Gyor’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Győr önemli bir ekonomik, endüstriyel, dini, eğitim, kültür ve spor merkezi olduğu gibi dernekler veya toplantılar şehri olarak da anılır. Dinamik olarak gelişmekte olan şehir, Viyana-Bratislava-Budapeşte’den oluşan önemli bir güzergah üzerinde, Budapeşte ve Viyana’nın tam ortasında mükemmel bir konumda yer almaktadır.

Macaristan’ın altıncı en büyük şehri, Győr-Moson-Sopron eyaletinin merkezi ve ülkenin yedi ana bölgesel merkezinden biri olan bu şehir, kuzeybatı Macaristan’ın en önemli kenti olarak kabul edilmektedir. Győr birçok tarihi esere sahiptir ve iyi korunmuş görkemli Barok şehir merkezi 1989 yılında Europa Nostra Ödülü’ne layık görülerek koruma altına alınmıştır. Győr aynı zamanda Sular Şehri olarak da anılmaktadır.

Rába nehri, Moson-Tuna’nın buluştuğu yerde bulunduğu gibi, termal su açısından da zengindir. Bu nedenle şehir, tekne ya da kano ile yapılacak geziler için popüler bir kalkış noktası ya da varış noktasıdır. Doğal sularda balık tutmayı veya yüzmeyi tercih edenler için, çevredeki göller ve akarsular rekreasyon için mükemmel bir yerdir. Győr, Macaristan’ın hazinelerinin ve harikalarının önemli bir buluşma noktası olarak kesinlikle görülmeye değer bir kenttir.

Gezilecek Yerler

Győr Bazilikası

Karpatinfo

Aziz Stefan, saltanatının ilk on yılında, 1000 ile 1009 yılları arasında Győr Episcopate’i kurmuştur. Győr Bazilikası’nın temeli de onun döneminde atılmıştır. 11. yüzyılda yazılan kaynaklar yükseltilmiş sığınak ile üç nefli bir kilise hakkında bilgiler vermektedir. İlk kuleler piskopos Omodé döneminde inşa edilmiştir.

Piskopos János Héderváry, 14. yüzyılın sonunda bir gotik şapel inşa ettirmiştir. Kilisenin güney kesiminde, Aziz Ladislaus ve piskopos Vilmos Apor’un anıt mezarları yer almaktadır. Mohács savaşından sonra (1526) ve daha sonra da 1580 civarında bir yangında kilisenin bir kulesi çökmüş, diğeri de bir patlama ile büyük hasar almıştır. Kilisenin iç kısmının Barok yenilenmesi Ferhop Zency tarafından yapılmıştır.

Fresko ve sunakların büyük bir kısmı Franz Anton Maulbertsch ve öğrencileri tarafından boyanmıştır. Sunak binaları ve heykellerinden bazıları Viyana’daki J. Gotschall’ın taş oyma atölyesinde yapılmıştır. Kuzey tarafı nefin mihraplarını süsleyen Kutsal Bakire resmi, kiliseyi Macaristan’ın en önemli hac alanlarından biri haline getirmektedir. Neo-Romanesk detayları ile oldukça dikkat çekici bir yapıdır.

Aziz Ignatius Benedikt Kilisesi

budapest

1627’de Győr’e yerleşmiş olan Cizvitler’in ilk kilisesi, 1680 ve 1641 yılları arasında, Roma’daki Il Gesú kilisesinde modellenen Baccio del Bianco’nun planlarına göre inşa edilmiştir. Manastır ve okul da 1667’de inşa edilmiş olan önceki yapılardır. İki kulesi 18. yüzyılda eklenmiştir. Cizvit Tarikatının dağılmasından sonra Benediktler, bina kompleksine sahip olmuşlardır. Kilisenin içi erken Barok dönemini yansıtan detaylar içermektedir.

Nef, 18. yüzyılın ortasında dekore edilmiştir. Ana sunak parçası, tapınak ve nefin tavan resimleri (Aziz Ignatius’un yükselişi, Melek selamı), Viyana Barok resminin en ünlü sanatçısı Paul Troger tarafından boyanmıştır. Lajos Gode 1749 yılında mükemmel bir minber yapmış ve aynı zamanda 1755 yılında organ yerleştirilmiştir.

Piskoposluk Kalesi ve Sarayı

László Jóna

Kalenin kuruluşunda Roma yapılarına benzer izler yer almaktadır. En eski kısımları kule ve kalenin alt bölümüdür ve 14. yüzyıldan kalma bir koridor da bunlara dahildir. Kulesinin doğu köşesinde bulunan ve 1481 – 1486 yıllarında piskopos Orbán Dóczy tarafından inşa edilen şapel, çok katlı kale şapellerinin nadir bir örneğidir.

Kale, Mohács Muharebesi’nden (1526) sonra kalenin Osmanlı’nın eline geçmiştir. Saldırılara karşı sürekli yeni bir duvar inşa edilmiş ve bunlardan en büyük olanının yeniden inşası 1561-1575 yılları arasında İtalyan Pietro Ferrabosco’nun planlarına dayanarak gerçekleştirilmiştir. Yine de Osmanlı ordusu 29 Eylül 1594’te kaleyi işgal etmeyi başarmışlardır. Ancak 28 Mart 1598’de, dört yıl sonra Macarların eline geçmiştir.

