Toronto’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Dünyanın en önemli çok kültürlü şehri olan Toronto aynı zamanda Kanada’nın en büyük metropol şehridir. Toronto, dinamik bölgelerden doğal harikuladelere, tarihi yerlere ve müzelere, alışveriş merkezlerine ve eğlence parklarına kadar  herkes tarafından ilgi görebilecek şeylere sahiptir.

Ontario’nun başkenti ve ülkenin en büyük şehri olan Toronto, müzelerden ve galerilerden dünyaca ünlü CN Kulesi’ne ve sadece kıyıya yakın, Toronto Adaları’na uzanan turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehir ayrıca en yeni müzikaller ve diğer sahne sanatları ile tarihi Distillery Bölgesi’ne ev sahipliği yapan hareketli bir Eğlence Bölgesi sunmaktadır.

Birbirinden yürüme mesafesindeki en gözde cazibe merkezlerinin çoğu ve uzun mesafeleri kapsayacak bir metro sistemine sahip olan Toronto ve şehir merkezini gezmek nispeten kolaydır. Kanada ziyaretiniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken önemli bir yerdir. Olimpiyatlara da bir zamanlar ev sahipliği yapmış olan şehir, Kanada’nın görülmeye değer en dikkat çekici yapılarının bulunduğu yerdir.

Gezilecek Yerler

CN Kulesi

Wikimedia

Toronto en dikkat çeken noktalarından biri olan 553 metrelik CN Kulesi, şehrin görülmesi gereken yerlerinden biri ve aynı zamanda kaçırılması imkansız bir destinasyondur. Şehrin yukarısında yükselen yapı, şehrin hemen hemen her yerinden görülebilir.

Ziyaretçiler, sadece binadan zemini görmeye ya da kentin ve Ontario Gölü’nün muhteşem manzarasını gözlemlemek için gözlem alanlarından veya restoranlardan birine gezi yapma seçeneğine sahiptir.

1972 ve 1976 yılları arasında inşa edilen CN Kulesi, bir zamanlar dünyanın en uzun bağımsız yapısıydı, ancak o zamandan beri bu durum aşılmış durumda.

Hokey Hall of Fame

Steve Harris

Hockey Hall of Fame, dünyanın dört bir yanından getirilmiş en geniş hokey takımı ve hatıra koleksiyonuna sahiptir ve etkileşimli oyunlar, multimedya istasyonları ve oyunun en ikonik oyuncularına ev sahipliği yapmaktadır.

Profesyonel sporlarda en beğenilen ödüllerden biri olan Stanley Cup ile bir selfie bile yapabilirsiniz. Ya da Kanada’nın sevilen sporunu, kış boyunca şehrin her yerinde açık olan 50’den fazla açık hava buz pistinden birinde deneyimleyebilirsiniz. Bunlar arasında, Torontolu nesiller için mükemmel bir paten yeri olan Nathan Philips Meydanı da var.

Distillery Tarihi Bölgesi

Mapio

Ulusal Tarihi Sit Alanı olarak listelenen Distillery Historic District, Toronto’nun en pitoresk semtlerinden biridir. Arnavut kaldırımlı şeritlerle ve Viktorya tarzı dükkan ve binalarla, kent 1830’larda şehrin ilk damıtma tesisi olarak kurulmuştur.

2000’li yılların başlarında yeniden inşa edilen bölge, son moda butik mağazalar, sanat galerileri, stüdyolar ve restoranlara ev sahipliği yapmaktadır. Eski Toronto bölgesinde yer alan bölgede, sıcak aylarda büyük meydanları gezebilir ya da belli aralıklarla kurulan güzel Toronto Noel Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Casa Loma

Taylor Hazell Architects

1914 yılında Kanadalı işadamı Sir Henry Pellatt tarafından özel bir konut olarak inşa edilen Toronto’daki Casa Loma – “House on the Hill” – , yemyeşil bahçeleri ve zarif odaları, gizli geçitleri ve binaları ile dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekiyor.

Ayrıca, aktiviteler, bahçe konserleri ve hatta Cadılar Bayramı mahiyetindeki ürkütücü olaylar gibi özel etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Toronto’nun zarif tarihi rezidansları için yakındaki Spadina Historic House & Gardens’ı da ziyaret edebilirsiniz.

Kraliyet Ontario Müzesi

Wikimedia

Royal Ontario Müzesi, Kuzey Amerika’nın en büyük müzelerinden biri ve Kanada’nın en büyük dünya kültürleri ve doğal tarih müzesi ile  muazzam bir tarihi gezintiye ev sahipliği yapmaktadır.

Her yıl bir milyonu aşkın ziyaretçiyi çeken ROM, altı milyondan fazla eser barındıran kapsamlı sanat galerileri ve arkeoloji ve doğa bilimleri serilerini bünyesinde barındırıyor. Aynı bölgede ayrıca tarihi ve çağdaş seramikler için Gardiner Müzesi ve sadece birkaç dakika uzaklıktaki benzersiz Bata Ayakkabı Müzesi bulunmaktadır.

