Kecskemet’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Tüm yıl boyunca bir çok programa, sanat ve kültür etkinliklerine ve geleneksel festivallere ev sahipliği yapan kent, Altın Kum Kasabası olarak anılmaktadır. Geçmişten beridir bu tür unsurları bünyesinde barındıran şehir, yüzyıllardan beridir tüccarların, kültürlerin ve farklı dinlerin buluşma noktası olmuştur.

Budapeşte’nin 86 km güneyindeki Tisza ve Tuna nehirleri arasında yer alan kum tepeleri bölgesinde, Macaristan’ın tam ortasında bulunan konumu ile yoğun bir liman görevi görmektedir. Kentteki ilk yerleşim buluntuları, antik dönemlere kadar dayanmakta ve elverişli coğrafyası ile günümüze kadar önemli bir ticaret kavşağı olma özelliğini korumaktadır. 1368 yılına ait bir tüzükte, Kral Büyük Louis tarafınca bir pazar kasabası olarak bahsedilmiştir. Yüzyıllardır pazar kasabası olarak karakterini korumuş olan şehir, geniş çaplı çiftlik, büyükbaş hayvan ticareti ve daha sonraları gelişen asma ve meyve yetiştirme kültürünü geliştirmiştir. Şehir, kayısıları ile ünlü bir merkezdir.

Kecskemét, 1950’den beri Bács-Kiskun eyaletini merkezi olmuştur. 110 binden fazla nüfusu vardır ve dinamik olarak gelişen bir sanayi, ticaret ve kültür merkezidir. Kasaba atölye çalışmaları ve eşsiz müzik koleksiyonları, güzel sanatlar ve uluslararası şöhretli animasyonlar ile tanınan bilimsel kurumlara da ev sahipliği yapıyor. Bu etkinliklere ek olarak, Kecskemét ziyaretçilere her yıl bir dizi tekrar eden program sunuyor. Bunların arasında en seçkin etkinlikler Kecskemét Bahar Şenliği, Kodály Müzik Festivali, Kecskemét Şarap ve Palinka Festivali ve Avrupa Uluslararası Çocuk Etkinlikleri’dir.

Gezilecek Yerler

Büyük Katolik Kilisesi

weepingredorger

Yüzyıllardan beridir, ünlü bir ticaret merkezi olarak işleyen kentin ana meydanında yer alan Büyük Katolik Kilisesi, 16. yüzyılda Fransız Louis döneminde, Büyük Macar Ovası’ndaki en büyük katedral olarak inşa ettirilmiştir. Katedralin 73 metre uzunluğunda bir kulesi bulunur ve dönemine göre çok farklı detaylar ile süslenmiştir. İhtişamlı bir yapıya sahip olan katedral, kulesine çıkıp şehrin panoramik manzaralarını görebileceğiniz en iyi yerlerden biridir. İç mimarisi ile de dikkat çeken katedral, duvar freskoları ve mükemmel akustiği ile görülmeye değer bir Kecskemet yapısıdır.

Belediye Binası

John Dale

Mimarlar Ödön Lechner ve Gyula Pártos’un planlarıyla inşa edilen yapı, orjinal hali ile 1892 yılında, tam 150 yıllık bir yapı iken yıkılmıştır. Bina, Kecskemet için önemli isimlerden biri olan ve tiyatro çalışmaları ve şehre kazandırdığı devasa kütüphanesi ile tanınan Jozsef Kontana’nın 10 yıl boyunca çalıştığı yerdir. Jozsef, binaya giriş yaparken kalp krizi geçirmiş ve hayatını kaybetmiştir. Olay yerindeki kırık taş anıtı, bu trajik olayı hatırlatmak amacı ile yapılmıştır.

Anıtın üzerinde ‘Kecskemet’in kalbi burada kırıldı’ yazı yer alıyor. 174 adet odadan oluşan yapı, 8 Temmuz 1911’de gerçekleşen büyük bir depremde zarar görmüştür. Çöken bacalar ve kırık duvarlar çok geçmeden Ödön Lechner yönetiminde yeniden inşa edilmiştir. Yaklaşık dikdörtgen şeklindeki zemin planı ile binanın tarzı, Fransız Rönesans mimarisinin biçimlerini ve popüler Macar sanatının unsurlarının bir karışımıdır. Tören Salonu, şehrin Genel Kurul toplantılarının yapıldığı mekândır ve ulusal ve uluslararası konferanslar, düğün törenleri ve tören davetleri gibi etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Cifrapalota

Wikimedia

Yanlara eğimli duvarları, ilginç çatı kiremitleri ve seramik süsleri ile Art Nouveau sanatının en önde gelen örneklerinden biri olan Cifrapalota ya da dilimizdeki karşılığı ile Süslü Saray, eşsiz bir mimari yapıdır. İçerisinde bitki ve hayvanlar hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz sergiler yer almaktadır. Aynı zamanda Kecskemet Sanat Galerisi ile ortak çalışmalar yapan galeri, şehre gelen turistlerin en çok ilgisini çeken özellikler barındırmaktadır.

