Kemalpaşa Gezilecek Noktalar Nelerdir

İzmir’in en ‘soğuk’ (yıllık ortalaması 16.3 derece) ve kirazları ile ünlü Kemalpaşa ilçesi, merkeze yaklaşık 29 km’lik bir mesafe de yer almaktadır. İlçede Kiraz, büyük bir öneme sahiptir. Öyle ki belediye ambleminde kiraz resmi bulunmaktadır. İzmir’e yakın olan bu ilçe içinde çok sayıda fabrika barındırmaktadır. Yıl ortalaması hava durumu genellikle kış aylarında eksilere düşmez ve yaz aylarında ise ortalama 30- 35 derece olarak gözlemlenebilir. Yağışlar kış aylarında ve bahar aylarında olur. Gidilecek en iyi zaman ise ilkbahar olarak söylenebilir. Ancak kış aylarında sert esen rüzgarlardan dolayı hava şartları ağırdır.

Gezilecek Yerler

Kız Kulesi- Laskaris Sarayı

kdenizn

Kemalpaşa ilçesinin girişinde bulunan bu tarihi yapıt; ilçenin sembolü olmuştur. Bizans Döneminde yapılan kuleyi andıran bu yapı; kalenin aşağısında surların dışında inşa edilmiştir. Dört katlı olarak inşa edilen bu saray İstanbul dışında inşa edilen tek imparator sarayıdır. Günümüzde sadece zemin katı ve birinci ile ikinci katın cepheleri sağlam olarak ulaşan bu saray tarihi yapısı ile görülmeye değer eserlerdendir.

Hitit Karabel Anıtı

ce__612

Kemalpaşa – Torbalı yolu üzerinde kalan ve ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan anıt, Hitit kralı adına yapımış ve geleneği ve sanatı ile bu döneme damga vurmuş medeneyetin ihtişamlı yapılarını ve güzelliklerini hatırlatmak adına dikilmiştir. Kral figürüdür ve tüm detayları kaya üzerine işlenmiş yapıdır. Kemalpaşa ziyaretinde, en eski uygarlıklardan biri olan Hititlerin Karabel kralının anıtını görmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bu anıtın en önemli özelliklerinden birisi, Ege bölgesi içinde geriye kalan tek Hitit eseridir. Çekeceğiniz veya çektireceğiniz bir fotoğraf, anılarınızı taze tutmaya yardımcı olacaktır.

Yedigöz Köprüsü

ramazanturker07

İlçe merkezine yaklaşık 15 km’lik bir mesafede yer almaktadıe ve 16. yy’da inşla edilmiştir. Nif Çayı üzerinde bulunan köprü, Roma döneminde kervanların transfer sağlayabilmesi için inşa edildiği düşünülen köprüden geriye sadece 4 göz kalabilmiştir ve görülmesi gereken sahibi meçhul bir yapıdır.

Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi

leilasai

Kemalpaşa ilçesinin Çiniliköy mahallesinde bulunmaktadır. Ümran Baradan tarafından Kemalpaşa Belediyesine devredilen müzede çok sayıda tablo, seramikler ve ödül almış eserler bunmaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen eserleri görmek için müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Nif Dağı

izmir_kemalpasa

Doğal zenginliğe sahip bu dağ aynı zamanda tarihi birçok esere sahip olan bir yerdir. Nif Dağının eteklerinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda tarihi birçok kalıntılara ve mezarlara ulaşılmıştır. Çilek ve kiraz zamanında bura gelirseniz organik kiraz ve çilek yiyebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan alabalık çiftliğini ziyaret edip, alabalık yiyebilirsiniz.

Kazak Vadisi

fz_uysal

Kemalpaşa merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Kazak Vadisi; Kımız Çiftliği olarak da anılmaktadır. Yemyeşil tabiatı, rengarenk çiçekleri ve bol oksijenli havası ile görenlerin beğenisini kazanan bir yerdir. Bu doğa harikası yerde kımız içebilir ve Orta Asya Türk yemeklerinden yiyebilirsiniz. Ayrıca ata binerek gezebilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Özellikle yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu yer her yıl çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Ulucak Höyük

izmiri.kesfet

Nif Çayı’nın hemen yanıbaşında yer alan bu önemli höyük, tarihi açıdan büyük değere sahiptir. En eski yerleşim yerlerinden biri olarak, mimari yapısı ve özellikleri ile tarihin derinliklerine ışık tutmakla kalmayıp, aynı zamanda pek çok mimari fikir de sunan bu yapı 1960 yılında Fransız arkeolog David French tarafından ortaya çıkarılmış ve 1995 yılında Ege Ü. Öncülüğünde başlanan arkeolojik kazılarla halen incelenmeye devam etmektedir. Önemi ve konumu ile görülmeye değer bir Kemalpaşa destinasyonudur ve mutlaka ziyaret edip bir göz atmanızı öneririz. Yakınlarında bulunan Nazarköy’e de uğrayabilir ve serinletici bir mola verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here