Szeged’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Csongrád eyaletinin en büyük şehri olan Szeged, Güney Alföld (Güney Büyük Ovası) Bölgesi’nin merkezinde yer alır ve Güneydoğu Macaristan’ın en büyük şehridir. 163 bin nüfusu ile, ve Tisza ve Maros nehirleri arasında yer almaktadır. Budapeşte’den karayoluyla yolculuk yaklaşık bir buçuk saat sürüyor ve M5 otoyolu boyunca 165 km mesafede rahat bir sürüş ile ulaşılabiliyor. Pécs ile birlikte 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmuş bir kente kısa süre önce açılan küçük ve orta büyüklükteki uçakları kaldırabilen havalimanı, Szeged ve bölgesine sadece Macaristan’ın geri kalanı ile değil, dünyanın farklı bölgelerine uçuşlara ev sahipliği yapıyor.

Szeged, Macaristan’ın güneydoğu sınırında, Maros nehrinin ağzının hemen güneyinde, Tisza nehrinin her iki kıyısında yer alır. Ülkenin en düşük rakıma sahip şehridir ve “Sunshine City” olarak bilinir, çünkü yıl boyunca en fazla güneşli günün var olduğu bir bölgede yer almaktadır. Ayrıca, bölgenin ticari ve kültürel merkezi olarak hizmet vermektedir.

Gezilecek Yerler

Art Nouveau Binaları

Wikimedia

Szeged’in günümüzdeki imgesi, 1879’daki Büyük Sel felaktinden sonra Art Nouveau’nun gelişiminde meydana gelen yapılan yapılar ile tanımlanmış ve sonuç olarak Szeged bir saray şehri olmuştur. Üst ve orta sınıf lüks konaklar iç ihtişamını, ferforje merdivenleri, orijinal çinileri ve renkli cam pencerelerini gözler önüne sermektedir. Şehre ilk adım attığınızda gözünüze çarpan bu binalar arasında Szent István tér’de bulunan Szeged Su Kulesi ya da Dömötör Tower, 1904 yılında Szilárd Zielinski’nin planlarına geometrik Art Nouveau esintileri katılarak inşa edilmiştir. En bilindik Art Nouveau binalarından biri olarak Su Kulesi, döneminde 55 metre ile dünyanın en yüksek su kulesi olarak kayıtlara geçmiştir. Szeged’teki en eski yapı olarak kabul edilmektedir. Lipót Baumhorn tarafından tasarlanan Yeni Sinagog, Art Nouveau tarzında inşa edilmiş ve dünyanın dördüncü büyük sinagogudur.

1340 kişilik bir alana sahip olan sinagogun kubbesi 48,5 metre yüksekliğindedir. Ziyaretçiler ve ibadet etmeye gelenler için 110 yıldır hizmet veren yapı, lüks kombinasyonları ve kendine özgü tasarımları ile dikkat çekmektedir.

Ungar-Mayer Sarayı

John Meckley

Ungár-Mayer Sarayı, Kárász utca ve Dugonics tér’in kesiştiği noktada yer almaktadır. Ayrıca Art Nouveau tarzında Ede Magyar tarafından tasarlanan bir diğer yapıdır. Yapım aşamasında, Szeged’deki ikinci en yüksek bina ünvanını almıştır. Şehir merkezinin ihtişamını artırmak için 2000 yılında restore edilmiştir.

Goldschmidt Sarayı da Ede Magyar tarafından tasarlanan yapılardan biridir. 1950’lerde dönüşümü nedeniyle, dekoratif unsurları tamamen kaldırılmış, sadece giriş koridorundaki kadın figürleri kalmıştır. Reform Kilisesi, yapıyı tasarlaması için Ede Magyar’ının bir kez daha görevlendirildiği yapılardandır. Szeged’in papaz ve protestan okulu öğrencilerin kaldığı odalara sahiptir. 1991 yılında tadilattan bu yana konut ofisleri ve daireler olmuştur ve zemin katında dükkanlar bulunmaktadır.

