Edmonton’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Kuzey Saskatchewan Nehri’nin yaklaşık olarak her iki yakasında da parçası bulunan bir yerde, Alberta’nın başkenti olan Edmonton, eyaletin merkezindeki konumuyla, ticari ve turistik açıdan oldukça büyük bir öneme sahiptir. Erken kürk ticareti, Kanada demiryolu, 1897/1898 Klondike altın madenciliği, Alaska Karayolu ve petrol ve doğal gaz çıkarma dahil olmak üzere değişen ekonomik güçler, şehir üzerinde bir sallanma etkisi oluşturmuştur.

Bu ekonomik refah ile Edmonton, mükemmel tiyatrolar ve müzeler inşa ederek sanat ve kültüre yatırım yapmıştır. Ancak şehrin en büyük şöhret iddiası, dünyanın en büyük eğlence ve alışveriş merkezlerinden biri olan West Edmonton Mall’dır. Uzun soğuk kışlarda bile, sıcaklığın ortalama -15 ° C olduğu zaman, alışveriş yapanların hâlâ oyalanmaya başladıkları görülüyor.

Kraliyet Alberta Müzesi

Justin Parsons

Sürekli değişmekte olan geçici kurgu ve kurulumların ve kültürel ve doğal tarihi sergilerin bir karışımı mahiyetindeki Kraliyet Alberta Müzesi, eski çağlardan günümüze kadar pek çok olayın ve oluşumun araştırmasını yapıp, sonucu gözler önüne seren bir yapılanma olarak dikkat çekmektedir. Özellikle etkileyici olan dinozor ve buzul çağı fosilleri, yerli balık akvaryumları ve canlı böcekler – bazı egzotik ve muazzam türler de dahil olmak üzere. Müzenin kültürel tarih bölümleri, Aborijin kültürlerini Blackfoot, Cree ve diğer İlk Milletlerden gelen eserler ile keşfe çıkabileceğiniz yerlerdir.

Elk Adası Ulusal Parkı ve Beaver Tepeleri

Wikimedia

Geyik ve kunduz gibi nadir ve soyu avlanmadan kaynaklı olarak riskli hayvanlar kategorisinde yer alan pek çok tür başta olmak üzere binlerce hayvana ev sahipliği yapan bu ulusal park, yaban hayatının ne derece doğallıkla ve güzellikle dolu olduğunu gözler önüne seren bir yerdir ve şehre geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir destinasyondur. Ancak Elk Adası Milli Parkı’nın ana cazibesi, özel bir muhafaza içerisinde otlayan büyük manda (bison) sürüsü. Park ve yol boyunca yavaşça süren herkes, bu büyük tüylü canavarlardan birinin görüntüsünü illaki yakalayacaktır.

Beaver Hills bölgesi aslında Sarcee Kızılderililerinin kabile eviydi. Cree onları, büyük kürk ticareti yapan şirketler için kunduz ve bufalo pelerini avladıkları için şehirden çıkardı. Avlanma ve yerleşme yüzünden bufalolar neredeyse yok olmuştu, ancak bazı Beaver Hills mandalarının 1909’da yakalandığı ve kendi rezervlerine yerleştirildiği düşünülüyordu. Bunlar Elk Adası Milli Parkı’nda yaşayan hayvanların atalarıdır ve kesinlikle görülmeye değer varlıklardır.

West Edmonton Alışveriş Merkezi

Wikimedia

Kanada’nın ve dünyanın sayılı ve ve büyüklük bakımından listenin en başlarında yer alan West Edmonton AVM, ülkenin ve şehrin en dikkat çekici cazibe merkezlerinden biridir. Tesisin içersinde bir buz pateni pisti, devasa bir su parkı, bir otel, sinema salonları, yüzlerce dükkan ve restorant ve daha pek çok farklı türde olanak yer almaktadır. Europa Bulvarı’nda birçok dükkan Avrupa tarzı cepheye sahip ve uluslararası moda tasarımcılarının isimlerini taşıyor.

