskını yapıldığında, 1000 kişinin bir günde öldürüldüğü, daha doğrusu katledildiği güne tanıklık etmiştir. Bu nedenle Menemen kanayan yara olarak içimizde kalmıştır. Taşhan , Karagöl , Panaztepe Antik Kenti , Larissa Antik Kenti mutlaka gidip görmeniz gereken yerler arasındadır.

Ödemiş

İzmir’e 114 km mesafede yer alan Ödemiş ilçesi, sakin yaşamı ve  huzurlu ve sakin ortamıyla yaşanılası bir Ege yerleşim yeridir. Tarihi yaklaşık 5,000 yıl öncesine dayanan kent, Luvi kavminden bu yana çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan yerlerden. Özellikle Milli Mücadele döneminde  göstermiş olduğu kahramanlıklar ile, bu yörenin ve insanlarının çok sayıda hikayeye konu olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

Bozdağlar ile Aydın Dağları arasında yer edinmiş Küçük Menderes Nehri’nin sulamakta olduğu verimli bir ova üzerine kurulmuş Ödemiş güzel bir Ege kasabası halinden ilçeye dönüştürülmüştür. İzmir çevresinde gezilmesi gereken yerler listenizde bulunması gereken ilçe, adı ve önemi yeni yeni farkedilmeye başlayan pek çok önemli yere sahiptir. Doğal ihtişamı ile Gölcük Gölü, sahiğ olduğu tarihi ve kültürel geçmişiyle Aydınoğulları’na bir dönem başkentlik etmiş Birgi Köyü, Ege’nin en güzel kayak merkezlerinden Bozdağ, bunlardan sadece bir kaçıdır. Gezilmesi gereken yerler arasında ise Bedia Akartürk Müzesi , Kadın El Sanatları Pazarı , Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı , Ödemiş Ulu Camii , Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi , Ödemiş Müzesi , Ödemiş 125. Yıl Kültür Parkı ve İlk Kurşun Anıtı yer alır.

Tire

Hitit, Pers, Frigya, Bizans, Osmanlı ve Lidya gibi pek çok uygarlığın yaşamış olduğu, İzmir’in tarihi bakımdan en değerli yerlerinden biri olan Tire, sahip olduğu yeşil alanlar ve doğal parklar ile ‘’Yeşil Tire’’ olarak bilinmekte olan bir ilçedir. İlçe de görmeniz gereken yerler arasında Salı pazarı, yemeniz gereken şiş köftesi ve envai çeşit doğal otlar bulabilirsiniz. Ziyaretiniz esnasında bir rehbere ihtiyaç duymadan, yöre halkının yardımseverliği sayesinde görülmesi gereken yerlere gidebilir ve tarihin derinliklerinde bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Torbalı

İzmir il merkezine 45 km uzaklıkta bulan Torbalı İzmir’e bağlı bir ilçedir. Egenin en büyük sanayi tesislerine sahip olan Torbalı sanayi açısından gelişmiş bir ilçedir. Tarih sever ve araştırmacıların gözdesi olan Metropolis şehir kalıntıları Torbalı’da bulunmaktadır. İzmir il merkezine 45 km uzaklıkta bulan Torbalı İzmir’e bağlı bir ilçedir. Egenin en büyük sanayi tesislerine sahip olan Torbalı sanayi açısından gelişmiş bir ilçedir. Tarih sever ve araştırmacıların gözdesi olan Metropolis şehir kalıntıları Torbalı’da bulunmaktadır. Bunlarında içinde bulunduğu ve en çok rağbet gören yerler ise Metropolis Antik Kenti , Tiyatro , Akropol , Stoa , Teras Evler ve Hamam , Bouleuterion ve Kale’dir.

Urla

Urla ilçesi olduğu İzmir il merkezine 38 km uzaklıkta bulunmaktadır. Deniz kıyısında çok sayıda yazlık eve sahip olan Urla’da gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer bulunmaktadır. Bunlardan en önemli olanları Urla İskelesi ,Karantina Adası, Çeşmealtı, Limantepe Antik Bölgesi ve Klazomenai Antik Kenti’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here