Vancouver’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Dağlarla çevrili konumu ve halk plajları ile Vancouver, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olmayı hakedecek çok şeye sahip bir Kanada şehridir. Vancouver şehir merkezi, Georgia Boğazı’ndaki bir yarımadada, güneyde Fraser Nehri’nin deltası ve kuzeyde derin bir fiyord ile iç bölgeye (Burrard Inlet) kadar uzanır. Ayrıca kuzeye doğru, Kıyı Dağları’nın karla kaplı aralıklarının güzel manzaralarını görebilirsiniz.

Geniş parkları ve yıl boyunca nispeten eşit iklim koşulları ile Vancouver, eğlence etkinlikleri için bir cennettir. Ama aynı zamanda yoğun bir kültürel yaşama sahiptir ve modern şehir merkezi kolayca yürüyerek keşfedilebilir. Doğal şehir, yakınlardaki Whistler bölgesinde düzenlenen 2010 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapması ile daha da tanınmıştır.

Gezilecek Yerler

Stanley Parkı

Google

Şehrin hemen bitişiğinde, kocaman ağaçların ve bitki türlerinin yer aldığı olabildiğince yeşil bir yarımadanın üzerinde yer alan Stanley Parkı, Vancouver’ı ziyaret eden turistlerin gözüne çarpan ilk destinasyonlardan biridir. Yıl boyunca ziyarete açıktır ve gerçekten görülmeye değer unsurları içerisinde barındırmaktadır.

Taş kaplı bir deniz yolu yeşil alanı çevreler ve çoğu ziyaretçi yürüyerek ya da bisikletle gezmek için zaman ayırmayı tercih eder. İçinde, zaman geçirmek için birçok şey sunuyor ve ziyaretçiler Vancouver Akvaryumu’nda Brockton Point totem direklerinden batı sahil deniz yaşamına kadar değişen cazibe unsurları ile görülmeye değer yerler barındırıyor. Muhteşem manzaralar parkın her yerinde gözünüze takılacak güzelliktedirler.

Granville Adası

Wikimedia

Eskilerde endüstriyel bir bölge ünvanı taşımış olan Granville Adası, günümüzde ise kendine özgü atmosferi, rahat ortamı ve sürekli gelişmekte olan etkinlikleri ile görülmesi gereken bir merkez haline gelmiştir. Sanatçılar ve perakendeciler konutlar, tiyatrolar, galeriler ve restoranların yanı sıra dönüştürülmüş depolara taşınmıştır.

Granville Island Halk Pazarı meyve ve sebze, deniz ürünleri ve diğer bir çok çeşit ürünlerin yanı sıra hazır yiyecekler satan en popüler mekanlardan biridir. Gerçekten sadece bir ada değil, sanat merkezi, bir yol ve güneydeki yaya köprülerinden ve şehir yarımadasına (False Creek’in karşısında) feribotla mesken bölgelerine bağlı bir yaşam merkezidir.

Grouse Dağı

Stacey Klyne

Hem kış hem de yaz aylarında Grouse Dağı, açık havalarda eşsiz bir panorama sunar. Burası, özellikle şehir ışıkları açık olduğunda akşamları görülmeye değer manzaralara ev sahipliği yapan bir zirvedir. Her gün sokak seviyesinden zirveye uzanan bir gondol, yemek, aktivite ve vahşi yaşamın yıl boyunca dağcı gezginlerini beklediği dağa doğru yol kateden ulaşım aracıdır.

Özellikle aileler için, Grouse Dağı açık paten, kar ayakkabısı, kayak ve snowboard sunan bir kış harikasıdır. Yaz aylarında, Grouse Dağı, sevginin annesi Nature’s Stairmaster olarak adlandırılan ünlü Grouse Grind de dahil olmak üzere, bir yürüyüşçü cennetidir.

Antropoloji Müzesi

Wikipedia

Düyanın dört bir yanından getirilmiş kültürel unsurlar ile dikkat çeken ve Britanya Kolombiyası Üniversitesi’nin bir parçası statüsündeki Antropoloji Müzesi, İlk Milletler’e daha farklı ve özel bir önem veren bir yerdir. Sahip olduğu benzersiz örnekler ile, geçmişten günümüze kadar yaşanmış olan tarihsel olayların izini sürmeye devam eden müze, şehrin gözde yerlerinin başında gelmektedir.

Sergiler, Büyük Salon’da büyük totem kutupları dahil olmak üzere yerel sanatı gösterir nitelikteler. Diğer sunumlar Asya, Güney Pasifik, Amerika, Afrika ve Avrupa’yı temsil eden etnografik ve arkeolojik nesneleri içeriyor. İlginç bina, aslen İkinci Dünya Savaşı dönemi kalesinin bir parçasıdır ve yerel mimar Arthur Erickson, mekanları bu birinci sınıf müzeye dönüştürmüştür.

Üniversite kampüsündeki diğer ilgi çekici yerler arasında Wreck Plajı’ndaki giyim mağazaları, kıyı şeridi, doğal tarih odaklı Beaty Biyoçeşitlilik Müzesi ve ilginç bitkilerle ve Nitobe Japon Bahçesi ile kalabalık UBC Botanik Bahçesi sayılabilir.

