Doha Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Basra Körfezi kıyısındaki harika konumu, modern ve hızlı bir şekilde gelişen şehir yapılanması ve dünyanın en yüksek gelirlerine sahip toplumlardan birinin yer aldığı Doha, Katar’ın başkenti ve nüfus bakımından en büyük kentidir. 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan şehir, büyük bir inşaat sahasına dönüşmüş gibi görünse de, tarihten bu yana ev sahipliği yaptığı turistik cazibe merkezleri ile görülmeye değer bir çok unsur barındırmaktadır.

Bir gezgin olarak, Katar ve Doha’nın doğal çevresini keşfedebilir, kente gelen bir çok turistin yaptığı gibi çöl safarilerine katılabilir veya bovling, bilardo, tenis, gol sahaları veya buz pateni pistleri gibi gelişmiş alanlarda spor aktiviteleri yapabilirsiniz. Ayrıca, yerli halkın da katıldığı plaj ve havuz başı partilere katılabilirsiniz. Küçük bir yüzölçümüne sahip olmasına karşın, Basra Körfezi’nin muhteşem manzaraları eşliğinde konaklayabileceğiniz bir çok gökdelen veya yemek yiyebileceğiniz restorantlara dahil olabilir ve kenti ayaklarınız altında görebilirsiniz. Oldukça pahalı bir yer olmasına rağmen, görülmeye değer bir çok unsur barındırdığı için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir destinasyondur.

Al Shahaniya

Coreo

Her ülkenin ve kentin kendine özgün veya en çok yaptığı bir spor dalı bulunmaktadır. Katar’ın geneline yayılmış olan ve ülkenin sahip olduğu uygun alanlardan dolayı gelenek haline gelmiş popüler deve yarışı sporları, ülkeye gelen turistlerin oldukça ilgisini çeken Al Shahaniya’da yapılan bir etkinliktir. Son derece büyük rekabetin oluştuğu bu alanda, Katar’ın en pahalı spor etkinliklerinden birini görmek için gelen binlerce yerli ve yabancı turist görebilirsiniz.

Profesyonel olarak 1972 yılında başlatılan etkinlikler, günümüzde en popüler spor dallarından biri haline gelmiştir ve Doha şehir merkezinin kuzeyindeki parlak kumlu çöllerden 1 saatlik bir mesafede yer alan Al Shahaniya’da düzenlenmektedir. Kasım ayından Şubat ayına kadar yurtiçi ve yurtdışı turnuvalar gerçekleştirilmektedir. Geleneksel bir spor olan deve yarışlarını ve harika bir alana kurulmuş olan bu pisti görmeden Doha’dan ayrılan turistlerin sayısı oldukça azdır.

İnci Adası – Pearl Qatar

DestinoInfinito

Pearl Qatar, Akdeniz tarzı yatlı marinalar, lüks rezidans kuleleri, villalar ve uluslararası üne sahip otellerin yanı sıra en iyi markalı butikler ve showroomlarda lüks alışveriş sunan West Bay sahilindeki insan yapımı bir adadır.

Düzinelerce restorana sahip popüler bir yemek mekanı olan sahil şeridi, her zevke hitap eden kafe ve restoranlar ile serinletici bir dondurmadan beş yıldızlı bir yemek deneyimine herşeyi bulabiliyorsunuz.

Ada, şık zarafeti, açık hava atmosferi ve açık havada yemek yemek isteyenler için popüler bir ziyaret noktasıdır. Bu yüzden ‘Arap Rivierası olarak anılmaktadır.

Al Thakira Plajı

Admin

Al Khor Corniche’nin kuzey ucunda yer alan ve bir kıyı şeridi olan Al Thakhira, yaklaşık 10 km uzunluğa sahip ince kumlu bir plajdır. Plaj, yaz aylarında yerli ve yabancı gezginler ile dolup taşarken, özellikle kış aylarının ve doğal olarak yağmurların gelmesi ile birlikte ıslanmakta ve bu durumu değerlendiren maceraperest turistlerin akın ettiği bir yer haline gelir.

Çöl kuşları, mostralar, mangrovlar, eski kıyı şeridi gibi pek çok unsurun harika manzaralarını seyir edebileceğiniz yerleri ve yaz aylarının kavurucu sıcaklıklarında gelenler için mükemmel denizi ile kesinlikle görülmeye değer bir bölgedir. Kuş gözlemciliği için Katar’ın en çok tercih edilen yerlerinden biri olmasıyla da oldukça popüler bir noktadır.

