Ottawa’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Ottawa, Rideau Kanalı’nın Ottawa Nehri’nden ayrıldığı bir bölgede, 1820 ve 1840 yılları arasında kurulmuş ve günümüzün en önemli ticaret ve turizm merkezlerinden biri olarak Kanada’da ziyaret edilmesi gereken bir şehirdir. İngiliz Albay John By (1779-1836) kanal projesinden sorumlu olan kişidir ve kasaba adı, 1854 yılında Ottawa’ya değiştirilene kadar “Bytown” olarak bilinmektedir.

Parlamento binaları, Ottawa Nehri’nin yukarısında 1865’te inşa edilmiş devasa yapılardır. Kanada’daki ilk Kanada Parlamentosu’nun 1867’de Kanada’nın  kuruluşundan sonra gelmesi de dikkat çekici bir detaydır. Burada Ottawa Nehri’nin içinden geçtiği Québec eyaletindeki Gatineau’daki tüm turistik mekanlarla birlikte, Ottawa zengin bir kültürel hayata ev sahipliği yapıyor.

Ulusal galeri ve Ulusal Sanat Merkezi, opera ve konserler için bir mekân gibidir ve uluslararası düzeyde ünlü kurumları olduğu gibi, üniversiteler ve çeşitli araştırma enstitüleri de buna katkıda bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler

Parlemento Binaları

Wikipedia

Parlamento Binaları, Victoria Gotik kumtaşının tüm ihtişamıyla, Ottawa Nehri’ne bakan 50 metre yüksekliğindeki tepede oldukça etkileyici bir manzaraya sahip binalardır. Girişin karşısındaki binanın arkasındaki Parlamento Kütüphanesi, 1916 yangında zarar görmemiş, harika bir şekilde döşenmiş bir sekizgen şekile sahiptir.

Genişleyen tarihi Merkez Bloğu rehberli bir turda keşfedebilir ve halkın da oturum halinde olduğu bir dönemde sorulara katılınabilir. Parlamento binalarının önündeki çekici çim alan, yaz aylarında Kanada Polis Komutanlığı üyeleri tarafından korunmaktadır. Bu üyelerin Mountie üniformaları, pantolonu ve diz botları çok dikkat çekicidir.

Rideau Kanalı

Just Check In

Ottawa’yı Kingston’dan Ontario Gölü’ne bağlayan ve yaklaşık 200 km uzunluğa ve 1,6 metre derinliğe sahip Rideau Kanalı, tarihi ve stratejik açıdan olduğu kadar turistik açıdan da oldukça büyük önem taşımaktadır. Başlangıçta Montréal ve Ontario Gölü arasında stratejik bir rota olarak tasarlanmış; 1812’de ABD ile olan savaş sırasında askeri ihtiyaçların karşılanması için kullanılmıştır.

Yaz aylarında kanal ve kilitler aktif bir suyolu olarak işlev görmektedir. Donduğu zamanlarda, kanal kış aylarında Ottawa’da yapılacak en gözde şeylerden biri olan festivaller ve paten için bir eğlence alanı haline gelir. Château Laurier kanal bankalarındaki büyük binalardan biridir.

Bir ortaçağ kalesinin havasına sahip olmasına rağmen, aslında 1912’de inşa edilmiştir ve Kanada’daki büyük demiryolu şirketlerinin Kanada genelinde büyük otellere ekledikleri ilk örneklere sahiptir.

Kanada Savaş Müzesi

Harry Foster

16.yüzyılda Fransız ve Iroquois halkı arasındaki mücadeleden, Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarına Kanada’nın katkısı ve modern barış gücü askerlerinin rolüne kadar pek çok şeyi ve Kanada’nın askeri geçmişini keşfetmenizi sağlayan Savaş Müzesi, Ottawa Nehri’nin yanında yer almaktadır ve oldukça modern bir yapıya sahiptir.

