Katar’a Ne Zaman Gidilir?

Katar, yoğun sıcak yazlar ve düşük yıllık yağışlarla kuru, sıcak ve subtropikal bir çöl iklimi yaşanan bir ülkedir. Bu iklimsel ekstremitelerin önüne geçmek için, ilkbahar ve sonbahar sıcaklıklar uygun ve akşamları serinken, Katar’ı ziyaret etmek için en iyi mevsimdir. Katar’ı ziyaret etmek için en iyi aylar Nisan ayı başlarında Kasım’a kadar olan kısımdır. Bu iklim koşulları, ülke çapında gezi ve açık hava aktivitelerine uygun koşullar oluşturu ve bunlar Katar’da en yüksek turizm sezonu olarak kabul edilir. Ancak, Antalya’nın yazından dahi sıcak bir havanın oluştuğu Temmuz ve Ağustos ayları, dikkat edilmesi gereken dönemlerdir.

Yaz ayları (haziran-eylül) minimum yağış alır ve çok sıcaktır. Günlük maksimum sıcaklıklar rahatlıkla 40°C veya daha fazlasına ulaşabilir. Kış (aralık-şubat) nispeten daha serin ve sıcaktır, ortalama sıcaklık 23 ° C’dir. Kimi zaman şiddetli rüzgarlar ve gök gürültülü fırtınalar ile birlikte kış aylarında (yılda yaklaşık 80 milimetre ortalama) yağış düşebilmektedir. İlkbahar ve sonbahar ayları sıcak, çoğunlukla kuru ve gezip-görmek için hoş zamanlardır.

Haziran ayından eylül ayına kadar olan yaz aylarındaki aşırı sıcak ve kuru hava koşullarından dolayı bu süre Katar’da nüfusun ve turizmin yoğun olmadığı bir dönem olarak kabul edilmektedir. Ortalama olarak, sıcaklık 37 ila 42 derece arasında değişir, ancak bazı istisnai günlerde 50 dereceye kadar yükselebilir. Sokaklarda pek fazla insana rastlamak mümkün değildir. Yerliler, daha serin bölgelere tatile gider ve geriye sadece çalışan Katarlılar ile göçmen işçiler kalır.

Ülkeye kış aylarında geliyorsanız, sıcak tutacak giysiler ve yağmurluk taşımanızı tavsiye ederiz. Küçük bir ülke olduğu için Katar’ın havasında her zaman küçük bir bölgesel varyasyon vardır. Ülkenin kıyı bölgeleri, iç bölgelere göre biraz daha serin olabilmektedir. Ramazan’ın gerçekleştiği kutsal ay da Katar’ı ziyaret etmek için harika bir zaman. Şehrin dini ve kültürel geleneklerine tanıklık etmek için en uygun zaman bu aydır.

Başkent Doha, anakaraya bağlanan bir adada lüks oteller, mağazalar ve marinaların yoğunlaştığı Pearl Qatar’a ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca yıl boyunca büyük festivallerin gerçekleştiği yer bu şehirdir. Ağırlıklı olarak İslami bir nüfus sahibi olarak, Katar’daki kutlamalar genellikle doğası gereği dindar olmakla birlikte, bölgenin derin kültür tarihi etrafında da dönmektedir. Yıl boyunca birçok Katar tatil ve etkinliği vardır. Bunlardan bazıları dini olarak sayılırken, diğerleri Katar’ın dünya çapında tanınan bir hedef olarak büyüyen şöhretini göstermektedir. Tıpkı ülkemizdeki Ramazan olarak bilinen oruç dönemi, ülkedeki en önemli zaman dilimidir. Diğer yandan Katar’ın modern gelişimini vurgulamak adına her yıl binlerce uluslararası ziyaretçiyi çeken Tribeca Film Festivali de, ülkedeki uç noktalardan biridir.

Eid Ul Fitr – Ramazan Bayramı

The Peninsula Qatar

Ramazan ayının sonunda, üç tam gün süren Eid Ul Fitr olarak bilinen büyük bir dini kutlamadır. Tam gün, Suudi Arabistan’da Ramazan ayının 28’inci veya 29’uncu günü Hilal ayının görülmesiyle belirlenir. Hemen hemen tüm işletmeler yakın ve tüm aileler şölen, hikaye anlatımı ve oyunlar için bir araya gelir. Yeni abiyeler, elbiseler ve geleneksel kıyafetler tercih edilir. Müzisyenler ve aktörler konserler ve oyunlar düzenlerken, sahil boyunca uzanan ve kornişte yer alan alışveriş merkezleri ve büyük pazarlar, ışıklar, afişler ve gösterilerle süslenmektedir.

