Macaristan’a Ne Zaman Gidilir?

Macaristan, Avrupa kıtasının tam ortasında yer alır ve hem Batı Avrupa hem de Rusya’nın iklimsel etkilerini taşıyan bir yapıya sahiptir. Bir bakıma, eşsiz bir Macar kimliğinin oluşmasına yol açan bu karmaşa, antik Hapsburg ihtişamı ve saf Rus gritiyle buluşmuş durumdadır. Ülke, görmek için egzotik, modern ve antik yapıların muhteşem bir karışımına sahiptir ve insanlar son derece cana yakın bir toplumu oluşturmaktadır.

Batı Avrupa ve Orta Asya Bozkırları tarafından kalıplanmış olan eşsiz kültürü deneyimlemek için ülkeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Keşfetmek için sayısız saray ve görülecek sayısız tarihi yapı var. Yapmanız gereken tek şey, Macaristan’ı ziyaret etmek için en uygun zamanın hangisi olduğunu öğrenmek ve bu süre zarfında neleri bilmeniz gerektiğidir. Ulusal tatiller ve tüm resmi tatillerde, mağazalar ve restoranlar dahil olmak üzere çoğu işletme Macaristan’da kapalıdır. Ayrıca, metro, otobüs, tramvay, troleybüs vb. ulaşım araçları tatil programında daha az sıklıkta çalışıyorlar.

Macaristan, sahip olduğu iklim koşulları ve konaklama tesislerinin fiyat-değer bakımından Nisan – Mayıs aylarında ziyaret etmenizi önerdiğimiz bir ülkedir. Eylül – Ekim ayları da, ülkenin tamamını görmenizi kolaylaştıracak kondisyonlara sahip olan zamanlardır. Ülkedeki yüksek turist sezonu, Haziran – Ağustos ayları arasındadır. Düşük sezon ise, Kasım ile Mart ayları arası denilebilir.

Macaristan’ı ziyaret etmek için en iyi zaman, hava güzel olduğunda ilkbahar ve sonbahardadır ve diğer binlerce turistle rekabet etmek zorunda kalmazsınız. Yüksek sezon tüm Avrupa’da tatilin olduğu yaz, haziran – ağustos ayları arasındadır. Bu dönemde fiyatlarda bir artış oluyor, bu nedenle bu aylarda seyahat ediyorsanız, tatilinizin daha pahalı olacağını bilmelisiniz. Düşük sezon, kış aylarında, çok fazla yağmur ve kar olduğu ve çok sayıda turistik mekânın kapalı olduğu döneme denk gelir. Ancak, bu ülkeyi ziyaret etmek için en ucuz mevsimdir.

Özellikle uzun kış sonrası gündüz sıcaklığı kesinlikle önemli bir unsurdur. Nisan – Mayıs aylarında ortalama sıcaklık 22 derecedir. Birçok tatilci henüz sezon için seyahatlerine başlamadığından, ülke çok kalabalık değildir. Fiyatlar da yaz aylarına göre daha düşük oluyor ve ayrıca büyük fırsatlar da elde edebileceksiniz. Macaristan’da hava koşullarının bu süre zarfında yağmur görüldüğünden, mayıs ayında seyahat ediyorsanız, yağmur geçirmez giysiler ve şemsiye bulundurmanızı öneririz. Macar kırsalını keşfetmeniz için muhteşem bir zaman olacaktır. Budapeşte’yi ziyaret etmek için en iyi dönemlerden biri budur, çünkü turistler şehri henüz işgal etmemiş, bu yüzden bir çok müze ve galeriyi boş zamanlarınızda keşfedeceksiniz. Nisan, ülkeyi bisikletle gezmek için harika bir fırsattır.

Haziran – Ağustos aylarındaki yaz dönemi genellikle hoştur ve sıcaklıklar, rahatsız edecek derecelere ulaşmaz. Geç bahar yağmurları, haziranın da oldukça keyifli olmasını sağlıyor. Avrupa’nın her yerinde tatil sezonu olduğu için bu en yoğun sezondur. Fiyatların yükseldiğini unutmamalı ve Budapeşte’de bile iki katına çıkabileceğini bilmelisiniz. Kalabalıklar yüksek olacağından, seyahat biletinizi ve konaklama yerinizi önceden rezerve etmelisiniz.

Sonbahar, Macaristan’ı ziyaret edenler için muhteşem bir mevsimdir. Sonbahar renkleri tüm ülkeyi kaplıyor ve yaz aylarındaki kalabalıklar dağılmaya başlıyor ve bu da Macaristan’ı bir dizi nedenden ötürü ziyaret etmenin en güzel zamanı. Genellikle, Macar sonbaharı ilkbahardan daha hoştur ve bu mevsimde de daha az yağmur ihtimali vardır. Bu aylar boyunca fiyatlarda hafif bir düşüş oluyor, bu nedenle düşük bütçede seyahat edenler için ideal bir sezon, özellikle de eğlenceden fedakarlık yapmak istemiyorsanız.

