Debrecen’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Debrecen, Macaristan’ın en büyük ikinci şehridir ve Hajdú-Bihar eyaletinin başkentidir. Bazen ‘Calvinist Roma” ya da ‘Cívisváros’ olarak da adlandırılmaktadır. Macaristan’ın kültür, ekonomi ve turizm merkezlerinden biridir. Budapeşte’nin doğusunda, jeotermal kaynaklar bakımından Macaristan’ın en zengin bölgesi olan Kuzey Alföld’de yer almaktadır. Yeni yapılan otoyolları ile başkentten sadece iki saat uzaklıkta olan bu kent, ülkenin birkaç uluslararası havalimanından birine sahiptir.

Şehir, milletin sermayesi olarak iki kez, 1849’da ve sırasıyla 1944-45 arasında hizmet etmiştir. Reform Büyük Kilise ve Kolej önemli tarihsel olayların ikonik mekanları haline gelmiş, devrim ve savaşlarda dramatik hikayelere ev sahipliği yapmıştır. Bugün Debrecen, renkli meydanları ve geniş parkları ile hoş bir kent hissi uyandırmaktadır. Aynı zamanda Doğu Macaristan’ın ticari, idari, kültürel ve eğitim merkezi olarak önemli bir yere sahiptir. Binlerce denizaşırı öğrenci de dahil olmak üzere, 30 binin üzerinde öğrenci nüfusuyla üniversitelerin yanı sıra çok uluslu şirketlerin de varlığı, kozmopolit bir atmosfer katmıştır. Bu, uluslararası spor ve kültürel etkinliklerle daha da vurgulanmaktadır. 20 Ağustos’ta dünyaca ünlü yıllık Debrecen Çiçek Parade’sine ek olarak, tüm yıl kültür ve gastronomik konularında ilgi çekici şenliklerle dolu bir etkinlik takvimi bulunmaktadır. Ayrıca, şehir her şeyden kaçmak ve hafta içi gürültüsünden uzak olan güvenli limanları bulmak isteyenleri tam olarak karşılayacak kadar büyük bir alana yayılmıştır.

Gezilecek Yerler

Büyük Kilise

Tim Waters

Diğer adıyla Büyük Debrecen Kilisesi, Macaristan’ın en önemli klasik tarihi binalarından biridir. Mihály Péchy tarafından tasarlanmış ve 1805 ve 1822 yılları arasında inşa edilmiştir. Kuzey-güney nefesi (iki ucundaki organlar ve kuzey ucundaki minber ile) 38 m uzunluğunda ve 14 m genişliğindedir. Doğu-batı koridoru ise 55 m uzunluğa ve 15 metrelik genişliğe sahiptir. Kuleler 61 m yüksekliğindedir. Kilisedeki koltuk sayısı yaklaşık 1800’dür. 5 ton ağırlığında ve 1637’de György Rákóczi tarafından bağışlanan meşhur “Rákóczi-bell” batı kulesinde yer almaktadır.

Büyük Kilise binası sadece Debrecen sakinleri için değil, tüm Reformcu insanlar için bir sembol haline gelmiş bir yapıdır. 12. yüzyıldan kalma bir kilisenin yerine inşa edilmiştir. Genişlemeden sonra, 16. yüzyılda Transtibiscan Kilise Bölgesi’nin en büyük Gotik salon kilisesi olmuş ancak 1564’te yanmıştır. O zamanlar 1626’da Andrew denilen kiliseyi yeniden inşa etmeye başlayan mimarlar, ayrıca kuleler eklemişlerdir. Andrew kilisesi de 1802 yılında çıkan bir yangında yanınca, günümüzdeki büyük kilise ortaya çıkmıştır ve binlerce turistin ilgi odağı halindedir.

Devrim Beyaz Gül Anıtı

budapest

Miklós Melocco tarafından yapılan ve “Devrimin beyaz gülü” olarak adlandırılan Üniversite Reformu Kilisesi’nin önündeki mermer anıt, 1956’daki devrimi ve kahramanları anmaktadır. Heykeltraş, Macar Sanat Akademisi üyesidir.

SSCB döneminde, Stalin’e ait heykelleri yıkan Macar halkı, Kızılordu tarafından bastırılmak istenen ayaklanma sonucu 2700 kişinin öldüğü, ülkenin eski başbakanı Imre Nagy’nin de aralarında bulunduğu 300 kişinin idam edildiği ve binlerce kişinin hapse atıldığı 1956 yılında büyük olaylar yaşamıştır. Miklos Melocco, bu olaylara ithafen diktiği heykel ile, o günleri anmak istemiştir.