Dóm Meydanı

Bea Török

 

 

Venedik’teki Saint Mark Meydanı (12.000 m2) ile aynı alana sahip, zarif, kuzey Avrupa tarzı binalarla çevrili olan meydan, 1928-1930 yılları arasında Béla Rerrich tarafından tasarlanmış ve doğu ve güney tarafında üniversite bulunan ünlü bir yerdir. Enstitüler, batı tarafında ise piskoposun sarayları, ilahiyat fakültesi ve dionsan müzesi bulunur.

Tapınakların altına yerleştirilen Ulusal Panteon, Macar tarihinin, bilimlerinin ve sanatının önde gelen karakterlerini temsil eden yüzlerce heykelden oluşuyor. Açık Hava Festivali ilk olarak 1931’de Votive Kilisesi’nin önünde gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda meydandaki en göz alıcı yapı Votive Kilisesi’dir. Meydan, Szeged’teki en kalabalık sosyal alanların başında gelmektedir.

Gróf ve Alman Sarayı

Wikimedia

Üç katlı Gróf Sarayı’nın üç sokak, üç cephesi, iki kulesi ve birkaç balkonu bulunmaktadır. Ferenc Jenő Raichle tarafından, tıpkı Zsolnay seramikleri ve ferforje balkon korkuluklarından yapılmış dekorasyonları olan Móricz Evi gibi tasarlanmıştır. Alman Sarayı, Macar Art Nouveau tarzının en güzel örneğidir. Halk sanatının motiflerini uygulayan yerel mimar Mihály Erdélyi tarafından tasarlanmıştır. Bu yapıların yanı sıra, Art Nouveau’nun diğer binaları ya da Art Nouveau unsurlarına sahip yapılar, Szeged’in kent manzarasını zenginleştirmektedir. Bulunduğunuz hemen hemen her yerde karşınıza çıkacaklardır.

Müzikal Saat

Sue Felan

Saatçi Ferenc Csúri’nin bu eşsiz sanat eserinin melodileri ilk olarak 1936’da Açık Hava Festivali’nde duyulmuştur. Binanın üst katındaki Votive Kilisesi’nin karşısındaki müzik saati, orta çağ üniversitelerinin bir simgesidir. Günde iki kez, 12.15 ve 17.45’te ve akademik yılın sonunda mezun olan öğrencilerin yürüyüşü gerçekleşirken çalmaktadır. Basswood figürleri, Kúnó Klébersberg, András Dugonics, Kelemen Mikes, Sándor Petőfi veya István Vedres gibi ünlü Macarlar ve özellikle József Kulai tarafından oyulmuş bir eserdir.

Belediye Binası

wikipedia

Mevcut Belediye Binası, günümüzdeki versiyonu aynı yerde inşa edilen üçüncü binadır. Mütevazi bir tasarıma sahip ilk bina 1728 yılında yapılmıştır. Bunu, ikinci ve birincisi, 18. ve 19. yüzyılların başında István Vedres tarafından tasarlanan mevcut salon ile aynı alan izlemektedir. Hemen hemen tüm şehri etkileyen selden (1879) sonra meydan doldurulmuş ve böylece bina çok sağlam hale getirilmiştir.

Ödön Lechner ve Gyula Pártos, orijinal temelde bir başka zemin ve ince bir orta sivri yapı tasarlamıştır. Neo-Barok Belediye Binası 1883’te İmparator Franz Joseph tarafından açılmıştır. Alınlığın ortasında bulunan anka kuşu, Szeged’in yeniden canlandırılmasını simgelemektedir. Aslen İmparator’a ve yeniden inşa edilmiş kenti ziyaret eden misafirlere inşa edilen Sighs Köprüsü de dikkat çekmektedir.

Klauzál Meydanı

emzepe

Kárász Caddesi ve Klauzál Meydanı’nın günümüzdeki inşası ve tasarımı, 2004 yılında Avrupa Nostra Ödülü ile takdir edilmiş özellikler taşımaktadır. Şehir sarayları, zamanın, klasikliğin, eklektizm ve ayrılığın farklı rekabet tarzlarının özelliklerini sergiliyor. Çok yönlü ve kendine özgü nitelikleri hala benzersiz bir harmonik, dengeli bir görünüm yansıtmaktadır. Bir kahve içerken ve kek veya dondurma yerken Lajos Kossuth’un tam figürlü bronz heykelinin yanı sıra eski kalenin dış kazıkları üzerine inşa edilen Kárász Evi’ne ve balkonuna bakabilirsiniz. Meydanın doğu tarafında, eski Hotel Europe’un armonik yapısı ile birlikte yeniden restore edilen Yeni Zsótér Evi’ni görebilirsiniz.

