Katar hakkında en çok merak edilen konulardan birisi olan gece hayatı, Avrupa gibi yerler ile kıyaslandığında daha sönük bir yapıya sahiptir. Ancak bu, ülkeye vardığınızda parti yapamayacağınız veya akşam saatlerinde açıkhava aktivitelerine katılamayacağınız anlamına gelmez. Batı dünyasından Katar’a gelen turistler için en önemli hususlardan birisi alkoldür. Sadece bazı marketlerde ve lüks otellerde satın alabileceğiniz alkol, bu kriterlerin yanı sıra oldukça pahalı bir üründür. Dini açıdan oldukça büyük kuralların geçerli olduğu ülkede yaşayan yabancılara ait bazı bölgelerde daha rahat bir ortam oluşmuşken, Doha dışındaki yerleşim yerlerinde istediğiniz canlılığı bulamayabilirsiniz.

Bir çok Arap ülkesinde olduğu gibi, Katar’da da gece hayatı kısıtlamalar ile geçen bir zaman dilimidir. Ülke nüfusunun yüzde 67’si Müslümanlardan ve geri kalanı Hindular, Hristiyanlar ve Budistlerden oluşur. Ülkedeki ‘resmi’ din İslam olduğundan ötürü bir çok mekanda alkol satılmadığını farkedebilirsiniz. Ancak, ülkeye gelen turistleri memnun etmek adına gece eğlencelerinin düzenlendiği özel yerler bulunmaktadır. Doha, Katar’ın gece hayatı ile ilgili olarak bir istisna kabul edilebilir. Şehirde yer alan birkaç bar ve gece kulübüne gidebilme imkanınız var. Bu yüzden kent, ülkeye gelen genç nüfusun en çok tercih ettiği ziyaret noktalarından biri haline gelmektedir.

Bir kez daha hava şartlarına değinmek gerekiyor. Eğer Katar’a yaz aylarında gelmiş iseniz, akşam saatlerinde dahi hava sıcaklığının 25 derecelerde seyir ettiğini belirtmekte fayda var. Akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz ve canlı Arap müzikleri dinleyebileceğiniz bir çok restorant ve kafe, bu durumdan ötürü klima ve vantilatörlerini açık bulundurmaktadır. Gönül rahatlığı ile gidip zaman geçirebilirsiniz. Lüks oteller, yerli halkı ve turistleri de cezbeden kurum içi kulüplere sahip oldukları için, gece hayatına katkıda bulunuyorlar. Ritz-Carlton Doha’daki “Admirals Club”, şehrin popüler gece kulüplerinden biridir. Batı dünyasında geniş bir yer kaplayan erkek ve kadınların arkadaş edinmeleri gibi bir kültür, burada da mevcut durumda.

Doha, ülkenin başkenti ve en yoğun nüfusun bulunduğu yer olarak ziyaretçilerin en çok tercih ettiği destinasyondur. Sonbahar aylarında ülkeyi ziyaret eden turistlerin yapmayı en çok sevdiği şeylerden birisi, korniş bölgesinde ve yapımı devam eden ancak bazı bölgeleri kullanılabilir durumda olan İnci Adası’nda akşam yürüyüşleri yapmaktır. Bir çok alışveriş noktası ve restorant geç saatlere kadar hizmet verirken, şehir aydınlatmaları ve Basra Körfezi’nin hafif esintileri ile harika zamanlar geçirebilirsiniz. Katar, ne çok hızlı ne de çok yavaş bir gece hayatı barındırmaktadır. Orta düzeyde bir eğlence için en iyi noktalardan biridir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here