Eylül – Ekim, Országos Kéktúra’yı veya Avrupa’nın en eski uzun mesafe yolu olan Ulusal Mavi Patika’da seyahat etmek için en iyi mevsimdir. Macaristan’da, Bükk ve Mátra gibi tepeler özellikle sonbaharda ve manzaraları kaplayan sarı ve kırmızı renkler için en iyi dönem sonbahardır. Güz, aynı zamanda, üzüm hasadının mevsimidir. Eger ya da Tokaj’a gidebilir ve dünyanın en iyi şaraplarından bazılarının tadını çıkarabilirsiniz.

Macaristan’da kış oldukça kasvetli olabilir. Kasım ve şubat aylarında yağmur yağıyor ve Macaristan’daki havalar soğuk ve kasvetli oluyor. Bir çok turistik yer kapanıyor ve daha küçük kasaba ve köylerde konaklama olanakları azalıyor. Ancak, konaklama maliyeti inanılmaz derecede düşük olacaktır. Büyük şehirlere gitmek ve tüm gün toplu taşıma araçlarında seyahat etmek istemiyorsanız, Macaristan’da araç kiralamanın en iyi dönemi kış aylarıdır. Hava sıcaklığı eksilerde gezdiği için kış dönemi, size Budapeşte’nin 100 termal banyosundan birinde uzun bir süre rahatlamak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Széchenyi, Gellert veya 16. yüzyılda inşa edilen Király ve Rudas Hamamları’nı öneririz. Noel, Budapeşte’de büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. Kesinlikle muhteşem Noel pazarlarını kaçırmamalısınız.

Macaristan bayramları ve festivalleri, yüzlerce yıl öncesine dayanan küçük köy halkları ve dini kutlamalardan dünyaca ünlü sanatçıların yer aldığı büyük uluslararası müzik ve kültür etkinliklerine kadar ülkenin tüm varlığını içine alan bir yelpazeye sahiptir. Budapeşte, en çok etkinliğin yapıldığı yer olarak Macaristan’ın ilkbahar ve sonbahar müzik festivalleri ile popüler bir noktadır.

Budapeşte Uluslararası Sirk Festivali

Wikimedia

Ocak ayından Şubat ayına kadar beş yıldan fazla bir süre boyunca, sirkteki her şeyin bu kutlaması, dünyanın her yerinden başkentte performans sergilemek için harekete geçer. İtfaiyeciler, palyaçolar, dansçılar, akrobatlar, hokkabazlar, trapez sanatçılar ve daha fazlası, beş gün sürecek olan etkinlikte 30’un üzerinde gösteri düzenleyerek, ünlü yeteneklere sahip bir gala performansına son veriyor.

Macar Formula 1 Grand Prixi

Özgün

Şubat ayı başlarında, Mogyorod kasabasında ve motor yarış pistinde yıllık olarak düzenlenen Formula 1 Grand Prix yarışması, tüm dünyada bilinen bir etkinliktir. Macaristan ve Avrupa’nın dört bir yanından gelen otomobil tutkunları otelleri doldurup yaklaşık 20km uzaklıktaki Budapeşte’ye akın ediyor ve sokaklar çeşitli sürücüler için gelen hayranlar ile dolup taşıyor.

Budapeşte Bahar Müzik Festivali

Mezinárodní hudební festival

Bu ikonik müzikal etkinlik Mart ayında dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri, çoğu şehrin muhteşem tarihi binalarında bulunan 200 farklı konserden oluşmaktadır. Opera, klasik, caz, rock ve folklorda dünyaca ünlü sanatçılar, Macar Devlet Opera Binası ve Ulusal Galeri gibi büyük binaların yanı sıra bazilikalar, kiliseler ve daha bir çok farklı mekanda sahne almaktadırlar.

Büyü Vadisi Festivali

Beáta Jákfalvi

Bu çok sevilen yaz festivali haziran ayında başlıyor ve Balaton Gölü ile Oula, Kapoics, Ocs ve Monostorapati’nin küçük kasabalarının etrafında Temmuz boyunca gerçekleşiyor. Macaristan’ın 50’den fazla mekanı, her türden ve 800’den fazla bireysel etkinliğe ev sahipliği yapmakta ve yerel ve uluslararası ziyaretçileri güzel ortamlara çekmektedir.

Tuna Karnavalı

Wikimedia

Çok kültürlü, heyecan verici ve müzik dolu Tuna Karnavalı, Budapeşte’nin Vorosmarty Meydanı’nda ve her sene farklı mekanlarda gerçekleşen bir etkinliktir. Profesyonel ve amatör çağdaş dansçılar, halk müzisyenleri ve Macaristan ve Avrupa’daki sanatçılar 10 gün boyunca performanslar, sokak eğlenceleri, konserler ve partiler için bir araya geliyorlar.

Koros Vadisi Halk Sanatları Festivali

Jean-Pierre Dalbéra

Macarlar halk mirasıyla gurur duyan bir millettir ve özellikle kırsal alanlarda uzun tarihini korumak için ellerinden geleni yaparlar. Her Temmuz ve Ağustos aylarında Gyula kentinde düzenlenen bu festival, geleneksel müzik, dans, tiyatro ve el sanatları ile türünün en iyilerinden biridir.