Binanın restorasyonu, binayı bugünkü haliyle genişleten Ferenc Zichy (1743-1783) tarafından yapılmıştır. Kalenin ve sarayın en son yenilenmesi 1984’te tamamlanmıştır. 1945’te kalenin altındaki mahzende Rus askerleri tarafından vurularak öldürülen Piskopos Vilmos Apor’u anlatan kalıcı bir sergi 2004 Haziran ayında açılmıştır. Sadece Apor’un günlüğünden alıntılarla değil, aynı zamanda farklı eserler, belgeler, müzik, ışık efektleri ve çeşitli görsel-işitsel araçlarla da sunulmaktadır.

Calvary

László Jóna

Aziz Adalbert döneminden sonra, 12 ve 13. yüzyıllarda inşa edilen kilise, bir dönemler Keltler daha sonra Romalılar tarafından da kullanılmış bir tepe üzerinde yer almaktadır. Osmanlı saldırılarında, 16. yüzyılın ortalarında yıkılan yapı, Cizvitler tarafından 17. yüzyılda yeniden inşa edilmiştir.

Golgotha tepesinin eteklerinde yer alan yapı, Barok mimari tarzını yansıtan şapellere sahiptir ve Athanasius Wittwer tarafından tasarlanmıştır. 1722 yılında tamamlanan kilise, Hz. İsa’nın ızdırabını betimleyen freskolara sahiptir ve Kalvaria Caddesi’ndeki 7. sokakta bulunmaktadır.

Karmelit Kilisesi

Ron Bowyer

Karmelitler 1697 yılında Győr’e yerleşmiş bir toplumdur. Kiliseleri 1721-1725 yılları arasında Calvary’nin tasarımcısı Athanasius Wittwer’ın planları ile inşa edilmiştir. Manastır 1732’de tamamlanmıştır. Binanın ana cephesi İtalyan benzeri bir karakter sergilemektedir. Arkasında eliptik şekilli bir kubbe ve kare bir alan görülebilir. Mario Altomonte ana altar parçasını boyayan kişidir. 1717’den kalma “Kara Meryem” heykeli, bina kompleksinin ünlü Loreto-şapelinde bulunan önemli bir mimari eserdir.

Yunan Katolik (Sırp) Kilisesi

László Polgári

Osmanlı hakimiyeti altında inşa edilen kilise, 1703 yılında tamamlanmış ancak daha sonrasında yıkılarak 1727 yılında yeniden inşa edilmiştir. O zamanlar, kulenin basit, duvar biçimindeki güzel biçimli soğan şeklindeki kubbesi, Rus ve Sırp mimarilerine benzer özelliker göstermektedir. Büyük sanatsal değere sahip iç ikonostaslarla birlikte payanda surlarıyla çevrili bir yapıya sahiptir. İkonostas ve iç dekorasyon, ortodoksların ifade biçiminin, çağdaş Orta ve Batı Avrupa stilinin özellikleri ile benzersiz bir şekilde karıştığı Geç Barok çağdan gelmektedir.

Győr Diocesan Hazine ve Kütüphanesi

egyhazmegyei

Hazine, tipik olarak, litürjik nesnelerden oluşmaktadır. Bağışçılar, piskoposlar ve aristokratlar kiliseye değerli kuyumcu şaheserleri ve tekstil ürünleri bağışlamışlardır. 15. ve 16. yüzyıllar ağırlıklı olarak Macar eserleri 17. yüzyılın başlarına kadar, Avusturya’nın güçlü bağları nedeniyle ağırlıklı olarak Viyana’dan parçalar da içermektedir. Hazinenin gotik eserlerinin toplanması son derece değerlidir. En eski kısmı 15. yüzyılın başlangıcından kalma eserlerden oluşmaktadır. Emaye işi emaye tipi ve telkari bezemeli çömlekler, Matthias-çağından kalma muhteşem sanat eserleridir.

Hazinenin en güzel eserlerinden biri 17. yüzyılın başlarında, 1701 yılında katedralde Ágost Keresztély tarafından katedrale bağışlanmıştır. Rahip ve papaz elbiseleri bulunan hazinede Transilvanya Pál Bornemissza’nın kollarını gösteren gerçek incilerle yapılan rönesans gönyesi, son derece değerli bir mücevher hazinesi olarak kabul edilebilir. 1850’den önce yazılmış yaklaşık 67 bin cilt kitap, 190 incunabula ve 362 el yazması içeriyor. En değerli kitaplar, Matthias Hunyadi kütüphanesinin yanı sıra Zalka-antifonálé’nin en büyük kütüphanesi olan Korvina’dan getirilmiştir.

Antlaşma Sandığı

Wikimedia

Barok çağından itibaren Győr’in en güzel kalıntılarından biri olan Antlaşma Sandığı, Gutenberg Meydanı’nda yer almaktadır. 1729’da bir asker, sahte bir isim kullanarak Cizvit manastırına sığınmak için buraya kaçmıştır. Daha sonrasında askerler binayı kuşatmış ve bu durumu sona erdirmek için piskopos, mülteciyi iltica için Piskoposluk Şatosu’na getirmek istemiştir. Anıt Kral III. Charles tarafından dikilmiştir.

János Xántus Hayvanat Bahçesi

Gyor.hu

Hayvanat bahçesi 1967’de açılmış ve o zamandan beri önemli bir gelişme geçirmiştir. Günümüzde hayvanat bahçesinde görülen 100 türden 500 hayvan bulunmaktadır. Hayvanat bahçesinin içerisinde bir gibbon adası, bir Afrika evi, bir Güney Amerika evi, bir Zürafa evi, bir Malavi havuzu ve bir teraryum evi bulunuyor. Ziyaretçiler, ormandaki keyifli bir gezinti yolunda gezerken hayvanat bahçesinin güzelliklerini ve özel hayvanların muhteşem görüntülerine şahit olabilmektedirler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here