Sırp Ortodoks Kilisesi

Wikimedia

Sırp Ortodoks Kilisesi, meydanın kuzey tarafında, Tisza Nehri kıyısına yakın bir yerde duruyor. Sırplar, Osmanlı İmparatorluğu’nun işgali nedeniyle kuzeye doğru hareket ederek Orta Çağ’da Szeged’e gelmişlerdir. 18. ve 19. yüzyılda kentin ve bölgenin ticari yaşamında önemli bir rol oynamışlardır. Sırpların etkileri başlangıçta, kale duvarları içindeki alanda bir kilise inşa etme hakları olduğu gerçeği ile gösterilmektedir. Günümüzdeki bina Aziz Nikolas Kilisesi’nin yerine yapılmıştır. Tek nefli, güzel yapılmış Barok tarzı kilise 1778 yılında hizmete girmiştir. İç mekanının düzeni, zengin altınla süslenmiş Rokoko ikonostasları merkezleyen Ortodoks tarzına uygundur.

Reök Sarayı

Wikimedia

Mimar Ede Magyar 1907’de onlarca Macar eserinden biri olan Reök Sarayı’nı inşa ettiğinde otuzlu yaşlarındadır. Mihály Munkácsy’nin yeğeni olan su mühendisi Iván Reök tarafından emanet edildiği için, binanın en önemli motifi su olmuştur. Kar beyazı cephe süsleyen mavi nilüferler dizisi, dönen su bitkilerini andıran balkon rayları ve dalgalara benzeyen farklı duvar yüzeylerinin animasyonlu çeşitliliği ile temsil edilmektedir.

Başlangıçta bir konut olarak inşa edilen saray, 2007’den beri Bölgesel Sanatlar Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor. Son birkaç yılda ziyaretçiler, Picasso, Goya, Chagall ve Rembrandt’ın yanı sıra geçici sergilerinde yer alan eserlere göz atabiliyor. Ayrıca Reök müzik programları, küçük tiyatro gösterileri ve diğer kültürel etkinlikler için de popüler bir mekandır.

Arad Şehitler Meydanı

Norbert Banhidi

Düzensiz şekilli meydanın merkezinde, 2. Ferenc Rákóczi’nin onun tarafından yönetilen bağımsızlık savaşının sloganının (Cum Deo pro patriya et libertate) yazılı olduğu bir heykel yer almaktadır. Yakındaki Szőreg savaşının anıt sütununu görebiliyorsunuz. Önündeki mermer plak, Arad’da görev yapmış olan onüç generali temsil etmektedir. Kahramanlar Kapısı, I. Dünya Savaşı’nda ölen Szeged’den askerlerin anma yeridir. Kemer’de Vilmos Aba-Novák tarafından çizilen savaş temalı freskleri görülmektedir. 1956 devriminin anma sütunu da meydanda duruyor ve Ekim’in olaylarının Szeged’deki öğrencilerin hareketleri tarafından başlatıldığı hakkında bilgiler vermektedir.

Meydan, üniversitenin çeşitli binaları ile çevrilidir. Bunların arasında en önemlisi, Szeged’in en tanınmış şairlerinden Gyula Juhász’ın çalıştığı, eski bilimci fakültesi, Fen ve Bilişim Fakültesi’dir.

Aziz George Albert Agóra

wikimedia

Bu yapı, 2012 yılının Aralık ayında, bölgenin araştırma sonuçlarını basit ve anlaşılır bir şekilde sunmak ve genç nüfusun dikkatini doğa bilimlerine yöneltmek amacıyla açılmıştır. 6750 m2’lik yeni bina, modern teknoloji, Dünya’nın ısısı ve güneş enerjisi kullanılarak işletilmektedir. Százszorszép Çocuk Evi de şehrin önemli bir kültürel tesisi olarak buraya taşınmıştır.