Debrecen Üniversitesi Botanik Bahçesi

ÉLMÉNYTÉRKÉP

Arboretum ya da ağaç parkı, Macaristan’da yetişen bitki ve ağaç türlerinden oluşan yüzlerce farklı floraya sahip bir botanik bahçesidir. 8 hektarlık bir alanda yürüyüş alanları ve parklar bulunmaktadır. İlkel Nagyerdő Meşe ormanı 2 hektarlık alanı kaplamaktadır. Sera, Orta Doğu Avrupa’daki en zengin etli bitki koleksiyonunu barındırır. Çocuklarınız ile gelmiş iseniz, Debrecen gezinize güzel bir mola vermek için en iyi yerlerden biridir.

Eski Şehir Salonu Binası

wikimedia

Aslen 1531 yılında inşa edilen bina, şehrin liderlerinin konaklamış olduğu önemli bir yapıdır. 1849’da Lajos Kossuth ve ailesi burada yaşamıştır ve aynı zamanda Savunma Komitesi’nin bürosu olarak kullanılmıştır. Bina içerisinde Macar Kutsal Klanı “gizli arşivlerde” tutulmuştur. Bugün Belediye Başkanlığı ofisi olarak hizmet veren binaya ziyaret sınırlıdır. Haftasonları ziyaret etme şansınız var. Dış ve iç mimari olarak bir çok özellik taşımaktadır. İhtişamlı olması kadar, gizemli ve bir o kadar da simetrik bir bina olarak karşımıza çıkmaktadır.

Csanak Evi

budapest

Piac ve Arany János Sokaklarının köşelerinde yer alan Csanak Evi, yakınlardaki Derecske’de bir serf (toprak ağası adına çalışan kişi, ortaçağ kölesi) olan József Csanak tarafından romantik tarzda inşa edilmiş ve günümüzde şehrin kültür hayatının ünlü bir simgesi ve sponsoru olmuştur. Ünlü Macar roman yazarı Mór Jókai, Debrecen’i ziyaret ederken bu evde kalmıştır. Şu anda bina bir banka ve bir sigorta şirketi barındırıyor. Ancak, ziyaret etmek isteyenler için yerel bilgi merkezlerinden veya halktan yardım alarak binaya ulaşmak oldukça kolaydır.

Mali Saray

wikipedia

Eklektik tarzda inşa edilen Mali Saray 1912’de tamamlanan bir yapıdır. Daha önce, arsa 1711’de Szatmár Antlaşması’nın hazırlık müzakerelerine ev sahipliği yapan kentin hakimi György Komáromi Csipkés’in ikamet ettiği yer olmuştur. Binanın giriş salonunda siyah mermer kabartmalar göze çarpan detaylardır. Ayrıca, İkinci Dünya Savaşı sırasında kısmen kurtarılan ülkenin yeniden hükümeti oluşturan Geçici Macar Hükümeti’nin 22 Aralık 1944 ve 7 Nisan 1945 arasında meclisleri de, bu bina içerisinde toplanmış ve ülkenin önemli kararları burada alınmıştır.

Çicek Saati Meydanı

wikipedia

Debrecen’in ilk güneş saati, 10 Temmuz 2009 günü, 40. Debrecen Çiçek Karnavalı’ndan 40 gün önce, Jean Calvin’in doğum gününün 500. yıldönümünde bu meydanda açılmıştır. Çiçek saati aslında bir güneş saatidir. Aksı, oymalı prizmatik bir kireçtaşı kolonundan oluşmaktadır. Saat ibresi, astral yörüngeleri işaret eden metal kemerli uzun bir metal çubuktur. Elin sonu, şehrin sembolü olan anka kuşu kanadından dekore edilmiştir.

Yapı, bir bütün olarak, “puszta” dünyasını çağrıştıran süpürme-kutupun şeklini hatırlatıyor. Güneşin yeri, bir zamanlar Macar şiir yazarı ve Macaristan milli marşının yazarı Ferenc Kölcsey’in yaşadığı yerdedir. Sütun ve güneş saati sadece çiçek karnavalı değil, aynı zamanda şaire de gönderme yapmaktadır.

Hotel Aranybika

wikimedia

Grand Hotel Aranybika, Debrecen’in kalbinde yer alan önemli bir tarihi binadır. Mevcut Art Nouveau binası, 1915 yılında Macaristan’ın ilk olimpik şampiyonu Alfred Hajos’un planları ile inşa edilmiştir.