Su Parkı

wwhidoha

Doha şehir merkezinden 15 km’lik bir uzaklıkta yer alan ve Abu Nakhla civarındaki su temalı park Aqua Park, Kıbrıs menşeili bir inşaat firması olan Aqua Masters tarafından tasarlanmış bir konsepte sahiptir. 15 yaşına giren eğlence merkezindeki operasyon ise Kuveyt merkezli ve hepimizin bildiği Al Jazeera Entertainment tarafından düzenlenmektedir.

Her yaştan ziyaretçinin girebileceği ve bir otel barındıran merkez, 3,000 kişiyi aynı anda misafir edebiliyor ve 50,000 metrekarelik bir alan üzerinde duruyor. Bir benzerine Kuşadası’nda rastladığımız su parkı, ilk başlarda sadece kaydırak ve havuz sistemi ile kurulmuş olsa da, yıllar içinde renöve edilerek yeniliklere kavuşmuş ve günümüzde Doha’nın en popüler ziyaret noktalarından biri haline gelmiştir.

Aspire Parkı

Ziad Hunesh

Doha’nın en ünlü alışveriş merkezilerinden Villaggio ve Hyatt Plaza’nın hemen arkasındaki alanda yer alan park, Katar’daki en büyük park olarak bilinmektedir. Turistik bir yer olarak sınıflandırılmasa da, bir çok fotoğrafçı ve gezgin için büyük önem taşıyan park, karakteristik olarak çöl manzaralarının bir karşıtlığı olarak karşımıza çıkıyor.

Büyük çoğunluğu çöle benzeyen bir alan üzerine kurulmuş Doha’nın ortasında yeşil bir vaha gibi görünen Aspire park, deneyimlemek için olanağüstü bir cevherdir. Toplamda 880.000 metrekarelik bir spor alanına, çocuklar için oyun bölümlerine, gölgelik ağaçlara, lastik döşemeli koşu pistlerine, lüks restorantlara ve muazzam birer sanat eseri olan çeşmelere ev sahipliği yapan park, inanılmaz derecede büyük bir alanı kapsamakta ve şehri ziyarete gelenlerin oldukça büyük ilgisini çekmektedir.

Barzan Kuleleri

Ziad Hunesh

Çölün ortasında yer alan bir şehir olarak Doha, sahip olduğu yüksek binalar ile dikkat çeken bir yerleşim yeridir. Çarpıcı gökyüzü ve komşu yerleşim yerlerinin muazzam manzaralarını seyir edebileceğiniz Barzan Kuleleri, kentteki en eski yapılardan biridir. 1910 -1916 yıllarında inşa edilmiştir ve eski dönemlerde gözetleme kulesi olarak inşa edilen yapı, günümüzde harika bir turistik yapıya dönüşmüş ve fotoğrafçılık, gözlemcilik ve maceraperestler tarafından oldukça beğenilmektedir.

Umm Salal Mohammed belediyesi sınırları içerisinde yer alan ve T şeklini almış olan yapı, Körfez bölgesindeki en ilginç ve istisnai yapı olarak kabul edilmektedir. Toplamda 3 seviyeden oluşmaktadır ve bir dış merdivene sahiptir. Kuleye çıktığınızda, bir yanınızda çölü diğer yanınızda modern evleri görebiliyorsunuz. Kulelerin arka tarafında ise palmiye ağaçları, dere, hayvanların yaşadığı yeşil bir alan da görülebilen unsurlar arasındadır.

Doha Kornişi

Wikimedia

Şehir merkezindeki en heyecan verici ve ilgi çekici kıyılardan birisi olan, palmiye ağaçları, geniş yollar ve yürüyüş alanları ile dizayn edilmiş Doha Corniche, 7 km uzunluğunda bir sahil kenarıdır. At nalına benzer bir şekilde tasarlanan yer, etrafında Doha’nın gelişmekte olan iş merkezlerine (West Bay), uluslararası havalimanına ve daha bir çok önemli yere olan bağlantılara sahiptir.

Ana caddesi Corniche’tir ve burada yürürken, bir tarafınızda deniz diğer tarafınızda küçük ve bir o kadar telaş içerisinde bir iş caddesi görebilirsiniz. Burası, kente gelenlerin atmosferi en iyi şekilde hissebileceği özellikler taşımaktadır. Patenciler, yürüyüşçüler ve akşam üzeri gezmek isteyenler için oldukça uygundur.

