Macaristan, hızlı yurtiçi seyahat imkanı sağlayan iyi gelişmiş bir ulaşım altyapısına sahiptir. Demiryolu hatları ülkeyi çaprazlamasına seyahat imkanı sunmakta ve çoğu şehri birbirine bağlamaktadır. Şehirlerarası hat, büyük şehirlere birinci sınıf ekspres servis sağlamaktadır. Tuna Nehri üzerindeki yolcuları Viyana ve Bratislava’ya götürüp getiren feribot seferleri de ülkede bulunan ulaşım imkanları arasındadır.

Macaristan’ın otoyolları, genel olarak iyi durumdadır ve Budapeşte’yi komşu ülkeler olan Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Ukrayna ile Slovakya ve Romanya’ya uzanan otoyollarla birleştiren beş ana otoban otoyoluna sahiptir. Macaristan’daki toplam karayolu uzunluğu 1.500 kilometreden fazladır.

Budapeşte, kapsamlı bir otobüs, tramvay ve tramvay sistemi ile desteklenen dört metro hattına dayalı etkili bir toplu taşıma sistemi ile hizmet vermektedir. Taksiler de alternatif olarak kullanabileceğiniz servislerdendir. Uygun ücretlerin sağlanmasına yardımcı olacağı için, Budapeşte’nin en büyük şirketlerinden birinden taksi almak için caddede beklemek yerine telefonla görüşmeniz tavsiye edilir. Uber, Macaristan pazarında mevcut değil, ancak Taxify gibi bir hizmet kullanımdadır. 2016 itibariyle, taksilerin başlangıç fiyatı 450 HUF (8,3 TL) sabit ücret 70 HUF / dk (1,20) ve 280 HUF / km (5,3 TL) sabit tarifesi bulunmaktadır. Havalimanından şehir merkezine yapacağınız bir yolculuk, trafik koşullarına bağlı ve tipik olarak 7500 HUF (138 TL) ücret karşılığı sağlanabilmektedir. Havaalanı servisi, güvenilir bir hizmettir ve yaklaşık 20 $ maliyeti bulunmaktadır. Direkt servis otobüsleri, otel mahallesi ile havaalanı arasında seyahat edenler için de mevcuttur.

Budapeşte, metro, tramvay ve banliyö otobüs hatlarının bir kombinasyonunu içeren ve geniş bir toplu taşıma sistemine sahip olan tek Macaristan şehridir. Budapeşte’deki metro hem verimli hem de ucuzdur. Şehir merkezinde kesişen ve dışa doğru yayılan üç renk kodlu hattan oluşur. Her istasyon bir daire içine alınmış bir “M” ile işaretlenmiştir. Tuna Nehri’nin altından geçen bir metro hattının yakınında konaklamanız durumunda, hem tramvay hem de otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Metro için alacağınız tek biletin sadece bir servis için kullanılabileceğini unutmayın. Değiştirmek isterseniz, ikinci bir bilet satın almanız gerekir. Biletler aynı zamanda sadece bozuk parayla çalışan dağıtıcılardan ve bazı tütün dükkanlarından da temin edilebilir. Metro platformunun ana bölümüne girmeden önce, biletinizi her bir platforma giden pasajda duran küçük turuncu makinelerden birinde doğrulamanız gerekmektedir. Metroya geçerli bir bilet almadan yakalanırsanız, 30 Euro gibi bir para cezası ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca, her geçiş yaptığınızda yeni bir bileti doğrulamayı unutmayın. Metro sadece 4:30 ile 11:00 arasında çalışır, bu yüzden çok geç kaldığınızda bir taksi, otobüs ya da gece tramvayı bulmanız gerekir.

Macaristan’daki ulusal otobüs ağı, Volán Birliği’ne bağlı 28 devlet şirketi tarafından işletilmektedir. Otobüsler daha uzun mesafeler için kullanılabilir ve tren kadar hızlıdır. Macarlar otobüsle seyahat etmeyi tercih ediyorlar ve bu nedenle otobüsler aşırı dolu olabiliyor. Biletler, otobüs istasyonlarında veya binişte sürücüden satın alınabilir. Kırmızı numaralı otobüsler, birkaç duraktan geçen hatları ifade eder. Altı yaşın altındaki çocuklar ücretsiz seyahat edebilir. Altı ile 14 yaş arasındaki çocuklar yüzde 50 indirim alır. 65 yaş üstü ücretsiz seyahat edebilir ancak bu sadece AB vatandaşları ve Macarlar için geçerlidir. Geçerli bir öğrenci kartına sahip tüm öğrenciler % 50 indirimle seyahat edebilir.

Macaristan’daki trenler Magyar Államvasutak (MÁV) tarafından işletilmektedir. Budapeşte, demiryolu ağının merkezidir, bu yüzden uzun bir yolculuğa çıkacaksanız, Macaristan’ın başkenti üzerinden seyahat etmeniz gerekecektir. Bazı istasyonlar, trenin yola çıkması planlanandan beş dakika önce bilet satmayı durdurduğundan önceden bir bilet almanız önerilir. Biletler, tren istasyonlarından iki ay öncesinden veya MÁV müşteri hizmetlerini doğrudan arayarak satın alınabilir.

Budapeşte, yer üstü tramvayların kapsamlı bir sistemine sahiptir. En popüler hatlar şehir merkezine giden dört ve altı hatlardır. Debrecen, Szeged ve Miskolc’da tramvay veya tramvay sistemleri de bulunmaktadır. Budapeşte’nin en büyük havaalanı olan Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı, şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer almaktadır ve Avrupa ile kıtalararası rotalar arası uçuşlara sahiptir.

Macaristan’daki diğer küçük havaalanı ise Debrecen Havaalanı’dır ve Macaristan’ın en büyük ikinci şehrinde yer almaktadır. Ana havayolu olan ve Londra, Alman şehirleri, Hollanda ve bazı Kuzey Afrika destinasyonlarına uçan Wizz Air şirketini kullanılabilirsiniz. Hévíz Batalon Havaalanı ise Alman, İskandinavya ve Doğu Avrupa şehirlerine uçuşlar için kullanabileceğiniz rotalara sahiptir. Ancak, dikkat etmeniz bir husus olarak bagaj hakkınızın olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Zira, sadece el bagajı ile seyahat ediyorsanız bir uçuş için örnek olarak 100 TL öderken, valiziniz var ise bu fiyat 300 TL’ye ulaşabilmektedir. Bu yüzden seyahat ederken yanınıza olabildiğince az eşya almanızda fayda var.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here