Eid al Adha – Kurban Bayramı

Sher Khan

Ülkemizde de resmi bir tatil günü kabul edilen, kısaca bildiğimiz kurban bayramıdır. Katar’daki Müslümanlar bu geleneği, inek veya keçi gibi bir hayvanı keserek ve eti aile, akrabalar ve yoksullar arasında bölerek kurban ederler. Daha önceki Eid ul Fitr’de olduğu gibi, bu tatil günü gıda, dua ve yeni kıyafetlerle kutlanan özel bir ulusal bayramdır.

Ulusal Gün

Maria Morgado

Kurucu Günü olarak da bilinen Ulusal Gün, 18 Aralık’ta her yıl kutlanmaktadır. Festival, İngilizler’e karşı kazandığı zaferin ardından, günümüz ülkesinin yolunu çizen Şeyh Jassem bin Mohamed bin Thani’yi Katar’ın babası olarak kabul etmesinden doğan bir gelenektir. Tarihi olaylar yeniden canlandırılmakta ve havai fişekler gökyüzünü aydınlatmaktadır. Ulusal Gün, 3 Aralık 1971’de İngiltere’nin bağımsızlığını kabul eden Bağımsızlık Günü olarak bilinen eski bir kutlamanın yerine düzenlenmektedir.

Katar Sanat Festivali

Middle-East Art & Painters Society

Ülkedeki yerel sanatçılar son derece yetenekli kabul edilmekte ve bu yüzden Katar her Aralık ayında Sanat Festivali’ni düzenlemektedir. Sanat galerileri ve müzelerin çoğu, yerel sanatsal yetenekleri sergilemek için etkinlik boyunca sergiler düzenlen mekanlara dönüşüyor. Etkinlik ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi yakınlardaki Arap uluslarının sanatçılarını da ağırlamaktadır.

Doha Kültür Festivali

QVision Productions

Her yıl Mart ayı boyunca, Katar’ın başkenti Kültür Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Binlerce ziyaretçi çeken bu önemli festival, bölgenin kültürel eşsizliğini gözler önüne seriyor. Geleneksel müzik, dans, kostümler ve yemekler çoğunlukla etkinlik boyunca gözünüze çarpacak en detaylı unsurlardır.

Doha Tribeca Film Festivali

Livia Bloom Ingram

Doha Tribeca Film Festivali, Orta Doğu’nun en etkileyici uluslararası etkinliklerinden biridir. Film meraklıları, aktörler, eleştirmenler ve yönetmenler, Doha’da Ekim ayı boyunca düzenlenen bu yıllık etkinliğin tadını çıkarmak için dünyanın dört bir yanından geliyorlar. Toplamda beş gün sürüyor ve festivalin başlangıç tarihi 2009. Yine de, saygın bir küresel film festivaline dönüştüğünü ve oldukça popüler hale geldiğiniz söylemek mümkün.

Katar Deniz Festivali

etnow

2010 yılından itibaren Katar Deniz Festivali her yıl Mart ayında gerçekleşmektedir. Doha sahili boyunca ünlü Katara Kültür Köyü’nde yapılmaktadır. Müzik performansları, havaifişek gösterileri, suda yaşayan hayvan görüntüleri ve diğer birçok özellik etkinlikte yer almaktadır. Her yıl, bu ilginç festival daha da büyüyor.

Katar Masters Golf Turnuvası

SportAsia

Şubat ayında, Doha Golf Kulübü Katar Masters Golf Turnuvasına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en iyi profesyonel golfçülerinin birçoğu, 1998’den beri faaliyet gösteren bu turnuvada Doha’ya akın ediyor. Bu etkinlik için binlerce ziyaretçi Katar’ın başkentine geliyor. Masters Turnuvası binlerce seyirci için oldukça saygın bir etkinlik olduğundan, Doha’da konaklamak için önceden rezervasyon yapılmalıdır.

Katar Açık Tenis Turnuvası

RAFAEL NADAL FANS

Khalifa Uluslararası Tenis ve Squash Kompleksi’nde gerçekleşen Katar Açık Tenis Turnuvası, Ocak ayında düzenlenen popüler bir tenis etkinliğidir. Sporun en büyük isimlerinin birçoğu müsabakada Doha’ya geliyor, bu da binlerce tenis severin Katar başkentine gitmelerini sağlıyor. Örneğin Roger Federer, Katar Tenis Açık’ta her yıl maç yapan bir isimdir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here