Halifax’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Kanada’da, yenice inşa edilmiş bir çok gökdelene sahip olan Halifax, tarihini de olabildiğince korumuş bir şehirdir. Şehir sadece Nova Scotia’nın başkenti değil, aynı zamanda Kanada’nın Denizcilik illerinin ticari merkezi ve aynı zamanda altı üniversite ve koleje ev sahipliği yapan bir eğitim merkezidir.

Şehrin güzel doğal limanı, tüm uzunluğu boyunca rıhtım, iskeleler, parklar ve endüstri ile Atlantik kıyı şeridinin muhteşem manzaraları ile dikkat çekmetedir. Liman ve denizciliği tarihi hala şehirde yaşamı şekillendiriyor. Halifax’ta yapacağınız bir çok şey bulacaksınız – Merkezinde roll-up eğlence sahnesinden, deniz müziği, müzeleri ve turistik mekanlarına kadar pek çok farklı aktivite yapabilirsiniz. Şehir, sahip olduğu modern ve tarihi bir çok unsuru ile ziyaret edilmeye değerdir.

Gezilecek Yerler

Halifax Citadel Ulusal Tarihi Bölgesi

Prompt Charters

Şehir merkezine hakim bir yerde konumlanmış olan Halifax Citadel Ulusal Tarihi Bölgesi, 1856 yılından beri inşaları devam eden pek çok eski tip yapıya sahip ve adeta geçmişin bir aynası gibidir. Asla savaş görmemiş, ancak 19. yüzyıldan kalma bir İngiliz kalesinin mükemmel bir örneğidir. Yaz aylarında, tercümanlar kırmızı İngiliz üniformaları giyerler ve 78. Highlanders ve 3. Tugay Royal Topçuları ve aileleri için hayatın nasıl olduğunu göstermek için ziyaretçilerle etkileşime girer.

Çocuklar, davulları kullanmayı deneyebilecekleri, bir tatbikatta yürütebilecekleri ve düşmana casusluk yapabilecekleri Citadel Adventures’ı görmek isteyeceklerdir. Karanlığın ardından turlar, Kalenin bazı hayalet efsaneleriyle ilgili olan yerlere doğru yol almaktadır.

Halifax Harbourfront

Wikimedia

Küçük yelkenli teknelerin, feribotların, eski savaş gemilerinin, römorkörlerin ve diğer türdeki deniz araçlarının gelip geçtiği bir iskeleye sahip olan ve Halifax’ın şehir merkezinde yer edinmiş yer Harbourfront (Liman Önü) görülmeye değer olayların yaşandığı önemli bir merkezdir. “Tarihi Özellikler” alanı, 19. yüzyıldan kalma taş depoların ve eski iskele binalarının çekici bir yaya bölgesi olarak yenilenmiştir.

Günümüzde parlak mağazalar, sanatçı stüdyoları ve limana bakan teraslı restoranlar hizmet vermektedir. Yollar normal trafiğe kapatılmıştır. Eşit derecede çekici bir alışveriş merkezi yapmak için iki depo arasındaki kare çevrelenmiştir. Gün boyunca tur tekneleri, gezilebilecek dükkanlar ve taze deniz ürünleri sunan restoranlar bulunmaktadır. Bir yaz gecesinde liman, açık hava kafeleri ve güzel havasıyla canlı deniz müzik eşliğinde gezmek için romantik bir yer haline geliyor.

Pier 21 Ulusal Tarihi Sit Alanı

Canadian War Brides and Families

1928’den 1971’e kadar, göçmen sığınağı olarak hizmet ettiği yıllarda, Pier 21, Kanada’ya bir milyondan fazla göçmen girmesini sağlayan yerdir. Tercümanlık merkezi, yeni bir ülkede göçmenlik deneyimini araştıran ve gösteren sergilere sahiptir.