Toronto Adaları ve Centerville

Toronto Photos

Toronto Adaları’na bir gezi yapmak, eşsiz bir yaz deneyimidir. Denizden yaklaşık bir kilometre uzakta (6 mil) bulunan Queen Quay Terminali’nden kısa feribot yolculuğu, şehir silüetinin ana manzarasını sunmaktadır.

Keşfedilecek çok sayıda ada ile, tüm gün boyunca gezinti yolları ve plajları gezebilir, piknik alanları ve spor tesislerinden, kano ve kayak kiralama olanaklarından yararlanabilirsiniz. Ailenizle yürüyerek ya da bisikletle keşfettikten sonra ayrıca 30’dan fazla eğlence dolu gezintiye sahip Centerville Tema Parkı’nın keyfini çıkarabilirler. Adalar ayrıca bir dizi açık hava etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.

St. Lawrence Pazarı

Julie Kinnear

Toronto’nun Eski Kent bölgesinde yer alan tarihi St. Lawrence Pazarı, çok çeşitli yiyecek, hediyelik eşya, çiçek ve özel ürünler satan 120’den fazla satıcıya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca haftalık çiftçi ve antika pazarlarının yanı sıra sanat sergileri ve yemek kursları da bulunmaktadır.

Toronto’nun mutfak odak noktası olarak 208 yıllık tarihinin bir kanıtı olarak, St. Lawrence Pazarı 2012 yılında bile National Geographic tarafından dünyanın en iyi gıda pazarlarından biri seçilmiştir.

Toronto Eaton Merkezi

Duhoc Namphong

Şehir merkezinde bulunan Toronto Eaton Merkezi, şehrin en popüler turistik mekanlarından biridir ve Kuzey Amerika’nın en işlek alışveriş merkezidir.

Eaton Merkezi, Toronto’nun perakende ortamında önemli bir özellik olarak uzun bir geçmişe sahiptir ve günümüzde, 250’den fazla perakendeciye ev sahipliği yapmaktadır ve bu, herkesin perakende terapi isteklerini yerine getirmektedir. Öğleden sonra alışveriş yaptıktan sonra, Eaton Merkezi’nin yedi restoranından birinde dinlenebilir ya da Urban Eatery’de bir şeyler yiyebilirsiniz.

Kensington Pazarı

Wikimedia

Kesington Pazarı, Toronto’nun en canlı semtlerinden biridir ve  eklektik mağazalar, kafeler, restoranlar ve diğer cazibe merkezleriyle doludur. Toronto’nun kültürel yaşamının bir merkezi olan Kesington, Toronto’nun Yahudi, işçi sınıfı ve karşı-kültür tarihini içine alan farklı bir mirasla, Kensington, sanatçıların ve yazarların bölgeyi gezmesiyle dikkat çekmektedir.

2006 yılında Kensington Pazarı, Kanada Ulusal Tarihi Bölgesi olarak belirlenmiştir. Eğer uğrarsanız, Spadina Caddesi boyunca Çin Mahallesi’ne doğru birkaç blok öteye yürüyebilir ve Toronto’nun mutlaka görülmesi gereken başka bir yerini de, daha yakından tanıyabilirsiniz.

Toronto Hayvanat Bahçesi

The New Classical Fm

5.000’den fazla hayvana ev sahipliği yapan Toronto Hayvanat Bahçesi, Kanada’nın en büyük hayvanat bahçesidir. Afrika Savanna’dan Tundra Trek’e, Büyük Bariyer Reefine giden Gorilla Yağmur Ormanı ve daha pek çok şeyden oluşan ödüllü sergilerle, dünyanın dört bir yanından yaratıklarla yüz yüze gelebilirsiniz. Önemli turistik yerlerden biri, 2013 yılında açılan ve Kanada’daki tek panda yavrularını barındıran Dev Panda Deneyimi bölümüdür.

Ontario Sanat Galerisi

Wikimedia

Ontario’nun ünlü Sanat Galerisi (AGO), Kuzey Amerika’daki en büyük galerilerden biridir. Şehir merkezinde yer alan AGO’nun koleksiyonları, birinci yüzyıldan günümüze uzanan 80.000’den fazla eser içeriyor. Göze çarpanlar arasında heykel, fotoğraf, karma medya çalışması ve geleneksel resim içeren Kanada, Afrika ve Okyanusya ile Avrupa sanatının koleksiyonları yer alıyor.

Müzede ayrıca, First Nations nesnelerinin ve meşhur Seven grubu da dahil olmak üzere Kanada resimlerinin etkileyici bir daimi koleksiyonu bulunuyor.

High Park

Toronto

High Park, Toronto’nun merkezinin hemen batısında geniş bir yeşil alandır. Pitoresk bahçeler, doğal yollar, doğal göletler ve akarsular ile, 165 dönümlük büyüklüğü ile ülkenin ve Toronto’nun en geniş yeşil alan bölgesidir. Ayrıca küçük bir hayvanat bahçesi, yüzme ve göl havuzları, oyun alanları ve piknik alanları da bulunmaktadır.

Önemli etkinlik ve olaylar arasında Sakura kiraz ağaçlarının ilkbaharda çiçek açması ve Canadian Stage Company’nin Park açık hava tiyatrosu yapımında yıllık yaz Shakespeare günleri yer alıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here