John von Neumann Computer Society tarafından oluşturulan ve yönetilen bilgi teknolojisi tarihi müzesi, bilgisayar çağından eserler sergileyen özel bir cazibe merkezidir. Birinci katta, üretim aşamasında nadir bulunan merak uyandırıcı unsurlar da görebilirken, ikinci kattaki odalar ise 20. yüzyıldan beri kitlesel üretilen bilgisayarların hala çalıştırılabilir olduğunu gösteren yapımların gerçekleştirildiği yerdir. Laboratuvarlar, doğa bilimlerinin ilginç özelliklerini genç ve yetişkinlere gösterecek şekilde tasarlanmıştır.

Aziz Steven Meydanı

Marianna Dajka

Endüstri tarihinin güzel bir şekilde oluşturulmuş bir parkı ve takviyeli betondan yapılmış ülkenin ilk su kulesi Saint Steven Meydanı’nda ziyaretçileri beklemektedir. 1004,8 m3 su tutabilen kule Szilárd Zielinski tarafından tasarlanmıştır. 1904 yılında inşa edilmiş ve o zamandan beri orijinal işlevini yerine getirmektedir.

Tüm kule, ön kapı ve bayrağı tutan 54.9 m yüksekliğindeki direk dahil olmak üzere betondan yapılmıştır. 2006 yılında yenilenen kulenin içinde, Dünya’nın rotasyonunu gösteren bir Foucault sarkaç vardır. Birçok merdivene kuleye ulaşabilen turistler, kulenin tepesinden muhteşem bir panoramaya ve renkli soda su şişelerine ve ayrıca fizik tarihine dair bir sergiye de katılabiliyorlar. Kulenin etrafında, şehir manzarasını ve işaretlerini taşıyan yedi ünlü mimarın büstlerini bulabiliriz.

Alsóváros Fransiskan Ziyaretçi Merkezi

ELŐZŐ CIKK

Szeged’in Alsóváros şehrinde yer alan manastır ve kilise, Macaristan’ın ikinci büyük kilise kompleksini bir araya getirerek orijinal işlevini korumaktadır. Fransiskanların gözlemci şubesi 1444’te şehre yerleştirilmiştir. 1480 ile 1503 yılları arasında inşa edilen mevcut Geç Gotik tarzdaki kiliseyi inşa etmek için 12. yüzyıldan kalma Aziz Petrus hastanesinin kilisesi kullanılmıştır. Şövalye heykelinin üzerindeki Barok kule 1730 yılında inşa edilmiştir. Manastırın inşası üç ana aşamada gerçekleşmiştir. Batı kanadı en eskidir, binanın kuzey kısmı kilise ile aynı zamanda tamamlanırken doğu kanadı 18. yüzyılda inşa edilmiştir.

Manastırda yer alan Ziyaretçi Merkezi 2012 yılında açılmıştır. Kilisenin içinde yürüyüş yapmak, ortaçağ yapı kompleksinin tarihini öğrenirken, asırlar süren dinsel sanat eserlerini sergileyen sergide bu kadar eşsiz bir manzaraya sahiptir. Macaristan’da yapılmış en uzun korunmuş oturaklar olarak 15. yüzyıldan gotik sandalyeler görmeniz gereken unsurlar arasındadır. Manastırın bahçesinde, kilisenin eski taşlarından bir sergi ve Alsóváros’ta Fransisken papazlarının çiftçiliğine benzeyen bir bitki bahçesi vardır.

İnteraktif Bilim Bilgi Deposu

Daily News

Juhász Gyula Öğretmen Eğitim Fakültesi binasında bulunan özel bilim koleksiyonunu ziyaret ederek, bu soruların yanı sıra diğer birçok bilgiyi de bulabilirsiniz. Eski kolej ve 130 yıl önceki yasal öncülü tarafından finanse edilen koleksiyonun herbaryum ve zooloji bölümü, Macar Kültürel Mirasının bir parçası olan muazzam bir hazine olan 10000’den fazla türü göstermektedir.