İnteraktif sergiler, tüm yaştaki göçmenlerin kişisel hikayelerinde tüm dünyadan, evlerini terk ettiklerinde ve Kanada’da yeni hayatlar kurmaya geldiklerindeki olayları anlatıyor. Çocuklar dönem içinde kıyafetler giyebilir, Atlantik’i bir çoğaltma gemisinin kabininin içinde geçirmeyi hayal edebilir ve batıda yeni evlere göçmen taşıyan bir vagonda oturabilirler. Pencerelerden Georges Island’daki deniz fenerine güzel manzaraları görülebilmektedir.

Peggy Körfezi

Wikimedia

Atlantik Denizi’nin engebeli kıyılarında, Halifax’ın yaklaşık 43 km güneybatısında, keyif verici manzaraların bulunduğu bir yer de bulunan Peggy Koyu ya da Körfezi, şehirdışı gezilecek yerler listenizde bulunmayı hakediyor. Bölge genellikle bu bölgede görülmesi gereken bir yer olarak görülüyor ve yaz aylarında bu küçük topluluk turistlerle büyük ölçüde dolup taşıyor.

Renkli evler, granit mavileşme taşları ve eski bir deniz feneri, güzel noktaya özel bir atmosfer kazandırır. Peggy Körfezi, Eylül 1998’de, bir Swissair uçağının denize çarpması sonucu 229 kişinin öldüğü, üzücü bir trajediye ev sahipliği yapmıştır.

Atlantik ve HMCS Sackville Denizcilik Müzesi

Nova Scotia

Model gemiler, küçük ve orta boylu gerçek gemilerin yer aldığı Atlantik Denizcilik Müzesi, fotoğrafçılık ve denizcilik merakını aynı anda taşıyanlar için bulunmaz bir nimet olmakla kalmayıp, aynı zamanda Halifax’ın güzel liman manzaralarına da ev sahipliği yapıyor. En popüler sergilerinden biri, Titanik felaketi ve Halifax’ın hayatta kalanların getirildiği limanın rolü ile ilgilidir.

Sergiler, deniz yaşamına ve tarihi gemilere, küçük tekne bot yapımına, Dünya Savaşı Konvoylarına, Buhar Çağına Yelken Günleri’ne ve 1917’deki anıtsal Halifax Patlaması gibi tarihi olaylara adanmıştır. Müze, tabiki sadece sergilerden oluşmuyor. Uygulamalı aktiviteler, sanat programları ve performanslar da içerikler arasında dikkat çekmektedir.

Halifax Millet Bahçeleri

David Murray

Yedi hektarlık bir parkta bulunan Halifax Millet Bahçeleri, 1867 yılında halka açılmıştır. Süslü bir hatıra, çeşmeler, heykeller ve çiçek tarhları ile Victoria bahçeciliğine iyi bir örnek teşkil etmektedir. Ördekler ve diğer su kuşları bahçe havuzlarında yaşamlarını sürdürmektedirler.

Haftalık ücretsiz turlar, bahçenin tarihini ve bitkilerini keşfetmenize imkan sunmaktadır. Pazar öğleden sonraları haziran ortasından eylül ortasına kadar, orkestra eşliğinde öğleden sonra konserleri vardır. Ağır demir kapılar, Bahar Bahçesi Yolu’ndaki girişe gidebileceğiniz yere açılmaktadır.

Şehir Evi

Spare Room

1819 yılında tamamlanmış olan ve Gürcü kumtaşından yapılmış bina, Nova Scotia’nın Parlamentosu’nda 1758 yılından beri varlığını sürdürmesidir. Rehberli tur, Konsey’in yanı sıra parlamento odası ve meclise girebileceğiniz “Kırmızı Oda”yı da kapsamaktadır. İki büyük merdiveni ile bir zamanlar Nova Scotia Yüksek Mahkemesi olarak kullanılmıştır.

