Katar, sahip olduğu kozmopolit yapısı ve kültürel etkileşimler sonucunda ortaya çıkmış bir sosyal yaşamı olan bir Arap ülkesidir. Dünyada kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ilk 3 ülkeden biri olan ve altın, mücevher, inci ve gümüş başta olmak üzere bir çok kuyumun bulunduğu yer olarak alışveriş tarzınıza yeni bir soluk getirmenize sebep olacaktır. Zira, turistik bölgelerinde görebileceğiniz kartpostal, takı, kahve ve magnet gibi klasik hediyeliklerin dışında bir çok seçenek bulabilirsiniz. Ülke, oldukça pahalı bir yerdir. Bu yüzden maddi statünüze olabildiğince dikkat etmelisiniz ve harcamalarınızı iyi ayarlamalısınız. Alışveriş konusunda da başı çeken yer Doha’dır. Al Asmakh ve Al Ahmed Caddeleri arasında, Doha’nın tam kalbinde yer alan Souq Waqif, ülkenin yerlileri ve ziyaretçileri için bir alışveriş cennetidir.

Ülkede en çok tercih edilen alışveriş ürünlerinin başında, yukarıda da bahsettiğimiz gibiş altın, inci ve mücevher gelir. Katar, bir çok otoriteye göre dünyanın inci başkenti olarak kabul edilir. Altın kadar pahalı olmamasının yanında müthiş görüntüsü ile dikkat çeken inci, ülkede alabileceğiniz en değerli ürünlerden biridir. İnci dışında altın, kehribar, ve diğer kıymetli taşlardan yapılmış eşyaları, kolye, küpe ve gerdanlıklar gibi geniş bir skalayı da tercih edebilirsiniz.

Katar’ın bir diğer popüler alışveriş ürünü ise, çokça çeşidi bulunan ve tamamı orjinal sayılabilecek baharatlardır. Acı biber, kakule, tarçın, kimyon, safran ve diğer bir çok baharattan satın alabilir ve ailenize, arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Doha başta olmak üzere bir çok yerleşim yerinde baharatçılar karşınıza çıkacaktır. Satın alırken, görevliye aldığınız ürünün hediye olacağını belirtebilir ve özel olarak paketlemesini rica edebilirsiniz.

Ülkemizde de oldukça yaygın olan ancak anavatanı olarak Arap Yarımadası’nın vazgeçilmez ürünlerinden biri olan kahve fincanları, cezve ve diğer yan ürünleri, Katar’a gelen turistlerin dikkatini çeken en ilginç görünümlü ürünlerden biri olarak kabul ediliyor. Zamanında Osmanlı himayesinde bulunan ve bu durumun büyük etkisi altında kalmış olan Katar halkı, misafirperverlik ve ağırlama törenlerine büyük önem vermektedir. Günlük hayatta, işyerinde içtikleri bir kahvenin dahi özel bir sunumunu görebilirsiniz. Acı ve harika bir aromaya sahip olan yerli kahvelerden edinebilir ve özellikle işlenmiş kahve fincanlarından ve cezvelerinden satın alabilirsiniz.

Abaye, Arap dünyasının vazgeçilmez kadın elbiselerinden biridir. Çarşafa benzerliği ile dikkat çeken elbise, aslında daha modern ve genişletilmiş ürün yelpazesi ile karşımıza çıkmaktadır. 100 QAR’dan binlerce QAR’a kadar değişen fiyatları ile tasarım ve kalite aralığını bulabilirsiniz. Ülkede en iyi abaye ürünlerini Souq AL Dira’da bulabilirsiniz. Özellikle haftasonları büyük bir ilgi gören alışveriş merkezinde kalitesi değişen binlerce türdeki abayeye göz atabilirsiniz. Ayrıca şal ve paşmina keçisinden elde edilen yünlerle yapılan ürünlere de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye’de de oldukça yaygın olan ve son yıllarda büyük bir ilgi gören nargilenin anavatanı olan Arap Yarımadası ve Katar’ın en eski ve en popüler geleneklerinden biridir. Nargile kültürü, yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Ülkedeki evlerin çoğunda mutlaka bir nargile bulunur ve ülkeye gelen bir çok yabancı turist için ilgi odağı haline gelmiştir. Parti mekanlarında, restorant ve kafelerde de görebileceğiniz süslü nargile malzemelerinden ve aletlerinden satın alarak evinize götürebilir ve ülkemizdekiler ile arasındaki farkları gözlemleyebilirsiniz. Hediyelik eşya satan dükkanlar dışında, herhangi bir züccaciye mağazasında da denk gelebilirsiniz. Kişiye özel dekore edilmiş türleri gibi bir çok farklı alternatifi bulunan nargilenin, koleksiyoncular için mükemmel bir fırsat olduğunu hatırlatmak isteriz.

Katar’daki alışverişinizi uzun süre kendini koruyabilecek bir yiyecekten yana tercih ediyorsanız, mutlaka hurmaları denemelisiniz. Ülkenin elverişli toprakları sayesinde en kaliteli hurmalar elde edilir ve çok ucuz fiyatlara bulunabilmektedir. Leziz aroması ve sağlık açısından faydaları ile hurma, Katar’daki en yaygın yiyecek türlerinden biridir. Lif, potasyum, demir ve magnezyum kaynağı olan hurma, vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Ülkemizde Ramazan ayı boyunca piyasada görülen hurma, Katar’da neredeyse yıl boyunca satın alınabilecek bir hediyelik üründür.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here