Kiraz

Kiraz; ilçesi olduğu İzmir’e 140 km uzaklıkta bulunmaktadır. Denize kıyısı olmayan Kiraz çok sayıda tarihi yapıya sahiptir. Yıl ortalaması hava durumu genellikle kış aylarında eksilere düşmez ve yaz aylarında ise ortalama 25- 30 derece olarak gözlemlenebilir. Yağışlar kış aylarında ve bahar aylarında olur. Gidilecek en iyi zaman ise ilkbahar olarak söylenebilir. Ancak kış aylarında sert esen rüzgarlardan dolayı hava şartları ağırdır. İlçe gerek İzmir’e uzaklığı gerek bulunduğu konum dolayısı ise pek gelişememiş ve turizm tanıtımında payı düşük kalmış yerleşkelerdendir.

Gezilecek Yerler

Kaleköy Antik Kenti

Günümüzde aynı adı taşıdığı köyün yerleşim yer olan antik kent, tarihi kalıntıları ve eserlerinin tahrip olmuş olmasına rağmen çekiciğilini koruyan bir merkezdir. Roma dönemine ait antik kentte Gymnasium ve tonozlu yapılar gibi pek çok tarihi yapı bulunmaktadır ve günümüzde kısmen de olsa, mezarlar ve bir kale görülebilmektedir. Tarih severlerden iseniz, görmeniz gereken önemli bir antik kenttir.

Beretta Antik Kenti

Büyük ata anlamına gelen Beretta Antik Kenti ilçe merkezine bağlı Çayağzı Köyü’nün Elbi Mahallesi’nde bulunmaktadır. Tarihi çok sayıda kalıntılara sahip olan bu antik kenti ziyaret edip tarihe şahitlik edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir ?

Ödemiş ve Alaşehir üzerinden, iki farklı seçenek ile ulaşım sağlanabilen ilçeye, kendi aracınız dışında havayolu ile de gelebilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanı’nda inip, Akdeniz yönüne gidecek şekilde, pek çok firma bulabilirsiniz.

Kiraz’a, İzmir merkezinden kalkan otobüsler ile direkt olarak ulaşmanız mümkün.İzmir merkezden 302 no’lu Konak – Otogar yönündeki hat ile Yenigaraj’a gidip, Eshot’a Sarnıç istasyonunda binerseniz, 777 nolu otobüsler ile kolayca seyahat edebilir ve ilçeye varabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here