1835’te Joseph Howe, iftira suçlamasıyla kendini burada savunmuştur. Onun beraati Nova Scotia’da serbest basın başlangıcı olarak kabul edilir. Daha sonra siyasete girmiş ve konfederasyona karşı kampanya başlatmış, ama nihayetinde Ottawa’daki egemenlik hükümetine katılmıştır.

Liman Kruvaziyerleri

U.S.News

Halifax’ı ziyaret etmiş iken Kale’nin surlarının tarihi rıhtıma doğru yükseldiği yerde bulunan liman kruvaziyerlerini görmemek ve şehre girişte ilk göze çarpan şeyi atlamak olmazdı. Bu deniz manzarasının keyfini çıkarmanın birkaç yolu var. Römorkör Theodore’da bir liman turu yapabilir ya da 40 metre uzunluğundaki Gemos gemisine binmeniz için yelken açabilirsiniz.

Kuzey Amerika’daki en eski tuzlu su feribotu olan Halifax-Dartmouth Feribotu, aynı zamanda İngiltere’nin Liverpool kentindeki Mersey Ferry’den sonra dünyanın en eski ikinci feribotudu. Bir zamanlar Halifax ve Dartmouth kasabası ile limanın diğer tarafında bulunan tek yol, en hızlı yoldur.

Dartmouth’ta iken, 1785’te Dartmouth’a yerleşmiş olan Quaker balinalarının hayatta kalan tek evi olan Quaker House’u ve güzel restore edilmiş vintage uçakları, uçuş hatıraları ve uçuş simülatörüyle dolu Shearwater Havacılık Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Pilot yeteneklerinizi deneyimleyebileceğiniz bu yeri kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Point Pleasant Parkı

Triptance

Halifax’ta dolaşmak için en görkemli yerlerden biri, şehir yarımadasının en güneyindeki Point Pleasant Park’tır. Bu doğal alanda yükselen ağaçlar, sarp patikalar, Halifax Limanı ve Kuzey Batı Kolu’nun muhteşem manzaraları vardır. Araçlara kapalıdır. Parkın içinde birçok tarihi eser ve savaş zamanı kalıntısı var.

En dikkat çeken yapılardan biri, 1796’da Galler prensi Prens Edward tarafından inşa edilen yuvarlak bir taş kuledir. Kuzey Amerika’daki türünün ilk örneği olan “Martello Kulesi” prototipidir. Temel fikir, askerlerin konaklamasını, bir mağaza evini ve top takmalarını, kendini savunabilen, son derece kalın taş duvarlarla çevrilmiş, yalnızca birinci kata açılan bir merdivenle erişilebilen bir birimde birleştirmektir.

Yeni İskoçya Sanat Galerisi

Artuk

Halifax şehir merkezinde, Yeni İskoçya Sanat Galerisi, en büyük sanat müzesi olarak bilinir. Müze, Maritimes’ten ve dünyanın dört bir yanından gelen 13.000’den fazla parçayı gösteren kalıcı görsel sanat koleksiyonuna sahip. Nova Scotian (Yeni İskoçya) halk sanatçısı Maud Lewis’in çalışmalarına özel bir vurgu yapılıyor ve galerinin koleksiyonunun bir parçası, canlı resimlerle süslenmiş olan büyük boyutlu evde yer alıyor. Galeri ayrıca mükemmel geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

McNabs ve Lawlor Adası Eyalet Parkı

Sam Austin

McNabs ve Lawlor Island Eyalet Parkı, Halifax Limanı’nın ağzında yer almaktadır. Feribot tekneleri kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşü ya da tarihin tadını çıkarmak için bu doğal bölgeye ziyaretçi alır. Lawlor Island halka açık olmasa da, McNab Island ulusal bir tarihi bölge olan Fort McNab ile birlikte 400 hektarlık bir ormanlık alana sahiptir. Diğer miras yapıları arasında yazlık evler, Maugers Beach Deniz Feneri ve uzun süreli bir çayevi bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here