Geleneksel bir müze olmak yerine, KnowledgeGate etkileşimli oturumlar ve sunumlarla ilgilenenleri bekliyor. İhtiyaçlarına göre ziyaret grupları, 45 dakikalık modüllerdeki bilimlerin gizemli sırlarını ortaya çıkaran koleksiyon uzmanları ile çeşitli bilimler (matematik, kimya, fizik, coğrafya, teknoloji) arasından seçim yapabiliyorlar. Laboratuar eğitim programları temel olarak ilkokul ve ortaokul öğrencileri için tasarlanmıştır, ancak aileler ve yaşlılar da dahil olmak üzere diğer yaş grupları da bilimsel deneylerin sırlarını öğrenebilmektedir.

Rasathane

Szegedi Csillagvizsgáló

Szeged’de bulunan gözlemevi, Szeged Gözlemevi Vakfı tarafından yirmi yıldan fazla bir süre önce inşa edilmiştir. Gözlemevinde kısa bir süre önce yenilenen 40 cm’lik bir Newton modeli teleskop, bilimsel araştırma amacına hizmet ederken, amatör astronomlar gökyüzünün sırlarını daha küçük, mercek teleskoplarını kullanarak inceleyebilmektedirler. Her cuma akşamı halka açıktır. Bilgisayar resimleri ve animasyonların gösterdiği karanlık astronomi ve uzay araştırma dersleri ziyaretçileri bekliyor. Açık gökyüzü günlerinde gözlemevi teleskop gösterileri ve lazer çubuk yıldız işareti sunumları bulunmaktadır.

Pick Salam ve Biber Müzesi

Tim Richards

Tisza Nehri kıyısındaki eşsiz müze, Szeged’in iki özel ürününü sergileyen 1869’da kurulan salam fabrikasının bir parçasıdır. Alt katta ziyaretçiler, Pick ailesinin sahip olduğu fabrika tarihini ve salam üretimini öğrenebilirler. Üst kattaki sergi, kırmızı biber üretiminin geleneklerini ve araçlarını ve kırmızı biberle ilgili çalışmaların bulgularını sunuyor. Fotoğraflar, 20. yüzyılın başlarında Szeged’deki kırmızı biber pazarının canlı yaşamını ve kırmızı biber üretiminin aşamalarını göstermektedir. Müze ayrıca tatma ve indirimli alışveriş fırsatları ve müzeden gönderilebilecek hediye kartpostalları sunmaktadır.

Siyah Ev

Norbert Banhidi

Somogyi ve Kelemen Caddesi’nin köşesinde bulunan bina, tarzı, görünümü ve konumu bakımından benzersizdir. 1857 yılında Károly Gerster tarafından İngiliz romantik tarzında inşa edilmiştir. Evin adı, aslında ticari bir şehir evi, daha sonra bir kumarhane, daha önce dış cephede kullanılan koyu gri-siyah renkten geliyor.

Black House, Ferenc Móra Müzesi’nin tarihi bölümü için düzenli olarak sergiler düzenliyor, düzenli olarak kentin geçmişi ile ilgili geçici sergiler barındırıyor. Köşe kulesi ile süslü, çarpıcı bir yapıya sahip olan kavşak, Szeged’de eşsizdir, çünkü dört köşede yer alan tüm binalar 19. yüzyılda inşa edilmiş, yıkıcı selden kurtulmuş ve kentteki önemli rollerinden dolayı bunların korunmuş anıtları vardır.

Mátyás Varga Tiyatro Tarihi Sergi Evi

szegedtourism

Set-tasarımcısı Varga Mátyás, 30 yılı aşkın bir süredir Szeged Açık Hava Festivali’nin performansları için eşsiz manzaralar oluşturan kişidir. Yapıtlarının toplanması aynı zamanda Macar tiyatrosunun tarihinin “sahneleri” nin arkasına bakmamızı sağlıyor. Sanatçı tarafından restore edilen üç katlı bina, 300 m2’den fazla bir sergi alanı içermektedir. İlk sergi odası, Mátyás Varga’nın manevi ve duygusal prensiplerle şekillenen set tasarımlarının kronolojik bir sunumunu sunuyor. Bir sonraki katta, Countrybuilder adlı duvar seramiği, mimar Károly Kós’a saygı amacıyla yer alırken ve ayrıca farklı setlerden, plastik seramik bileşimlerinden ve sahne tasarımlarından da örnekler görebilirsiniz. Mátyás Varga’nın tarihi belgelerini temsil eden grafikler de görülmeye değer unsurlar arasında yer alıyor.

