Günümüzden 10 yıl öncesine kadar bir çok kişinin adını dahi duymadığı, duyanların ise pek merak etmediği bir yer olan Katar, son yıllardaki gelişmeler ile birlikte popüler bir tatil merkezi haline gelmiştir. Başkenti Doha, ülkeyi ziyaret etmek isteyen gezginler için bir başlangıç noktasıdır. Toplam nüfusu 2,6 milyon olan Katar’ın ekonomi, turizm, kültür ve alışveriş merkezi Doha ve çevresinde gelişmiştir.

Diğer bölgesel yönetim merkezleri ise, sadece ticari açıdan birer durak olarak kullanılmaktadır. Yerli halkının büyük bölümü işveren konumundayken, ülkenin iş gücü ise göçmenler üzerine kurulmuştur. Dünyaca ünlü gezilecek yerleri arasında İslam Sanatı Müzesi gibi yerler örnek gösterilebilir. Bir zamanların çöl deryası olan Katar, günümüzde modern gökdelenlerinin, yaşam alanlarının ve spor aktivitelerinin merkezi olmaya aday hale gelmiştir. Çöl safarilerinin yaygın olarak yapıldığı ülkede, son yıllarda yapılan yatırımlar ile futbol da büyük ilgi görmeye başlamıştır. Ünlü markaların alışveriş mağazaları, restoran ve kafelerinin sayısı da artmaya devam etmektedir.

Ülke, Doha başta olmak üzere 7 farklı yönetim bölgesine ayrılmıştır ve şehirler birbirlerine bağlı şekilde yönetilir. Görülmesi gereken ve Doha’ya oldukça yakın konumlarda yer alan Duhan, El Hor, El Vakra ve Museyid’i de ziyaret edebilir, kısa süreli veya günlük geziler düzenleyebilirsiniz. Bütün bu şehirler birbirlerine çok yakındır ve araç ile oldukça kısa sürelerde ulaşım sağlanabilmektedir.

Ülkedeki gezilecek yerler hakkındaki bilgilere, bir şehir statüsüne sahip olmayan ancak UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Zübare ile başlayabiliriz. Burası, ülkenin Medinet eş Şemal belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve oldukça büyük öneme sahip olan bir arkeolojik alandır. Zübare’nin tarihi ise 18. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Yapılan kazılar sonucunda elde edilen verilere göre, Kuveyt’ten buraya gelen tüccarlar tarafından kurulduğu anlaşılan kent, 2013 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Doha’dan Zübare’ye ulaşmak için, ülkenin kuzeybatısına doğru 105 km yol katetmeniz yeterli olacaktır. Ülkeye gelen bir çok turist tarafından ziyaret edilen alanda, eski tarihlerden kalma bir çok eser ve anlatım görebilirsiniz.

Basra Körfezi kıyısındaki harika konumu, modern ve hızlı bir şekilde gelişen şehir yapılanması ve dünyanın en yüksek gelirlerine sahip toplumlardan birinin yer aldığı Doha, Katar’ın başkenti ve nüfus bakımından en büyük kentidir. 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan şehir, büyük bir inşaat sahasına dönüşmüş gibi görünse de, tarihten bu yana ev sahipliği yaptığı turistik cazibe merkezleri ile görülmeye değer bir çok unsur barındırmaktadır. Bir gezgin olarak, Katar ve Doha’nın doğal çevresini keşfedebilir, kente gelen bir çok turistin yaptığı gibi çöl safarilerine katılabilir veya bovling, bilardo, tenis, gol sahaları veya buz pateni pistleri gibi gelişmiş alanlarda spor aktiviteleri yapabilirsiniz. Ayrıca, yerli halkın da katıldığı plaj ve havuz başı partilere katılabilirsiniz. Küçük bir yüzölçümüne sahip olmasına karşın, Basra Körfezi’nin muhteşem manzaraları eşliğinde konaklayabileceğiniz bir çok gökdelen veya yemek yiyebileceğiniz restorantlara dahil olabilir ve kenti ayaklarınız altında görebilirsiniz. Oldukça pahalı bir yer olmasına rağmen, görülmeye değer bir çok unsur barındırdığı için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir destinasyondur.