Nefes kesen Basra manzaralarının yanı sıra lüks restorantlar, kafeler, alışveriş merkezleri ve patiklar barındırmaktadır. Ayrıca muhteşem oteller, hükümet binaları gibi yapısal başyapıtlarla beraber çocuk oyun alanı, serin yeşil çimler ve önemli sanat eserleri görebileceğiniz İslam Sanatı Müzesi ve Katar Ulusal Tiyatrosu gibi muhteşem yapılara da ev sahipliği yapmaktadır.

İslam Eserleri Müzesi

Hunt-Amanda

Doha’nın kalbinde, Körfez’in 60 metre içerisine yapay bir ada oluşturularak kurulan ve 2008 yılında ziyarete açılan müze, türünün ilk örneği olarak ve tasarımcısının (Leoh Ming Pei) hayalgücü sınırlarını zorlayarak ortaya çıkardığı bir eserdir. 484.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır ve içerisinde yer alan eserler ile dünyanın en önemli İslam eserleri müzesi olmak üzere kurulmuştur.

Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife Al Thani’nin, ülkesini kültür başkenti haline getirmek amacı ile inşa ettirilmiş yapı, İslam hakkında geniş bilgiler içeren sanat eserlerine, çeşitli koleksiyonlara ve bu eserlerin korunmasını belgelendiren düzenlemeler ile görülmeye değerdir. Şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir ve ülkeyi ziyaret eden pek çok turist tarafından merakla ziyaret edilmektedir.

Tüplü Dalış

Qatar Marine

Tıpkı ülkemiz gibi, üç tarafı denizler ile çevrili olan Katar, deniz ile iç içe bir dünya gibidir. Başkent Doha ise, ekonomik bolluğun getirisi olarak bir çok farklı aktivitenin yapıldığı yerlerin başında gelmektedir.

Yerli halkında çok severek yaptığı, ülkeye gelen turistlerin mutlaka denemek istediği bir spor olan tüplü dalış, Basra Körfezi’nin sıcak, turkuaz ve tertemiz sularında yapabileceğiniz, oldukça ilginç sahnelere göz atabilme fırsatı sunan bir etkinliktir.

Qatar Divers, IDC Dalış Merkezi gibi popüler şirketlerin düzenlendiği turlara katılabilir ve Doha’daki en güzel kıyılarda dalış yapabilirsiniz. Dünya standartlarında hizmet veren kulüpler ve profesyonel eğitmenler eşliğinde yapabileceğiniz aktivite ile, deniz yaşamı ve Doha’nın sahip olduğu doğal güzellikler hakkında geniş bilgiler, fotoğraflar ve anılar elde edebilirsiniz.

Şeyh Faisal Bin Qassim Al Thani Müzesi

iLoveQatar

Ortadoğu’nun en muazzam ve eşsiz müzelerinden biri olan ve içerisinde maceracılar, kültür ve tarihi meraklıları, sanatseverler ve daha pek çok gezgin için bir şeyler barındırmasıyla ünlü olan müze, 1998 yılında kurulmuş olmasına rağmen Doha’nın simgesel yapılarından biri haline gelmiştir.

Al Samriya Çiftliği’nde yer alan büyük Katar kalesinde kurulmuş olan yapı, muhteşem dış cephesi ile dünyanın dört bir yanından turist çekmektedir. Müzenin kurucusu Şeyh Faysal, küresel önemi olan sanat ve eserler toplamaya adanmışlık ve tutkuya sahip Orta Doğu’nun en önde gelen iş liderlerinden biridir.

Nadir ve kıymetli koleksiyon parçaları, son 50 yıl içinde Şeyh Faysal’ın birçok ülkeye yaptığı yolculukları özetliyor. Şeyh Faysal’ın gelenek, kültür, tarih ve meşruiyete olan ilgisi, özellikle de İslami ve Katar’a ait gelenekleri korumak adına oluşturduğu eserler, müzenin istisnai koleksiyonları içinde kendini belli etmektedir.