Fransisken Kilisesi

vojteat

Belediye binasının karşısında 14. yüzyılda inşa edilen Fransisken Kilisesi, Kecskemet’in en eski mimari yapılarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yerliler bu binaya Friars Kilisesi demektedirler.

Aslen Romanesk tarzında inşa edilmiş ve birkaç rekonstrüksiyondan sonra mevcut Barok karakterini kazanmıştır. Dini tarih açısından bakıldığında, bu yapıyı hem Katolikler hem de Protestanlar tarafından 1564 yılına kadar kullanıldığını belirtmek gereklidir.

Lutheran Kilisesi

Norbert Banhidi

Tekrar ana meydana doğru gittiğinizde Arany János Caddesi’ne varıp sağınızda yaklaşık 100 metre uzaklıkta, 19. yüzyılda inşa edilen Lutheran Kilisesi’ni görebilirsiniz. 1980’lerin sonuna kadar, Miklós Ybl’in Romanesk motifleriyle dekore edilmiş başyapıtı, günümüzde çevresinde yer alan mağazalar tarafından gizlenmiş bir binadır. Bugün orijinal güzelliği ile korunabilmiş Lutheran Kilisesi, Kecskemet’in en değerli dini yapılarından biridir. Devam etmek gerekirse, 1996 yılında inşa edilen ülkedeki en güncel kütüphanelerden biri de binanın hemen yanında yer alır. József Katona tarafından yaptırılan kütüphane, 7000 m2’yi aşan bir alana sahiptir ve yüzbinlerce ilginç kitap barındırmaktadır.

Yeni Kolej

Wikimedia

Kalvinist Kilise’nin karşısında 1912’de kurulan Yeni Kolej binasını görebilirsiniz. Aslında, geçmiş dönemlerde bir saray olarak inşa edilmiştir. Saray, Transilvanya motifleriyle süslenmiş ve Art Nouveau tarzında inşa edilmiştir. Calvinist Koleji’nin İlk ve Orta Gramer Okulu olarak günümüzde halen kullanılan bir yapıdır.

Ortodoks Kilisesi

Davis

Kecskemét’e yerleşmiş olan Yunan tüccar aileleri tarafından inşa edilen Ortodoks kilisesi, önünde kocaman bir bahçeye ve günümüzde bir müzeye sahip ilginç bir yapıdır. Art Nouveau tarzında inşa edilen bir diğer Kecskemet yapısıdır. Yerliler tarafından sıkça kullanılan Guild Salonu’nun hemen yanında yer alan kilise, Kecskemet’te yaşayan Ortodoks cemaati için önemli bir dini birleşim noktasıdır.

Piaristler Meydanı

Molnár László

Piaristlerin Meydanı Jozsef Kontana kütüphanesinin hemen önünde yer alan alandır. Piaristler, 18. yüzyılın başında şehirdeki eğitim faaliyetlerine başlamış ve daha sonra bir manastır ve bir kilise inşa edilmiştir. Meydanlara bakan ikincil dilbilgisi okulu Klasik tarzda inşa edilen bir diğer yapıdır. İlkokul düzeyinde ortak eğitim birkaç yıl önce burada başlamıştır. Günümüzde kentin en işlek meydanlarından biri olan alan, şehri gezmeye başlamak için en doğru noktalardan biridir.

Zoltán Kodály Enstitüsü

Liferay

Kecskemet çevre yolunda ilerlerken Kéttemplomköz Caddesi’ne varıp, sol tarafta yer alan tek Fransisken manastırının bulunduğu Zoltán Kodály Müzik Pedagoji Enstitüsü’nü de ziyaret edebilirsiniz. Burada 1882-1967 yılları arasında yaşamış olan ünlü besteci ve müzik eğitimcisi Zoltán Kodály’nin hayat hikayesini gösteren bir sergiyi görebilirsiniz. Enstitü 1975’te kurulmuş ve Kodály’nin müzik eğitimi anlayışının teori ve pratiğini öğretmeyi amaçlamaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here