Calgary’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Rocky Dağları’ndan esen sıcak kış rüzgarlarının, soğuk günlerde dahi şehir merkezini gezilecek bir yer haline getirdiği Calgary kenti, Kanada’nın önemli turistik bölgelerinden biridir ve kesinlikle ziyaret edilmesi gereken pek çok tarihi ve doğal yerler barındırmaktadır.

Rocky dağlarının, tanınmış milli parklarıyla yakınlığı, Calgary’yi kayak, yürüyüş veya gezi turları için mükemmel bir seçim haline getirmektedir. Fakat şehirde eğlence vb. arayanlar için de yapılacak çok şey var. Calgary Tower’daki muhteşem manzaradan Temmuz ayında düzenlenen dünyaca ünlü Calgary Stampede’ye kadar pek çok dikkat çekici detay bulabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Calgary Hayvanat Bahçesi ve Tarih Öncesi Parkı

onlyhereforthefood

Bow Nehri’ndeki Aziz George Adası’nda yer alan ve 1912 yılında kurulmuş olan Calgary Hayvanat Bahçesi, şehre gelen turistlerin ziyaret yerleri arasında liste başı gibidir.

Hayvanat bahçesi nadir ve tehdit altındaki hayvan türlerinin yanı sıra botanik bahçelerinin birçok örneğini barındırmaktadır. Bahar her zaman hayvanat bahçesindeki yeni doğmuş hayvanların gelişiyle eğlenceli bir zamandır ve ziyaret edebileceğiniz pek çok diğer alan da burada yer almaktadır.

Kültür Mirası Parkı

Wikimedia

Calgary’deki Kültür Mirası Parkı, 1860 kürk ticaretinden kalma bir kaleden 1930’lara kadar uzanan bir kasaba meydanına kadar dört farklı zaman diliminde düzinelerce yeniden inşa edilmiş tarihi binalar ve rengarenk kostümlü tercümanlar ile öncü dönemden kalma tipik bir köy gibidir.

Eski bir buhar motoru parkta yer almaktadır ve Gasoline Alley Müzesi, bir tür vintage araçlarla pratik, interaktif bir deneyim sunuyor. Köy yelken, kano ve kürek tutkunları için popüler olan Glenmore Rezervuarı’nın yakınında yer almaktadır.

Calgary Kulesi

Wikimedia

Calgary Tower’ın tepesinde, bir görüntüleme platformuna ve döner restorana sahip olan kule, şehrin simgesel yapılarından biridir ve 191 metre yüksekliğe sahiptir.

1984 yılına kadar, kule şehrin en yüksek binası olarak kayıtlara geçmiştir. Artık bu ünvanı elinde tutmasa da, hala şehrin ve dağların ötesindeki mükemmel manzaraların görülebildiği, devasa bir yapıdır. Gün batımı veya alacakaranlıkta özellikle güzeldir. 1988 yılında, kulenin dev meşalesi Olimpiyatların ruhuna tanıklık etmek ve bir simge oluşturmak adına yakılmıştır.

Kanada Olimpiyat Parkı

Snow Online

Şehrin batısındaki dağların eteklerinde, garip görünümlü bir yer olarak Calgary Olympic Park, Türkçe adıyla Olimpiyat Parkı’nı göreceksiniz. 1988 yılında, burası 15. Olimpik Kış Oyunları için birincil kullanım alanı olmuştur.

Bugün, tepe hala kayak ve snowboard için açıktır ve kızak, zip-line, kayak ve dağ bisikleti kullanabileceğiniz pistler yer almaktadır. Rehberli Kayakla Atlama Kulesi Turları, kayak atlama pistinin tepesinden Calgary siluetinin panoramik manzarasını sunmaktadır. Kanada’nın olimpiyatlarda kullanılmış ünlü Spor Salonu da parkta yer almaktadır.

Prens Adası Parkı

Wikipedia

Prens Adası Parkı, Bow Nehri’ndeki bir adada yer alan Calgary’nin merkezindeki büyük yeşil alandır. Park, Eau Claire Market’in bitişiğindedir ve birçok turist bu iki ilgi çekici yere ortak bir ziyaret gerçekleştirmektedir.