Kitsilano Plajı

Wikimedia

Kitsilano Plajı’nın kumlu sahil şeridi, rahat ve eğlenceli Vancouver yaşam tarzını tanımlamaktadır. Yerliler, arkadaşlarıyla takılmak ya da sıcak deniz suyuna dalmak için bir yer olarak görüyor ve ziyaretçiler dağ manzaralarına hayranlık duyuyor. Kitsilano şehir merkezinden görülen manzaralar harika.

Sahile ve okyanusa ek olarak, bölgede çok sayıda kafe ve yürüyüş yolu vardır. West Fourth Avenue’de hareketli bir alışveriş şeridi birkaç blok güneyde yer almaktadır.

Gastown

Gastown

Galerileri, dükkanları, özel bir şekilde restorasyon işleminden geçirilmiş ve orjinal haline en yakın olarak düzenlenmiş Viktorya binaları ile şehrin en eski yerleşim yeri olan Gastown, adı gibi ilginç bir destinasyondur. Kimi kuruluşlara ve merkezlere göre miras değerindeki yapıları, Arnavut kaldırımlı sokaklar ve demir lamba direkleri bölgeye kendine özgü atmosferi sağlayan varlıklarıdır.

Gastown, 1867’de John Deighton adındaki bir adam ünlü olunca, bilinirliğini artırmış ve adının hikayesi buradan gelmiştir. Deighton uzun hikayelere giriş alışkanlığı kazanmış ve kısa bir süre sonra “Gassy Jack” takma adını alıştır. Sonuç olarak, civar “Gassy’s Town” veya “Gastown” olarak bilinir.

Sahibinin bir heykeli şimdi Maple Tree Meydanı’ndaki mahallede yer almaktadır. Turistler Gassy Jack ile fotoğraflar çektirmek için dururlar ve ayrıca her 15 dakikada bir buharla çalışan çanları püskürten yakındaki Steam Clock’u ziyaret etmeyi tercih ederler.

Kanada Place

Wikipedia

Birçok Vancouver ziyaretçisi için, Kanada Place gemisi bir seyahatin başladığı yerdir. Sıra dışı çatısı, büyük bir yelkenli geminin izleniminlerini hatırlatır niteliktedir. Mimari açıdan dikkat çekici yapı, parça yolcu gemisi terminali, bölüm kongre merkezi ve otel ve gezi otobüsü turları için bir ziyaret merkezidir.

İskelenin sonunda, panoramik manzaralar ve Flyover Canada cazibe merkezi, eğlenceli bir uçuş simülatörü ve Kanada coğrafyası hakkında bilgiler edinebileceğiniz yerler mevcuttur. Ayrıca, Waterfront Station, Kuzey Vancouver’daki Lonsdale Quay’de halka açık pazar için giden feribotların bulunduğu önemli bir toplu taşıma merkezidir.

Çin Mahallesi

Sidetracked

Vancouver’in ilgi çekici ve oldukça farklı bir yerleşim yapısına sahip Çin Mahallesi, girişinin bir gösteri olarak bilinen Millennium Kapısı ile dikkat çekmektedir ve şehre gelenler tarafından oldukça büyük ilgi görmektedir. Eski ve yeni pek çok yapıya sahip bölge, olabildiğince ilginç sahnelere ev sahipliği yapmaktadır.

Mağazalarda ve restoranlarda işaretler, özellikle Doğu Pender, Keefer ve Ana caddeler boyunca ana alışveriş alanları olan Çince karakterlerde yazılmaktadır. Yerel cazibe merkezleri arasında Ming Hanedanlığı’ndan geleneksel bir bahçenin ardında modellenmiş güzel duvarlara sahip Dr. Sun Yat-Sen Klasik Çin Bahçesi bulunmaktadır.

Ayrıca görülmeye değer, dünyanın en dar ofis binası olan ancak iki metre genişliğindeki bölümün yer aldığı Sam Kee Binası da dikkkat çekicidir. Her yıl, Çin Yeni Yılı mükemmel bir geçit töreni ile kutlanıyor.

İngiliz Körfezi

Wikimedia

English Bay ya da İngiliz Körfezi, şehrin en güzel ve en işlek plajlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. West End semtinin bir parçası olan English Bay, alışveriş ve üst düzey restoranlar sunmaktadır. Ayrıca, insanların yürüyüş, bisiklet, paten binme veya halka açık sanat enstalasyonları ile eğlendiği popüler bir açık alandır.

En büyük olay yaz aylarında binlerce insanın kıyıya üç gece havai fişek gösterisi yapması için geldiği festival zamanlarıdır. Bir diğer popüler etkinlik, yüzücülerin serin Pasifik sularına dalıp yarıştığı Yeni Yıl Kutup Ayısı Yüzme etkinlikleridir.

