Macaristan, Avrupa’nın tam ortasında yer alan ve köklü geçmişi, tarihi yapıları ve daha pek çok özelliği ile yılın her dönemi kalabalık olabilen turistik yerlere sahip bir ülkedir. Ziyaretinizi planlayacağınız zamanı, gideceğiniz yerlerin ne kadar popüler olup olmadığına bakarak ayarlamanızda fayda var. Budapeşte, ülkenin en kalabalık ve her dönem kalabalık olan bir kentidir. Otel seçimlerinizi şehrin merkezine yakın seçecek olursanız, fahiş fiyatlar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden erken rezervasyon seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Ülkeye giriş yapmadan önce bilmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi, Macaristan Forinti’nin TL’ye çevrilmediğidir. Elinizdeki liraları ilk olarak Dolar veya Euro’ya çevirmeniz gerekmektedir. Türkiye’den ayrılmadan önce bu iki para biriminden herhangi birine sahip değilseniz, Macaristan’da sadece kredi kartı veya banka kartı ile alışveriş yapmak zorunda kalacağınızı bilmeniz gerekir.

Bir Avrupa Birliği üyesi ülke olarak Macaristan, Schengen vizesine sahip olan kişilerin girebildiği bir yerdir. Seyahatinize başlamadan önce otel rezervasyonunuzu, Schengen vizenizi sorunsuz almanız için mutlaka belge halinde yanınızda bulundurmanızı öneririz.

Ulaşım ağları, ülke genelinde iyi durumda olmasına rağmen, metro hattı sadece başkent Budapeşte’de bulunmaktadır. Eğer kullanmak isterseniz, duraklarda biletiniz olup olmadığını kontrol eden görevliler olduğunu ve biletinizi okutmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bazı Avrupa ülkelerinde bu durum sadece görevliye bilet göstermekle çözülüyor ancak Budapeşte’de metrodan indiğinizde 30 Euro ceza yememek için biletinizi okutmanız da gerekmektedir.

Ülkenin para birimi Forint’tir ve 1 TL karşılığı olarak 54 Forint’e eşdeğerdir. Güncel bir örnek verecek olursak, 100 TL, 5400 Forint değerindedir ve ortalama bir restorantta yemek yiyecek olursanız yaklaşık 35-40 TL, yani 1800 – 2100 Forint ödemeniz gerekecektir. Ülke, genel itibari ile enflasyonun ortalama bir seviyede ve yaşam maliyetlerinin yüksek olduğu bir yapıya sahiptir. Turistik bölgeler ve Budapeşte başta olmak üzere, seyahatinizde yapacağınız alışverişlerinizde dikkatli olmanızı ve alacağınız ürünlerde kalitenin fiyatıyla doğru orantılı olup olmadığını bilmenizi isteriz.

Başkent Budapeşte, tarihte Buda ve Peşte olarak anılan iki şehrin birleşmesi ile oluşmuş bir yerleşim yeridir. Buda bölgesi tepelerin ve eğimin yüksek olduğu taraf iken, Peşte bölgesi daha düz ve hareketli taraftır. Kentler 8 adet köprü ile birbirine bağlanmıştır ve böylece bulunduğunuz yerden karşı tarafa geçmek için İstanbul’da olduğu gibi sıkı bir trafik ile karşılaşmanız mümkün değildir.

Ülke, genel itibari ile ılımlı bir havaya sahiptir. Yaz ayları ortalama 30 derecelerde seyir ederken, kış aylarında kar yağışı ile birlikte gelen eksi dereceler görülmektedir. Seyahatinizin dönemine göre yanınıza alacağınız kıyafetlerin türüne dikkat etmeli ve anlık hava değişimlerinin görülebildiği bahar aylarında yanınızda yedek çamaşır bulundurmalısınız.

Macaristan, boyut olarak çok büyük bir alan kaplamamaktadır. Bir ucundan diğer ucuna yaklaşık mesafe 500 km olan ülkede, günübirlik turlara katılırken zaman problemi ile karşılaşıp karşılaşmayacağınız konusunda tereddüt yaşamanıza gerek olmadığını söyleyebiliriz. Sabah erken saatlerde Avusturya sınırından yola çıkıp öğleden sonra Ukrayna sınırında gezintiye çıkabileceğinizi unutmamalısınız. Bu tür heyecanları yaşayabilmenin en kolay yolu ise, araç kiralamak olacaktır.

Ülkenin dili, Macarca’dır ve diğer Avrupa dillerine kıyasla çok zor bir yapıya sahiptir. Ülke nüfusunun (genç kesim hariç) çoğu İngilizce’yi çok az biliyor. Szeged, Pecs ve Budapeşte gibi turistik yerlerde yaşayan insanlar, diğer yerlere göre daha fazla oranla ikinci bir dil konuşuyor. Ancak, ülke genel olarak İngilizce konusunda düşük bir seviyede olduğu için, alışveriş gibi ikili diyaloglarda zorlanacağınızı bilmeniz gerekecektir. Seyahatinize başlamadan önce temel konuşma becerileri veya kelimelere göz atmanızda fayda var.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here