Otel 205 oda ve tatillerini geçirmek isteyenler için bir çok imkan sunmaktadır. Bir zamanların ünlü sinema filmi Grand Budapeşte Oteli’ne benzer bir yapıya sahiptir. Otel lobisinin üzeri saydam bir yapıya sahiptir ve restore edilmiş duvar detayları ile gözlere hitap eder. Aynı şekilde restoran bölümünün de üzeri saydamdır ve altın sarısı bir dekor ile adeta 1900’lü yılları yaşıyormuş hissi verir.

Irinyi Evi

facebook

1872 ve 1892 yılları arasında kimyacı János Irinyi’nin yaşadığı evdir. Kimyager, oldukça az ses çıkaran ve patlayıcı olmayan kibridi, 1836 yılında burada keşfetmiştir. Vali Lajos Kossuth, silah yapımı ve silah-barut üretimini yönetme ve devleti denetleme görevini üstlenmesinden bu yana 1848-49 yıllarındaki Bağımsızlık Savaşı’nda büyük bir siyasi rol oynamıştır. Savaşın yenilgisinden sonra hapse atılmış ve serbest bırakıldığında siyasi hayattan emekli olmuş ve bilimsel çalışmalarına devam etmiştir.

Kamuoyuna göre modern kimyadaki ilk propagandalardan biri olmasına rağmen patlamayan kibridin icadı ile bilinir ve Macar kimya terminolojisinin oluşumuna önemli bir katkı sağlamıştır.

Kossuth Meydanı

Norbert Banhidi

Debrecen’in ana meydanı 7 Temmuz 2001 tarihinde halka açık bir yer haline gelmiştir. Geçtiğimiz yıllarda meydan, gerçek bir topluluk alanı haline getirilmiştir. Meydan da dahil olmak üzere şehir merkezindeki yaya bölgesi, yaz günü en büyük gastronomi programı olan Hindi Günleri gibi bir dizi ilginç etkinliğin yapıldığı yerdir. Temmuz ayında Cívis Promenade hafta sonları düzenlenmektedir. Şehrin en tanınmış ve büyük ölçekli festivali olan Çiçek Karnavalı ve uluslararası üne sahip Béla Bartók Korosu Yarışması da, bu meydanda yapılmaktadır.

Noel zamanında, City Christmas Tree buraya konur ve Debrecen halkının yeni yılını konserler ve sokak etkinlikleri ile kutlaması gerçekten eğlenceli bir zaman dilimidir. Meydan, “en büyük” Macarlardan biri olan Lajos Kossuth’un adını almıştır. 19. yüzyılda ulusal bağımsızlık mücadelesinde, feodal ayrıcalıkların kaldırılması ve sivil hakların verilmesinin yanı sıra, Macaristan Bağımsızlık Savaşı’nın entelektüel lideri olarak en seçkin isimlerden biri olarak kabul edilir. Halen Macar kamuoyunda 1848-49 Devrimi ve Kurtuluş Mücadelesi’nin en belirgin somut örneklerinden biridir.

Lycium Ağacı

Molnár Péter

Bu botanik ağaç, meraklıları için Fuvezskert ve Muzem Caddeleri arasından geçtiğinizde, alanın ortasında duran 250 yıllık bir ağaçtır. Debrecen ziyaretinizde, sokakta yürürken karşınıza oldukça eski bir ağaç çıkar ise, Lycium olduğunu bilmenizde fayda var. En azından bir fotoğraf çekmek veya çektirmek, Debrecen anılarınıza koyabileceğiniz bir unsur olarak elinizde bulunabilir.

Reform Koleji

debrecen.hu

Kolej 1538 yılında kurulmuştur. 600.000 adet eseriyle Kolej Kütüphanesi, Macar Reform Kilisesi’nin en büyük koleksiyonudur. Kolej İncil koleksiyonu arasında 250 dilde İncil’i bulabilirsiniz. Arşivler şu anda, Doğu Macaristan’ın tarihini, manevi yaşamını ve eğitim sistemini ve ayrıca Debrecen’in kültür tarihini tanıtan 2.605 adet belge içermektedir.

Mineraloji bölümünün en büyük kazanımı, 1857’de Kaba yakınlarında yer alan göktaşının en bilinen parçası olan Pál Szőnyi’nin 33.000 parça koleksiyonudur. 1831’de madeni para koleksiyonunda halihazırda 6.000’den fazla parça bulunmaktadır. Koleksiyonun kalıcı sergileri arasında ise okul tarihi sergisi, ecsiyolojik sergisi (kuyumcu sanat eserleri ile: kilise kadehleri ​​ve ekmek kaseleri) yer almaktadır. Macar kültürünün ve sanatının birçok büyük kişiliğini eğiten bir okula ev sahipliği yapan bina, Debrecen’in en ayırt edici özelliklerinden biridir. Bina Neo-Klasik tarzda inşa edilmiştir.