Capilano Asma Köprüsü

Carey

Vancouver’ın ilk turistik cazibe merkezi, 1889’da açılış ve o zamandan bu yana püsküren bir kanyon üzerindeki sallanan köprü ile heyecan verici zamanları ziyaretçilerine yaşatmaya devam etmektedir. Yaya köprüsü, orman izleriyle dolu bir etkinlik parkına ve yol boyunca bir ağacın tepesinden akan 70 metrelik bir derin nehir kanyonuna sahiptir. Ayrıca totem direkleri ve Cliffwalk olarak bilinen şeffaf bir asma platform koleksiyonu da var. Ayrıca Capilano Yolu boyunca, Capilano Salmon Kuluçkahanesi (özellikle sonbaharda) görülmeye değerdir.

Balık merdiveni ve bir dizi değişken havuz, balıkların Cleveland Barajını baypas etmesine izin veriyor. Sualtı pencereleri ziyaretçilere güzel manzaralar görme fırsatı sunuyor. Vancouver’da kalıyorsanız, siteye ücretsiz servis ile ulaşmak uygun bir seçenektir. Servis, Vancouver şehir merkezinden geçmektedir ve bilet, TreeTops Adventure ve Cliffwalk dahil olmak üzere Capilano Asma Köprüsü’ne giriş ücretini kapsamaktadır.

Robson Caddesi

Wikimedia

Robson Caddesi daha çok alışveriş için bilinen bir yerdir. Ama uluslararası marka isimleri bir yana, aynı zamanda birçok yaratıcı Vancouver etkinlikleri için bir ortam sağlamaktadır. Şehrin önde gelen sanat kurumu olan Vancouver Sanat Galerisi, Robson’da yer almakta ve Emily Carr (1871-1945) tarafından sergilenen mükemmel bir resim koleksiyonuna ve uluslararası sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Galeri, bir kış buz pateni pisti ve hukuk mahkemelerini içeren Arthur Erickson tarafından tasarlanan ilginç bir kamu alanı olan Robson Meydanı’na bakmaktadır.

Vancouver Müzesi

Andrew

Burrard Köprüsü yakınlarındaki Vanier Park’ta, Vancouver Müzesi, Vancouver’ın sahip olduğu kültürel ve özel unsurlarına adanmış büyük bir kurumudur. İlk Coast Salish topluluklarından şehir merkezine, Japantown’a, Kitsilano hippi günlerine ve şehir gelişimine kadar pek çok şeyi bulabilirsiniz.

Diğer değerli müzeler ve merkezler kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Bunlar arasında planetaryumlu HR MacMillan Uzay Merkezi, bir gözlemevi ve muhteşem manzaraların ötesinde North Shore dağları ile İngiliz Körfezi’ni görebileceğiniz deniz kıyısındaki Deniz Müzesi bulunmaktadır.

Kraliçe Elizabeth Parkı

Wikimedia

Kraliçe Elizabeth Park’ın merkezi olan Little Mountain, Vancouver’ın en yüksek noktasını teşkil eder ve yüksek konumu, şehir merkezinin ve dağların kuzeye doğru mükemmel manzarasını sunar. Park rekreasyon teklifleri arasında pitch-and-putt golf, tenis, disk golf, yemek (Seasons in the Park Restaurant), geniş bir açık hava botaniği ve Bloedel Konservatuvarı’nın güzel kapalı tropikal ortamı bulunmaktadır.

Batık Taş Ocağı, sıcak bir yaz gününde gezmek için hoş bir mekandır. Daha fazla bahçecilik araştırması için, VanDusen Botanik Bahçesi’ne bir kaç blok batırın, burada çeşitli bölgeleri ve türleri temsil eden yataklar arasında çiçek açan yerler vardır.

Bilim Dünyası

Mariano Mantel

Bilim Dünyası’nın fütüristik küre benzeri yapısı, fenomenleri sergilenen sergiler ve gösterilerle açıklayan, çocuk dostu bir keşif merkezine ev sahipliği yapıyor. Temalar su, hava, hareket ve buluşu içerir. Yerinde bir tiyatro ve büyük bir IMAX ekranı var. Ziyaret eden sergiler genellikle etkileyici ve dünya turlarının bir parçasıdır. Ancak, Vancouver’daki en açık deniz limanı olan binaya geri gelmiştir ve aslında bir Dünya Fuarı olan Expo 86 için inşa edilmiştir.

Richmond

art-bc

Vancouver’ın güneyinde, Richmond ilk bakışta görüldüğü gibi doğal bir şehir değildir ve beşeri yapılar dikkat çekicidir. Ancak, havaalanı bölgesi ünlü bir Budist tapınağından pitoresk eski bir balıkçı köyü olan Steveston’a (sahil restoranları ve restore edilmiş eski tekneler) doldurulmuş turistik mekanlarla doludur.

İkinci planda yer alan Georgia Cannery Ulusal Tarihi Bölgesi Körfezi, Richmond’un en tarihi yerlerinden biridir ve West Coast balıkçılık endüstrisinin tarihini aktarır. Birçok kişi, Richmond’u sadece hafta sonları ithal Asya ürünleri ve canlı gece pazarlarıyla büyük alışveriş merkezleri nedeniyle alışveriş yapmak için ziyaret ediyor. Sizin de bir kez de olsa göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here