Şehir merkezleri hariç, toplu taşıma araçlarıyla Kanada’yı dolaşmak zor bir yöntemdir. Tren hizmetleri rotaların hafif bir şekilde yayılmasıyla sınırlıdır ve otobüsler daha bol ve ucuz olsa da, otobüs terminalleri ve durakları en yakın otelden veya kamptan geçebilir. Uçmak çok daha pahalıdır ve ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğu araba ve benzeri araçlar kiralamaktadır.

Kanada, ülkenin her köşesini kapsayan kapsamlı bir iç hat uçuş ağına sahiptir. Büyük taşıyıcılar, bölgesel olarak çalışan bir dizi küçük hava yolu olmasına rağmen, WestJet ve Air Canada ve yan havayollarıdır. Fiyatlar genel olarak yüksek kalıyor: Air Canada ile Toronto’dan Winnipeg’e (2saat 30dakika) tek yön ücret, 280-320 dolar ve WestJet bu hatta biraz daha ucuza mal olabilir. Kuzeydeki daha uzak yerleşimlere yapılan standart ücretler, iş seyahatindeki yolcular için oldukça pahalıya mal olabilir. Toronto’dan Goose Bay’e tek yönlü uçuşlar yaz aylarında 400-600 $ ve Montréal için bu ücret 1000–1500’den fazladır.

Kanada’yı görmenin en iyi yolu araba. Tam sürücü ehliyeti ile 21’in üzerinde ABD, İngiltere, Avustralya veya Yeni Zelanda vatandaşı Kanada’da araba kullanmasına izin vermesine rağmen, kiralama şirketleri bir yıldan az bir süre ve 25 yaşın altında bir tam lisans sahibi olan bir sürücüye kiralamayı reddedebilirler. Araba kiralama şirketleri bir kredi kartına sahip olmanızı beklerler; eğer yapmazsanız, size kiralamayı reddedebilirler. Kanada’daki araçların çoğu – ve neredeyse her kiralık araba – litre tarafından satılan kurşunsuz yakıtla çalışır. Benzin istasyonları, daha uzak bölgelerde belirgin şekilde inceltiniz, nereye giderseniz doldurmanız gerekir.

Petrol, Kanada’da ağır bir şekilde vergiye tabi tutulur ve genellikle ABD’den yüzde yirmi daha pahalıdır (yine de Türkiye’den daha ucuzdur). Fiyatlar ülke çapında büyük farklılıklar gösterebilir. Ontario benzin çoğu zaman Newfoundland ve kuzey bölgelerine göre 20 ila 30 ¢ daha ucuzdur.

Kanada’da mükemmel bir yol ağı vardır ve her şehirden çok şeritli otoyollar yayılmasına rağmen, sistemin büyük bir kısmı (hafif kullanılan) iki şeritli otoyollardan oluşur. Çift şeritli otoyollarındaki çıkışlar, sıralı olarak değil, karayolunun başlangıcından kilometre mesafesine göre numaralandırılır – bu nedenle çıkış 55, çıkış 45’in 10 km dışında bir uzaklıktadır. Kuzeyde ve kapalı pistte, otoyollar tamamen çakıldan oluşabilir. Yağmurdan sonra çakıl ve toprak yollar özellikle sorun yaratabilir; Eğer toprak yol sürüşü planlıyorsanız, dört tekerlekten çekiş kiralamanız tavsiye edilir.

Araba kiralamanın en pahalı yolu genellikle bir sinek-sürücü paketi veya önceden rezervasyon yaptırmaktır. Büyük bir kiralama şirketinden araç alırsanız, aynı durumla karşılaşırsınız. Rekabet şiddetli ve özel fırsatlar düşük mevsimlerde daha yaygındır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here