Victoria’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Victoria Dağları tarafından çevrelenmiş, tüm Kanada’daki en ılıman iklime sahip olan ve Vancouver Adası’nın güney ucunda yer alan Victoria şehri, sıcak Kuzey Pasifik rüzgarlarının estiği, adeta bir cennet gibidir. Bu güzel şehirde parklar ve bahçeler yıl boyunca yeşillik ve çiçeklerle çevrelenmektedir ve aileler başta olmak üzere tüm türdeki gezginler için uygun yerler barındırmaktadır. Sadece dar Juan de Fuca Boğazı, (Kuzey Amerika’nın Pasifik kıyısındaki en büyük adası) ABD’nin Olimpik Yarımadası’ndan sık sık karla kaplı tepeleriyle ayrılıyor.

Britanya Kolombiyası’nın başkenti olan Victoria sessiz, gökdelensiz ve büyük ölçüde idari yapıların bulunduğu bir şehirdir. Bu cazibe merkezlerine, Victoria dönemine ait miras binalarını ve atmosferini koruyan güzel Inner Limanı’nın etrafında yer alan bir şehir alanı eklenmiştir. Empress Hotel’de insanlar gün boyunca öğleden sonra çayı için toplanıyor. Kanada’nın en nadide şehirlerinden biri olan Victoria’yı ziyaret etmek için pek çok sebebiniz var.

Gezilecek Yerler

British Columbia Eyalet Müzesi

Karen

Fairmont Empress Hotel ve Parlamento Binaları arasında yer alan Eyalet Müzesi, ülke tarihini ve kültürünün getirilerini olabildiğince içerisinde barındırmaya devam eden ünlü bir yapıdır. Konumu itibari ile oldukça kolay bulunan bir yerdedir. Kanada’daki en iyi doğal ve kültürel tarih müzesidir, birçok üç boyutlu ekran, harika bir manzara, koku ve ses şöleni sunar.

Bir yağmur ormanında yürüyebilir, West Coast plajlarındaki hayvanları ve gelgit sulaklarında hayvanları görebilir, yerli tören direkleri ve maskeleri arasında oturabilir ve Avrupa ülkelerinden sonra ilk ulusların mücadelesini öğrenebilirsiniz. Diğer etkileşimli özellikler arasında, Kaptan Vancouver’ı bu kıyılara taşıyan gemi ve Eski Kent’teki mağazalardan oluşan bir sokak olan bir HMS Discovery bulunuyor.

Fairmont Empress Oteli

Wikipedia

Victoria şehrinin simgesel yapılarından biri haline gelmiş olan Fairmont Empress Hotel, Quebec’teki Chateau Frontenac gibi, 1908 yılında inşa edilmiş ve Kanada Pasifik savaşında savunma yeri ve toplantıların yapıldığı yer olarak görevine başlamıştır. Daha sonrasında ise, şehre gelenlerin meraklarına hitap etmek için bir otel haline getirilmiştir.

Mimar Francis M. Rattenbury İmparatoriçe’yi tasarlamış ve bu lüks otelin geniş lobisine girerken oluşan, Birinci Dünya Savaşı’ndan önceki zamana kadar yolculuk etmek gibi bir his kazandırmıştır. Harika bir tarzda sunulan ikindi çayı, herhangi bir ziyaretçi için farklı bir deneyim olacaktır.

Empress Hotel’in kuzey tarafındaki bir uzantı, Minyatür Dünyasında minyatürde birkaç düzine sahneden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Tarihi olayların, kalelerin ve oyuncak bebeklerin modelleri, genç ve yaşlı herkesi büyülemektedir.

Butchart Bahçeleri

Tony Cyphert

Bölgenin önde gelen turistik yerlerinden birini ziyaret etmek için, Saanich Yarımadası’ndaki Brentwood Koyu’ndaki büyülü Butchart Bahçeleri’ne 22 kilometre kuzeyde Highway 17A’ya ulaşmanız gerekecektir. Burada, 1904 yılında, zengin bir taşocağı sahibinin eşi Jennie Butchart, terk edilmiş kireçtaşı işlerinde kokulu bir bahçe kurmaya başlamıştır.