Simaisma Aile Plajı

Bon-Voyage

Doha’nın en bilinen ve incecik kumu, sıcacık atmosferi ve su sporları için uygun yerleri ile ünlü Simaisma, kentin kuzeyindeki sessiz ve sakin bir bölgede yer almaktadır. Genellikle çocuklu ailelerin tercihi olan Simaisma, aslen küçük bir yerleşim yeridir ve plajından dolayı popülerlik kazanmıştır.

19. yüzyılda inci arayan dalgıçlar ve yerel balıkçılar tarafından kurulan köy, 1938 yılından günümüze kadar büyük bir ilgi artışına uğramıştır. Köye ulaşmak için, Doha otoyolunndan Al Khor’a doğru 21 km mesafe kat etmeniz gerekecektir. Doğal bir iskelesi bulunan plaja vardığınızda ise, büyüleyici bir güzelliğe sahip kumsal ve sıradışı renklere sahip bölgeler görebilirsiniz. Çocuklar için yapılmış park alanları ve plaj üzerinde yer alan palmiye ağaçları dikkat çekicidir. Ayrıca, manglovlardan oluşan küçük ormancıklar da göze çarpan detaylar arasındadır.

Al Shouyoukh Camii

Mai Kot Ni

 

 

Geleneksel İslam mimarisine uygun şekilde tasarlanmış bir yapı olan camii, Doha’nın batı körfezindeki Katar Spor Kulübü’nü görebileceğiniz bir tepe üzerinde durmaktadır. 20. yüzyılın ilk yarısında inşa edilen yapı, devasa kubbeleri, köpüklü yarım aylar, minare ve geniş avluları ile dikkat çekmektedir.

Heybetli bir görünüme sahip olan Al Shouyoukh, 18. yüzyılın öncülerinden İslami teolog ve reformcu İmam Muhammed İbn Abdul Wahhab’a atfen yaptırılmıştır. İslam içerisinde istenmeyen ve negatif olarak görülen yenilikleri engellemek isteyen birisi olarak bilinen Abdul Wahhab, İslam’ı sadece orjinal değerleri ile takip etmeyi yeğelemiş birisidir.

Tekrar camiye gelecek olursak, Arap ve modern mimarinin bir karışımı olarak karşımıza çıkan bir yapıya sahiptir. Kısa sürede Doha’nın simgelerinden biri haline gelen caminin en dikkat çeken ayrıntılarından birisi de çatısıdır. Şehrin bir çok yerinden görülebilmektedir ve gece aydınlatmaları ile otantik bir atmosfer oluşturmaktadır.

Zekreet Plajı

Online Qatar

Harika çöl mantarları ve incecik kumdan oluşan tepeler görebileceğiniz, ayrıca tarih öncesi yerleşim yeri kalıntıları ve muazzam manzaralar barındıran bir yer olan Zekreet Plajı, aynı zamanda Ras abruq  olarak da bilinen bir doğa harikasıdır.

Eski bir film setini andıran çevre düzenlemesinin yanında, yaban geyiklerinin yaşadığı ve ülkedeki Çevre Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış bölgesi ile de dikkat çekmektedir.

Katar’ın tamamen terk edilmiş, ancak gerçekten harika bir yerinde yer bulunmaktadır. Ziyaretçiler Amerikan batısındaki hayalet kasabalardan birine girmiş gibi hissediyorlar. Çalı topağı yerine anormal palmiye ağaçları ile bitmeyen kurak manzarada görsel bir şölen sunmaktadır. Şehir sınırlarını terkettikten sonra ise, 80 km ötede Zekreet’in solunda bir cami ve sağ tarafında ise Arap çadırlarını görebilirsiniz.

Film Şehri

Kirsten Amor

Film şehri, Zekreet yarımadasının çölünde bir kanyonun arkasında yer alan antik bir Arap köyünün çağdaş bir rekreasyonu gibidir. Katar’ın tamamen terk edilmiş gerçekten harika bir yerinde yer almaktadır. Ziyaretçiler Amerikan batısındaki hayalet kasabalardan birine girmiş gibi hissediyorlar; Tumbleweeds yerine anormal palmiye ağaçları ile hiç bitmeyen kurak manzarada görsel bir şölen sunar.

Çoğaltma köyünün ya büyük bir Hollywood yapımı ya da yerli bir Arap filmi ya da Katar’ın 2022 Dünya Kupası video promo’su olarak işlev göreceği fikirler arasında yer alıyor. Nedeni ne olursa olsun, şehrin geniş hatları, tenha konumu ve seyrek turizmi, ziyaretçilerin ana meydanında yürüdüğü zaman hissedeceği güzel duygular oluşturmaktadır.