Türkiye’den gelen ziyaretçiler, özellikle 1812 Savaşı gibi, bizim de tarihimizi etkilemiş olarak bilinen tarihsel olayların tarihini Kanada perspektifi açısından görecek ve mutlaka ilginç bulacaktır. Sergilerin bazıları interaktiftir ve sergilenen askeri araçlar koleksiyonunda 50’den fazla tank, cip, motosiklet, zırhlı kamyon, hatta Hitler’in arabası bulunuyor.

Kanada Ulusal Galerisi

Entro

Ultra-modern bir tarzda ve Moshe Safdie tarafından tasarlanan Kanada Ulusal Galerisi, yakınlardaki Parlamento Binaları’nın hatlarını yansıtan prizma benzeri cam kulelerle mimari bir başyapıttır.

Cam, sahte Ortaçağ Château Laurier ile tezat oluşturuyor, ancak cazibesi hala Ottawa’nın şehir manzaralarına iyi uyuyor. İçerdeki galeriler aborjin sanatını sergiler, Kanada sanatının gelişimini dini eserlerden Yedi Grubu’na kadar izler, Avrupa İzlenimciliğini keşfeder ve geçici sergiler göstermektedir.

Büyük Salon’un odaları Inuit sanatını yansıtan camlarla kaplıdır ve alt kattadır. Daha fazla gezi için National Gallery, Notre-Dame, Kanada Savaş Müzesi ve Major’s Hill Park gibi birçok diğer Aşağı kent bölgesinin turistik mekanlarının yakınında iyi bir konuma sahiptir.

Barış Kulesi

Wikimedia

Ottawa’daki en yüksek nokta olan Barış Kulesi’nin tepesindeki gözlem güvertesinden görebileceğiniz panoramik manzara Parlamento Tepesi’ni, tüm şehri, nehri, Gatineau ve kuzeydeki tepeleri kapsamaktadır. Asansöre çıkarken, kulenin çanlarına dikkat etmeli ve göz atmalısınız.

I. Dünya Savaşı’nda ölen Kanadalılar için bir anıt odası da var. Kuleye erişim ücretsizdir, ancak önce bir giriş bileti almalısınız.

Kanada Doğa Müzesi

Wsp

Kanada Doğa Müzesi, ziyaretçilere dinozorların dünyasından günümüzün hayvan nüfusuna kadar pek çok eser barındırmaktadır ve aynı zamanda geçici sergilere de sahiptir.

Ulusal doğa bilimleri ve tarih müzesidir ve tarihi bina (bir diğer adı Victoria Memorial Müzesi) Kanada’nın ulusal müzelerinin doğduğu yerdir. Bu kale benzeri bina üzerinde inşaat 1910 yılında tamamlanmıştır.

Diefenbunker – Kanada Soğuk Savaş Müzesi

Marcus Mitanis

Diefenbunker, Ottowa’nın dışında yer alan ve olası bir nükleer savaş durumunda, Kanada yönetimi ve hükümetinin en kritik ve önemli işlevlerini yapabilmesi ve koruyabilmesi adına ve yerin onlarca metre altında, 1960’lı yılların başında inşa edilmiştir.

Kanada Soğuk Savaş Müzesi, bir nükleer savaş durumunda Kanada hükümetinin önemli işlevlerini korumak için 1960’ların başlarında inşa edilen büyük bir yeraltı tesisinde, Ottawa’nın dışında yer almaktadır. Bu, EASE Projesi’nin (Deneysel Ordu Sinyalleri Kuruluşları) bir parçası olarak, Soğuk Savaş sırasında Kanada’ya inşa edilen, kendi kendine yetebilen, şoka dayanıklı, radyasyon geçirmez yeraltı barınaklarından biridir.

Siyasi eleştirmenler, yapımlarını desteklemiş olan Başbakan John Diefenbaker’a atıfta bulunan Diefenbunkers takma adın, bu binaya vermişlerdir. Geniş sığınak şimdilerde Soğuk Savaş dönemine adanmış büyüleyici bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

Notre Dame Bazilikası

Michael Muraz

Notre Dame 1846 yılında kutsanan ve Ulusal Galeri’nin karşısında yer alan muhteşem bir Katolik bazilikasıdır. Louis-Philippe Hébert’in peygamber ve havari figürleri ile Philippe Parizeau’nun iç mekânda yer alan oymaları ve sanatçıların diğer detaylı figürleri özellikle dikkat çekicidir. Vitray pencereler de göze çarpan diğer önemli detaylardır.