Rickl House

budapest

Debrecen’in ana caddesi ticari binaların yoğunlukta olduğu yerdir. Şehrin ilk üç katlı evleri, Büyük Pazar veya Ana Pazar adı verilen bölgede inşa edilmiştir. Görünüşe göre basitlikle nitelendiriliyorlar ama cepheleri çok güzel süslemelere sahip. Bazıları, örneğin 39-41 Piac Street’teki Rickl House gibi özel ilgi görmektedir.

Ev, 1820 yılında klasik tarzda inşa edilmiş ve aslında 1789 yılında Melk kökenli Rickl tüccar ailesi tarafından satın alınmış olan avludaki “Sütunlarda Ayaklı Ev” in uzantısıdır. Çağdaş dönemdeki kayıtlara göre, József Rickl Ana caddenin ne kadar uzun olduğunu ölçmüş ve bu evin tam ortada olduğunu farkederek satın almıştır.

Müzik Okulu

ildiko.kostyak

Debrecen Müzik Okulu 1861 yılında Müzik Okulu Derneği ve Reform Koleji tarafından eğitilmiş Koro üyeleri ve öğrenci orkestrası tarafından kurulmuştur. Daha sonraları, 1894’te iki katlı bir bina olan bir “saray” inşa eden ev konserleri düzenleyen oda müzisyenleri ve müzisyenler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Operasyonunun ilk yılında okulun 270 öğrencisi varken vakfın 75. yıl dönümü bu sayı 900’e ulaşmıştır.

Okulun kurucusu ve Müzik Okulu Derneği başkanı Ferenc Farkas, demircidir ve Debrecen’deki amatör orkestraların bir üyesi olarak görev yapmıştır. Bugün bina Kodály Zoltán Mesleki Müzik Okulu’na ev sahipliği yapıyor. Eklektik bina, müziğin öğretilmesi için özel olarak tasarlanmış, Macaristan’daki türünün en eski binasıdır. Kodály Hall, Debrecen’in mükemmel akustiği ile konser salonu, Kodály’nin sözde kodundan okul tarafından finanse edilen çeşitli kamu ve ücretsiz konserlerin mekanıdır.

Okul kütüphanesi, müzik notaları ve kitaplarının yanı sıra müzik öğretimi ve öğrenimini destekleyen belgeler ve görsel-işitsel materyallerden oluşan önemli bir koleksiyona sahiptir.

English Queen Oteli

debrecen.hu

Debrecen’deki erken eklektik mimari tarzında yapılan inşaaların ilki olan English Queen Oteli 1890 yılında, 17. yüzyılın sonlarında tek katlı han olarak yapılmıştır. Bugün binanın bodrum katında Csokonai Restaurant yer almaktadır. Tarih meraklıları için yapının dış görünümü ve iç mimarisi oldukça dikkat çekici özellikler taşımaktadır.

İlk Tasarruf Bankası

Wikimedia

Küçük Kilise’nin karşısındaki Tasarruf Bankası 1872’ye kadar faaliyet gösteren ve Debrecen’deki ilk banka olan yapılanmadır. Mevcut bina 1912’de günün modasını takip ederek ön taraftaki stuccos ve heykellerin süslemeleri ile ayrılıkçı tarzda tasarlanmıştır. Piac Caddesi’ne bakan cephenin kabartmaları endüstriyel, ticari ve tarımsal çalışmaları göstermektedir. Ana girişin bakır portalı ünlü bir Berlin atölyesinde yapılırken, iç camlı çanak çömlek porselenleri ile ünlü Zsolnay fabrikası tarafından üretilmişlerdir. Kentteki büyük değişimde bir o kadar büyük katkıları bulunan banka, binasının ihtişamı ile görülmeye değerdir.

Kis – Orban Ticari Evi

budapest

Eski Kis-Orbán Ticaret Evi 1810 yılında inşa edilmiştir. 1825 Belediye Binası’nın açılışı sonucu bir köşe evine dönüştürülmüştür. Bugünün idari binası daha sonra 1840’da bir alışveriş merkezine dönüştürüldükten sonra, blok 1906’da ilk kattaki bir bağlantı köprüsü ile Belediye Binası’na bağlanmıştır.

Debrecen ve Macaristan hakkında bir çok önemli tarihi kararın alındığı bina, günümüzde oldukça ilgi çeken bir ziyaret noktası haline gelmiştir. Eski ve ihtişamlı yapısının yanı sıra, içerisinde barındırdığı ve eski dönemlere ait resimler ve diğer unsurlar ile ziyaret edilmesi gereken bir alandır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here