Hafif iklime bağlı olarak gelişmekte olan bahçeler, o zamandan beri Kanada’da rakipsiz 20 hektarlık bir bahçecilik turuna dönüştürülmüştür. İtalyan bahçesi, gül bahçesi, Japon bahçesi ve batık bahçesi de en güzeller arasındadır. Havuzlar arasında yer alan açık alanlar, çeşmeler ve birçok egzotik bitki, sanatsal ve müzikal performanslar için kullanılmaktadır.

Parlemento Binaları

Wikipedia

Fairmont Empress Hotel ve British Columbia Eyalet Müzesi kadar ünlü olan ve şehrin simgesel yapıları arasında yer alan Parlamento Binaları, İç Liman’ın güney tarafında yer almaktadır ve Britanya Kolombiyası eyaletinin hükümeti için karar merkezi özelliği taşımaktadır. Yorkshire mimar Francis M. Rattenbury tarafından tasarlanan ve 1897’de dikilmiş olan heybetli taş binalar düzgün, düzenli bahçelere sahiptir ve görünüşte çok çekicidir – özellikle akşamları fildon ışıklarıyla aydınlatıldığında bu çekiciliği ikiye katlanır.

Büyük kubbenin üstünde yüksekte bulunan kaptan George Vancouver (1757-98), Vancouver Adasının kaşifidir ve burada yaldızlı bir heykeli bulunmaktadır. İlçedeki ünlü kişiliklerin figürleri cepheyi süslemektedir. Kraliçe Victoria’nın büyük bir heykeli, iç limanı terastan araştırıyor. Atlı arabası ile şehir merkezinin turları yakından kalkmaktadır.

Çin Mahallesi

Wikimedia

Victoria şehir merkezine bitişik olmasına ve küçük bir alan kaplamasına karşın, oldukça dikkat çekici bir yer olan Çin Mahallesi, Kanada’da oldukça yaygın olan bu geleneğin en iyi temsilcilerinden birisidir. Göze çarpan bir kapıdan girildiğinde, Hükümet Caddesi ve Fisgard Caddesi’ne sadece iki blok yakındır. Bir asır önce Çin mahallesinde 8000 kişi yaşıyordu. 1971 yılında, belirlenmiş bir tarihi bölge oldu. En gözde gezi duraklarından biri son derece dar Fan Tan Alley’dir.

Beacon Hill Parkı

Eric Brink

Şehir merkezine oldukça yakın bir yerde konumlanmış olan Beacon Hill Parkı, yemyeşil ve iyi bakımlı yerleri ile favori bir rekreasyon alanı olarak kabul görmektedir ve şehre gelen turistlerin mutlaka uğradığı bir destinasyondur.

En yüksek noktadan itibaren, Juan de Fuca Boğazı boyunca Olimpiyat Yarımadası’nın karlı zirvelerine güzel manzaralar vardır. Parkın güneybatı kenarındaki bir dönüm noktası, Trans-Kanada Otoyolunun batı ucunu işaret etmektedir. Tatilinizde vereceğiniz kısa bir mola için bulunmaz bir duraktır.

Craigdarroch Kalesi

Tracy O

Victoria’nın masal köşkü, Craigdarroch Kalesi, Victoria mimarisinin bir mücevheri olarak kabul edilir. Göçmen İskoçyalı girişimci Robert Dunsmuir, 1880’lerde karısı için evinin bütüm yapısını değiştirmeye karar verdi. Dunsmuir servetini kömür madenciliğine yaptı ama malikanesi tamamlanmadan öldü.

Ev, Victoria’nın özellikle zengin bir bölgesinde yer almaktadır. British Columbia’daki Majestelerinin temsilcisinin resmi konutu olan Hükümet Binası da dahil olmak üzere büyük miras evleri ile kaplı olan Rockland Caddesi’ndeki Elegant Rockland merkezleri  yer almaktadır. Evin kendisi halka kapalı ama güzel bir şekilde korunmuş olan bahçeler görülmeye değer alanlardır.

