Karaburun Gezilecek Noktalar Nelerdir

İzmir şehir merkezine 106 km uzaklıkta bulunmaktadır. İzmir’in nüfus bakımından en küçük ilçesidir. El değmemiş doğası, tertemiz denizi ve görülmeye değer pek çok tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken ilçe, İzmir tatiliniz sırasında mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Denizin çok temiz olduğunu simgeleyen ve ünlü kuruluşlar tarafından verilen Mavi Bayrak ödüllü ik adet (Bodrum ve Akvaryum) koyu ve plajı ile öne çıkmaktadır.

Yıl ortalaması hava durumu genellikle kış aylarında eksilere düşmez ve yaz aylarında ise ortalama 30- 35 derece olarak gözlemlenebilir. Yağışlar kış aylarında ve bahar aylarında olur. Gidilecek en iyi zaman ise ilkbahar olarak söylenebilir. Ancak kış aylarında sert esen rüzgarlardan dolayı hava şartları ağırdır.

Gezilecek Yerler

Sazak Köyü

barannimo

İzmir’in Karaburun ilçesinde yer alan Sazak Köyü, sahip olduğu eşsiz manzara ile muhteşem bir atmosfere sahiptir. Aşırı rüzgarlar, bu koyu da etkilemektedir. Rüzgarların sesi, köydeki huzuru bozacak tek ses diyebiliriz. Sazak Köyü’nde eski zamanlarda 120 hane ev bulunmakta idi. Bu 120 hanenin 100 tanesi Rumlara, 20’si tanesi ise bizlere aittir. Bu iki farklı toplum yıllarca barış içerisinde yaşamıştır. Köyde bir kilise ve camii bulunmaktadır. Müslüman mezarlığı köyün dışında, unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı çeşmesi ise bu mezarlığın alt tarafında yer almaktadır. Eğer yolunuz bir gün Karaburun’a düşer ise, Sazak Köyü’nü mutlaka görmelisiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Ayşe Kadın Camii

oselcuky

Mordoğan köyünde yer alan bu tarihi eser, Erken Osmanlı döneminden kalma bir yapı olmakla beraber, dönemin en dikkat çeken yapılarının da başında gelmektedir. Kare bir kürsüye sahiptir ve tek kubbeden oluşmaktadır. Kesme taş örgü duvarlardan oluşan yapısı ile Ayşe Kadın Camii, inşa ve usta kitabesine sahipd değildir. Vakıflar Müdürlüğü tarafından edinilen bilgiye göre camii, 14üncü yüzyılda inşa edilmiştir ve hatta caminin modelinin Kabe’deki camilere benzer olduğu söylentisi dolaşmaktadır.

Genç yaşta hayatını kaybeden bir kız çocuğu olan Ayşe Kadın için annesi tarafından yaptırılmıştır ve cami içerisinde usta tarafından işlenmiş bir çok motif yer almaktadır. Ayrıca tam 450 yaşında ve halen çalışır durumda olan bir de saat bulunmaktadır.

Manal Koyu

sorunsoyliyim

İzmir sınırlarında yer alan Mordoğan içerisinde bulunan Manal Koyu, hem amatör balıkçılar hem de denize girmek isteyenler tarafından sıkça kuıllanılmaktadır. Koyda 2004 yılında büyük bir ‘yangın’ çıkmış ve yeşil alanların büyük bir bölümü kaybolmuştur. Ancak yörede yaşayan halk, ağaçlandırma projeleri kapsamında yeşil alanları tekrar kazandırma yolunda ilerlemektedir. Manal Koyu genelde sessiz, sakin ve huzur verici bir atmosfer barındırmaktadır. Çok kişi tarafından bilinmeyen bu koyda teknelerini yanaştırıp rahatlayan insanlar görebilirsiniz ve yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Karaburun İskelesi

hacaribrahim

İskelesi için, İzmir’in en güzel tatil beldelerinden biri olan Karaburun’un tam merkezi dememiz yanlış olmayacaktır . Büyük Ada’nın muazzam manzarasını gözler önüne sermekte olan Karaburun İskelesi, küçük balıkçı tekneleriyle süslü bir hale geliyor ve karşısında içeceğiniz bir bardak çayı dahi çok keyifli hale getiriyor.

Karaburun’un tam merkezinde yer aldığı için, marketler, restoranlar ve otellerin büyük bir çoğunluğu Karaburun İskelesi etrafına toplanmış durumda. Ayrıca bu bölgede yer alan denizin dibi, dalgıçlar için bulunmaz niteliklere sahiptir. Bu neden Karaburun’da pek çok dalış merkezi ve okulları bulunmaktadır. İskeleden 7 farklı yere dalış turları düzenlenmektedir.

Ayıbalığı Koyu

dontworrybetraveler

İzmir’deki en temiz 5 koydan biri olarak bilinen Ayıbalığı Koyu, Karaburun’un Mordoğan sınırları içerisinde yer almaktadır. Alışıla gelmişin dışında kayalıklardan oluşan koy, dalgasız ve sakin bir yerdir. Koyda 5 ila 20 metre arasında değişen atlama falezleri bulunmaktadır. En bilinenleri Büyük ve Küçük Ayıbalığı falezleridir.

Bu anlamda adrenalin tutkunları tarafından da bir hayli sevilen bir yer Ayıbalığı Koyu. Zira falezlere çıkmak için halat ipi kullanmanız gerekmektedir. Ancak, buradan atlamak zorunda değilsiniz. Koy içerisinde havuz denilen bir yer bulunmaktave buradan da denize girilebilmektedir. Derinlik maksimum 10 metre kadardır.

Koyda, Karaburun Belediyesi’ne ait şemsiyeler bulunmaktadır ve ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca küçük bir kum plajı bile yer almaktadır. Ücretsiz şemsiyelerden burada da yararlanabilirisniz. Koy içerisinde bungalovlardan oluşan bir tesis bulunmaktadır. Dilerseniz bu tesisten yararlanıp, gece vakitlerinde ünü DJ’lerin mini konserlerine şahitlik edebilirsiniz.

Karaburun Büyük Ada

eceyigunlu29

Karaburun Büyük Ada, İzmir’in doğallığını koruyabilmiş en güzel ilçelerinden biri olan Karaburun’da yer almaktadır. Karaburun iskelesinden ufka baktığında karşınızda yer alan güzel manzara görebilirsiniz. Karaburun merkezinde görebileceğiniz en büyük ada olduğu için, bu ismi almıştır.

Büyük Ada’nın tek yerlileri keçilerdir. Balıkçıların koruması sayesinde, keçiler güvenli bir hayat yaşamaktadırlar. Keçilerin günlük temel ihtiyaçlarından olan suyu, balıkçılar bidonlar ile taşımaktadır. Ege’nin meşhur kırlangıçlarını da burada görebilirsiniz. Anlayacağınız, adada tamamıyla doğal bir yaşam sürülmektedir. Karaburun sahilinde gezerken alacağınız kekik kokusu, bu adadan gelmektedir. Çünkü ada üzerinde en çok yetişen bitki kekiktir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here