Budapeşte Ulusal Gallop

Raymond Cunningham

Atlar ve binicilik tutkunlarından biri iseniz, her yıl üç tam gün süren ve muhteşem Macar atlarının yer aldığı bu Eylül etkinliğine katılabilirsiniz. Hussar kültürünün ve onun askeri geleneklerinin bir kutlaması, Kahraman Meydanı’ndaki muhteşem Ulusal At Yarışı ile sonuçlanan çok sayıda farklı etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Köy, kasaba ve şehirlerden gelen yarışmacılar büyük ödül için yarışıyor.

Budapeşte Palinka ve Sosis Festivali

Joy

Her Ekim ayında Castle Hill’de düzenlenen etkinliklerden oluşmaktadır. Macaristan’ın ünlü bir markası haline gelen palinka’nın en az 20 farklı çeşidine sahip olan damıtma makinaları, ünlü Macar sosislerinin üreticileri ve ürünleri ile birlikte inceliklerini açıkladıkları sergiler bulunuyor. Sokak eğlenceleri, müzik, dans gösterileri ve gastronomik etkinlikler eğlencenin bir parçasıdır.

Budapeşte Noel Fuarı ve Festivali

Jorge Franganillo

Soğuk havaya rağmen Budapeşte, Noel öncesi partileri ve Vorosmarty Meydanı’nda düzenlenen ülkenin en büyük Noel Fuarı ile kutlamaların ana noktasıdır. Hem yerel halk hem de ziyaretçiler tarafından aynı şekilde sevilen hediyeler, yerel sanat eserleri, tablolar, el sanatları, Noel süsleri, geleneksel yiyecek ve içecekler, sıcak şarap ve ‘Doğuş’ sahnesi görebileceğiniz unsurlar arasındadır.

Yılbaşı Günü

Gábor Gombás

Macaristan’da Yeni Yıl Günü, mercimek çorbası ve domuz eti yemek, aile ve arkadaşlarını ziyaret ederek ve herkese ‘mutlu yıllar’ dilekleriyle kutlanır. Yılbaşı kutlamaları gelecek yıl için şans, servet, sağlık, zenginlik ve mutluluk dileyen insanlar tarafından coşku ile kutlanan bir resmi tatildir.

Devrim Günü

Benjamin Novak

15 Mart’ta gerçekleşen kutlamalarda, Macar Ulusal Müzesi’nde yani genç Macar devrimcilerin 1848’de devrimin ilk gününde kitlesel bir gösteri düzenledikleri yerde düzenleniyor. Festivaller arasında tören konuşmaları ve geleneksel Hussarlar alayı yer alıyor.

Paskalya

Justin Scuiletti

Hristiyan takviminde Paskalya (Macarca Húsvét) Hz. İsa’nın dirilişinin kutlandığı bir bayramdır . Her ikisi de, Paskalya Pazar ve Paskalya Pazartesi olarak Macaristan’da resmi tatildir. Paskalya’yı birçok gelenek ve görenek ile baharı ve yeniden doğuşu kutlayan Macaristan, tüm ülkenin şenlendiği bir dönem yaşar.

1 Mayıs İşçi Bayramı

Fortepan

Dünyanın ve Avrupa’nın bir çok ülkesinde işçi bayramı olarak kutlanan gün, Macaristan için de aynı öneme sahiptir. Tüm ülke, resmi tatilin tadını çıkarır ve her yıl farklı aktiviteler düzenlenir.

Pazartesi Günü

Whitsun ya da Pentecost’u (Pünkösd) takip eden pazartesi, Macaristan’da ve birçok Avrupa ülkesinde resmi bir tatildir. Pentecost, inanışa göre Kutsal Ruh’un inişini anmak üzere Paskalya’dan yedi hafta sonra kutlanan bir Hristiyan bayramıdır.

Aziz Stephen Günü

Csaba Kovacs

20 Ağustos ya da Aziz Stephen Günü olarak bilinen gün, Macarlar için en büyük ulusal bayram olarak kabul edilmektedir. Macaristan devletinin kuruluşunun anıldığı günde, gün boyu süren şenlikler akşamları havai fişek gösterileri ile sona ermektedir.

Bağımsızlık Günü

Wikimedia

23 Ekim, Macaristan’ın komünizme karşı ayaklanması olan 1956 devrimini andıkları tarihtir. Aynı zamanda, Macaristan’ın 1989’da bir cumhuriyet yönetimine geçirildiği gün olarak büyük bir öneme sahiptir.

Tüm Azizler Günü

netfolk.hu

Ölen kişilerin anısını yaşatmak adına geleneksel bir gündür. Mum yakmak ve ölen akrabaların mezarlarını ziyaret etmek isteyen binlerce kişi, şehirlerdeki mezarlıklara akın ediyor. Budapeşte’de yer alan ve Tüm Azizler Günü için oldukça popüler bir yer olan Kerepesi Mezarlığı, 1 Kasım günü gerçekleşen bu resmi tatil için tercih edebileceğiniz bir noktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here