Ünlü New Orleans caddesinin bir kopyası olan Bourbon Street, Creole yemekleri ve canlı müzik için önemli bir destinasyondur. Alışveriş merkezi Galaxyland, dünyanın en büyük kapalı eğlence parklarından biridir. Üç katlı bir rollercoaster dahil olmak üzere her türlü sürüş aracı bulunmaktadır.

Ukrayna Kültür Mirası Köyü

Global Panorama

1970’lerde Yellowhead Otoyolu boyunca kurulan bu açık hava müzesi, 1890’larda Alberta’ya yerleşmiş olan Bukovina ve Ukrayna’dan gelen birçok göçmenin kültürel mirasını koruyor. Bölgede çeşitli tarihi binalar yeniden inşa edilmiş ve bir Ukrayna kilisesinin soluk ‘soğan’ kubbesi uzaktan görülebilmektedir. Demirci, market ve eski moda bir market gibi pek çok yaşam öyküsü var. Sizleri oldukça eskilere götürecek bu köyü, Edmonton’da gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına koyabilirsiniz.

Fort Edmonton Parkı

Wikimedia

Edmonton şehrinin tarih açısından pek çok yönünü yansıtan ve izlerini halen taşımakta olan Fort Edmonton Parkı, yeniden inşa edilmiş binalarında bulunduğu yaşam alanıdır.

Binalar, Hudson’ın Bay Company’sine ait tipik bir 1846 kalesi, 1885’teki öncü bir kasabanın bir caddesi, 1905’teki yükselen taşra başkenti ve 1920’lerden kalma binalar içermektedir. Eski ulaşımın farklı şekilleri arasında, ziyaretçiler atlı bir vagona veya buharlı trene binebilir. Yakındaki John Janzen Doğa Merkezi’nde yerel jeoloji ve ekoloji hakkında sergiler var.

Muttart Seraları – Konservatuarı

Wikimedia

Kuzey Saskatchewan Nehri’nin güney taraflarında, nadir bulunan ve çokça aranmakta olan endemik bitki türlerinin yer aldığı ve dört adet piramite benzeyen seralardan oluşan bu yer, Edmonton’da görmeniz gereken ender yerlerden biridir. Her piramitte, Burma ve Fiji’nin tropikal ikliminden Amerikan kızılçamları ve Avustralya okaliptüsüyle ılıman pavilyondan dünyanın farklı biyobelerini temsil eden farklı bir ortam bulunmaktadır.

Sergilenen pek çok bitki türü ile bu seralar, Edmonton’daki ilk bahçecilik tesisidir. Nehrin yukarısındaki yüksek yerden, Muttart Konservatuvarı’nın pırıl pırıl piramitlerinin Edmonton şehir merkezinin silüetine karşı güzel bir manzarası vardır.

Yasama Binası

Wikimedia

Son Fort Edmonton’un bulunduğu park benzeri bir bahçenin ortasında, 1912 Yasama Binası bulunuyor. Terastan, Kuzey Saskatchewan Nehri’nin uzak yerlerine kadar güzel bir manzarası vardır. Rehberli turlar, binanın tarihi, mimarisi ve sırları hakkında bilgi edinmenin en iyi yoludur. Edmonton’da bulunan pek çok tarihi bina arasında en dikkat çekenlerden birisidir.

Alberta Sanat Galerisi

Leo Li

Sir Winston Churchill Meydanı’ndaki modernist binasıyla Batı Kanada’ya vurgu yaparak görsel sanatlara adanmış bir yer olan Ed Winston’daki Alberta Sanat Galerisi, görülmeye değer bir çok eseri bünyesinde barındırmaktadır. Galeri, değişen ve gezici sergilere ev sahipliği yapıyor ve 6000’den fazla parçadan oluşan geniş bir koleksiyona sahip.

