Katar, bulunduğu konum ve sahip olduğu iklim şartlarından dolayı pek alışık olmadığımız sıcak havalar barındıran bir ülkedir. Bu yüzden, yaz aylarında dikkat etmeniz gereken pek çok husus bulunuyor. Sokakların bomboş olduğu zamanlar görebilirsiniz. İnsanlar, bunaltıcı sıcaktan kaçmak için ev ve iş yerlerinde kalmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden seyahatinizin gerçekleşeceği tarihlerdeki hava durumunu kontrol etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Toplu taşıma, sanılanın aksine neredeyse hiç yok denecek kadar az. Bunun sebebi ise, ekonomik refahın bir getirisi olarak araba ve petrol fiyatlarının oldukça düşük olması. Benzin fiyatları o kadar ucuz ki, araba sürmemek için hiç bir neden yok. Taksiler, alternatif olarak kullanılan ulaşım araçlarıdır. Ancak, başkent Doha dahil hiç bir yerde kolay bulunan bir yol değildir. Sokakta yürürken taksi çevirmek gibi bir lüksünüzün olmayacağını unutmamalısınız. Hatta, yurda dönüşünüzde, hava alanına taksi ile ulaşım sağlamak istiyorsanız, bir gün öncesinden yer ayırtmanızda fayda var. Alışveriş merkezlerinin etrafında birden fazla taksi görebilirsiniz ancak binebileceğinizin bir garantisi bulunmuyor.

Katar’da yapılabilecek en iyi aktivite, Doha’nın merkezinde yer alan korniş civarında turlamak ve şehrin manzarasının tadını çıkarmaktır. Özellikle, sonbahar aylarında 20-25 derecelerde seyreden hava sıcaklığı ve akşam saatlerinde başlayan şehir aydınlatmaları ile liman ve çevresi gerçekten görülmeye değer manzaralar oluşturmaktadır. Dışarıda oturan insanların ezici üstünlüğünü erkeklere aittir. Kadınlar, genel olarak alışveriş merkezlerinde vakit geçirmeyi ve çocukları ile birlikte doğal yaşam parkları gibi yerleri ziyaret etmeyi tercih ediyorlar. Haftasonları, Doha merkezi büyük bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor.

Yaz ayları, genel itibari ile aşırı sıcaklıkların görüldüğü dönemdir. Bu yüzden ülkeyi ziyaret etmenin en iyi zamanı sonbahar aylarıdır. Bunaltıcı hava yerini daha serin ve güzel bir atmosfere bırakıyor. Küçük şehirlerde konaklıyorsanız, Doha’ya ulaşmak için en iyi zaman ise akşam üzeridir. Çünkü yaz aylarında gelmiş iseniz, gündüz vakitlerindeki bunaltıcı havadan dolayı pek rahat bir yolculuk geçiremeyebilirsiniz.

Şehirlerdeki yaşamın genel görüntüsü ise, modern ve otantik giyim tarzlarının bir karışımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sokakta gördüğünüz erkeklerin bir çoğu ‘kandura’ denilen bir kıyafet giyerler. Kadınlar ise, siyah renkli, sadece gözlerinin görülebildiği bir çarşaf giymeyi tercih ederler. Elbette ki, normal kıyafet giyen insanlar da görebilirsiniz. Ancak, hemen hemen hepsinin Katar vatandaşı olmadığına emin olabilirsiniz. Kadınlar, spor salonları, yürüyüş parkurları, müzeler, plajlar ve daha bir çok sosyal alanda bu giyime tabi tutulmuştur. Ek bir bilgi olarak Katarlı bir kadın, sosyal haklarından ve devlet yardımlarından muaf olacağını bildiğinden dolayı yabancı bir vatandaş ile birliktelik kurmak istemez.

Alkollü içecekler, Katar’daki en pahalı market ürünlerinin başında gelmektedir. Dolayısı ile bu konu birçok organizasyonel sorun ve tartışmaya yol açmaktadır. Dünya çapında bir istekliliğe sahip bir Müslüman ülkenin futbol taraftarlarının alkol almasına izin verebileceği ortaya çıkıyor. Bugüne kadar hiç kimse alkolsüz Dünya Kupası’nı görememiş, bu nedenle taraftarlar için özel alkollü bölgeler düzenlenecektir. Çok geniş çapta tartışılmayan ama yine de bir mesele Katar’ın eşcinselleri açığa çıkarmak ve ülkeye girmelerini yasaklamak için tıbbi testler yürütme beyanıdır. Şeriat eşcinsel ilişkileri kabul etmez, çünkü Katar kanunu yasadışı olarak kabul eder. En ilginç olanı, Katar makamlarının ne tür testler yapmak istediğidir.

Ve sadece Dünya Kupası hazırlıklarına değil, ülkedeki tüm işverenlerle büyük çapta mücadele edilen en büyük tartışma, modern köleliktir. Kafala sistemi ya da göçmenler için çalışma sistemi, aslında köleliğe çok benziyor. Katar’a gelen işçiler sponsorlarına bağımlıdırlar. Sıklıkla pasaportlarını alıp mutabakata göre çok daha az para ödeyen veya hiç bir şey ödemeyen işverenler yer alıyor. Pasaportsuz olarak bir işten çıkamaz veya başka bir iş alamazlar. Tek seçenek, yemek için sık sık zorlanan ve düzgün bir şekilde ödeme yapmak ya da pasaportu geri almak için umut veren zorlu koşullarda kalmak ve çalışmaktır. Dünya Kupası hazırlıklarında yüzlerce çalışanın zaten hayatını kaybettiği iddia ediliyor. FIFA, insan hakları örgütleriyle birlikte bu tür uygulamalar için mücadele ediyor. Bu üzücü noktaya son vermek, Katar’ı ziyaret etmekten vazgeçmek istemiyoruz. Limandaki eski ahşap tekneleri ziyaret etmek, İslam Sanatı Müzesi’ni ziyaret etmek, eski çarşıda alışveriş yapmak, yapay adadaki İnci adasına adım atmak ve dayanılmaz sıcağı hissetmek kesinlikle ülkeyi ziyaret etmek için yeterli sebeplerdir. Bir çok kişinin oraya gitmesi için en uygun zaman Aralık’tan Şubat’a kadar olan zamandır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here