Hamilton’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Ontario eyaletinin başkentine arabayla 1 saatten kısa bir mesafede bulunan Hamilton, kısa bir hafta sonu kaçamağı için ziyaret etmek için harika bir yerdir. Niagara Escarpment’in kenarındaki doğal konumu, bir dizi patika ile güzel bir ortam yaratır ve zengin kültürel geçmişi, Kanada’nın geçmişini yansıtan çok sayıda önemli cazibe merkezi anlamına gelmektedir.

Hamilton, Ontario’nun Niagara Yarımadası bölgesinde tarihi bir liman şehridir. Toronto ve ABD sınırı arasında, Ontario Gölü’nün batı kenarlarına dolanmış bir şehirdir. Geçmişte, bu büyüyen şehir, ‘Steeltown’ olarak bilinen oldukça popüler bir yerdir. Günümüzde, Hamilton hala endüstrileşmiş alanına sahiptir, ancak aynı zamanda gelişen bir sanat topluluğuna, tarihi yerlerine ve bir lovey sahiline ev sahipliği yapmaktadır.

Hamilton, gidilecek yerlerin birçok turist listesinde değil, şehirde görülecek ve yapılacak çok şey var. Alışverişten açıkhava rekreasyonuna kadar her şey bulunabilir ve hatta canlı bir gece hayatı da göze çarpmaktadır.

Gezilecek Yerler

Bruce Yolu

Hamilton’un güzel doğal konumundan tam olarak yararlanarak, Bruce Trail, Niagara Escarpment’in kenarı boyunca yaklaşık 900km koşmaktadır. Aslen 1959’da yaratılmış olan bu gün, UNESCO Dünya Biyosfer Rezervi’ni keşfetmek isteyen yürüyüşçülerle günümüzde popüler olmaya devam ediyor.

Hamilton’daki çeşitli noktalardan izlenebilir ve Bruce Trail web sitesinde değişik uzunluklarda ve zorluklarda tavsiye edilen birçok farklı yürüyüş haritası bulunur.

Spencer Gorge Koruma Alanı

Tourism Hamilton

Spencer Gorge Koruma Alanı’nı ziyaret ettikten sonra, Hamilton’ın neden sıklıkla ‘Şelalelerin Şehri’ olarak anıldığını anlayabiliyoruz. Ontario’nun ünlü simgesine kıyasla daha az bilinen bir yer olmasına rağmen, Tew’s Şelalesi Niagara Şelaleleri’nden sadece birkaç metre daha kısadır ve Hamilton’un 41 metre yükseklikle en yüksek şelalesidir. Nemli Kanada iklimi nedeniyle, şelalerin en güzel görüntülerini ilkbahar aylarında görebilirsiniz.

Kanada Savaş Uçağı Mirası Müzesi

Hamilton Glass Experts

Kanada’nın askeri ve havacılık tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenler için Kanada Savaş Uçağı Mirası Müzesi harika bir giriş. Müzenin toplam koleksiyonu, birçoğu sevgiyle restore edilmiş ve halen devam etmekte olan sergilerinin bir parçası olarak sergilenen 40’ın üzerinde uçağa sahip.

Gösterinin yıldızı, İkinci Dünya Savaşı çabalarında kullanılan ve Victoria Cross alıcı Andrew Mynarski’nin adanmış olduğu Avro Lancaster’tır. Personel güler yüzlü ve özenlidir ve olabilecek herhangi bir sorunuz için bilgi verebilecek niteliktedirler.

Dundurn Kalesi

Wikimedia

Dundurn Kalesi, 1830’larda Kanada’nın eski Başbakanı Sir Allan Napier MacNab’ın evi olarak inşa edilen etkileyici bir İtalyan tarzı villadır. Kalenin içindeki orjinal olarak dekore edilmiş 40 odanın yanı sıra, 19. yüzyıl koşullarında korunmuş ve meyve, sebze ve bitki yetiştirmeye devam eden tamamen dolu bir üretim bahçesi de bulunmaktadır. Günlük rehberli turlar, Kanada’nın geçmişine ve Dundurn’daki hayatın gerçekliğine ilk yıllarda kapsamlı bir bakış açısı sağlıyor.