Reynolds-Alberta Müzesi, Wetaskiwin

Slepp

Dost canlısı bir ortama sahip olan kasaba boyutundaki Wetaskiwin’de yer alan Reynolds – Alberta Müzesi, Edmonton şehrinin nadide yapılarından ve içerisinde barındırdığı eserler ile görülmeye değer destinasyonlarından birisidir. Şehrin güneybatı yönünde ilerlediğinizde 1 saat uzağında yer almaktadır.

Buharlı traktörler, harman makineleri, tırtıl traktörleri ve kamyonlar gibi bazı gerçek dinozorlar da dahil olmak üzere eski tarım makinelerinin ve aletlerinin açık hava ekranları vardır. Hayran olmak için deneyimli uçak ve vintage motosikletler de vardır.

K Days

Wikipedia

Eski adıyla Capital Ex olarak bilinen ve günümüzde K Days olarak düzenlenen etkinlik, her yılın Temmuz ayının sonlarına doğru kutlanmakta olan toplamda 10 günlük bir festivaldir.1890 Klondike altın çağının vahşi günleri bir kez daha hayat buluyor.

Sokak partileri, dans, geçit törenleri, canlı eğlence, altın panning ve bir sehrin bütün şehri canlandırması dikkat çekicidir. Festival süresince Edmonton’da olmayı planlayan ziyaretçiler, önceden rezervasyon yaptırdıklarından emin olmalılar. Zira, çok fazla katılım oluşuyor.

Edmonton Vadisi Hayvanat Bahçesi

Dialog

1959 yılında açılan Edmonton Vadisi Hayvanat Bahçesi geleneksel olarak tehdit altındaki hayvan türlerine yönelik araştırmalara odaklanmıştır. Ancak aile odaklı alanları, hem egzotik unsurlara hem de Alberta eyaletindeki 350’den fazla hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Hayvanlar ve onların bakıcıları düzenli olarak dışarıda ve misafirlerle buluşma ve etkileşim halindedir.

Hayvanat bahçesindeki çocuk gezileri, kürekli tekneler, minyatür tren ve atlıkarınca gibi eğlenceli şeylerden oluşmaktadır. Eğer aileniz ile ziyaret ediyorsanız, bu hayvanat bahçesi tam size göre.

Alberta Havacılık Müzesi

Infos

Sahip olduğu sergiler içerisinde barındırdığı yaklaşık 40 adet uçak ile, görülmeye değer bir müze olan Alberta, havacılık tarihinin dönüm noktalarından trajedilerine şahit olmuş uçak tiplerine kadar pek çok farklı hikayeyi siz ziyaretçilerin huzuruna sunuyor. Edmonton şehir merkezi havaalanının yakınında bulunan müze, yaklaşık dikey olan ilginç konumlara monte edilmiş iki savaş uçağı ile kolayca bulunabilir.

TELUS Bilim Dünyası

Kurt Bauschardt

Modern beyaz bir binada, Edmonton’daki TELUS World of Science, her yaştan bir eğitim deneyimidir. Birçok etkileşimli ve uygulamalı bilim ve teknoloji sergileri, uzay, robotlar, adli tıp ve çevre gibi konuları kapsar. Bitişiğindeki Margaret Zeidler Star Tiyatrosu olarak adlandırılan mükemmel bir planetaryum ve IMAX tiyatrosu, dünyanın dört bir yanından gelen büyüleyici filmleri gösteriyor.

Shaw Kongre Merkezi

Convention Centre

Bina çoğunlukla yeraltında olmasına rağmen, Kuzey Saskatchewan Nehri boyunca Shaw Kongre Merkezi’nin muhteşem manzaraları vardır. Nispeten küçük şehir merkezi turuna başlamak için iyi bir yer. Ayrıca yapının ihtişamlı görünümü sayesinde güzel fotoğraflar çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here