Hatıra eşyası, mükemmel bir seyahat aktivitesi olmasının yanı sıra, satın alındıkları ülkeye özgü olduklarında daha da fazlasını hatıra ile ülkeye dönmek için harika bir yoldur. Macaristan, bir anahtarlık veya kartpostaldan daha fazla hediyelik ve yöresel eşya satın almak isteyen herkes için sınırları içinde üretilmiş bir dizi orijinal ürüne sahiptir. Ulusal içeceklerden kültür zengini sanatına kadar, bu eşsiz Macar hediyelik eşyalarına göz atacağınız bir çok yer bulabilirsiniz.

Budapeşte’ye yapacağınız bir ziyarette çeşitli yerel Macar el sanatları ve hediyelik eşyalarını tek bir yerde görmenin en iyi yeri, Central Market Hall’dır. Váci utca’nın yoğun alışveriş caddesi üzerinde elverişli bir konumda bulunan Central Market Hall, alışveriş yapanlar olmasanız bile gezip-görmek için mükemmel bir yerdir. Burası, tüm Budapeşte’deki en popüler turistik mekanlardan biridir.

Önerebileceğimiz en iyi hediyelik eşyalardan birisi palinkadır. Geleneksel bir Macar meyvesi brendi olan bu içecek, Avrupa Komisyonu sayesinde korunan bir coğrafi simge olarak statüsünü korumaktadır. Bu sadece Macaristan’da ve Avusturya’nın dört vilayetinde gerçek Pálinka’yı satın alabileceğiniz anlamına gelir. Erik, armut ve kayısı gibi meyvelerden yapılan içeceğin alkol oranı genellikle % 37 ile % 86 arasında değişmektedir. Genelde bazıları tarafından sindirime yardımcı olmak gibi sağlık yararları olduğu söylenmektedir. Budapeşte’de, Yahudi Bölgesi’ndeki Abszolut Pálinka, içeceği denemek için ünlü bir yer. Barda damak tadınıza uygun çok çeşitli pálinkalar bulunur. Alternatif olarak, Magyar Pálinka Háza, bu popüler içeceğin çok farklı çeşitlerini satan büyük bir mağazadır.

Kırmızı biber dünya çapında ve özellikle ülkemizde yaygın bir baharat olmasına rağmen, Macaristan, ülke çapında geleneksel tariflerde kullanılan kendi çeşitlerine sahiptir. Paprika, ilk olarak 1500’lerde 1600’lü yıllarda Osmanlılar tarafından Macaristan’a getirilmiş ve o zamandan beri, bugün büyük ölçekli bir kırmızı biber üreticisi olan ülkede en popüler baharat haline gelmiştir. Kalocsa ve Szeged şehirleri, başlıca kırmızı biber üreten bölgelerdir. Bununla birlikte, belirgin kırmızı Macar paprikası hemen hemen her yerde bulunabilir. Budapeşte’nin pazar yerlerinde kırmızı biber, harika bir hediyelik eşya için güzelce paketlenmiş şekilde satın alabileceğiniz bir üründür.

Sadece Budapeşte’de bulunabilen eğlenceli bir hediyelik eşya, paketleri üzerinde yazıldığı gibi, Budapeşte havasıdır. Macaristan’ın başkentinden gelen hava, Budapeşte’nin ünlü binalarınınçizimlerini içeren ve çeşitli renklere sahip, sade ancak şık ambalajlarda satılmaktadır. Bu ilginç memento, şehir genelinde bir dizi mağazada bulunabilir ve küçük bir Budapeşte hediyelik eşyası olarak eve götürmek için harika bir yoldur.

Macar Mangalica domuzundan yapılan Mangalica salamı, içeriğindeki diğer baharatların yanı sırai, özellikle kırmızı biberle tatlandırılmış bir yiyecektir. Yerel olarak üretilen, ülkenin sembolik bir yiyeceği olarak Macar atıştırmalıkları arasında ön plana çıkmaktadır. Budapeşte’deki Büyük Pazar Alanı, salamı bulmak için en popüler yerlerden biridir. Ünlü salam şirketi Pick Szeged aynı zamanda Mangalica ürünlerinin farklı çeşitlerini üretmektedir.

Tisza ayakkabıları, 1942’de kurulan ve Macaristan’ın Tisza Nehri’nden adını alan Macar ayakkabı markası, 1970’li yılların başında simgeleşmiş spor ayakkabılarını üretmeye başlamıştır. “T” markasıyla bezenmiş olan Tisza ayakkabıları, Komünist rejim altında popüler hale gelmiştir. Ancak, 1989’da Demir Perde’nin düşmesiyle birlikte üretim yavaş yavaş durma noktasına ulaşmıştır. 2003 yılında, marka yeniden canlandırılmış ve bugün çağdaş Macar stilinin simgesi olmuştur. Sadece Macaristan içinde bulabileceğiniz ve ülke çapındaki altı Tisza Ayakkabı mağazasından birinde satın alabilir veya Tisza Cipö web sitesi aracılığıyla çevrimiçi olarak da edinebilirsiniz.

Macaristan, zengin bir şarap üretim kültürü barındırmakta ve kırmızı, beyaz ve tatlı aramolı şarap üretimi yapan birçok bölgeye sahiptir. İkincisine gelince, Tokaji Aszú en iyi tür olarak kabul edilmektedir. Macaristan’ın kuzeyindeki Tokaj bölgesinde yetiştirilen üzümlerden yapılan ve  tatlı bir şarap olan tür, bir zamanlar kraliyet ailesi tarafından da kullanılmış olması ile popüler hale gelmiştir. Bugün, Macaristan’dan harika bir hediyelik eşya olarak satın alınabilmektedir.

1935 yılında Mátyás Szamos tarafından kurulan ve aynı adı taşıyan Macar şekerleme, çikolata kaplı tatlılar ve markanın en ikonik tasarımı olan marzipan ürünleri ile ünlü bir hediyelik eşyadır. Ülkenin dört bir yanında mağazaları bulunan geleneksel şekerlemeci markasının hediyelik eşyalarının yanı sıra, tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için bir Çikolata Müzesi ve bir Marzipan Müzesi de bulunmaktadır.

Kuzey Macaristan’da bulunan Matyó bölgesi, eşsiz, renkli nakışlarıyla bilinir. 2012 yılında UNESCO Kültürel Miras listesine eklenmiştir ve bölgenin halk sanatının ortak olduğu çiçek motifleriyle karakterize hale gelmiştir. Bir memento olarak eve götürmek ve sevdiklerinize armağan etmek için Matyo nakışlarını bulabileceğiniz en iyi nokta Mezökövesd kasabasıdır. Geleneksel sanat ve zanaatların sergilendiği eski Matyó evleri ile geleneksel bir yaşam tarzına dair büyüleyici bir yer olarak ziyaret de edilebilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here