Fort Rodd Tepesi Ulusal Tarihi Sit Alanı

Jimmy Emerson, DVM

Bir zamanlar bir İngiliz deniz üssü olan Esquimalt Limanı’nın çevresini ve sularını korumak ve saldırılara daha hızlı bir şekilde cevap verebilmek adına, şehrin yaklaşık olarka 13 km ötesinde bulunan Fort Rodd Hill, günümüzde geçmişinde barındırdığı önemli tarihi olaylar bakımından bir SİT alanı olarak kabul edilmiştir. Silahlar 1895’ten 1956’ya kadar hizmet verdiler.

Bugün, iyi korunmuş kale ziyaret edilebilir. Yakınlarda, Fisgard Feneri, Kanada’nın batı kıyısındaki ilk yerdi ve kesin bir yerel dönüm noktası olarak kabul edilmektedir.

Britanya Kolombiyası Denizcilik Müzesi

Karissa Gall

Bastion Meydanı’ndaki eski Adliye Binası (1869), şimdilerde, British Columbia Denizcilik Müzesi, yelken çağından bir dizi eşya gösteren bir yapıdır. Müzenin en önemli parçası, yüzyılın başında, korkusuz ruhların İngiltere’ye uçtuğu büyük bir Hint kano olan “Tilikum” dur. Ayrıca, eski Adliye Mahkemesi’nde de sık bir şekilde anılan, 19. yüzyılın sonunda adalet idaresi “Asılı Yargıç” olarak nitelendirilen efsanevi Richard Matthew Begbie’dir.

Çevresindeki Bastion Meydanı, Victoria’nın Eski Kenti – Wharf Sokağı, Hükümet Caddesi ve kuzey-güney yönünde Douglas Caddesi ile Johnson Caddesi, Yates Caddesi ve Fort Street’in geçtiği başlıca caddelerdir. Gezmek için güzel bir alan olan Old Town, bazı tarihi binalara ve Roger’s Chocolate ve tütüncü E.A. gibi eski moda mağazalara ev sahipliği yapmaktadır.

Hatley Park Ulusal Tarihi Bölgesi

Wikimedia

1908 yılında eski şehir bölgesinde kömür madeni sahibi James Dunsmuir’un isteği üzerine inşası başlamış ve bitirilmiş olan bir kale ve İtalyan, Japon ve bir kaç farklı türdeki gül bahçelerinin yer aldığı Hatley Park Ulusal Tarihi Bölgesi, aslında Edward döneminde inşa edilen bir malikaneden oluşmaktadır.

Ziyaretçiler bahçeleri gezmeyi ya da kalenin rehberli turunu seçebilirler – şimdi Royal Roads Üniversitesi’nin bir kampüsü olarak kullanılan bölge, Victoria ziyaretinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir.

Victoria Kelebek Bahçeleri

Carly Franklin

Yaklaşık 75 türk egzotik kelebek, kuş, balık, sürüngen ve güve türüne ev sahipliği yapmakta olan ve Butchart Bahçeleri’nin yakınında bulunan Victoria Kelebek Bahçeleri, Victoria’nın görülmeye değer yerleri arasındadır.

Üstü kapalı tropikal bahçeler olarak tasarlanmış olan yer, çocuklar için oldukça eğlenceli bir yapıdır. İlginç bir iç mekan peyzajı şelaleler, ağaçlar ve çiçekler içermektedir. Şehirde kısa turlar atarken uğrayabileceğiniz bir destinasyon olarak listenize ekleyebilirsiniz.

Victoria Bug Hayvanat Bahçesi

.bookaparty

Victoria Bug Hayvanat Bahçesi’nde böcek ve örümcek dünyasına gitmeniz için bir çok sebep yer alıyor. Tesis, çoğu ziyaretçinin seveceği, dünyanın her yerinden bir dizi güzelliğe sahiptir. Critter odaklı cazibe Victoria’s Inner Harbor’ın yakınında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here