Park, yaz aylarında yürüyüş ve bisiklet alanlarının yanı sıra açık hava konserleri ve oyunlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Balık Deresi Parkı

Wikimedia

Calgary’nin uzak güneyinde yer alan Balık Deresi Parkı, yürüyüş yollarının orman alanları ve dere boyunca ilerlediği devasa bir yeşil alandır. Doğal bir alan olan Balık Deresi Parkı, doğanın tadına bakmak isteyen insanlar için mükemmeldir. Parkın içinde bir dizi miras binası da bulunmaktadır.

Calgary Havacılık Müzesi

Emaze

Aero Uzay Müzesi, özellikle Kanada havacılığına ve Batı Kanada’nın tarihine odaklanıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda savaşan Kanadalı pilotlar, çeşitli uçaklar, simülatörler, havacılık sanat baskıları, radyo ekipmanı ve havacılık tarihi hakkında bilgi veren müzeyi oluşturan kişilerdir. Müze, Calgary Havaalanı’na yakın büyük bir binada yer almaktadır.

Calgary Kalesi

The Times

1875 yılında, Bow ve Elbow nehirlerinin tam da birleştiği yerde kurulmuş olan Calgary Kalesi, Kuzey Batı Polis Komutanlığı’nın ilk karakolu olma özelliği taşımaktadır. Orijinal kalenin temelleri hala görülebilir ve Calgary Fort Müzesi şehrin kurulmasını yorumlamaya yardımcı olur.

Köprünün diğer tarafında kale komutanı için 1906 yılında inşa edilen Deane House duruyor. Ayrıca sitede hediyelik eşya ve RCMP koleksiyonları satan bir hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır.

Askeri Müzeler

Wikimedia

Kanada’nın ordusunun, hava kuvvetlerinin ve donanmasının tarihi hakkında pek çok bilgiye ulaşmaya çalışan bu müze koleksiyonu, Kanada Kuvvetleri hakkında merak edilenlere cevap niteliği taşımaktadır.

Sergiler, ister Dünya Savaşı açmalarıyla isterse bir tekerlekli evden geçiyor olsun, interaktif deneyimleri ön plana çıkarmaktadır. Tesis bünyesinde çeşitli tanklar dahil olmak üzere çeşitli askeri araçlar da bulunmaktadır.

Ladin Çayırları

Wikimedia

Dünyaca ünlü bir binicilik tesisi olan Ladin Çayırları, yıl boyunca ziyaretçileri ahırları gezmeye, eğitimde şov şampiyonunu izlemeye ve hoş vakitleri gezmeye davet ediyor. Açık hava turnuvaları ilkbaharda gerçekleşiyor ve diğer mevsimlerde kapalı müsabakalarla aktiviteler devam ediyor.

Calgary ziyaretinizde, küçük bir ara gezinti için mutlaka ilk tercihleriniz arasında yer alması gereken bir destinasyondur.

Devonian Bahçeleri

Wikimedia

Seed Alışveriş Merkezi’nin 4. katında, Devonian Bahçeleri’nin çiçek cennetini görebilirsiniz. Yaklaşık bir hektarlık bir alana yayılan kapalı bahçeler, güzel tropikal palmiye ağaçları, heykeller, balık havuzları, çeşmeler ve bir duvara sahiptir. Yaklaşık 10.000 bitki bulunmaktadır ve Calgary’nin soğuk kışlarına rağmen cam tavan altında büyüyorlar. Devonian Bahçeleri halkın serbest dolaşmasına açık ve ücretsiz bir alandır.

Glenbow Müzesi

Glenbow

Glenbow Müzesi’nde, ziyaretçiler batı Kanada’nın tarihi gelişimini gösteren bazı nadir sergileri görebilirler. Müzede erken dönem kürkçülerin ve Kuzeybatı Polis Memurları’nın, Louis Riel yönetimindeki Métis’in ayaklanmalarının ve petrol endüstrisinin gelişiminin keşfini ve zaman içinde değişimini görebiliyorsunuz. Bu Calgary Müzesi ayrıca dünyanın dört bir yanından geçici sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here