Karşıyaka Gezilecek Noktalar Nelerdir

İzmir’in deniz kıyında yer alan pek çok ilçesi arasında en çok dikkat çeken yeri olan Karşıyaka, deniz yolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlanabilen bir ilçedir. Vapur yolculuğunun, tıpkı Eminönü’nde olduğu gibi popüler ulaşım yolu olarak tercih edildği ilçe, 35,5 olarak duyduğumuz bölgedir ve İzmir’in en değerli yerlerinden birisidir. Eski Levanter evleri, Uşaklıgil Konağı ve uzunca sahil yolu ile dikkat çekmektedir. İzmir’in en yaşanılası yeri olarak kabul edilmektedir. Atatürk’ün de çok beğendi ilçede gezilip görülmesi gereken diğer önemli yerler ise, Karşıyaka Çarşısı, Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ve Parkı, Uşakizade Köşkü’dür.

Yıl ortalaması hava durumu genellikle kış aylarında eksilere düşmez ve yaz aylarında ise ortalama 30- 35 derece olarak gözlemlenebilir. Yağışlar kış aylarında ve bahar aylarında olur. Gidilecek en iyi zaman ise ilkbahar olarak söylenebilir. Ancak kış aylarında sert esen rüzgarlardan dolayı hava şartları ağırdır.

Gezilecek Yerler

Karşıyaka Çarşısı

izmir_kordon

Karşıyaka Çarşısı, bulunduğu caddenin trafiğe kapalı olduğu ve günün hemen hemen her saati yoğun, keyifli alışverişler yapabileceğiniz, bir yaşam alanıdır. Restorantlar, kafeler, barlar ve giyim mağazalarının daima açık tutulduğu bu çarşı, İzmirlilerin ve İzmir’i ziyaret eden kimselerin alışveriş ve yaşam için ilk tercih ettiği yerlerden biridir. Sadece alışveriş yapmak isteyenler için değil, aynı zamanda eğlence arayışında olanlar içinde hitap edici pek çok mekana ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle maç günlerinde, sokağın her köşesinde Karşıyaka Spor Kulübü’nün kırmızı yeşil renkli bayrak ve simgelerini görebilirsiniz. Maç gününün bir diğer özelliği ise, hem haftasonu tatili için hem de spor müsabakasına destek olmak için gelen insanların oluşturduğu kalabalıktır. İzmir ziyaretinizde, mutlaka uğramanız gereken önemli bir merkezdir.

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

bahceperim

Karşıyaka’da bulunan şehrin en eski fotoğraf stüdyosudur. Hamza Rüstem’e ait olan fotoğraf stüdyosunda bulunan eserler yüz yıllık bir geçmişe sahip. Bu fotoğraf evinde eski fotoğraf makineleri ve fotoğraf kareleri sergilenmektedir. Ayrıca Hamza Rüstem’e ait kişisel eşyalar da sergilenmektedir. Bu fotoğraf evini gezdiğinizde fotoğraf makinelerin ve fotoğraf karelerinin yıllara göre değişimine şahit olacak ve hayretler içerisinde kalacaksınız.

Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ve Parkı

dalgaci.mahmut

Zübeyde Hanım Caddesi’nde bulunan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesine olan saygıya ithafen inşa edilmiş olan Zübeyde Hanım Anıt Mezarı, Karşıyaka gezinizde görmeniz gereken bir diğer önemli yerdir. Yemyeşil bir parkın içinde yer alan ve günün her saati kalabalık olan bu anıt mezarın hemen yanıbaşında, içinde kesilmemesi adına sınırlarına dahil edilmiş asırlık bir ağaca da ev sahipliği yapan bir camii bulunmaktadır.

Uşakizade Köşkü (Latife Hanım Anı Evi)

bsayinta

Karşıyaka’da Latife Hanım sokağında bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım ile bir süre yaşadığı bu tarihi köşk görülmesi gereken yerlerdendir. Restore edilerek günümüzde anı evi olarak kullanılan bu köşk pazartesi dışında her gün ziyarete açıktır. İki katlı olan bu köşkü gezdiğinizde hem tarihi köşkün güzelliğine şahit olacaksanız hem de Ulu Önder Atatürk’ün ailesine ait birçok objeye şahit olacaksınız. Ayrıca köşkün yeşil bahçesinde bulunan kafeteryada oturup sevdikleriniz ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Ne Yapılır ?

Yaz sezonunun gelmesi ile birlikte yoğun bir nüfusa kavuşan Karşıyaka, yemyeşil ormanlarının sağladığı temiz havanın enerjisiyle, siz tatilseverlere yapılması gereken pek çok aktivite imkanı sunmaktadır. Geniş ve ferah sokaklara, Körfez manzarasına ve modern yüzlü insanlara sahip Karşıyaka’da yapabileceğiniz şeyler arasında sahilinde uzun yürüyüşler, büyüleyici manzaralara karşı bir kahvaltı, amatör dağcıların uğrak noktası olan Balçova Tepesi’ni gezmek gibi şeyler vardır.

Kumrucu Şevket’te özel ve yöreye ait ürünlerden elde edilen muhteşem bir kumru yiyebilir ve ardından Tarihi Asansör, Kemeraltı Çarşısı ve Hamza Rüstem gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Yakınlarında bulunan diğer ilçelere metro, taksi veya şehiriçi otobüsler ile gidebilir ve önemli ve turistik yerleri görebilirsiniz.

Karşıyaka sahilinde yürüyüş yaparken, yerel halk tarafından çiğdem diye adlandırılan ayçiçeği yiyebilir ve muhteşem manzaralar eşliğinde fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Karşıyaka, sevginin ve saygının her daim yüksek tutulduğu bir insan topluluğuna sahip ve bunun neticcesi olarak ziyaretçiler tarafından hoş vakitlerin geçirilebildiği bir yerden ziyade, kendilerini mutlu hissedecek bir havaya sahip semt olarak hafızalarınıza kazınacaktır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here