Afrika Aslanı Safari Bölgesi

African Lion Safari

Hamilton’un en şaşırtıcı konumlarından biri, Afrika aslanları, zürafalar, gergedanlar ve tabii ki normal aslanlar gibi hayvanların bulunduğu Afrika’ya özgü bir safari parkı gibidir. Yaklaşık 740 km’nin üzerinde park, hayvanların serbest dolaşabileceği yedi farklı oyun rezervine bölünmüştür.

Hayvanları görmek için konuklar kendi araçlarıyla veya sağlanan tur otobüsleriyle seyahat etmeyi ve papağan, toucan ve alpaka gibi küçük hayvanları barındıran yürüyüş alanlarını ziyaret etmeyi seçebilirler.

Brantford Demiryolu

Abram Bergen

Toplam 32 km uzunluğa sahip olan ve Hamilton’dan Brantford Rail Trail’e, demiryolu karayolu döşemesinin yenilenmiş bir bölümünde kurulmuş tamamen off-road yürüyüş ve bisiklet parkuru olarak kullanılmaktadır.

Hamilton’un batı yakasında, McMaster Üniversitesi kampüsünün yakınında başlayan parkur, Dundas Vadisi boyunca Jerseyville’e doğru uzanan bisikletçiler, yürüyüşçüler için mükemmel ve ata binmeye müsait manzaralı bir rotada uzanmaktadır. Güneşli bir günde, bu şehirden kaçmak ve doğal ortamda biraz egzersiz yapmak için pitoresk bir yerdir.

Kraliyet Botanik Bahçeleri

Wikimedia

Hamilton, aynı zamanda bir kaya bahçesi, arboretum ve vahşi yaşam alanı barındıran ülkenin en büyük botanik bahçeleri olan Kanada Kraliyet Botanik Bahçeleri’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Ancak buradaki gerçek mücevher, haziran ayından ekim ayına kadar her yıl binlerce farklı gül türüne hayran kalabileceğiniz Centennial Rose Garden’dır.

Tertemiz bir alan olmasının yanısıra, bahçeler bir çok çocuğu ağırlamaktadır ve yıl boyunca aileler için hazırlanan ve Ağustos ayındaki popüler Teddy Bear Pikniği de dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

HMCS Haida

Wikimedia

HCMS Haida, 1943’ten 1963’e kadar kullanılmış olan eski bir Kanada deniz savaş gemisi ve şimdi Hamilton’a demir atmış ve ulusal bir tarihi bölge olarak halka açılmıştır. Yakın zamanda yenilenmiş Catherine Street Kuzey sahillerinin bir parçası olan tekne, Hamilton Limanı’nda oldukça etkileyici bir simgesel yapıdır. Ziyaretçiler güverteleri keşfetmek ve gönüllü rehberler olarak hizmet veren birçok donanma gazisinin hikayelerini dinlemek için başvurabilirler.

Kanada Futbol Müzesi

Wikimedia

Kanada Futbolu meraklıları için Kanada Futbol Şeref Listesi ve Müzesi mutlaka ziyaret edilmeli. 1972’den bu yana, cazibenin ardındaki kar amacı gütmeyen şirket, 20. yüzyılın başlarına dayanan 30.000’den fazla futbolla ilgili etkileyici bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca sahada, sporda olağanüstü başarı elde eden önemli oyuncuların başarılarını yansıtan bir büstü ve biyografiye ev sahipliği yapan Şöhret Salonu yer alıyor. Futbol meraklıları için görülmeye değer pek çok farklı eser burada yer almaktadır.

İşçi Sanatları ve Miras Merkezi

Hamilton’un şehir merkezinde yer alan İşçi Sanatları ve Miras Merkezi, 1980’lerin sonunda Ontario’daki tüm çalışanların kültürünü ve tarihini korumak, onurlandırmak ve tanıtmak için kurulmuştur. Tarihi Gümrük Dairesi’ndeki etkileyici evinden, merkez Kanada halkının tarihi boyunca çalışanların sanat ve performansla katkılarını tanımayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, çalışma hayatının farklı yönlerine odaklanan galerilerinde, ofis çalışmasından 19. yüzyıl fabrikalarına kadar hem kalıcı hem de değişken sergiler düzenleniyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here