Kale Müzesi ve Taş Koleksiyonu

budapest

Szeged’deki kale, 13. yüzyılın ikinci yarısında halihazırda var olan kalenin genişletilmesiyle inşa edilmiştir. Büyük Ova’daki en büyük tuğla kale, yüzyıllar boyunca belirleyici bir merkez kompleksi, Szeged Barışı (1444) gibi önemli olaylar için bir mekan veya genç Mátyás Hunyadi’nin kral olarak seçilmesinden önceki müzakerelerin yapıldığı yerdir.

Osmanlının fetih girişiminden sonra kale askeri önemini yitirmiş ve Habsburg yöneticileri burayı hapishane olarak kullanmışlardır. Büyük Sel’den sonra, 1. Franz Joseph’İn izniyle, şehrin sakinleri tarafından yıkılmış ve ortaçağ tuğlaları, yeniden inşası sırasında şehirdeki inşaat malzemelerine olan büyük talebi karşılamıştır. Kalan kısım olan Mária Terzia kapısı en son 1999 yılında restore edilerek bir sergi salonu, arkeoloji deposu ve meclis odası haline getirilmiştir. Kazı sırasında, bir zamanlar mahkemenin ortasında bulunan ortaçağ kilisesinin kalıntıları da keşfedilmiştir. Kalenin ortasındaki asıl düzeyi temsil eden kalıntıların yanı sıra, Roma, gotik, rönesans ve barok oyulmuş taşların kalenin yıkımından geriye kalanları ve avluda sergilenmesi de dikkat çekmektedir.

Erzsébet Parkı

wikimedia

Vjszeged’de Belvárosi Köprüsü’nde yer alan Szeged’in en büyük parkı 15 hektarlık bir alana sahiptir. Bu parkın yerinde gelişen ağaçların ve yabani otların vahşi yaşamı, 1858’de İtalyan taburunun ve askerlerinin emperyal bir subayı olan Baron Vilmos Reitzenstein tarafından koruma altına alınmıştır. Eksenleri şimdi sıralı olan muhteşem bir barok bahçe oluşturmuşlardır. Dev çınar ağaçları ile çimler eski ıhlamur, meşe ve akçaağaçlarla doludur.

Açık Hava Festivali’nin daha küçük aşamasını ve bazı üniversite spor sahalarını burada yer alır. Köprüye yakın tarafta Saint Elisabeth Kilisesi bulunmaktadır. Yakınlarda bir çeşme ile bir dinlenme alanı var. Park, sporcular, özellikle maratoncular, triatlonistler ve hentbolcular için popüler bir egzersiz yeridir, ancak aynı zamanda Mayıs Günü ve gastronomi festivalleri için de kullanılan mekanlara sahiptir. Spor salonunun yakınındaki köşede bir bisiklet merkezi de bulunmaktadır.

Botanik Bahçesi

1zoom.me

Kolozsvár Üniversitesi 1922’de Szeged’e taşındığında, şehir bir botanik bahçesi kurmak için 20 hektarlık bir arazi bağışlamıştır. İlk bitkiler kurucu yönetmen István Győrffy tarafından seçilmiştir. Botanik bahçesi hala eğitim ve araştırmaya hizmet veren bir koleksiyon olarak kamuya açık olarak üniversiteye aittir.

Bahçe, tarla, boya, lif ve besin bitkileri de dahil olmak üzere, sistematik bir şekilde tarımsal türler sunar, fakat aynı zamanda korunan bitkilerin tanıtılmasını da sağlamaktadır. Koleksiyonda yer alan ve ilgi çekici olan bitkilerden biri 80 yıl önce getirilen Hint nilüferidir. Artezyen suyuyla beslenen gölde, çoğalmaya uygun yaşam koşullarını bulmuş ve şimdi Orta Avrupa’daki en büyük açık hava standını temsil etmektedir.