Doha Kalesi

eganalexis

Doha’daki askeri kalıntılardan biri olan ve Al Koot kalesi olarak da bilinen Doha Kalesi, 19. yüzyılda bir polis karakolu olarak inşa edilen ve günümüzde bir müzeye dönüştürülen bir ziyaret noktasıdır. Doha’nın en ünlü yerlerinden biri olan Souq Waqif ve eski şehir bölgesinin ortasında bulunan yapı, Katar tarihinde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ülkenin ve kentin sismik kültürel değişimi ve başlangıcında varolan mimari ve kültürel üslup hakkında geniş bilgiler vermesi ile dikkat çekicidir.

1880’li yıllarda, Osmanlı yönetimi altındayken inşa edilen ve askeri bir savunma noktası görevi gören kale, daha sonraki dönemlerde hapishane olarak da kullanılmıştır. Günümüzdeki müze içerisinde cam sanatları, seramik ürünler ve yağlı boya tabloları görülecek sanat eserleri arasındadır.

Sadu dokuma halıları, Kuveyt Bedevi el sanatları, balıkçılık ekipmanları, ahşap süs eşyaları, alçı yakma tekniklerini gösteren sergiler ve tekne yapımını görebileceğiniz diğer eserler de dikkat çeken unsurlar arasındadır.

Doha Hayvanat Bahçesi

Qatar

Çocuklar ile ya da kendi başınıza geldiğinizin hiç bir önemi yok. Doha Hayvanat Bahçesi, Katar ve Doha’nın en eğlenceli ve keyifli vakit geçirebileceğiniz yerleri arasındadır. Aile dostu yere, şehir merkezinden 30 dk’lık bir sürüş ile ulaşabilir ve adeta minyatür bir hayvanlar alemine göz atabilirsiniz. En dikkat çekici hayvanlar ise çölde yaşayan türlerdir. 75 hektarlık bir alana yayılan havyanat bahçesi, restorasyon ve düzenlene çalışmaları kapsamında Rawdat Al Faras çiftliğine taşınmış ve daha sonrasında ise tekrar buraya kurulmuştur.

Üç farklı kıtanın doğal yaşamı ve hayvanlar alemi hakkında bilgiler edinebileceğiniz bu muazzam ziyaret noktasına mutlaka uğramalı ve buranın Doha tatilinizde kısa bir mola vermek için en uygun yerlerden biri olduğunu daima aklınızda tutmalısınız.

Lincoln Merkezi

St. Regis

New York City organizasyonu olarak Doha’da kurulan ve Lincoln Center’da yer alan caz topluluğu, Aziz Regis lüks oteller zinciri ortaklığı ile işletilen ve caz sanatını icra eden bir grup insan tarafından oluşturulmuştur.

Konserler, televizyon yayınları, kayıtlar ve haftalık ulusal radyo programları yapan topluluk, Doha’daki en önemli sanat organizasyonlarından biridir.

Doha tatilinizde Lincoln Center’a uğrarsanız, mutlaka görebileceğiniz bir yerde bulunan ve Grammy başta olmak üzere uluslararası bir çok ödül kazanmış bu topluluğu ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, okul caz festivalleri, çocuklar için konserler ve caz dersleri veren topluluk, Wynton Marsalis tarafından yönetilmektedir.

Katara Kültür Köyü

Kültür köyü, kentin kuzey tarafındaki inci ve batı körfezi bölgesinin doğu kıyılarında geri kazanılan kıyı arazisi üzerine inşa edilmiş ve 2010 yılında Arap dünyasında Doha Kültür Başkenti vesilesiyle açılmıştır.

Kültürler Vadisi olarak da adlandırılan Katara Kültür Köyü, özellikle gelenekler, tiyatro, sanat ve mimarlık meraklıkları için ilgi çekici olan ve herkesin ziyaret edeceği bir ziyaret alanıdır. Kültürlerin vadisi Katar kültürünü çok sayıda etkinlik içeren geleneksel mimariden çoğaltmak için kavramsallaştırılmıştır. Bu projenin yaklaşık 82 milyon ABD $ ‘lık bir bölümü, miras merkezleri, opera binası, kütüphaneler, anfi tiyatro, sanat galerileri ve diğer akademik olanakları oluşturmak için kullanılmıştır ve ayrıca kafeler, müze tesisleri, diğer işyerleri, yeşil alanlar ve bilgi merkezi gibi yerleri de bulunmaktadır.

