Ortadoğu’nun en ilgi çekici yerlerinden biri olma yolunda ilerleyen, sahip olduğu Arap kültürünün yanı sıra, Batı’nın da bir çok etkisi altına giren toplumu ile karmaşık bir ülke haline gelmiştir. Ülkenin yemek kültürü, Orta Doğu’ya ait Katar, Arap Kültürünü ve Bedevilerin geleneğinin bir karışımı olarak karşımıza çıkıyor. Yerliler her zaman bir Arap dokunuşuyla sunulan lezzetleri tadabilmektedir. Kademeli olarak, gurbetçiler de yerel pazarda karşılaştıkları yemeklere ya da ünlü Arap restoranlarında yemek yemeyi tercih etmektedirler.

Machboos

Contessina

Machboos ya da bizim bildiğimiz şekliyle Kabsa gibi bazı yemekler, çoğu gezginin ve yerlinin damak zevkine hitap eden türlerdendir. Katar’da kahvaltı genellikle yoğurt, peynir, zeytin ve kahve içeren hafif bir öğün, öğle yemeğinde ise ana yemek, meze ve kuzu ya da tavuk güveç gibi ana yemeklerden oluşur. Akşam yemeğine gelince, Ramazan ayı ya da özel günler haricinde, genellikle hafif bir atıştırmalık tercih edilmektedir. Genel olarak, ülkenin yerel mutfağı uluslararası etkilerle sürekli olarak değişmektedir.

Saloona

DishOcean

Saloona, temel olarak baharatlı et ve / veya sebze suyunun hakim olduğu bir yemektir. Genellikle domates, patlıcan, havuç ve patatesle yapılır. Yanında pirinç pilavı gibi ek lezzetler ile tercih edilebilir.

Kabsa

Wikipedia

Herhangi bir Katar evindeki en popüler yemeklerden biri, tava ya da kabak, kuzu eti, deve ya da balık gibi lezzetli baharatlar ve her türlü etle pişirilen Kabsa’dır. Bir çok yönden biryaniye benzemektedir. Genellikle bir Ramazan yemeği olan madhruba, iyice özleşene kadar pişirilen pirinç, süt, tereyağı ve kakule kombinasyonundan oluşmaktadır. Piliç ve diğer et türleri ve püreli fasulye ile birlikte pişirilir.

Luqaimat

Qatar Living

Luqaimat, Ramazan ayında genellikle tatlı dolu bir akşam için yapılan bu yemek tereyağı, süt, un, şeker, safran ve kakule karışımıdır. Bu bileşenler, daha sonra kızartılmış olan ve tatlı faktörü arttırmak için şeker şurubuna veya balaa batırılan küçük hamur parçaları oluşturmak için kullanılır. İçeride yumuşak ve dışarıda gevrek olan bu yiyeceğin, kültürümüzdeki lokma tatlısı ile aynı tada sahip olduğuna emin olabilirsiniz.

Ghuzi

Bautrip

Eski Türk filmlerinde, köylerde yapılan ve ‘ağalar’ tarafından yenilen pilav üzeri bütün et yemeğine benzeyen ghuzi, Katar’da günlük olarak tüketilebilen ve her yaştan gezginin tatması gereken bir lezzettir. Sebze ve fıstıkla beraber pişirilen pilav, damak tadımıza pek uymayan bir görüntü oluştursa da, kesinlikle yenilebilir bir yemektir.

Arap lazanyası olarak adlandırılan, güvece benzer bir tencerede pişirilen ve Ramazan ayında bir başka ilgi gören yemek havuç, fasulye, soğan, tavuk ya da kuzu ile pişirilmiş ve domates sosu ve baharatlarla karıştırılmış şekilde hazırlanmaktadır. Ekmek tabağın alt kısmına konur, güvecin içindeki su ve yağlar ekmekleri yumuşak ve lezzetli hale getirir. Hazırlanış biçimi ile iskender kebabına benzese de, içerik ve lezzet olarak bambaşka bir yemektir.

Kousa Mahshi

YOOJ

Kousa mahshi, kültürümüzdeki kabak dolmasının aynısıdır ve Orta Doğu’nun her yerinde sevilen bir yemek türüdür. Bu uluslararası yemekteki kabak, nane ve sarımsakla tatlandırılmış bir kuzu eti dolgusuna sahiptir. Piştikten sonra yumuşaması için fırına verilir ve sıcak olarak servis edilir.

Balaleet

marhaba

Orjinal olarak Hint yemeği olan ancak Katar’da da oldukça yaygın olarak tüketilen Balaleet, makarna tarzında bir yiyecektir. Ancak, üzerine safran eklenerek pişirilmiş omlet ve kızarmış erişte konuluyor. Yumuşak, gevrek, tatlı ve tuzlu versiyonları bulunmaktadır. Genel olarak kahvaltıda tüketilen bir tür olmasının yanında, tatlı niyetine de yenildiği zamanlar oluyor.

Margoog

Race Taste

Bir nevi etli türlü yemeğine benzeyen margoog, genellikle kabak, patlıcan, domates, patetes ve havucun etle bir araya geldiği bir lezzettir. Bol vitaminli ve bir o kadar da lezzetli bir öğle veya akşam yemeği için tercih edilebilir.

Harees

Wikipedia

Harees, kaynatılıp öğütülen buğdaydan elde edilen bir yemektir ve kıvam olarak humusla benzerlik gösterir. Katar’ın en sağlıklı yiyeceklerinden ve geleneksel yemeklerinden biri olarak kabul edilen harees, Ramazan ayında tercih edilen bir lezzettir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here