Széchenyi Meydanı

Imre Faragó

 

13. yüzyılda Tisza nehri kıyısında inşa edilen kalenin batı duvarları, şimdiki Széchenyi Meydanı’nda yer alırken, önlerindeki çorak alan, kaleyi savunan askerler için ana pazar ve bir uygulama alanı olarak hizmet vermiştir.

Osmanlı saldırıları sonrasında, Szeged eski haklarını yeniden kazanıp, serbest bir kraliyet kentinin rütbesini kazandığında, belediye binası da burada inşa edilmiştir. 19. yüzyıla gelindiğinde meydan yeniden şekillendirilmiştir. Güney tarafında görkemli saraylar inşa edilmiş, daha sonra 1879’daki Büyük Seli ardından yeniden yapılanma sırasında kale duvarları yıkılmıştır. Bunların yerine eklektik tarzda konut ve kamu binaları ve parklar oluşturulmuştur. 50.000 metrekareden fazla alanı kaplayan geniş meydan, antik çınar ağaçları, muhteşem manolya çiçekleri, imparatoriçe ağaçları ve diğer birçok eşsiz bitki ile kaplıdır. Bunlar arasında güzel yapılmış heykeller, kentin ve ülkenin tarihinin bazı etkili figürleri de görülebilmektedir.

Tisza Nehri

Ildiko Annable

 

Tisza, Macaristan’ın en uzun nehridir ve Doğu Karpatlar’daki kaynaktan doğarak Sırbistan üzerinden akan Tuna’ya karışmaktadır. Nehirlerin düzenlenmesi 19. yüzyıldaki en büyük girişim olmuştur. Bir su mühendisi olan Pál Vásárhelyi’nin planlarını izleyerek István Széchenyi’nin girişimiyle 1840’larda başlanılmıştır.

Nehir gezilebilir hale getirilmiş, kurutulmuş sel toprakları tarım alanlarına dönüştürülmüştür. Avantajların yanı sıra, dezavantajlar da ortaya çıkmıştır. Bir nehrin suyu düz bir yatakta daha büyük bir hızda akar, bu nedenle taşkınlar daha sık görülür. Szeged tarihindeki en büyük trajedi 1879’daki Büyük Sel olmuştur. Orta Çağ kentini neredeyse tamamen tahrip etmiştir. Bulvarların ve caddelerin bulunduğu şehrin asıl yapısı, selden gelen yeniden yapılanmanın bir sonucudur.

Anna Hamamı

Nick 2130

Antal Steinhardt ve Adolf Lang tarafından tasarlanan Oriental etkileri yansıtan Tisza Lajos Bulvarı’nda beyaz duvarlı eklektik tarzı binaya sahip olan hamam, 1896 yılında inşa edilmiştir. Aslen bir şehir hamamı olarak işlev görmüştür.

Adını, 1927’de ve sudaki kuyularda kazılmış kuytu kuyumdan almıştır. Şifalı su önce Dezső Patzauer tarafından şişelenmiştir. Su, sindirim sorunları için kullanılabilir, içme kürü olarak uygulanır, Szeged halkı düzenli olarak buradan su almaktadır. Hamam, sağlık bakımları, sağlık hizmetleri ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Hafta içi her gün gece banyolarında rahatlama imkanı sunmaktadır.

Szeged Hayvanat Bahçesi

molnartamas86

Szeged’in merkezine 43 km uzaklıkta, 44 hektarlık bir ormanlık alanda yer alan hayvanat bahçesi, 1989’dan beri tüm gün boyunca bir program sunmaktadır ve özellikle çocuklu gezginlerin dikkatini çekmektedir. Kıtalarına göre gruplandırılan hayvanlarını, onlara doğal şartlar sağlamayı amaçlamaktadır.

Hayvanat bahçesinin üstlendiği önemli görevlerden biri, nadir ve nesli tükenmekte olan türleri doğal koşullar altında tutmaktır. Buna göre, Güney Amerika marmosetleri ve evcil hayvanlar, kar leoparları ya da dev antiloplar gibi ilginç türler görülebilmektedir. Koleksiyon, yılın hemen her günü ziyarete açıktır. Hayvanat bahçesi ayrıca misafirlerine eğitici seansları, beslemeleri ve ara sıra gece turları sunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here