Katar’da yaz mevsiminin yükselen sıcaklıkları ile dolaşmak tavsiye edilmez. Eğer araç kullanamıyorsanız, toplu taşıma bir zorunluluktur ve neyse ki Katar’ın sürekli büyümesi ile toplu taşıma ağları sürekli olarak gelişmektedir. Ancak, bu sistem sadece gelişmektedir. İstediğiniz her yere toplu taşıma ile ulaşım sağlayamayabilirsiniz. Mowasalat Karwa, Katar’daki mevcut toplu taşıma sistemlerini işleten ve ağın büyümesinden sorumlu işletmedir. Bunlar, tamamlanmaktan hala birkaç yıl uzakta olmasına rağmen, ülke çapındaki demiryolları ve başkent Doha için kapsamlı bir yeraltı metrosu içerecek geniş bir demiryolu ağı inşa etme sürecindedir. Doha’nın tamamını kapsayan ve ülkenin geri kalanına bağlanan etkileyici bir otobüs ağı var. Grup, şehirdeki özel şahsa ait turuncu taksileri kaldırmış ve yeni turkuaz taksi sedanlarıyla değiştirmiştir.

Bir araba kiralamanın ve sürmenin trafik sorunu ve maliyeti ile kıyaslandığında otobüse binmek daha cazip bir seçenek olacaktır. Mowasalat Karwa, geleneksel ödeme yöntemlerini Faresaver kartı adı verilen ön ödemeli bir kartla değiştirmiştir. Bir kartın maliyeti 30 QAR (45 TL), 20 QAR kredi olurken, ilave 10 QAR kartınıza 300 QAR eklendiğinde kullanılabilir. Doha’daki ücretler 3 – 4 QAR (6 – 7 TL) arasında değişiyor ve farklı şehirlere yapılan seyahatler 4 – 9 QAR (6,5 – 13.5 TL) arasında değişiyor ve bu da seyahat etmenin çok ucuz bir yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Mowasalat, servisten ve taksi limuzinlerinden oluşan bir filoyu yönetiyor ve bu da hizmetin sürekli ve sürekli çalışmasını sağlıyor. Arabalar, Katar ikliminde vazgeçilmez olan modern klimalı araçlardan oluşmaktadır. Taksiler devamlı olarak denetlenmekte ve hepsinin başlangıçta günlük 1 km’de 1.20 QAR (2 TL) ve gece başına veya uzun mesafeli yolculuklarda kilometre başına 1.80 QAR (2.5 TL) olmak üzere 4 QAR (6 TL) ücreti bulunmaktadır. Ancak şu anda yollarda çok müsait taksi bulmak zor. En kolay yöntem, örneğin alışveriş merkezleri ve oteller gibi popüler bir bölgedeki bir taksi durağında sıraya girmektir. Bir limuzin için ortalama ücret oranları 20 QAR (30 TL) başlangıç ​​ücreti ve daha sonra kilometre başına 2 QAR (3 TL) ‘dır, eğer bunu karşılayabiliyorsanız, limuzin taksiler size Katar’daki sürüş stresi ile uğraşmak zorunda kalmadan seyahat etme özgürlüğü verebilen hizmetlerdendir.

Katar’daki Doha uluslararası havalimanında sadece bir tane aktif havaalanı var, bu da iç hatların Katar’da mümkün olmadığı anlamına geliyor, ancak nispeten küçük boyutuyla, sadece 563 kilometrelik bir sahil şeridi ile seyahat etmenin kolay olduğu ülkede otobüs ya da araba ile ve hatta biraz zamanınız varsa yürümek bile oldukça kolay olacaktır. Katar’da yaşarken seyahat özgürlüğüne sahip olmak istiyorsanız ve toplu taşıma araçlarına güvenmek istemiyorsanız, kendi kiralık arabanıza sahip olmanız gerekecektir.

Kiralanan arabalar genellikle gerekli sigorta ve tescil gerekliliklerini içeren paketler ile satılır ve araba kullanmak tamamen yasaldır. Onaylanmış bir ülkeden, geçerli bir ehliyetiniz varsa, varışınızdan en fazla 7 güne kadar bir kiralık araba verilebilir. Bu tarihten sonra, geçici bir lisans veya Katar ehliyetine sahip olmanız gerekir.

Katar’da bir araba kiralamak için 21 yaşında olmanız ve minimum 1 yıllık sürüş deneyimine sahip olmanız gerekmektedir. Yaşınıza bağlı olarak veya daha az sürüş deneyimine sahipseniz ek ücret ödemeniz gerekebilir. Şirket tekliflerinin çoğu, en az 2 yıllık sürüş deneyimi olan 25 yaş ve üstü sürücülere dayanmaktadır. Fiyatlar günde ortalama 180 TL’den başlayabilir, ancak kiralamak istediğiniz aracın türüne ve türüne bağlı olarak 6.000 TL’ye kadar da ulaşabilir. Bir araba kiralamak istediğinizde günlük maliyetin ne kadar düşük olacağını akılda tutmak gerekir. Petrol zengini ve küçük toprakları bulunan bir ülkede seyahat etmenin en kolay yolu araç kiralamaktır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here