Şehir merkezindeki en heyecan verici ve ilgi çekici kıyılardan birisi olan, palmiye ağaçları, geniş yollar ve yürüyüş alanları ile dizayn edilmiş Doha Corniche, 7 km uzunluğunda bir sahil kenarıdır. At nalına benzer bir şekilde tasarlanan yer, etrafında Doha’nın gelişmekte olan iş merkezlerine (West Bay), uluslararası havalimanına ve daha bir çok önemli yere olan bağlantılara sahiptir. Ana caddesi Corniche’tir ve burada yürürken, bir tarafınızda deniz diğer tarafınızda küçük ve bir o kadar telaş içerisinde bir iş caddesi görebilirsiniz. Burası, kente gelenlerin atmosferi en iyi şekilde hissebileceği özellikler taşımaktadır. Patenciler, yürüyüşçüler ve akşam üzeri gezmek isteyenler için oldukça uygundur. Nefes kesen Basra manzaralarının yanı sıra lüks restorantlar, kafeler, alışveriş merkezleri ve patiklar barındırmaktadır. Ayrıca muhteşem oteller, hükümet binaları gibi yapısal başyapıtlarla beraber çocuk oyun alanı, serin yeşil çimler ve önemli sanat eserleri görebileceğiniz İslam Sanatı Müzesi ve Katar Ulusal Tiyatrosu gibi muhteşem yapılara da ev sahipliği yapmaktadır.

Harika çöl mantarları ve incecik kumdan oluşan tepeler görebileceğiniz, ayrıca tarih öncesi yerleşim yeri kalıntıları ve muazzam manzaralar barındıran bir yer olan Zekreet Plajı, aynı zamanda Ras abruq  olarak da bilinen bir doğa harikasıdır. Eski bir film setini andıran çevre düzenlemesinin yanında, yaban geyiklerinin yaşadığı ve ülkedeki Çevre Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış bölgesi ile de dikkat çekmektedir. Katar’ın tamamen terk edilmiş, ancak gerçekten harika bir yerinde yer bulunmaktadır. Ziyaretçiler Amerikan batısındaki hayalet kasabalardan birine girmiş gibi hissediyorlar. Çalı topağı yerine anormal palmiye ağaçları ile bitmeyen kurak manzarada görsel bir şölen sunmaktadır. Şehir sınırlarını terkettikten sonra ise, 80 km ötede Zekreet’in solunda bir cami ve sağ tarafında ise Arap çadırlarını görebilirsiniz.

Katar’da mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerlerden biri de Film Şehri’dir. Burası, Zekreet yarımadasının çölünde bir kanyonun arkasında yer alan antik bir Arap köyünün çağdaş bir rekreasyonu gibidir. Katar’ın tamamen terk edilmiş gerçekten harika bir yerinde yer almaktadır. Ziyaretçiler Amerikan batısındaki hayalet kasabalardan birine girmiş gibi hissediyorlar; Tumbleweeds yerine anormal palmiye ağaçları ile hiç bitmeyen kurak manzarada görsel bir şölen sunar. Çoğaltma köyünün ya büyük bir Hollywood yapımı ya da yerli bir Arap filmi ya da Katar’ın 2022 Dünya Kupası video promo’su olarak işlev göreceği fikirler arasında yer alıyor. Nedeni ne olursa olsun, şehrin geniş hatları, tenha konumu ve seyrek turizmi, ziyaretçilerin ana meydanında yürüdüğü zaman hissedeceği güzel duygular oluşturmaktadır.

Tarih ve sanatseverler için bir diğer ziyaret noktası olan Kültür köyü, kentin kuzey tarafındaki inci ve batı körfezi bölgesinin doğu kıyılarında geri kazanılan kıyı arazisi üzerine inşa edilmiş ve 2010 yılında Arap dünyasında Doha Kültür Başkenti vesilesiyle açılmıştır. Kültürler Vadisi olarak da adlandırılan Katara Kültür Köyü, özellikle gelenekler, tiyatro, sanat ve mimarlık meraklıkları için ilgi çekici olan ve herkesin ziyaret edeceği bir ziyaret alanıdır. Kültürlerin vadisi Katar kültürünü çok sayıda etkinlik içeren geleneksel mimariden çoğaltmak için kavramsallaştırılmıştır. Bu projenin yaklaşık 82 milyon ABD $ ‘lık bir bölümü, miras merkezleri, opera binası, kütüphaneler, anfi tiyatro, sanat galerileri ve diğer akademik olanakları oluşturmak için kullanılmıştır ve ayrıca kafeler, müze tesisleri, diğer işyerleri, yeşil alanlar ve bilgi merkezi gibi yerleri de bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here