Torbalı

İzmir il merkezine 45 km uzaklıkta bulan Torbalı İzmir’e bağlı bir ilçedir. Egenin en büyük sanayi tesislerine sahip olan Torbalı sanayi açısından gelişmiş bir ilçedir. Tarih sever ve araştırmacıların gözdesi olan Metropolis şehir kalıntıları Torbalı’da bulunmaktadır. İzmir il merkezine 45 km uzaklıkta bulan Torbalı İzmir’e bağlı bir ilçedir. Egenin en büyük sanayi tesislerine sahip olan Torbalı sanayi açısından gelişmiş bir ilçedir. Tarih sever ve araştırmacıların gözdesi olan Metropolis şehir kalıntıları Torbalı’da bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler

Metropolis Antik Kenti

Torbalı merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Yeniköy Ve Özbek köyünün arasında, bir tepe üzerine kurulu olan bir antik kenttir. Antik dönemde İonia şehirleri arasında önemli bir yere sahip olan bu antik kent görülmeye değer yerlerdendir. Metropolis Antik Kenti; adını 5 km uzaklıkta Uyuzdere mevkiinde bulunan Meter Gallesia isimli Ana tanrıçaya ait kutsal mağaradan almıştır. Bu antik kentte yaşayan zengin halkı tarafından şehir geliştirilmiş ve güzelleştirilmiştir. Bu antik kentte çok sayıda anıtsal yapılar bulunmaktadır

Tiyatro

Taştan yapılmış olan tiyatroların ilk örneği olarak Metropolis Antik Kenti’nin güney yamaçlarında yer almaktadır. MÖ 2. yy’da inşa edilmiş olan yapı, günümüze kadar sapasağlam gelmiş nadir eserlerden biridir ve Torbalı ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Basamaklı olarka inşa edilen tiyatronun sahne kısmındaki zemin mavi ve beyaz mermerler ile kaplanmıştır ve en dikkat çekici özellikleri arasında yer alır. Mimari yapısı ve tarihi görüntüsü ile öne çıkan bu yapıyla bir fotoğraf çektirmeyi ihmal etmemenizi öneririz.

Akropol

İçinde, kentin koruyucusu ve aynı zamanda bir tanrı olan Ares için yapılmış bir tapınak bulunan akropolün etrafı surlar ile çevrilmiştir. Taş kirişler, tapınak kalıntıları, rahiplerin adının yazılı olduğu kitabeler ve daha nice yerleri ile dikkat çeken yapı görülmesi gereken yerlerdendir.

Stoa

Antik Dönemde dinsel ve kültürel toplantılar ve ticari etkinler sırasında güneş ve yağmurdan korunmak için yapılan yapıtlara stoa denir. Nerdeyse tüm antik şehirlerde bulunan stoa bölümü bu antik kentte MÖ 2. Yüzyılda inşa edilmiştir. Sütun üzerinde bulunan bir yazıda bu yapının yardımlar sonucu yapıldığı anlatılmaktadır. Eski yapısı ile fuar alanlarını andıran bu yapı sütunlarda bulunan yazılar ile dikkat çekmektedir.

Teras Evler ve Hamam

Bu evler, Roma dönemine ait teraslar halinde inşa edilmiştir ve tiyatronun hemen yanında bulunmaktadır. Burada en dikkat çeken unsular ise freskolar ve renkli taşlardan yapılmış olan mozaik eserlerdir. Genel itibari ile Roma mimarisinin özelliklerini taıyan bu evleri ve Roma hamamını görmenizi tavsiye ederiz. Hamamın en dikkat çeken özelliği ise, günümüzdeki teknolojik olanaklara sahip olunmayan bir dönemde düşünülmüş ve yapılmış olan ısıtma sistemleridir.

Bouleuterion

Şehrin meclisi olan ve antik dönemde önemli kararların alındığı bir yerdir. Arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan ve dairesel oturaklardan oluşan bu yapı görülmeye değer eserlerdendir.

Kale

Antik kent içinde tiyatro dışında günümüze ulaşan en sağlam yapıdır. Helenistik Dönemde yapılan kale Bizans Döneminde güçlendirildiği için sağlam olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Heybetli görüntüsü ile antik kente can veren kale harika bir görüntü oluşturuyor.

Metroplois Antik kentinde bu tarihi ve mimari güzelliğe sahip yapılar arasında eşsiz bir tarihi yolculuk yapacaksınız. İzmir gezi listesinde olması gereken bir yer olan bu antik kent görüntüsü ve tarihi buluntuları ile sizi büyüleyecektir.

Gece Hayatı

Torbalı’da gece hayatı gelişmiş denilirse yanlış bir tabir olacaktır. Çünkü İzmir merkezine ve özellikle genç nüfusun fazla olduğu Buca’ya yakın olması nedeniyle , bu bölgelere bağlılık söz konusudur. Ancak , ben yine de gecemi Torbalı’da geçirmek istiyorum diyorsanız, sizleri küçük çaplı pub’lar , kafeteryalar ve barlar bekliyor olacaktır.

Alışveriş

Torbalı’da alışveriş genellikle Türkiye’deki genel alışveriş tarzını yansıtmaktadır. Özellikle şunu yemelisiniz, şundan almalısınız diye bir kaide yok. Ancak yöreye ait lezzetleri tatmadan dönmemenizi öneririz.

Festival

Torbalı sahip olduğu yeşil doğası ile her yıl Kasım ayında yapılan Zeytin Festivali’nin ev sahibi konumundadır. Festivaldeki şenliklere katılabilir ve yöresel lezzetleri tadıp satın alabilirsiniz.

Ulaşım

İlçe’de dolmuş , İZBAN ve ticari taksiler günün her saati hizmet vermektedir.

Nasıl Gidilir ?

Şahsi aracınız ile geldiğiniz yöne bağlı olarak , Bornova tarafından ise güneye doğru Buca’yı geçmeniz, Ödemiş tarafından ise, Bayındır veya Tire’yi geçmeniz gerekecektir.

Havayolu ile gelmek isteyen misafirler için izlenilecek en kısa ve iyi yol ise, Adnan Menderes’e indikten sonra metro veya İzban’ları kullarak ilçe merkezine ulaşmaktır. Yaklaşık 30 dk sürecek bu yolculuk hem düşük maliyetli hem de dolmuş veya otobüs seferlerine nazaran daha hızlı bir yoldur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here