Baharatlı, zengin ve farklı lezzetlerden oluşan bir karışım olan Macar mutfağı, ülkeye gelen birçok gezgin için lezzetli ve şaşırtıcı bir keşif heyecanı sunmaktadır. Binlerce yıllık Macar tarihi boyunca geliştirilen geleneksel yemekler, gururlu ve bol kültürel mirasın önemli bir parçası olmaya devam etmektedir.

Gulaş

Dianna

Gulaş, Macar mutfak repertuarının en ünlü yemeklerinden biridir, ancak bugün bile bu ikonik yiyeceklerin orijinal versiyonu hakkında ciddi yanlışlar vardır. İsim, zengin ve doyurucu yemeklerini açık ateşte kullanılan bir tencere olan gulyás’dan (herdsmen) türemiştir. Bugün, herkes tarafından en özgün versiyonu olarak kabul edilir. Temel bir gulaş, çorba ve güveç, sığır eti (bazen koyun eti veya domuz eti), havuç, patates, baharat ve tipik kırmızı biber ile yapılırken, hemen hemen her bölgenin kendi çeşidi vardır. Gulaş, dokuzuncu yüzyıla kadar uzanan uzun bir tarihe sahiptir ve 1800’lerde, Macar kimliğini korumak için ulusal bir sembol ve bir milli ürün haline dönüşmüştür.

Halászlé – Balıkçı Çorbası

SPAR Magyarország

Balıkçı çorbası ya da Macarca halászlé, ulusal yemekler arasında gulaş ile benzer bir yere sahiptir ve açık ateşte bir tencerede pişirilir. Çorba sazan, kedi balığı, levrek veya turnadan yapılır ve büyük miktarda kırmızı biber ile karakteristik parlak kırmızı renk verilerek pişirilir. La Baja, kalın makarna ve çoğunlukla sazan ile yapılmış ya da Szeged (dört çeşit balıkla yapılmış) ile en ünlü çeşitleridir.

Langos

Wikimedia

Macarların tarafından oldukça beğenilen bir yemek olan langos ise bir diyetteyseniz kaçınılması gereken bir türdür ve içerik olarak derin yağda kızartılmış bir ekmektir. Lángos alev kelimesinden türemiştir ve ekmeğe doyurucu bir alternatif olarak sunulur. Kimi kaynaklara göre antik Romalılardan geldiğine inanılırken, lángos’un kökenlerinin Osmanlı zamanına dayandığı düşünülmektedir. Onu bu kadar sevindiren şey, onunla birlikte gelen mezelerin sonsuz çeşitleridir. Genellikle sarımsak sosu, peynir, tejföl (ekşi krema) ve sosisle yenir.

Főzelék

myamusedbouche

Főzelék, Türkçeye çevrilemeyecek kadar eşsiz bir Macar yemeğidir diyebiliriz. İlk görüşte bir çorba gibi görünse de, daha doğru bir tarif olarak kalın bir şekilde doğranmış sebze güvecine benzer. Macar ulusal yemekleri listesindeki birkaç sağlıklı seçenekten biridir ve pratik ve kolay yapılabilir, tipik bir ev yapımı yemektir. Şehirlerin etrafına yayılmış özel főzelék barları, hızlı, sağlıklı ve klasik bir Macar yemeği deneyimi için ideal bir seçimdir. Patates, bezelye, fasulye, mercimek ve havuç főzelék de dahil olmak üzere birçok çeşidi vardır, hepsi ekşi krema ile karıştırılmış un ile karıştırılarak yapılır.

Somlói Galuska

Azraa Q.

Macaristan’ın en ünlü tatlı çeşitlerinden biri olan ve prestijli unvanını çikolatalı krema, ceviz çekirdeği, rom ve üstte çırpılmış krema ile kaplanmış sünger kekinden alan lezzetli ve hafif bir tatlı olan somlói galuska’yı da deneyebilirsiniz. Tarihi 1950 yılına kadar uzanır. Efsanevi Gundel Restaurant’ın baş kahvecisi Károly Gollerits bu tatlıyı ilk kez yapan kişidir. Ancak halka açık ilk kek, 1958’de Brüksel Dünya Fuarı’nda birincilik ödülü sahibi usta şekerci Béla Szőcs tarafından yapılmıştır. İçerik oluşturucunun ailesi orijinal tarifi gizli tuttuğundan, başka bir yerde yapılan somlói galuska, form ve hazırlık olarak değişir ancak her zaman aynı temel bileşenleri korumaktadır.

Pörkölt

Danburg Murmur

Pörkölt bir güveç yemeğidir ve paprikas tatlı kırmızı biber ve tejföl (ekşi krema) içeren bir güveçtir. Genellikle tamamen ayrı yemekler olarak adlandırılsa da içerikler, hazırlama yöntemi ve ortaya çıkan sonuç o kadar benzerdir ki, genel olarak paprikaslar bir tür pörkölt olarak tanımlanabilir. Bu yemekler, Macar kökenli iyi bilinen yemekler arasında yer alıyorlar ve 1780 yılının başlarında yenilmektedirler. Pörkölt kelimesi kelimenin tam anlamıyla ‘kavrulmuş’ anlamına geliyor ve yemek sığır eti, domuz eti, kuzu eti, tavuk veya domuz karaciğerinden oluşuyor. Çeşitler bölgeye göre değişiyor. Soğan, kırmızı biber ve diğer baharatlarla pişirilmiş, başka bir tür ise, nokedli (yumurtalı erişte böreği) ile servis edilen sulu bir yemektir. Macarlar, Pörkölt olmadan Pazar günleri anlamsızdır diye bir tabir kullanırlar.

Töltött Káposzta

Alexander Mychko

Orta Doğu Avrupa mutfaklarında lahana dolması oldukça yaygındır ve Macar yemeği töltött káposzta, domuz kıyması, karışık pirinçle doldurulmuş ve işlenmemiş kırmızı biber, toz biber ve tejföl ile tatlandırılmış pişmiş lahanadan (çoğunlukla turşuluk olarak kullandığımız) yapılır. Paskalya ve Noel zamanında yenilen tipik bir yemektir. Ağırlıklı olarak ev yapımı bir yemek olmasına rağmen, çoğu Macar tavernası menüsünde de yer almaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here