Mesih’in ve Meryem Ana’nın hayatından sahneler bulunan 17 pencere dizisi, 1956 ve 1061 yılları arasında Montrealli sanatçı Guido Nincheri’nin eserleridir. 1841’de başlayıp 1880’de tamamlanan bu tarihi bina, ülkenin başkentindeki en büyük ve en eski kilisedir.

Kanada Havacılık ve Uzay Müzesi

Blogger

Kanada sivil ve askeri havacılığının hikayesini ayrıntılı olarak anlatan Kanada Havacılık ve Uzay Müzesi, şehrin kuzey kenarında bulunan Rockcliffe Havalimanı’nda yer almaktadır.

Sergilenen uçaklar arasında, 1909’da Kanada’da ilk uçan uçağın, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’ndan savaş uçaklarını ve Kanada’nın keşfedilmemiş kuzeyini açmaya yardım eden deniz uçaklarından ve diğer uçaklardan oluşan Silver Dart’ın bir kopyası yer alıyor.

Kanada Kraliyet Darphanesi

Glassdoor

Eski Kraliyet Darphanesi, artık Kanada’nın şuanda para üretmezken, Ottawa tesisi ince işlenmiş madalyalar, koleksiyoncular için hatıra paraları ve değerli metaller barındıran mükemmel bir yerdir. Bunlar Olimpiyat madalyası içerir. Özellikle esnaf işlerini görebildiğiniz hafta içi geziler büyüleyicidir. Ayrıca burada darp edilmiş üç dev altın lobiden (Kanada doları ) birini göreceksiniz ve gerçek bir altın külçeyi elinize alma şansınız var. Tur grupları belli sayıda kişiden oluşmaktadır, bu yüzden önceden bir yer ayırmalısınız.

Kanada Lale Festivali

Wikimedia

Ottawa’nın ilkbahar festivali kışın sonunu işaret ediyor – Hollanda Kraliçesi Juliana tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında kentin misafirperverliği için minnettarlık olarak verilen laleler, şehrin her yerine dağılmıştır. Özellikle kanal kenarı bankaları ve Halk Parkı, genel şenliklerin sahnesidir.

Bazilikanın güneybatısında yer alan Major’s Hill Park, binlerce lale ile donatılmış bir yerdir. Tümünde, şehirde birkaç milyon lale çiçek açıyor; lale cazibe merkezleri, “Lale Güzergahı” na yayılıyor. Havai fişekler ve performanslar da dikkat çekici diğer unsurlardır.

Byward Pazarı

Wikimedia

Ottawa’nın Rideau Kanalı’nın kuzeyindeki yoğun Aşağı Kent bölgesinde, Byward Pazarı 1846’dan beri renkli bir varoluşa sahiptir. Yaz aylarında, sokaktaki meyve, çiçek ve sebze tezgahları, ana pazar salonundaki yiyecek dükkanlarını tamamlamaktadır. Pazarın etrafındaki tüm alan sevgiyle restore edilmiş ve şimdilerde restoranlar ve akıllı butiklerle dolu bir mahalle görünümüne sahiptir.

Dows Gölü Köşkü

Dows Gölü Köşkü, göle bakan güzel bir konuma sahiptir. Bu tesis, yaz aylarında çok popüler olan bir açık veranda da dahil olmak üzere bir dizi farklı restorana sahiptir. Köşk, paddleboats, kano veya bisiklet kiralamak için rıhtımlar da bulundurmaktadır. Kışın, paten ve kızak kiralayabilirsiniz.

Park, Winterlude festivalinde etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. İlkbaharda, Lale Festivali sırasında resmi lale gösterileri ile dekore edilmekte ve ziyaretçilerine görülmeye değer şeyler sunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here