Khalifa Uluslararası Stadyumu

RTE

Khalifa Stadyumu, (Ulusal stadyum olarak da bilinir) Katar Devleti’nin ilk çok amaçlı stadyumudur ve GCC futbol turnuvaları gibi birçok ulusal ve uluslararası etkinliğin yapıldığı yerdir. Adını Katar’ın eski Emir’i Halife bin Ahmed el Thani’den alan bu stadyum, Doha spor kent kompleksinin bir parçası ve Katar’ın dünya spor etkinlikleri için önde gelen bir yeri olma konusundaki kararlılığının bir kanıtıdır.

Doha spor şehri, Hamas su merkezi, Spor Bilimi ve Ortopedi Hastanesi, Aspire Dome (Dünya’nın en büyük kapalı çok amaçlı spor salonu) ve Aspire akademisi gibi çeşitli spor salonlarının bulunduğu Doha’nın Al-Waab bölgesinde yer alan çok amaçlı bir spor kompleksidir. Çarpıcı stili ve görkemli aydınlatmasıyla Khalifa Stadyumu, hem dünya klasmanında hem de spor alanındaki mimari olanakları için yeni bir kriter belirleyen yapılardandır. Bir stadyumdan daha fazlasıdır ve kendine özgü bir tarzı ve kendi sanatsal ayrıntılarına sahiptir.

Khor Al Udaid Plajı

Omeka

Khor Al Udaid, Katar’ın ve Doha’nın çöl harikası olarak kabul edilir ve kentin güney doğusunda 80 km’lik bir mesafede, stratejik bir konumda yer alır. Khor Al Udaid, ziyaretçilerin günlük hayatın sıkıntılarından uzaklaşabileceği, kendilerine zaman ayırabilecekleri huzurlu ve sakin ortamı ile ünlüdür. Orta Doğu bölgesinde mükemmel bir plaj kaçamağı arayanlar için Doha’daki Khor Al Udaid Plajı en popüler seçimdir.

Khor Al Udaid plajı, ziyaretçilerin plajların nasıl olması gerektiğine dair farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Plaj, sabah saatlerinde bir gölün kıyısında bir beldeye benziyor. Suyun akışı, “iç deniz” olarak bilinen şeyin oluşmasını sağlıyor. Denize sıfır olan çöl, yine 40 metre yüksekliğindeki çeşitli büyüklükteki olağanüstü kum tepeleriyle ıssız bir toprak parçası haline geliyor. Gece boyunca, ay ışığı ve yıldızlar ziyaretçiler için unutulmaz bir sonsuzluk duygusu yaratır. Güneşin doğduğu veya battığı her seferinde kum tepeleri harika bir renk yelpazesinde ışıldar. Sahildeki garip bir yer olan plaj bölümüne, dört tekerlekli bir araba ile çöl safarisini ziyaret edenleri anımsatan bir turla ulaşılabilir.

Mathaf Arap Modern Sanat Müzesi

My Art Guides

Doha’daki Arap Modern Sanat Müzesi, dünyanın her yerinden en değerli sanat arşivi ile türünün ilk örneği olarak kabul edilen bir müzedir. Mathaf (‘mat-haf’ olarak telaffuz edilir ve “müze” anlamına gelir), diyalog ve uluslararası modern ve çağdaş sanat hakkında bilgi edinmek için oldukça uygun bir alan olarak kullanılmasının yanı sıra, Arap diasporası ve ötesindeki sanatçılar için bir platform olarak hizmet ettiği düşünülmektedir.

Mathaf 30 Aralık 2010’da hizmete girmiştir ve şu anda 19. yüzyıldan kalma 6 bin 300 Arap sanatı eserine sahiptir. Ayrıca atölye çalışmaları ve derslerle akademik gelişimi teşvik etmek için bir araştırma merkezi kurulması planlarını da içermektedir. Katar’ın Emir’i Muhammed bin Ali Al Thani, sanatçı ve tutkulu bir sanat koleksiyoncusu olan Arap sanatçıların uzun süreli koruyucusu ve modern Arap sanatının zengin ve temsili bir hazine evi olarak sanatçılara ve halka hizmet edebilecek bir koleksiyon oluşturmaya başlayan kişi olarak kabul edilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here